Jump to content

Мој омиљени део књиге старца Порфирија

Оцени ову тему


Guest ага пије млеко

да ли вам се допада тема  

27 члановâ је гласало

  1. 1. да ли вам се допада тема

    • да
      28
    • не
      0


Препоручена порука

  • Гости
Guest ага пије млеко

Прочитајте овај доле текстић из (моје омиљене) књиге "Старац Порфирије" и напишите какав би однос ми православни хрићшани требало да имамо према неправославним групама и организацијама (...младих). Причао ми старац: Посетио ме је једном приликом неки хипик. Био је обучен у некакво разнобојно, чудновато одело; носио је којекакве амајлије и накит; затражио је, дакле, да ме види. Монахињe се узнемирише, те дођоше да ме питају шта шта да чине; ја рекох да га пусте да уђе. Чим је сео преда ме, видех његову душу. Био је добре душе, али рањене ­ зато је био бунтован. Говорио сам му с љубављу, и то га веома гану. „Старче“ , вели ми он, „нико ми досад није тако говорио.“ Ја га ослових по имену, а он се веома зачуди како сам то могао знати. „Знаш“, рекох, „Бог ми је открио твоје име. Но, открио ми је и то да си путовао у Индију, да си тамо упознао гуруе и да си их следио.“ Он се још више зачуди. Рекох му и друге ствари о њему, и он отиде веома задовољан. Следеће недеље, ево га опет он са групом хипика. Уђоше сви заједно у моју келију и поседаше око мене. Са њима је била и једна девојка. Сажалих се на њих. Били су добре душе, али рањене. Нисам им говорио о Христу јер сам видео да нису спремни да слушају. О стварима које их занимају, говорио сам им њиховим језиком. Кад смо завршили разговор и кад су устали да пођу, рекоше ми: „Старче, учини нам по вољи: допусти да ти целивамо ноге.“ Ја се постидех; но, шта да радим, допустих им. После свега, поклонише ми једно ћебе. После неког времена, она хипи девојка која је била са њима, дође ми сама у посету. Звала се Марија. Уочио сам да је у духовном смислу Марија испред својих пријатеља, па сам јој по први пут говорио о Христу. Прихватила је моје речи. Долазила је више пута ; пошла је добрим путем. Својим пријатељима је рекла: „Бре, неваљалци једни, нисам ни сањала да ћу, дружећи се са хипицима, упознати Христа.“ 0501_music0508_music0506_music0504_music0505_music0507_music crvenilo

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 86
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

??, ?????? ???????....? ??? ? ???????? ?? ????? ????:

?????????? ???? ???? ??????? ?? (???? ???????) ????? "?????? ?????????" ? ???????? ????? ?? ????? ?? ??????????? ???????? ??????? ?? ????? ????? ?????????????? ??????? ? ?????????????? (...??????).

?????? ?? ??????:

??????? ?? ?? ?????? ???????? ???? ?????. ??? ?? ?????? ? ??????? ??????????, ????????? ?????; ????? ?? ????????? ???????? ? ?????; ???????? ??, ?????, ?? ?? ????. ???????e ?? ??????????, ?? ?????? ?? ?? ?????? ??? ??? ?? ????; ?? ????? ?? ?? ????? ?? ???. ??? ?? ??? ????? ??, ????? ?????? ????. ??? ?? ????? ????, ??? ?????? ­ ???? ?? ??? ????????. ??????? ??? ?? ? ???????, ? ?? ?? ????? ????. „??????“ , ???? ?? ??, „???? ?? ????? ???? ???? ???????.“ ?? ?? ??????? ?? ?????, ? ?? ?? ????? ?????? ???? ??? ?? ????? ?????. „????“, ?????, „??? ?? ?? ?????? ????? ???. ??, ?????? ?? ?? ? ?? ?? ?? ??????? ? ??????, ?? ?? ???? ??????? ????? ? ?? ?? ?? ??????.“ ?? ?? ??? ???? ??????. ????? ?? ? ????? ?????? ? ????, ? ?? ????? ????? ?????????. ??????? ??????, ??? ?? ???? ?? ?? ?????? ??????. ????? ??? ??????? ? ???? ?????? ? ???????? ??? ????. ?? ???? ?? ???? ? ????? ???????. ??????? ?? ?? ???. ???? ?? ????? ????, ??? ??????. ????? ?? ??????? ? ?????? ??? ??? ????? ?? ???? ??????? ?? ???????. ? ???????? ???? ?? ????????, ??????? ??? ?? ??????? ???????. ??? ??? ???????? ???????? ? ??? ?? ?????? ?? ????, ?????? ??: „??????, ????? ??? ?? ????: ??????? ?? ?? ???????? ????.“ ?? ?? ????????; ??, ??? ?? ?????, ???????? ??. ????? ?????, ????????? ?? ????? ????. ????? ????? ???????, ??? ???? ??????? ???? ?? ???? ?? ????, ???? ?? ???? ? ??????. ????? ?? ??????. ????? ??? ?? ?? ? ???????? ?????? ?????? ?????? ?????? ?????????, ?? ??? ??? ?? ???? ??? ??????? ? ??????. ?????????? ?? ???? ????. ???????? ?? ???? ???? ; ????? ?? ?????? ?????. ?????? ??????????? ?? ?????: „???, ????????? ?????, ????? ?? ?????? ?? ??, ??????? ?? ?? ????????, ???????? ??????.“

B) 0508_music0506_music dada 0505_music0507_music B)

"Прости верник"

Господе, дај ми да мирно примим све што ми данашњи дан донесе и да се потпуно предам Твојој светој вољи. Упућуј ме и помажи свакога часа у току овога дана. Управљај мојим мислима и осећањима у свим делима и речима. Не допусти да у непредвиђеним случајевима заборавим да све долази од Тебе.

http://www.pravoslav...ta Filareta.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

B) B) dada 0505_music

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

их мудар ли је ко змија  dada

5 сунаца за квалитет поуке :cmizdrenje: 0409_feel 0110_hahaha dada dada

и успева сваки пут, кад кренеш људима да причаш њиховим језиком, једном је пропала једна журка испод земље, пошто је 4 људи било спремно да слуша ту ноћ.

боли људе Истина, нема шта, не могу је поднети пуно ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest ага пије млеко

????? ?? ??? ?????.  :smiley:

????????? ??? ???? ? ???? ?????? ?????????!   0104_cheesy

?? ????? ?? ?? ??? ???? "????????????",??? ???? ????? ?? ?????, ???? ?????? ?????????? ??? ??????, ??? ?????????? ? ????????? ?????? (???? ? ????? ?????? ????? ?? ????? ?????????? ????? ? ???).

:cmizdrenje: 0409_feel 0110_hahaha

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Мени је остао у сећању једна такође врло интересантан догађај, мислим да је везан за св.Николаја Касаткина, просветитеља Јапана. Наиме, он је мисионарио у Јапану у време непријатељства између Русије и Јапана, тако да је у његову келију током ноћи упао један Јапанац који га је сматрао шпијуном хтевши да га убије. Св. Николај се на запрепашћење тог Јапанца мирно сложио са тиме, али му је затражио да га, пре него што га убије, научи нешто о хришћанској православној вери. Када је завршио, овај Јапанац се толико заинтересовао за православље да не само да га није убио него се касније и крстио и чак мислим да је постао први Јапанац православни свештеник.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

??????? ?? ?? ???. ???? ?? ????? ????, ??? ??????. ????? ?? ??????? ? ?????? ??? ??? ????? ?? ???? ??????? ?? ???????. ? ???????? ???? ?? ????????, ??????? ??? ?? ??????? ???????.

???? ?? ??????? ? ??????, ??? ? ???? ???? ???? ???? ??? ?????? ?? ???? ????? ? ???? ??? .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ?? ????? ? ?????? ????? ?????? ???? ???????????? ???????, ?????? ?? ?? ????? ?? ??.???????? ?????????, ???????????? ??????. ?????, ?? ?? ?????????? ? ?????? ? ????? ?????????????? ?????? ?????? ? ??????, ???? ?? ?? ? ?????? ?????? ????? ???? ???? ????? ??????? ???? ?? ?? ??????? ???????? ?????? ?? ?? ?????. ??. ??????? ?? ?? ???????????? ??? ??????? ????? ?????? ?? ????, ??? ?? ?? ???????? ?? ??, ??? ???? ??? ?? ?????, ????? ????? ? ??????????? ???????????? ????. ???? ?? ???????, ???? ??????? ?? ?????? ????????????? ?? ??????????? ?? ?? ???? ?? ?? ???? ???? ???? ?? ??????? ? ?????? ? ??? ?????? ?? ?? ?????? ???? ??????? ??????????? ?????????.

http://manastir-lepavina.org/novosti/index.php/weblog/detaljnije/prosvetitelj_japana_sveti_nikolaj_tokijski_kasatkin/

"Grobe moj! Zašto te zaboravljam? Ti me čekaš, čekaš i ja ću se sigurno nastaniti u tebi. Zašto te zaboravljam i ponašam se kao da je grob sudbina samo drugih ljudi a ne i moja?"

sv. Ignjatije Brjančanjinov

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest ага пије млеко

Делови из мог дипломског рада :

У својој продуховљеној далековидости старац Порфирије је говорио да право и плодоносно православно васпитавање детета почиње још пре прођења......

Рећи ћу вам нешто што се односи и на друга жива бића, и то она која нису словесна, па ћете то мало боље разумети. У Америци врше експеримент: у две просторије, са истом температуром, истим начином заливања и истом земљом,  саде цвеће. Али између те две просторије постоји разлика. У једној од њих пуштају благу и пријатну музику. Резултат? Шта да вам кажем! Цвеће које успева у тој просторији показује огромну разлику у односу на цвеће из друге просторије. Оно је много живље, боје су му лепше и развија се неупоредиво брже и боље.

                                                                         

                                                                                                                Старац Порфирије

„Васпитавање детета почиње од тренутка његовог зачећа. Ембрион чује и осећа у мајчиној утроби. Да, он чује и види мајчиним очима, разумева њене покрете и осећа иако му ум још није развијен. Чим се смркне мајчино лице -  смрчи се и његово. Нервира ли се мајка - нервира се и он. Оно што осећа мајка - тугу, бол, страх, узнемиреност и слично - то доживљава и он. Ако мајка не жели ембрион, ако га не воли, он то осећа и у његовој нежној души стварају се трауме које ће га пратити кроз читав живот. Сасвим супротно дешава се кад га прате мајчина света осећања. Кад мајка осећа радост, мир и љубав према ембриону, она све то тајанствено преноси на њега, као што касније преноси и на већ рођену децу. Стога  мајка треба веома много да се моли за време трудноће и да воли своје још нерођено чедо, да милује свој стомак, да чита псалме, да пева тропаре, да живи светим животом. То је и њој самој на корист, али тиме се жртвује и за љубав детета зачетог у њој, да би њено будуће дете постало што светије и да би од самог почетка имало свете животне основе. Видите ли колико је за жену осетљива ствар зачеће и ношење детета, колика је то одговорност и каква част ?“

 

           Поједине примере, поуке и догађаје  архимандрит Данило (Гувалис) износи у својој књизи о старцу Порфирију: „Говорио је о "поремећеној" деци "поремећених" родитеља.

Дешавало се, заиста, да поведем к старцу поједине родитеље чија су деца имала проблема; старац је говорио да су та деца још у мајчином стомаку имала тај проблем јер се мајка, док је била у трудноћи, није старала да јој живот буде уредан, да буде спокојна, мирна, да се моли, да учествује у светим Тајнама Цркве“ . Једној жени која је била у благословеном стању старац Порфирије је рекао: „ У периоду твоје трудноће, у породичном окружењу је владала напетост. Тада се у твом организму појавила нарочита осетљивост; нешто се на детету променило.“ Касније када је жена посетила специјалисте у Швајцерској, они су говорили о „измени“ ембриона . Једном приликом када су неки забринути родитељи дошли да се посаветују са старцем због „немирног“ детета, ево како је текао тај разговор: „Шта да радимо старче са својим дететом? Препуно је несигурности и страхова.“ Старац је на то одговорио: „Ви сносите потпуну одговорност за то. Својим рђавим међусобним односима, док је дете још било у стомаку, створили сте му све душевне промене и психичке проблеме које оно носи читав свој живот.“

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest ага пије млеко

Ко би данас од нас хришћана овако поступио ?!

Са душевним болом хришћанског саосећања Старац је могао да се сусреће и са душама које су заглибиле у најсрамнији облик односа између двају полова : у професионалну проституцију. Испричао нам је следеће:

"Једног дана, пре доста година, освећивао сам куће. Уђем у једну кућу појући, и видим : једна жена бежи овамо, друга се крије онамо - у почетку нисам ништа схватио. После неког времена , схватих да је то она, озлоглашена кућа". Нисам знао шта да радим. Ушао сам у ту кућу и не знајући куда улазим. Приђе ми власница тог места и рече како не пристоји да оне целивају крст. Рекох јој да не знам да ли је то њено или њихово мишљење. Кад сам их, дакле, питао, све су пожелеле да целивају крст. Пружих им крст, оне га целиваше, а је им рекох да их Христос воли; све су одреда биле гануте. Било ми је заиста жао тих несрећница. Шта ти кажеш, јесам ли добро поступио ?"

crvenilo

Из књиге "Старац Порфирије - подвижник љубави, прозорљиви чудотворац"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...