Jump to content

Шта мислите о богословљу о. Серафима Роуза?


Guest

Препоручена порука

Осврнуо бих се на оно што каже да је Роуз био велики аскета и да ће због тога вероватно бити канонизован. Свети Јован Златоусти када је причао о целибату, напоменуо је да они који сматрају да је тело нечисто, да је материја зла, па живе у целибату и аскези пролазе много горе од пагана који се прејадају, напијају, оргијају итд. Пренео је поуку, против хуљења на творевину Божију, онако просто, народским језиком: и једни, и други ће вероватно у пакао, али су пагани барем уживали у телесним насладама...

Да ли је о. Серафим сматрао да је тело нечисто? Да је материја зла? Је ли, Александре?

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 202
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Осврнуо бих се на оно што каже да је Роуз био велики аскета и да ће због тога вероватно бити канонизован. Свети Јован Златоусти када је причао о целибату, напоменуо је да они који сматрају да је тело нечисто, да је материја зла, па живе у целибату и аскези пролазе много горе од пагана који се прејадају, напијају, оргијају итд. Пренео је поуку, против хуљења на творевину Божију, онако просто, народским језиком: и једни, и други ће вероватно у пакао, али су пагани барем уживали у телесним насладама...

Kakve li veze ima ovo sto si natrpao sa pravoslavnom hriscanskom askezom, samo da te covek pita...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је о. Серафим сматрао да је тело нечисто? Да је материја зла? Је ли, Александре?

Ma pusti ga, brate, vidis da prica nesto skroz besmisleno, samo da napljuje nekog reda radi...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Quote

Осврнуо бих се на оно што каже да је Роуз био велики аскета и да ће због тога вероватно бити канонизован. Свети Јован Златоусти када је причао о целибату, напоменуо је да они који сматрају да је тело нечисто, да је материја зла, па живе у целибату и аскези пролазе много горе од пагана који се прејадају, напијају, оргијају итд. Пренео је поуку, против хуљења на творевину Божију, онако просто, народским језиком: и једни, и други ће вероватно у пакао, али су пагани барем уживали у телесним насладама...

Вау, сви свети подвижници и испосници, па и затворници, на челу са Св. Теофаном - у пакао! И то из уста Св. Јована Хризостома!

Александре, превазишао си сва наша очекивања...

"Лако је научити животињу, и лако је научити простака, али је тешко научити онога који је, ненаучен-већ постао учитељ другима". Св.Николај Жички.

  • Волим 1
"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вау, сви свети подвижници и испосници, па и затворници, на челу са Св. Теофаном - у пакао! И то из уста Св. Јована Хризостома!

Александре, превазишао си сва наша очекивања...

Није свети Јован Златоусти рекао да ће све аскете у пакао, ваћ само они који хуле говорећи да је тело нечисто, да је материја зла... А ако ти се не свиђа, ти приговори светом Златоусту!

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Није свети Јован Златоусти рекао да ће све аскете у пакао, ваћ само они који хуле говорећи да је тело нечисто, да је материја зла... А ако ти се не свиђа, ти приговори светом Златоусту!

Зашто си ту причу довео у везу са аскетизмом о. Серафима и аксетизмом уопште? Ко каже да подвижници тако размшљају? Можда их има, али то свакако није правило.

Много ти размишљаш и све нешто наопако. Боље повуци ручну, док није касно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nikoga do sada nisam vredjao, ali mozda ove dve recenice i nisu bas primerena...

Medjutim, zasto sam to rekao tj. samo uputio ti takvo pitanje - da li si to i to? Zato sto si verska osecanja drugih povredio, i smatram da si povredio i samoga Hrista Spasa. Dakle, ti si taj koji je vredjao, a jasam te onda upitao da li si to i to jer to sluzi da se maklja time i rusi!

Извини, али ја нисам никога вређао, па чак ни Роуза ни римокатолике (жесто критиковао јесам), а вама сам само одговарао када сте ме нападали.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да ли је о. Серафим сматрао да је тело нечисто? Да је материја зла? Је ли, Александре?
Отприлике, био је крипто-манихејац...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево офарбао сам оно што си написао па види шта си написао...
Губиш се у својој мржњи... хајде занемари да сам оно ја написао, па прочитај хладне главе.
Kakve li veze ima ovo sto si natrpao sa pravoslavnom hriscanskom askezom, samo da te covek pita...
Хоћу да кажем да је Роуз јеретик, и да му аскеза притом ништа не значи, све и да је дубио на трепавицама. Ето.

Зашто си ту причу довео у везу са аскетизмом о. Серафима и аксетизмом уопште? Ко каже да подвижници тако размшљају? Можда их има, али то свакако није правило. Много ти размишљаш и све нешто наопако. Боље повуци ручну, док није касно.

Зато што је Роуз био крипто-манихејац и мрзео је творевину. Уместо да оно смрт свету схвати у смислу у којем је и намењено, као умртвљење својих сопствених страсти, он је изгледа то буквално схватио...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све више ми се свиђа јеврејски превод Мојсијевих речи изабраном народу: "Его стоји између вас и Бога".

"Извини, али ја нисам никога вређао, па чак ни Роуза ..." Ако називање монаха световним именом није увреда...

"Хоћу да кажем да је Роуз јеретик, и да му аскеза притом ништа не значи, све и да је дубио на трепавицама. Ето."

Јес, ја сам пун мржње...."држ`те лопова!"... ко беше викао?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све више ми се свиђа јеврејски превод Мојсијевих речи изабраном народу: "Его стоји између вас и Бога".

"Извини, али ја нисам никога вређао, па чак ни Роуза ..." Ако називање монаха световним именом није увреда...

"Хоћу да кажем да је Роуз јеретик, и да му аскеза притом ништа не значи, све и да је дубио на трепавицама. Ето."

Јес, ја сам пун мржње...."држ`те лопова!"... ко беше викао?

Уместо што мени, што би Меда рекао трулиш морал по форуму, могао би да покушаш да аргументовано расправљаш...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хоћу да кажем да је Роуз јеретик, и да му аскеза притом ништа не значи, све и да је дубио на трепавицама. Ето.

Bice da mitr. Amfilohije ne zna sta radi kad je dao da se naslika njegova ikona.

Nego dobro je da si ti tu da ga naucis... treba pod hitno da odes kod njega, da ne zivi vise starac u zabludi...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Bice da mitr. Amfilohije ne zna sta radi kad je dao da se naslika njegova ikona. Nego dobro je da si ti tu da ga naucis... treba pod hitno da odes kod njega, da ne zivi vise starac u zabludi...
Па ено неки руси су дали да се изради икона Распућина, то ништа не значи. А, уз сво дужно поштовање према митрополиту Амфилохију, он је говорио и радио свашта, и не бих сад о томе. Смисли нешто боље од софизама и демагогије.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чекај Александре, сад си ме збунио. Па је ли расколник или јеретик?

Или не, не мораш одмах да одовориш. Полако, можда ти у међувремену падне на памет још нешто треће.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...