Jump to content

Pomenuo Acu

Оцени ову тему


Препоручена порука

Danas na Liturgiji, arhijerejsku je služio kod nas u Crkve, vladika Georgije Kanadski.

Vladika je na mestu Kanadskog arhijereja još od 1984. godine i vremena patrijarha Germana.

Dosta sam o njemu čuo, a eto danas i prvi put prisustvovao Liturgiji koju je služio. Veoma neobičan čovek sa stalnim sjajem u očima. Njegove oči su mi bile interesantne. Igraju ko dva klikera i ne miruju, dok njegove ruke rutinirano barataju trikirijama i ostalim Bogoslužbenim stvarima. Beseda mu je precizna (o ženi Samarjanki) i ne odlazi u nepotrebno teologisanje.

MANASTIR-VLADIKA-4.jpg

vladika Georgije

Vladika je inače skoro izdao memoarsku knjigu "Kovčežić uspomena - Moj put ka Bogu", pa ako je neko bio u prilici da je pročita, da podeli svoja iskustva sa nama..

Ono što sam zapazio naročito i prvi put da sam čuo na Liturgiji (kojoj sam prisustvovao) jeste da je Preosvećeni u prozbi pomenuo Aleksandra (takozvanog prestolonaslednika) i monarhiju. Bilo mi je simpa, ali ništa više od toga.

Možda bez kralja ne valja, ali bez Ace i te kako je bolje.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

jа сам неколико пута присуствовао Литургијама на којима се помиње престолонаследник...такође сам се изненадио.

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Ми смо, хтели то или не република. Лично се молим за оне који су на власти.. али нисмо краљевина.

Наравно, епископ може да помене кога хоће...јер је он тај који благодари испред свих.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Evo čitam delove iz njegovih memoara... gotivno je jer piše onako na prost način

Vredi pročitati...

http://www.srpskikulturniklub.com/kovcezic-uspomena

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Их, ја сам имао прилике и да на Крстовдан чујем тропар: "Спаси Господи људи твоја и благослови достојаније твоје, побједи благовјерному престолонаследнику нашему Александру на сопротивнија даруја..." Смејурија.

Већ сам неколико пута писао како су Руси решили проблем. Прозба у јектенији гласи: "Јешче молимсја о богохранимјеј страње нашеј, власјех и војинстве јеја, да тихоје и безмолвноје житије проживјем во всјаком благочестији и чистотје"

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Знам да мој владика помиње у молитвама и оне који су на власти, али никад нисам чула да је поменуо било кога од ЊКВ. :-

Потпис:

Надање је моје- Отац;

Прибежиште моје- Син;

Покров мој- Дух Свети;

Тројице Свесвета, слава теби.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И он није Аца,већ ЊКВ,Престолонаследник Александар Карађорђевић :)

без увреде,мора да постоји респект,било званично било незванично.

:)

Extra ecclesiam nulla salus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On je brat Aca, Aleksandar, Saša... kako god.

Nema veze ni sa NJKV ni sa prestolonaslednikom.

Da bi bio NJKV ili prestolonaslednik moralo bi da se ispune neke norme koje pre svega nisu ispunjene.

Njegov otac se kako god bilo odrekao kraljevstva i dogovorio sa Tiletom (preko Ivana Šubašića). Tada definitivno prestaje kraljevanje u Srbiji a samim tim i NJKV i prestolonasledovanje.

Brat Aca može da bude samo pretendent za NJKV u slučaju da se ikada odluči da Srbija bude kraljevina, a dotle je samo brat Aca.

Ne branim da onaj ko poštuje i želi kraljevinu nejga zove tako, ali to je samo ličan odnos a nikako neki regulativni, kakav je recimo kada se radi o zaista titulisanim licima poput vladika.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имајте поштовање!

  • Волим 1

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...