Jump to content

Питајте Администрацију

Оцени ову тему


Guest Светлана

Препоручена порука

  • Гости
Guest свештеник Иван Цветковић

И да: Не мрзи римокатоличке фратре. Тим ниси ништа урадио, само си рекао Христу да Он не зна ништа кад је рекао да љубимо и непријатеље своје. Него, ако си православац крени са изучавањем православне светоотачке теологије а остави се августиновских фраза. Видим, поменуо си Митрополита Зизијуласа, шта си читао од њега? Или си то рекао по инерцији, јер је данас популарно да се  пљује по људима па макар то био и Митрполит, вероватно најпризнатији теолог у православној Цркви? Шта ти се то не свиђа код његове теологије, али те молим не извлачи из контекста?

Дај Боже да си добронамеран и да желиш да научиш и спознаш веру нашу Свету Православну.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Oprostite malo je predugačko ali nisam odolela :-X

Љубав према ближњем нема граница. Она треба да се

распростире до краја земље, да обухвата све људе, свуда.

Био једном један подвижник и имао два послушника.

Веома се трудио да им пружи духовну корист и да им

помогне да буду добри. У себи се, међутим, бринуо да ли

они заиста напредују у духовном животу и да ли су

спремни за Царство Божје. Ишчекивао је да му Бог

пошаље неки знак о томе, али никаквог одговора одозго

није било. Једнога дана требало је да буде свеноћно

бдење у цркви неког другог скита, удаљеног много сати

хода од њиховог скита. Требало је итекако пешачити кроз

пустињу да би се стигл онамо. Пошаље он своје

искушенике већ изјутра, како би рано стигли и

припремили цркву, а сам старац би дошао после подне.

Послушници су већ били прилично поодмакли кад

изненада зачуше јауке. Имали су шта да виде—неки човек

лежи тешко рањен и вапије за помоћ.

“Понесите ме, молим вас!”, говорио је. “Овде је пустиња.

Овуда нико не пролази. Ко ће ми помоћи? Двојица сте.

Подигните ме и однесите до првог села!”

“Не можемо!” одговорише. “Журимо се на бдење. Добили

смо заповест да припремимо све што треба за бдење.”

“Понесите ме, молим вас! Ако ме овде оставите, умрећу,

појешће ме дивље звери.”

“Не можемо! Шта да радимо, морамо да идемо на своју

дужност.”

Отидоше.

После подне крену и старац на свеноћно бдење. Ишао је

истим путем. И он стиже до места на којем је лежао

рањеник. Угледа га, приђе му, па ће му рећи:

“Шта ти се десило, човече Божји? Шта ти је? Откада си

овде? Зар те нико није приметио?”

“Прошла су јутрос два монаха. Замолио сам их да ми

помогну, али су журили да стигну на бдење.”

“Понећу ти ја, не брини,” рећи ће старац.

“Ма не можеш ти, ти си стар. Не можеш ме подићи; то је

немогуће!”

“Не, не брини, ја ћу те понети; не могу да те оставим.”

“Али не можеш ме подићи!”

“Сагнућу се, ти се држи за мене, па ћу те, мало-помало,

однети до неког оближњег села. Мало данас, мало сутра,али стићи ћу.

Старац на једвите јаде понесе рањеника и поче с

муком да корача по песку под теретом људског тела.

Са њега је зној текао потоком. А он је у себи мислио:

“Макар и три дана ходао, али ћу стићи.”

Док је он тако корачао кроз пустињу, почео је да осећа

да терет који носи постаје све лакши, све док у једном

тренутку није осетио као да на себи не носи ништа. Он

се окрете да види шта се то дешава и, на своје

изненађење, виде да је на његовим леђима један

анђео. Тај анђео му рече:

“Бог ме послао да ти саопштим да твоја дав

послушника нису достојна Царства Божјег јер немају

љубави.”

Преузето из књиге:

Живот и поуке старца Порфирија Кавсокаливита,

Беседа, Нови Сад 2005 г.

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest nikolastojanoviccuprija

Dragi brate Mladene znam o kojoj tematici se radi u pomenutim filmovima ,nista to nije novo!Ljudska istorija je dinamicna ziva i raznovrsna uvek je bilo mrznje ali je uvek bilo i LJubavi!Sa katolickim prozelitizmom i hrvatima kao produzenoj ruci vatikana bilo je gorkih iskustava za nas Pravoslavne Srbe!Ako kazes da se najezis kad vidis fratra isto mozes da se najezis i kad vidis Bugarskog Patrijarha i oni su cinili zlocine nad nama a tek kad vidis muftiju e tu da se streses oni su nas mucili 500 godina!To je ipak proslost koju svakako nesmemo da zaboravimo nikada ali nesmemo ni da robujemo proslosti!

Vi koji se u Hrista krstiste u Hrista se obukoste!Gle, ono staro od danas je novo!Ljubav samo LJubav brate!

To sto se neko moli sa nekim katolikom nije nista lose(gde su dvoje slupljeni u moje ime i Ja sam sa njima) bitno je da se ne pricescujemo iz iste case!

Evo ti fudbalski primer zar nisu i Dario Srna i Igor Duljaj ostavili srce na terenu da Sahtjor osvoji uefa kup to jest ukoliko su svrha i cilj nesto vredno i dobro, nacin je sporedna stvar!Poslusaj oca Justina na youtubu !Pozdrav dragi brate

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ne secam se da sam i jednu ruznu rec rekao i za jednog episkopa, ali dobro.Da li sam dobro shvatio, rimokatolici, budisti, hinduisti i ostali, svi se mi molimo jednom Bogu, samo na drugi nacin, a u stvari svaki nacin je dobar i ispravan.Je li to sustina ovih vasih komentara.Molim nase cenjene svestenike za odgovor.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dragi brate Nikola rimokatolici, otkad su otpali od izvorne vere, rade zlo po svetu, brojni su primeri, a mi smo to samo preko hrvata iskusili.Da nije bilo ustasa nebi ni znali sta su rimokatolici, Bog je to, s razlogom dozvolio, a sad se vidi i zasto. Da ne spominjem hinduse, kod kojih tkz. "sveti ljudi" jedu leseve ljudi i nekih more fuj stvari.Budisticki svestenci, vecinom homoseksualci, bave se borilackim vestinama, to im je sustina zivota itd.O muslimanima da ne i govorim, dovoljno je pogledati ih sta rade sami sebi, njihov post itd.A u pravu si i za Bugare, nisu mi dragi, jer su samo na "papiru" pravoslavni.Istorija je pokazala ko su i sta su.Prema tvom odgovoru zakljucio sam da nisi pogledao dokumentarce koje sam predlozio, nego si ili cuo nesto o njima ili sta vec drugo.Pogledaj ih. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest nikolastojanoviccuprija

Mi smo brate blagodacu Bozijom rodjeni kao Pravoslavni Hriscani a Hriscani su svetlo i so svetu!Zasto ima toliko religija u svetu taj odgovor zna Gospod BOG! Dok smo svi pricali istim jezikom pogordili smo se i hteli da sto pre stignemo do neba zidajuci vavilonsku kulu e onda nam Dobri BOG pomesa jezike i napravi razlike upravo da bi nas naucio Ljubavi ! Taj problem koji si izneo i mene je dugo mucio !Ako ga gledas sa ljudskog stanovista to izgleda kao tezak i neresiv problem ali ako pogledas sa Krsta Hristovog onda je lako i lepo !Hristos nije stradao i Vaskrsao samo zbog hriscana nego i zbog jevreja i svih ljudi na ovome svetu! U BOGU nema grka ni jevrejina!Sveti Jovan Damaskin jedan od stubova nase crkve je bio Pravoslavan ali mu to ni malo nije smetalo da bude prvi savetnik kalifa!

Kljuceve od Crkve Svetog Groba drzi muslimanska porodica vec vekovima!To je verovatno promisao Bozija da nam pokaze da niko nema tapiju na BOGA time sto ce se samo nazvati hricaninom,muslimanom , itd vec da se do njega stize delima i cistim srcem!

Budite kao deca jer ce takvi uci u Carstvo Gospodnje!Kako velike i duboke reci! Zar deca dele nekog po veri i boji ?NE! Dete u svakome vidi druga za igru,dete oseca dobrog i cistog coveka i prilazi mu a od loseg i namrstenog se okrece!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prošle godine, u maju mesecu prisustvovala sam krizmanju sina moje prijateljice u Opatiji...

naravno po marami na glavi , po tome što sam stajačla na levoj strani, po načinu na koji sma se krstila svi su znali da sam pravoslavac.

Nijednim gestom, nijednim pogledom, ni sa čim nisam se osetila kao na "neprijateljskoj teritoriji"

>Dečko, koji je napunio 14 godina je poželeo da mu nabavim film ostrov sa srpskim prevodom i naravno nabavila sam mu.

Od njih sam dobila krunicu u znak njihove ljubavi prema meni.

za koji dan opet idem kod njih.

Poželeli su da im donesem brojanicu i ikonu Sv.Vasilija Ostroškog kao i Ikonu Belog Anđela-

zar treba da ih mrzim zato što su hrvati i katolici?

Možda sam jeretik, ne znam, sam Bog će suditi jer Sud je u njegovim rukama,ljudski sud je zanemarljiv, ali za mene je pravoslavlje Ljubav i Čovekoljublje

Dokle god neko ne vrši atak na moju veru nemam razloga da ga ne volim.

Šta čovek mrzi i čega se čovek plaši?

samo onoga što ne poznaje i što ne zna šta je.

na kraju putevi Gospodnji su nama nepoznati...Jer Moje msili nisu i Tvoje misli

ne volim generalizaciju i ne volim predrasude, pre nego što donesem bilo kakav "sud" o bilo čemu volim da upoznam to

jer čovek ne može ni voleti ni ne voleti nešto što ne poznaje, onda voli/ne voli svoju iluziju i imaginaciju

Svako dobro svima i mirne snove vam želim

...Juče sam bio pametan i hteo sam da menjam svet, danas sam mudar i menjam sebe"

Lestvica, svako veče pred spavanje, danas, posle toliko godina čitam na strani koju slučajno( a ništa se slučajno en događa) otvorim i pasus gde mi prvo padne pogled :9

Želiš li biti mudar, nauči razumno pitati, pažljivo slušati, mirno odgovarati - i prestani govoriti kad se ništa više nema reći.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest nikolastojanoviccuprija

ma Mladenu ne treba da damo samo jednu sansu vec 7*77 sansi i vise !Bitno je samo da nema vredjanja i da prica ne ode u nedogled !To sa cime se nas brat Mladen rve trenutno ni malo nije lako ali to mora on sam unutar sebe da sagleda! Jedan svetitelj je rekao - Ljubite se , Ljubite se tako ce te ispuniti zakon!

Gledanje i obracanje paznje na neke sitnice je samo zamagljivanje pogleda da se ne vidi brvno u oku svome!Gledaj sebe ,voli i pomozi drugima i Ljubi svu tvorevinu Boziju !

Nije bitna forma koliko sustina ! A sustina je Hristos Vaskrsli BOG !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vidim da vas je zainteresovalo, probudilo a i malo iziritiralo, misljenje jednog skoro laika.Drago mi je zbog toga.Cudi se svestenik kako  neko moze da prigovori novinama u Svetoj Liturgiji itd, kad se Duh Sveti moze prizvati svugdje i na nacin koji nije "stari".Sad me interesuje, ali bas me interesuje ako se i starim, vekovima starim nacinom sluzenja prizivao Duh Sveti i ako je i taj nacin ispravan, zasto se zalazete za izmjene, cemu one, sem ako ne tvrdite da sve ove vekove mi smo gresili, a rimokatolici, posto ovaj novi nacin sluzenja vise lici na njihov, su radili ispravnije nego mi, zasto se unosi smutnja i razdor, s kojim ciljem.Ja znam, a i iole umniji ljudi, skojim ciljem se ovo radi, ali zalim, bit ce Bozija volja.Sto se tice ucenja mitropolita ZIZIULASA, slusao sam o tom ucenju, episkop treba da bude taj koji ce sve da odredjuje, kako da se tumaci Sveto Pismo, na koji nacin da se propoveda, na koji nacin da se vrsi liturgija itd, a sve to samostalno bez odobrenja nekog sabornog tela, arhijerejskog, vaseljenskog itd.E recite mi sad jedan episkop radi ovako, drugi onako, sutra dodje drugi pa taj opet drugacije, sta bi tad bilo sa IZVORNIM PROPOVEDANJEM, nebi bilo ni slicno izvornom.Eto gde to ucenje vodi.Sa zadovoljstvom vam kazem da se malo umniji i pametniji ljudi ukljucuju u ova desavanja u nasoj SPC, pa ovo sto se radi nece bas tako glatko proci.Istina se lakse brani od neistine.I na suprot vas ima pametnih, mudrih i dosetljivih koji ce naci nacina, da na najbolji moguci nacin, dopru do Srbskog naroda i da mu otvore oci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости
Guest nikolastojanoviccuprija

Brate Mladene ko sto ti vec rekoh mani formu bitna je sustina ! st se tice katolika i oni menjaju svoje mise skoro su u francuskoj uveli tirdentinsku misu gde svestenik sluzi ledjima okrenut narodu i jos toga da sad ne pricamo o njima! Crkva je zivi organizam i novo vino u nove mehove !

Ti brate ne dolazis u Crkvu zbog Episkopa vec zbog Hrista Boga, nisu bitne otvorene ili zatvorene Dveri vec cista i jaka vera u Zivoga i Boga !HRISTOS nije dogma vec Zivi BOG i ne silazi DUH SVETI zbog Dveri nego zbog ljudi i jacine vere njihove !

Brate moj neka ti Gospod podari smirenje i Ljubav srcu tvome a sve ostalo doci ce samo po sebi !

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јој...  Могу ли да те питам, колико имаш година, прво? Да ли можеш да мало размислиш, отвориш очи и пробаш да схватиш шта то прича еп. Атанасије Јевтић (нпр)? Да ли је он луд можда? МОжеш ли да разумеш значај Литургије, њен смисао?

Имам предлог. Ја теби предложим књигу да прочиташ (или чланак или слично) и ти мени. Па да пробамо сви да ти мало покажемо да није све баш тако како ти причаш.

Да ли знаш шта је епископ уопште и која је његова сврха? Јеси се то питао?

Ево једног савета, пријатељу. Када сам ја улазио у црквене воде, увек али увек сам постављао питање ЗАШТО?    

Пробај и ти. Зашто идемо на Литургију? Зашто мора да постоји епископ? Зашто раде то и то на служби?

Не може нико преко ноћи да ти објасни да грешиш, већ то мораш сам да уочиш. Тиха вода брег рони

Још један савет. Избегавај да клеветаш, нападаш, вређаш. Јер ћеш бити избачен и нећеш моћи да чујеш одговоре. И труди се да избегаваш тај фазон са струјама у цркви. Нешто се не сећам да сам учио да је било струјања код апостола. Свако је имао свој темперамент али сви су били једни у Христу Исусу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ujedno mi je zao i drago sto se ispunjava ono sto je i Jovanovom Otkrovenju proreceno.Jasno je receno da ce crkva da padne na dno, da ce biti iznutra razorena, ne kaze se da je bila tkva vec da ce biti takva, sto opet ukazuje na "novine", a da ce se Bogosluzitelji po plodovoma poznati.Jasno je da je to pocelo.Zao mi je onih dusa koje ucestvuju u tome.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ало, ортак, не волим ово рећи за људе али.. мени те је жао.

Ништа ми ниси одговорио на моје предлоге и питања. Ево глупог школског примера. Пошто знам из какве "кухиње" долазиш, објасни ми проблематику вађења честица за анђеле на проскомидији. Шта је то Словене опомињао Св. ава Јустин? А коју теологију ти заступаш...

Радо хоћу да ти помогнем али, ти изгледа не желиш. Плашиш се?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Guest
Ова тема је за сада закључана и нису омогућени будући одговори.
×
×
  • Креирај ново...