Jump to content

Smrtna kazna - da ili ne?


  

64 члановâ је гласало

  1. 1. Да ли сте за увођење смртне казне

    • Да, обавезно! За све тешке злочинце!
    • Не, највећи цивилизацијски напредак је укидање смртне казне
    • Немам став
    • То се коси са основним хришћанским начелима


Препоручена порука

нисам за смртну казну, али јесам за увођење неке казне у виду батина за оне људе који наносе другим људима бол и патњу

Царство Божије није у речи него у сили

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 313
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

А вјера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих.

Посланица Јеврејима 11, 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
6. Ne ubij.

 

Bukvalizam i citatologija  uvek odvedu čoveka na stranputicu.

Bez ulaženja u dublju priču, sagledavanja svih parametara tj. bez tumačenja , ne možemo ozbiljno pristupiti niti jednom problemu.

Ljudski život nema cenu, najvredniji je, medjutim, da li svačiji život i po svaku cenu ?
Nikako, ne radi se ništa u životu po svaku cenu, često nas život stavlja u situaciju gde su nam jedini izbori veće ili manje zlo.

Crkva daje zapovest, Ne ubij, ista Crkva blagosilja odbrambene ratove. U ratu neprijatelje ne gadjamo cvećem...ali biramo manje zlo, ubijanjem neprijatelja spašavamo naše porodice. I bez ratnog stanja, ukoliko nam neko ugrozi život najmilijih, svako normalan , ako ima mogućnosti, neutralisaće izvor opasnosti.

 

Karadjordje, svestan realnog stanja Srpskog naroda, znao je da će mu biti mnogo teško da uspostavi disciplinu i hijerarhiju medju ustanicima, medjutim, to je bio jedini način da se oslobodimo od Turaka, shodno tome Srbi su visili po drveću  kao što vise ukrasi na jelci. Sa Karadjordjem nije bilo šale, nije bilo prava na grešku zbog ozbiljnosti situacije i višeg cilja, ali ga svi danas slavimo.

Na našim prostorima stičemo utisak da se zločin isplati.

 

Kada pričam o smrtnoj kazni, ona se odnosi na pedofile i silovatelje.  

Oni svoja dela ponavljaju, višestruki su povratnici. Siluju dete, odu na neku smešnu robiju, mi im plaćamo hranu i krov nad glavom, a kad izadju opet počine isto.

Razumem razvijene narode sa razvijenim, bogatim , uredjenim zemljama, sa jakim sistemima, gde nema smrtne kazne ali je društvo 100% zaštićeno. Imaju mehanizme delovanja, dovoljno znanja, tehnike i novca da mogu adekvatno rešiti problem. Imamo li mi?

Nemamo, mi smo nerazvijen narod, pričamo prazne priče, živimo stihijski, poludivlje. Divljaci treba da imaju i divljačke zakone.

Imamo li mi stručna lica, sisteme, novac da adekvatno sankcionišemo prestupnike? Nemamo, mi imamo ljude koji nam pričaju neke fatamorgane i nama nedostižne priče.

Da bi rešili ovaj problem moramo postaviti temelj, odnosno viši cilj koji ne sme imati alternativu. Taj temelj je da su naša deca, žene i porodice 100% zaštićene, bez obzira na cenu koju moramo da platimo, bilo novcem ili savešću.

U ratu se branimo svim sredstvima i ovo je jedna vrsta rata, i ovi ljudi nose uniformu i ambleme neprijateljse vojske.

Nisam pishopata i nije mi do ubijanja ljudi po svaku cenu, ali kad su naša deca i porodice u pitanju, onda jesam psihopata kada želim da ih zaštitim.

 

Čovek je biće koje svojom dobrotom može da zadivi andjela i svojim zlom da postidi i samog djavola. Svaka ozbiljna država je toga svesna i problem psihopata rešava, ukoliko nema drugih opcija, tako šti ih "gazi kamionom na semaforu".

 

Ukoliko ne možemo te povratnike doživotno da zatvaramo, da ih pustimo ali da pratimo svaki njihov korak, ukoliko ih ne kastriramo , već je stanje koje je danas na snazi, moja Hrišćanska savest mnogo će lakše podneti mrtvog pedofila, a da su nam deca bezbedna.

Po ovom pitanju nema pojedinačne krivice, svi smo krivi za stanje u društvu, na sve aspekte se odnosi.

Volimo li se dovoljno? Ne, ne volimo! Ljubav radja odgovornost , mi smo mnogo neodgovorni prema sebi i prema drugima.

Svako ko je nevin stradao a mi nismo učinili sve što je do nas da to sprečimo, čini nas saučesnikom u tom nedelu.

Jedan od najistaknutujih teologa današnjice , mitropolit Jovan Zizjulas , kaže sledeće po pitanju rata i ubijanja.

 

Kakav je istinski hrišćanski stav prema ratu, i prema “dužnosti ubijanja”. Kako može hrišćanin da počini ubistvo i u kojim okolnostima?
Ovo je vrlo složeno pitanje. Naravno, princip je – ne ubiti nikoga. I ja lično mislim da je ispravan stav ne ubiti nekoga ko tebe napada, već samo onoga ko napada nekog drugog, za koga ste vi odgovorni, i koji ne može da se sam brani. Mislim da vam je dozvoljeno da odbranite tu osobu, da ste obavezni da je odbranite. I stoga, ako je to neophodno, ubićete. To nije prihvatljivo, to nije lepo, ali ćete počiniti ubistvo, neizbežno. U suprotnom, dopustićete da vaša majka, ili vaše dete, ili neko drugi bude ubijen, a vi ćete ih ubiti time što ih niste branili. Ne ubijate samo oružjem i pucanjem, već i ako dopustite da neko bude ubijen zbog vaše neaktivnosti. To je jedna od tragedija našeg postojanja, da ne možemo učiniti ono što je ispravno, jer postoje takve složene situacije u našem životu. Ali kriterijum je uvek – ljubav. Zaista. Ljubav stvara odgovornost, a odgovornost može čak voditi, da tako dramatično kažemo – i ka vašoj ličnoj večnoj osudi – radi drugoga. To je ono što je Sv. Pavle napisao Jerejima : “Radije bih bio sam osuđen, samo ako bi to spasilo moje Jevreje”. Znači, ako ubijate, vi definitivno činite greh. A onda je to stvar Božije milosti da prosudi da li će reći: “pošto si to učinio iz ljubavi prema nekom drugom, opraštam ti”, ili ne. To je problem sa etikom, moralizmom: vi kreirate princip i onda obavezujete Boga da ga se pridržava. Tako, vaš princip je da ne ubijete, ili da ubijete u izvesnim okolnostima, i onda Bog mora da vam oprosti ako ubijete pod tim okolnostima. Ali istina je da vi morate preuzeti rizik da budete večno osuđeni. Za vreme rata za nezavisnost Grčke mnogi sveštenici su se uključili u borbe, i ubijali. Ali kada se rat završio oni su jednostavno okačili svoj epitrahilj na zid rekavši ”Sada ne mogu da služim Liturgiju, jer sam ubica”. Tako su priznali da su pod Božijom sudom. Etika pretenduje da ima odgovore na sva takva pitanja, ali to nije tačno. Samo Bog zna po kakvim kriterijumima će nam oprostiti ili nas osuditi.

Preuzeto sa 

http://www.crkva-kassel.de

 

Žitije svetog Nestora 

 


NEZNABOŽNI car Maksimijan, zvani Herkul, prijatelj Dioklecijanov, došavši u grad Solun i vrgnuvši u tamnicu svetog Dimitrija, carskog namesnika, zbog ispovedanja Hrista, predade se uživanju u igrama ipozorišnim predstavama. Pri tome on se hvaljaše jednim svojim megdandžijom po imenu Lijem, čovekom Vandalskog porekla, govoreći da njega niko pobediti ne može. Taj Lije beše kao neki drugi Golijat: rastom krupniji od ostalih ljudi, po izgledu strašan, a glas mu kao rikanje lava. Od samog pogleda njegovog i glasa drhtali su svi koji su ga gledali; snaga njegova beše nečuvena a sila nepobediva: jer dusi nečisti obitavahu u njemu, i niko mu se ne mogaše odupreti. On već beše ubio bezbroj hrabrih i snažnih ljudi, i car ga zbog take snage veoma ljubljaše. Pošto sam car bejaše nenasit krvolok, on i ljubljaše takvoga čoveka koji svu svoju telesnu snagu u pravi na prolivanje krvi ljudske.


Za ovog poganog Lija car podiže usred grada naročito pozorište, sa binom na stubovima, gde bi Lije mogao voditi megdane na dogledu svih. Dole ispod te bine behu pobodena mnogobrojna koplja sa oštricama uvis, da bi Lije pobeđene zbacivao odozgo sa te bine na čitavu šumu uspravljenih kopalja. I stvarno Lije, deleći megdan sa ljudima, on ih zbacivaše na koplja i predavaše smrti. A car sa svim mnoštvom svojih vojnika posmatraše to uživajući, i gorđaše se svojim megdandžijom. Posmatraše to i Solunski narod, među kojima beše i mnogo hrišćana. Gledajući tog bezdušnog zvera kako proliva ljudsku krv, oni teško uzdisahu: jer Lije već ubi mnoge hrišćane, koje neznabošci silom dovlačahu i primoravahu da se bore sa Lijem.


U gradu Solunu življaše jedan mladić po imenu Nestor: snažan telom, divan licem, sa bradom koja je tek počela rasti.


On beše blizak svetome Dimitriju, od koga se i nauči svetoj veri. Videći nevino ubijane hrišćane, on se zapali revnošću i reši da izađe na megdan Liju. I otišavši hitno k svetom Dimitriju u tamnicu, ispriča mu kako Lije toga dana ubi mnogo hrišćana. I moljaše svetog Dimitrija govoreći mu: Pomoli se za mene, ugodniče Božji, da mi radi svetih molitava tvojih pomogne Bog. Evo, idem na megdan tome zlotvoru, i pobediću ga, i skinuću sramotu sa hrišćana. - Sveti Dimitrije mu oseni krsnim znakom čelo i prsa, blagoslovi ga, i proreče mu: Lija ćeš pobediti, ali ćeš za Hrista postradati.


Dobivši blagoslov, sveti Nestor vrlo hitno ode do pozorišta, skide sa sebe plašt pred svima, i gromko uzviknu: Ja hoću da se borim sa Lijem! - Videći taku smelost mladićevu, car se začudi, i žaleći njegovu lepotu i mladost reče mu: Zar nisi video koliko je hrabrijih i snažnijih od tebe Lije pobedio? A ti, mali rastom i mlad po godinama, usuđuješ se izaći na megdan onome, kome nema ravna pod suncem. - Nestor mu odgovori: Iako sam ja mali i nemoćan, ali je velika i nepobediva sila Hrista moga, na koga se nadam i u čije ime hoću da se uhvatim u koštac sa tim džinom. - Čuvši ime Hristovo i shvativši da je Nestor hrišćanin, car se razgnjevi i naredi mu da odmah uziđe na binu, držeći da će se sa Nestorom dogoditi što i sa ostalima. Sveti Nestor se žurno pope na binu; a Lije, igrajući i skačući, krenu na svetog mladića. Videći Lija gde mu se približuje, sveti Nestor se prekrsti i gromkim glasom kliknu: Bože Dimitrijev, pomozi mi! - I uhvativši se u koštac sa Lijem, stade se boriti. A Bog, koji nekada ukrepi Davida u borbi protiv Golijata, ukrepi i slugu svoga Nestora protiv poganoga Lija, na posramljenje neznabožnom caru a na radost vernima. I stvarno, mali rastom Nestor pokaza se hrabrošću svojom veći od ogromnoga Lija: dohvativši Lija kao šticu, on ga sa visoke bine baci dole na oštra koplja. Pavši na koplja kao teški hrast, Lije sramno izvrže svoju bednu dušu, te tako pogibe s hukom spomen njegov, nestade ohola sila njegova i prestade sujetno hvalisanje Maksimijanovo svojim megdandžijom. Sav pak narod Solunski, naročito hrišćani, videvši ovu neočekivanu i slavnu pobedu, gromko vikahu: Veliki je Bog Dimitrijev!


Car, ustavši sa stidom, krenu u svoje palate, silno tugujući i žaleći za svojim ljubimcem Lijem. Pritom, strahovito gnjevan na svetog Nestora on naredi da ga uhvate. Doznavši pak da je i Dimitrije kriv za Lijevu smrt, pošto on okrepi Nestora na podvig, predskazavši mu pobedu, car naredi, te svetog Dimitrija kopljem izbodoše, a svetog Nestora mačem posekoše. I sada oni obojica primaju od Podvigostrojitelja Hrista vence pobede u Carstvu nebeskom, kojega neka se i mi udostojimo molitvama svetih stradalnika.

 

Dejan Bićanić

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nisam za vracanje...Ubici,silovatelju ili kome vec je mnogo laksa kazna smrtna kazna,nego da bude do kraja svog zivota u celiji,okruzen kriminalcima u zatvoru gde takve stvari ne prolaze bas najbolje  Druga stvar zasto sam protiv nje,mozda mala,ali ipak postoji verovatnoca greske...koliko samo u Americi pa i kod nas ima gresaka? koliko ima prinudjenih i iznudjenih priznanja? kada policija lema i tuce ljude i onda oni priznaju i da su marsovci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Правно немогуће све док је држава потписник одређених међународних конвенција

2. Цивилизацијски корак уназад јер укида и теоретску могућност покајања и рехабилитације

3. То би била награда за овакве ликове према ономе шта их чека у затвору

 

Овакве се дебате воде нашироко свуда где се десе овакви непојмљиво мрачни и страшни злочини, али не ваља се враћати на оно што док је постојало није давало никаквих резултата у смислу генералне превенције (посебно када су у питању психопате), а правило је штете.

 

И не знам због чега се вера увлачи у оваква питања, то би само довело до даљих бесконачних расправа, мислим да је оно задње питање у анкети сувишно, вера се не изјашњава по питању друштвеног уређења, а извршења смртне казне су подједнако постојала у друштвима свих религија.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да. Али након подуже и тешке робије криминалца који робија са знањем да ће на крају бити убијен.

 

Тако треба казнити и овога што је отео, убио и поред депоније закопао несрећну Тијану од 15 година. Није то "класично" убиство из не знам којих "разлога", него монструозно да монструозније тешко може бити. 

 

Смртна казна је од Бога одобрена као казна за злочине. Сасвим је нормално да онај ко себи да за право да без имало икаквих објективних разлога и околности некоме, или чак некима одузме живот буде и сам кажњен одузимањем живота. Шта је ту ненормално није ми јасно ?

 

Постоје рани видови и околности под којима се дешава злочин и грех убиства. Не би се баш свако убиство кажњавало убиством. Али ови што убијају из задовољства и без икаквих разлога или повода нађу неког да силују и убију, требају бити убијени.

 

Смртну казну треба увести и за злочине против народа. Против оних лопова који су целом народу упропастили животе и будућност, или свесно омугућили финансијерима да то учине, како би зарадили неко материјало богатство

 

Као и против особа које отимају девојке и младиће па тргују њима како са каквом робом. Док пате и пакао пролазе отети и њихови најближи. 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ljudi se najcesce pozovu na smrtnu kaznu zbog izazvanog gnijeva i ogorcenja kad cuju da ej izvrsen svirep zlocin nad nemocnim i neduznim ljudima. 

 

Medjutim, kad se glava ohladi i razmisli, smrtna kazna je nagrada za svakog zlocinca. Za teske zlocine, kakav je upravo u centru paznje nad 13-godisnjom Tijanom Juric, jedino dozivotna kazna bez mogucnosti pomilovanja je najbolje rjesenje. Jos sa dobrom organizacijom zatvora, nad zlocincima se moze i zaradjivati tako sto postoje radni procesi u kojima oni ucestvuju te tako ne budu na teret budzetskim korisnicma, ali to je vec druga prica. Generalno smrtnom kaznom se nece umanjiti broj zlocina, a usmrcivanje ubice samo se njemu olaksava, dok vec ako je nekome stalo da neko pati, pati ce vise u zatvoru dozivotno zatvoren.  

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Protiv. Ne zato što mislim da je to 'najveći civilizacijski napredak' (nema opcija obično 'ne' :) ), nego zato što:

 

- uvođenje smrtne kazne uopšte ne smanjuje stopu najtežih krivičnih dela. Ima ovde statistika za svet: od 10 zemalja sa najvećom stopom ubistava, čak 6 su sa smrtnom kaznom. Štaviše, malo je veća stopa ubistava u zemljama sa smrtnom kaznom nego u onima bez nje (isto važi i za američke savezne države)

 

- kao što je spomenuto već, postoji mogućnost da se osudi nevina osoba, što se dešavalo i dešava se i dalje. Sa smrtnom kaznom nema povratka ako se ispostavi da je presuda pogrešna

 

- ne znam za druge, ali meni je jeziva ideja da sudstvo u Srbiji ovakvo kakvo je izriče smrtne kazne i odlučuje o životima bilo kog

 

- nijedna evropska zemlja, niti zemlje bivšeg SSSR (osim Belorusije) nemaju smrtnu kaznu

 

 

(A plus na sve to i formalno ne možemo da uvedemo, jer smo u Savetu Evrope čije članstvo isključuje smrtnu kaznu)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесам за враћање смртне казне ! Сви гнусни злочини који се дешавају а сада и овај задњи који се десио са малом Тијаном из Бајмока . Какав је то поремећени и монструозни ум који га нагони на такав злочин и још Х таквих злочина који се дешавају у нашој Србији . Па још и злостављање сексуално и малтретирање деце узраста од 1 па до 15 године па и чак и малађе ! Зар треба да се лечи такав болесник ? Није хришћански ово што ћу написати али нека га лечи ИЛОВАЧА ! ЖИВЕЛА СМРТНА КАЗНА !!!!!

П.С . Ма треба увести Душанов закон !

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Onima koji su te podstakli da pokreneš temu, tj onom, bi ovakva kazna bila nagrada. Treba to pustit da se maltretira u nekim nehumanim uslovima 40 godina, delotvornije je.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da se vrati, nego sta. Smrtna kazna je jedini pedagog koji bi sprecio lavine siledzija i monstruma raznih profila.

Nije ona samo za onog koji je pocinio zlocin, mnogo vise je za one koji bi to mozda pokusali nekad kasnije.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da se vrati, nego sta. Smrtna kazna je jedini pedagog koji bi sprecio lavine siledzija i monstruma raznih profila.

Nije ona samo za onog koji je pocinio zlocin, mnogo vise je za one koji bi to mozda pokusali nekad kasnije.

 

Covece,imas jasnu statistiku da u zemljama gde ima smrtne kazne stopa ovakvih zlocina ne da nije manja nego naprotiv cak i veca. I da li realno mislis za nekog coveka koji ima poriv da ubije,siluje da ce mu bilo kakva kazna biti pred ocima ako bude imao priliku da to uradi? 

 

Coveku koji pocini takav zlocin i zavrsava u zatvoru je mnogo teze,mnogo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Против.

 

Мало је вероватно да то има неки "педагошки" ефекат, јер људи који чине таква злодела су ментално болесни и тешко повезују своја дела са последицама у будућности.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...