Jump to content

Неписменост, недостатак стила, непристојност у писаном и говорном језику


Guest Светлана

Препоручена порука

Pa dobro jeste samo forma, ali treba biti pismen i ukoliko pišeš ne obrukati se.

Pa ukoliko se misli na Bog kao naziv hrišćanskog boga tj. sinonim za Jahve onda se piše velikim slovom. Ali ako se uzima u nekom drugom obliko i ne predstavlja ime malim.

 

Eto vidiš u predhodnoj rečenici sam reč bog (sasvim slučajno tek sam sad primetio) napisao jednom sa velikim jednom sa malim slovom. Npr. muslimanski bog ili hrišćanski bog se piše malim slovom.

Ali kada bi rekao Šestog dana Bog je stvorio čoveka, treba velikim.

Barem ja tako mislim.

Рекао бих да је твоје поимање граматички исправно (можда, тако ми барем делује). Међутим, то велико Б је настало тако, зато што у српском нема ништа као што је у енглеском The, да означи разлику између бога који је The и богова. На старогрчком се каже о теос - Бог и то би било The Бог, док је теос, дакле без о - бог. Теос може да означава свашта и еквивалентно је с арапским Ilāh, док је о теос исто што и арапско al-Ilāh (алах)...

 

Мало с у свети ако стоји испред имена светитеља.

Црква велико ц ако се ради о Цркви као Телу Христовом (помесној, хришћанској итд, тј. у тим контекстима), а ако се ради о храму онда мало ц.

Владика са малим в, осим ако се односи на Христа у одређеној реченици.

По новом правопису увек се имена светитеља пишу са великим С код нпр. Свети Сава, Свети Бенедикт, итд.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Рекао бих да је твоје поимање граматички исправно (можда, тако ми барем делује). Међутим, то велико Б је настало тако, зато што у српском нема ништа као што је у енглеском The, да означи разлику између бога који је The и богова. На старогрчком се каже о теос - Бог и то би било The Бог, док је теос, дакле без о - бог. Теос може да означава свашта, док је о теос...

Pa to sam i ja mislio. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чини ми се да сам то видео, али је пракса била барем у нашем богословљу да се пише мало.

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Свети се пише мало, изузев Светог саве, коме је то како рече професор постало као име и презиме.

Владика се пише мало, осим ако се не мисли на Господа.

Црква као заједница Бога и људи велико, као објекат где се служи мало.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Великим почетним словом се по новом правопису пишу и неиспустиви саставни делови синтагматских имена, као нпр. свети уз имена светаца (нпр. Свети Никола, Свети Сава), потом и имена богомоља (нпр. Храм Светога Саве, Црква Успења).

 

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Dzakuzi-Sveti-Nikola-auto-put-i-autostrada.sr.html

„Ко прими на себе грехе света, постаће истински цар света.” Лао Це, пет векова пре Христа

Link to comment
Подели на овим сајтовима

шта значи кад неко ПОМРВКУЈЕ...

По мало, у малој количини.

А вјера је основ свега чему се надамо, потврда ствари невидљивих.

Посланица Јеврејима 11, 1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Dok sam sad tragao po netu o pravilu pisanja ličnih imena, nađoh i ovo o Mikiju Mausu, i to me malo buni...

http://www.inter-caffe.com/lista-692.html

 

"

U srpskom jeziku se kod stranih muških imena menja i ime i prezime: Volim muziku Reja Čarlsa. Zato se prisvojni pridev ne može napraviti od imena i prezimena – ne Miki Mausov drugar Šilja, već drugar Mikija Mausa.

– Slučajevi kada se zadržava izvorno pisanje –

Prema praksi u našoj kući, transkribujemo sva imena i nazive – Njujork tajms, Pari mač, Algemajne cajtung i sl. Međutim, ukoliko bi transkripcija grafički isuviše izobličila pojam moguće je napraviti izuzetak: Fruit of the Loom (prepoznatljivije je nego Frut ov d lum), Windows XP. Isto važi i za naslove pesama popularne muzike: No Woman No Cry, Here Comes the Rain Again, We Are the Champions..."

 

--------------

Meni ovo "Miki Mausov drugar" (koje je gramatički neispravno), uopšte ne bode uši, koliko mi bode "drugar Mikija Mausa" (koje je gramatički ispravno).

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"другар" је неправилно. правилно је "друг"

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 5 months later...

Како сачувати достојанство српског језика у мору грешака које се често појављују на форуму? Поменућу само неке грешке, а очекујем и од вас да свако на свој начин допринесе развоју свести о значају правописа и граматике нашег језика.

 

Ево најчешћих грешака са којим сам се сусретао:

 

- коришћење великих слова у жељи да се нешто нагласи

- писање предлога "с" са апострофом

- писање "у вези тога" уместо у вези са тим

- писање енклитика после запете

- немарно коришћење црте и цртица

- неумерено коришћење узвичника, упитника, итд.

 

Има још много, али мислим да је ово довољно за почетак. Молим филологе, књижевнике и преводиоце да се ангажују и помогну ову скромну акцију. Нека свако за почетак напише које се грешке најчешће појављују на форуму, еда бисмо се научили правопису, граматици и лепом писању.

 

Поздрав.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

@@Jovan Gramatik,

 

Добро нам дошао Јоване!

 

Тема је била на чекању зато што си тек на почетну писања - постовања. После трећег поста - аутомацки ти излази, без потребе за нашим одобравањем.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро нам дошао!

 

Доста људи брзо куца поруке, па погреше управо због тога. Наравно, има и оних којима правопис не иде, али су добри у другим стварима :)

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prednji - zadnji

Prvi - poslednji

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како сачувати достојанство српског језика у мору грешака које се често појављују на форуму? Поменућу само неке грешке, а очекујем и од вас да свако на свој начин допринесе развоју свести о значају правописа и граматике нашег језика.

 

Ево најчешћих грешака са којим сам се сусретао:

 

- коришћење великих слова у жељи да се нешто нагласи

- писање предлога "с" са апострофом

- писање "у вези тога" уместо у вези са тим

- писање енклитика после запете

- немарно коришћење црте и цртица

- неумерено коришћење узвичника, упитника, итд.

 

Има још много, али мислим да је ово довољно за почетак. Молим филологе, књижевнике и преводиоце да се ангажују и помогну ову скромну акцију. Нека свако за почетак напише које се грешке најчешће појављују на форуму, еда бисмо се научили правопису, граматици и лепом писању.

 

Поздрав.

 

Jasna je želja da se održi, kako i sami rekoste, dostojanstvo srpskog jezika. Slažem se i da je potrebno doprnijeti i razvoju svjesti o značaju pravopisa...

Podržavam to i valjalo bi raditi na tome, al meni više smeta malicioznost i vulgarizmi koji su jako prisutni na forumu, nego s sa apostrofom, ili pisanje enklitika nakon zareza.

Ne bih da idem off, ali skrećem pažnju na probleme koji su mligniji od nemarno korištenih crta i crtica, kao i znakova interpunkcije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jasna je želja da se održi, kako i sami rekoste, dostojanstvo srpskog jezika. Slažem se i da je potrebno doprnijeti i razvoju svjesti o značaju pravopisa...

Podržavam to i valjalo bi raditi na tome, al meni više smeta malicioznost i vulgarizmi koji su jako prisutni na forumu, nego s sa apostrofom, ili pisanje enklitika nakon zareza.

Ne bih da idem off, ali skrećem pažnju na probleme koji su mligniji od nemarno korištenih crta i crtica, kao i znakova interpunkcije.

 

Vulgarizmi su deo jezika. Ne možemo se praviti da oni ne postoje. Svi ih koristimo. 

Dosta je prisutno pisanje slova C tamo gde treba da stoji TS ili DS.Tačnije, ljudi ne znaju glasovne promene i odstupanje od istih. Na primer- automacki. Iskoči ta reč baš na ovoj temi. Koliko sam puta pročitala precednik, pretsednik ne znam ni ja sama.

Turn on, tune in, drop out

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...