Jump to content

Slovenski narodi - istorija, jezici, kultura, običaji, krajolici - videa, članci

Оцени ову тему


Препоручена порука

Vi ste totalno OFF, niste u toku uopšte s tim šta se dešava u Evropi i na

čemu sve mi panslavisti radimo pa evo ukratko da se i vi s tim upoznate:

Pa i u panslavizmu se mnogo toga promjenilo:

1. za prvo ne zove se više PANslavizam već SLAVIZAM; jer PANslavizam je zastarjela danas

neaktuelna platforma koja upućuje na neku centralnu silu, narod ili državu oko koje treba da se okupimo.

2. Moderni SLAVIZAM je regionalni a zasnovani na uvažavanju ne samo narodnih ali čak i

REGIONALNIH interesa i potreba i na respektovanju lokalnih odlišnosti.

Evo sad ste dobili express kurs iz modernog panslavizma iliti SLAVIZMA,

Па како то да само регионализујете српски народ? Што не признате чакавицу као посебни језик? Сигурно је даља од хрватског језичког стандарда него "Црногорски" од Српског.

מוות לאוסטאשים

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Molitvenik gradišćanskih Hrvata iz 1916. godine:

Da su u pitanju Srbi, odmah bi rekli da to nije srpski... Jedan narod a tri jezika ili narečja, mislim na Hrvate, a kod nas jedan narod i jedan jezik, pa onda još vele da štokavština nije srpsko nego smo mi Srbi kao preuzeli od Hrvata. A kojim smo jezikom onda mi govorili? I onda dolaze naši genijalci i vele: srpski, štokavština, beh, hoćemo crkvenoslovenski (nove ruske redakcije) da budemo k'o Rusi...

Nažalost, za vreme komunističke Jugoslavije se filologija, nauka o jeziku, nije mnogo negovala u Srbiji i cela katedra se faktički prepustila Hrvatima. Odatle sad da je svaki Hrvat mali filolog i ima hiljadu knjiga i izvora koji će da govore kako je štokavština hrvatski jezik, a mi jedva da saberemo ponekog eksperta za naš jezik.

Mješate štokavštinu i čakavštinu, ikavicu, ijekavicu i ekavicu s pojmom jezika, to nisu jezici već jezičke komponente a one same po sebi nijedan jezik striktno ne određuju, ne čine niti se za ikakav mogu vezati. Tim se bavi lingvistička nauka morfologija. Tamo kad je pročitate bude vam jasno da to nisu kauzalno korelativni pojmovi. To je vrlo slično kompjuterima: neki ima Pentium neki AMD procesor ali ga samo to ne čini PC-on sposobnim funkcije, tereba tamo još i RAM i HD i grafička i zvučna karta, DVD mehanika, izvor struje, ventilator itd.itd da bi to bio cijeli PC. Isto tako je to i s jezicima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Штокавштина, чакавштина и кајкавштина су измишљени појмови. Лакше је било рећи да су то "наречја" а не језици, јер како би се онда објаснила чињеница да хрватски народ говори различитим језицима.

Дошло се до смешне ситуације, где се "штокавски" и "чакавски" Хрвати не разумеју али ипак говоре истим језиком, а "штокавски" Хрвати и Срби се разумеју савршено али ипак говоре различитим језицима. Потпуно необјашњиво.

Тек данас творци хрватске нације, бедема католичанства, виде огромну грешку у остављању "штокавице" као језичког стандарда. Довели су сами себе у мат позицију.

מוות לאוסטאשים

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих се баш сложи јер у том случају испада да су балкански Хрвати са савременим језиком заправо Срби .

Уосталом није ли ово тема о Србима у Словачкој ?!!

Ви сте сами спомињали Хрвате, прво Драги потом ти а такођер изложили нетачне факте на које сам реаговао. Можете ви писати бесконачнио да је хрватски језик србски језик, то вам нико не брани, измишљат може свако.

Већ сам вам написао зашто никако не може хрватски језик бити србским. С тим што тврдш ти доказујеш само оно што је филологија доказала већ давно, да народи који живе на одређеном простору имају тнденцију да се групишу у сличне дијалекте и даље развијају у врло сличном смјеру, постоји читав низ такозваних "прелазних" језика тј. дијалеката који се говоре на мјестима сусрета двоје па чак и више националних ентитета, на закарпатску постоје дијалекти или језици који су заједнички не двама већ чак и четрима нацијама истовремено.

О језициа:

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,10559.msg386420.html#msg386420

О фолклру.

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,10559.msg378929.html#msg378929

Па ко је икад споменуо да су прави Хрватски и Српски исти језици? Нису и не могу бити, као што нигде у свету два различита народа немају исте језике. Овај чакавски стварно нема везе са Српским, и то је прави Хрватски језик. Уосталом, Леополд је потврдио да им је "стандардни Хрватски" наметнут. Они који изворно говоре штокавштину су Срби католици који нису мењали језик.

Same besmislice, štokavština je isto tako hrvatskim govorom kao i čakavština i kajkavština. Mi znamo za vaše tendencije izmislti nekakav "pravi" hrvatski jezik i odvojit ga od nečeg što vi nazivate "jezikom srbskih katolika". To možete na krstarici i takvim sličnim Forumima, pokušajte to prodat na nekom filološkom međunarodnom ili slavističkom pa ćete vidjet šta će vam na to reći. Ali kad vas to zabavlja slobodno to radite i dalje, hahahaha, jedini Srbi katolici koji postoje ste vi - u slučaju kad bi katolicima postali bili biste onda Srbima katolicima. Samo mi nemojte još napisat da ste to čuli od Vuka Karadžća ili nedaj Bože Gjure Daničića, hahahaha!

Значи Срба католика није било нигда док се Мидраш није појавио , ајде ?!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vi ste totalno OFF, niste u toku uopšte s tim šta se dešava u Evropi i na

čemu sve mi panslavisti radimo pa evo ukratko da se i vi s tim upoznate:

Pa i u panslavizmu se mnogo toga promjenilo:

1. za prvo ne zove se više PANslavizam već SLAVIZAM; jer PANslavizam je zastarjela danas

neaktuelna platforma koja upućuje na neku centralnu silu, narod ili državu oko koje treba da se okupimo.

2. Moderni SLAVIZAM je regionalni a zasnovani na uvažavanju ne samo narodnih ali čak i

REGIONALNIH interesa i potreba i na respektovanju lokalnih odlišnosti.

Evo sad ste dobili express kurs iz modernog panslavizma iliti SLAVIZMA,

Па како то да само регионализујете српски народ? Што не признате чакавицу као посебни језик? Сигурно је даља од хрватског језичког стандарда него "Црногорски" од Српског.

Što jednostavno ne odeš na neki panslavistički Forum ili FB grupu pa to tamo sve istražš. Ako hoćeš pošaljem ti linkove na PM. Budu i ponegdje na Forumu tamo gdje se vodila priča o tom. Vi ste htjeli da Šiptari budu Srbi pa evo šta i kako ste s tim uspjeli. A mi sad moramo spašavati i tu vašu situaciju u Srbiji  tim što dajemo prava i tim malim narodima. Ako Vojvođani ili Dalmatinci proglase da hoće biti nacijom, OK, nek budu, svejedno oboji ostaju Slovenima kao i do sada. U čemu je problem. Ne možemo a ni nećemo više tjerati Dalmatince koji neće da budu Hrvatima i Vojvođane koji neće da budu Srbima, da nasilu ostanu nekim kim bit neće! Ali oboje ostaju Slovenima i kao takve ih opet inkorporiramo i ujedinimo u Slaviju. Za nas to ne predstavlja neki problem. Ako sad imamo recimo 14-16 naroda ili jezika što da ne možemo imati ako treba i tih nkakvih 20-25, nikakav problem za nas pet-šest više ili manje, koga je to briga, bitno je da budemo zajedno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vi ste totalno OFF, niste u toku uopšte s tim šta se dešava u Evropi i na

čemu sve mi panslavisti radimo pa evo ukratko da se i vi s tim upoznate:

Pa i u panslavizmu se mnogo toga promjenilo:

1. za prvo ne zove se više PANslavizam već SLAVIZAM; jer PANslavizam je zastarjela danas

neaktuelna platforma koja upućuje na neku centralnu silu, narod ili državu oko koje treba da se okupimo.

2. Moderni SLAVIZAM je regionalni a zasnovani na uvažavanju ne samo narodnih ali čak i

REGIONALNIH interesa i potreba i na respektovanju lokalnih odlišnosti.

Evo sad ste dobili express kurs iz modernog panslavizma iliti SLAVIZMA,

Па како то да само регионализујете српски народ? Што не признате чакавицу као посебни језик? Сигурно је даља од хрватског језичког стандарда него "Црногорски" од Српског.

Što jednostavno ne odeš na neki panslavistički Forum ili FB grupu pa to tamo sve istražš. Ako hoćeš pošaljem ti linkove na PM. Budu i ponegdje na Forumu tamo gdje se vodila priča o tom. Vi ste htjeli da Šiptari budu Srbi pa evo šta i kako ste s tim uspjeli. ??????A mi sad moramo spašavati i tu vašu situaciju u Srbiji  tim što dajemo prava i tim malim narodima. Ako Vojvođani ili Dalmatinci proglase da hoće biti nacijom, OK, nek budu, svejedno oboji ostaju Slovenima kao i do sada. U čemu je problem. Ne možemo a ni nećemo više tjerati Dalmatince koji neće da budu Hrvatima i Vojvođane koji neće da budu Srbima, da nasilu ostanu nekim kim bit neće! Ali oboje ostaju Slovenima i kao takve ih opet ujedinimo u Slaviju. Za nas to ne predstavlja neki problem. Ako sad imamo recimo 14-15 naroda ili jezika što da ne možemo imati i 20-25, nikakav problem za nas pet-šest više ili manje, koga je to briga, bitno je da budemo zajedno.

Извини, прво праве своје нације на антитези и мржњи према Српству, а онда да се уједињујемо? На којим основама, и зашто?

מוות לאוסטאשים

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Molitvenik gradišćanskih Hrvata iz 1916. godine:

Da su u pitanju Srbi, odmah bi rekli da to nije srpski... Jedan narod a tri jezika ili narečja, mislim na Hrvate, a kod nas jedan narod i jedan jezik, pa onda još vele da štokavština nije srpsko nego smo mi Srbi kao preuzeli od Hrvata. A kojim smo jezikom onda mi govorili? I onda dolaze naši genijalci i vele: srpski, štokavština, beh, hoćemo crkvenoslovenski (nove ruske redakcije) da budemo k'o Rusi...

Nažalost, za vreme komunističke Jugoslavije se filologija, nauka o jeziku, nije mnogo negovala u Srbiji i cela katedra se faktički prepustila Hrvatima. Odatle sad da je svaki Hrvat mali filolog i ima hiljadu knjiga i izvora koji će da govore kako je štokavština hrvatski jezik, a mi jedva da saberemo ponekog eksperta za naš jezik.

Mješate štokavštinu i čakavštinu, ikavicu, ijekavicu i ekavicu s pojmom jezika, to nisu jezici već jezičke komponente a one same po sebi nijedan jezik striktno ne određuju, ne čine niti se za ikakav mogu vezati. Tim se bavi lingvistička nauka morfologija. Tamo kad je pročitate bude vam jasno da to nisu kauzalno korelativni pojmovi. To je vrlo slično kompjuterima: neki ima Pentium neki AMD procesor ali ga samo to ne čini PC-on sposobnim funkcije, tereba tamo još i RAM i HD i grafička i zvučna karta, DVD mehanika, izvor struje, ventilator itd.itd da bi to bio cijeli PC. Isto tako je to i s jezicima.

Može biti.. Ja govorim o tome da Hrvati imaju štokavštinu, kajkavštinu i čajkavštinu, a štokavština je postalo standardno narečje hrvatskog jezika 1850. godine u okviru jugoslovenskog pokreta i ideje zajedničkog jezika i sa Srbima, dokle mi Srbi imamo samo štokavštinu. Danas smo konfrontirani teorijom da je štokavština drevno hrvatsko narečje i da smo mi Srbi preuzeli štokavštinu od Hrvata, istovremenom sa hrvatskom potrebom da se "reformiše" hrvatska štokavština kako ne bi zvučila suviše srpski..  

Logika: ako je neko od nekog preuzeo, onda Hrvati od Srba i ne Srbi od Hrvata. Ali ovo Hrvati danas ne mogu da priznaju, najmanje sebi.

Znam da se ranije na serbiancafe'u o tome mnogo diskutovalo i da Hrvati, među njima i onaj Prpić sa sajta Herceg-Bosna, nisu mogli da opovrgnu tezu da je kajkavski originalni jezik odnosno narečje Hrvata..

Чији је онда Словеначки језик ако је кајкавштина хрватска ?

Зар није чакавица изворно хрватска?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vi ste totalno OFF, niste u toku uopšte s tim šta se dešava u Evropi i na

čemu sve mi panslavisti radimo pa evo ukratko da se i vi s tim upoznate:

Pa i u panslavizmu se mnogo toga promjenilo:

1. za prvo ne zove se više PANslavizam već SLAVIZAM; jer PANslavizam je zastarjela danas

neaktuelna platforma koja upućuje na neku centralnu silu, narod ili državu oko koje treba da se okupimo.

2. Moderni SLAVIZAM je regionalni a zasnovani na uvažavanju ne samo narodnih ali čak i

REGIONALNIH interesa i potreba i na respektovanju lokalnih odlišnosti.

Evo sad ste dobili express kurs iz modernog panslavizma iliti SLAVIZMA,

Па како то да само регионализујете српски народ? Што не признате чакавицу као посебни језик? Сигурно је даља од хрватског језичког стандарда него "Црногорски" од Српског.

Što jednostavno ne odeš na neki panslavistički Forum ili FB grupu pa to tamo sve istražš. Ako hoćeš pošaljem ti linkove na PM. Budu i ponegdje na Forumu tamo gdje se vodila priča o tom. Vi ste htjeli da Šiptari budu Srbi pa evo šta i kako ste s tim uspjeli. ??????A mi sad moramo spašavati i tu vašu situaciju u Srbiji  tim što dajemo prava i tim malim narodima. Ako Vojvođani ili Dalmatinci proglase da hoće biti nacijom, OK, nek budu, svejedno oboji ostaju Slovenima kao i do sada. U čemu je problem. Ne možemo a ni nećemo više tjerati Dalmatince koji neće da budu Hrvatima i Vojvođane koji neće da budu Srbima, da nasilu ostanu nekim kim bit neće! Ali oboje ostaju Slovenima i kao takve ih opet ujedinimo u Slaviju. Za nas to ne predstavlja neki problem. Ako sad imamo recimo 14-15 naroda ili jezika što da ne možemo imati i 20-25, nikakav problem za nas pet-šest više ili manje, koga je to briga, bitno je da budemo zajedno.

Извини, прво праве своје нације на антитези и мржњи према Српству, а онда да се уједињујемо? На којим основама, и зашто?

To isto bi mogli reći velkorusi da priznavanjem ukrajinske i bjeloruske nacije izgrađujemo panslavizam na potporovanju rusofobije ili ukrajinci bi mogli reći isto tako kako priznavajući Rusine činimo antitezu jedinstvu ukrajinaca. A takvi ti to naravno i govore. Protiv njihovih dominatorskih i velikaških koncepcija u stilu Greater bla bla bla ideja se ustvari i danonoćno borimo. Što više velikorustva, velikopoljstva, velikohrvatstva ili velikosrbstva tim je dalji naš cil - jedna ASlavija i jedinstvo svih Slovena.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vi ste totalno OFF, niste u toku uopšte s tim šta se dešava u Evropi i na

čemu sve mi panslavisti radimo pa evo ukratko da se i vi s tim upoznate:

Pa i u panslavizmu se mnogo toga promjenilo:

1. za prvo ne zove se više PANslavizam već SLAVIZAM; jer PANslavizam je zastarjela danas

neaktuelna platforma koja upućuje na neku centralnu silu, narod ili državu oko koje treba da se okupimo.

2. Moderni SLAVIZAM je regionalni a zasnovani na uvažavanju ne samo narodnih ali čak i

REGIONALNIH interesa i potreba i na respektovanju lokalnih odlišnosti.

Evo sad ste dobili express kurs iz modernog panslavizma iliti SLAVIZMA,

Па како то да само регионализујете српски народ? Што не признате чакавицу као посебни језик? Сигурно је даља од хрватског језичког стандарда него "Црногорски" од Српског.

Što jednostavno ne odeš na neki panslavistički Forum ili FB grupu pa to tamo sve istražš. Ako hoćeš pošaljem ti linkove na PM. Budu i ponegdje na Forumu tamo gdje se vodila priča o tom. Vi ste htjeli da Šiptari budu Srbi pa evo šta i kako ste s tim uspjeli. ??????A mi sad moramo spašavati i tu vašu situaciju u Srbiji  tim što dajemo prava i tim malim narodima. Ako Vojvođani ili Dalmatinci proglase da hoće biti nacijom, OK, nek budu, svejedno oboji ostaju Slovenima kao i do sada. U čemu je problem. Ne možemo a ni nećemo više tjerati Dalmatince koji neće da budu Hrvatima i Vojvođane koji neće da budu Srbima, da nasilu ostanu nekim kim bit neće! Ali oboje ostaju Slovenima i kao takve ih opet ujedinimo u Slaviju. Za nas to ne predstavlja neki problem. Ako sad imamo recimo 14-15 naroda ili jezika što da ne možemo imati i 20-25, nikakav problem za nas pet-šest više ili manje, koga je to briga, bitno je da budemo zajedno.

Извини, прво праве своје нације на антитези и мржњи према Српству, а онда да се уједињујемо? На којим основама, и зашто?

To isto bi mogli reći velkorusi da priznavanjem ukrajinske i bjeloruske nacije izgrađujemo panslavizam na potporovanju rusofobije ili ukrajinci bi mogli reći isto tako kako priznavajući Rusine činimo antitezu jedinstvu ukrajinaca. A takvi ti to naravno i govore. Protiv njihovih dominatorskih i velikaških koncepcija u stilu Greater bla bla bla ideja se ustvari i danonoćno borimo. Što više velikorustva, velikopoljstva, velikohrvatstva ili velikosrbstva tim je dalji naš cil - jedna ASlavija i jedinstvo svih Slovena.

Јединство Словена , ал на којим основама ?

( видим ја из ове теме ће се испилети још 10 нових тема ... sHa_sarcasticlol )

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Vi ste totalno OFF, niste u toku uopšte s tim šta se dešava u Evropi i na

čemu sve mi panslavisti radimo pa evo ukratko da se i vi s tim upoznate:

Pa i u panslavizmu se mnogo toga promjenilo:

1. za prvo ne zove se više PANslavizam već SLAVIZAM; jer PANslavizam je zastarjela danas

neaktuelna platforma koja upućuje na neku centralnu silu, narod ili državu oko koje treba da se okupimo.

2. Moderni SLAVIZAM je regionalni a zasnovani na uvažavanju ne samo narodnih ali čak i

REGIONALNIH interesa i potreba i na respektovanju lokalnih odlišnosti.

Evo sad ste dobili express kurs iz modernog panslavizma iliti SLAVIZMA,

Па како то да само регионализујете српски народ? Што не признате чакавицу као посебни језик? Сигурно је даља од хрватског језичког стандарда него "Црногорски" од Српског.

Što jednostavno ne odeš na neki panslavistički Forum ili FB grupu pa to tamo sve istražš. Ako hoćeš pošaljem ti linkove na PM. Budu i ponegdje na Forumu tamo gdje se vodila priča o tom. Vi ste htjeli da Šiptari budu Srbi pa evo šta i kako ste s tim uspjeli. ??????A mi sad moramo spašavati i tu vašu situaciju u Srbiji  tim što dajemo prava i tim malim narodima. Ako Vojvođani ili Dalmatinci proglase da hoće biti nacijom, OK, nek budu, svejedno oboji ostaju Slovenima kao i do sada. U čemu je problem. Ne možemo a ni nećemo više tjerati Dalmatince koji neće da budu Hrvatima i Vojvođane koji neće da budu Srbima, da nasilu ostanu nekim kim bit neće! Ali oboje ostaju Slovenima i kao takve ih opet ujedinimo u Slaviju. Za nas to ne predstavlja neki problem. Ako sad imamo recimo 14-15 naroda ili jezika što da ne možemo imati i 20-25, nikakav problem za nas pet-šest više ili manje, koga je to briga, bitno je da budemo zajedno.

Извини, прво праве своје нације на антитези и мржњи према Српству, а онда да се уједињујемо? На којим основама, и зашто?

To isto bi mogli reći velkorusi da priznavanjem ukrajinske i bjeloruske nacije izgrađujemo panslavizam na potporovanju rusofobije ili ukrajinci bi mogli reći isto tako kako priznavajući Rusine činimo antitezu jedinstvu ukrajinaca. A takvi ti to naravno i govore. Protiv njihovih dominatorskih i velikaških koncepcija u stilu Greater bla bla bla ideja se ustvari i danonoćno borimo. Što više velikorustva, velikopoljstva, velikohrvatstva ili velikosrbstva tim je dalji naš cil - jedna ASlavija i jedinstvo svih Slovena.

Јединство Словена , ал на којим основама ?

( видим ја из ове теме ће се испилети још 10 нових тема ... 1340_womens )

Не, добро је питање. На којим основама би се ја требао ујединити с људима који мрзе сопствени народ (Милодукљанима нпр.) и осталим Словенима?

На језичким? Не разумемо се.

На расним? Не изгледамо исто.

На верским? Да није ово прави циљ?

מוות לאוסטאשים

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево мало "католичких" цитата, из којих се види да је хрватско име почело да се шири тек од почетка 20. века, тек пошто је радикално спроведена идентификација католичанства с хрватством.

Постоји запис (Антун Радић, Извјештај о путовању по Босни и Херцеговини, Зборник за народни живот и обичаје Јужних Славена, Загреб 1899, св. 4, стр. 308) да је "име Хрвата по Босни и Херцеговини у сеоском свијету посве непознато", као и сведочанство И. Ф. Јукића да "Крајишници од Хрватах не знају нит имена".

Истакнути правашки политичар Исидор Кршњави невољно је признао да је "славонском сељаку сељак у Банату и Барањи несумњиво ближи него Загорац, а овај се осјећа сроднији Крањцу него Славонцу". "Сељак из околине Загреба не само да не зна да има људи који се називају Хрватима у Далмацији, Славонији, Истри, па чак и Босни, него не зна ни за се да припада извесној хрватској народности" (И. Кршњави, Записци из кулиса хрватске политике, књ. прва, 191).

У Славонији је "било име хрватско све до близу 1867. зазорно, као у Хрватској име крањско" (Др Фран Ивековић, Др Анте Старчевић. Значајне црте о њему, Загреб 1905, 54).

У тексту Генеалогија хрватске мисли у Дубровнику у листу Дубровник из 1896, бр. 12, забележено је да "до назад мало година амо не бијаше настањених ни цигло један Хрват, а сад их има само четири".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Molitvenik gradišćanskih Hrvata iz 1916. godine:

Da su u pitanju Srbi, odmah bi rekli da to nije srpski... Jedan narod a tri jezika ili narečja, mislim na Hrvate, a kod nas jedan narod i jedan jezik, pa onda još vele da štokavština nije srpsko nego smo mi Srbi kao preuzeli od Hrvata. A kojim smo jezikom onda mi govorili? I onda dolaze naši genijalci i vele: srpski, štokavština, beh, hoćemo crkvenoslovenski (nove ruske redakcije) da budemo k'o Rusi...

Nažalost, za vreme komunističke Jugoslavije se filologija, nauka o jeziku, nije mnogo negovala u Srbiji i cela katedra se faktički prepustila Hrvatima. Odatle sad da je svaki Hrvat mali filolog i ima hiljadu knjiga i izvora koji će da govore kako je štokavština hrvatski jezik, a mi jedva da saberemo ponekog eksperta za naš jezik.

Mješate štokavštinu i čakavštinu, ikavicu, ijekavicu i ekavicu s pojmom jezika, to nisu jezici već jezičke komponente a one same po sebi nijedan jezik striktno ne određuju, ne čine niti se za ikakav mogu vezati. Tim se bavi lingvistička nauka morfologija. Tamo kad je pročitate bude vam jasno da to nisu kauzalno korelativni pojmovi. To je vrlo slično kompjuterima: neki ima Pentium neki AMD procesor ali ga samo to ne čini PC-on sposobnim funkcije, tereba tamo još i RAM i HD i grafička i zvučna karta, DVD mehanika, izvor struje, ventilator itd.itd da bi to bio cijeli PC. Isto tako je to i s jezicima.

Može biti.. Ja govorim o tome da Hrvati imaju štokavštinu, kajkavštinu i čajkavštinu, a štokavština je postalo standardno narečje hrvatskog jezika 1850. godine u okviru jugoslovenskog pokreta i ideje zajedničkog jezika i sa Srbima, dokle mi Srbi imamo samo štokavštinu. Danas smo konfrontirani teorijom da je štokavština drevno hrvatsko narečje i da smo mi Srbi preuzeli štokavštinu od Hrvata, istovremenom sa hrvatskom potrebom da se "reformiše" hrvatska štokavština kako ne bi zvučila suviše srpski..  

Logika: ako je neko od nekog preuzeo, onda Hrvati od Srba i ne Srbi od Hrvata. Ali ovo Hrvati danas ne mogu da priznaju, najmanje sebi.

Znam da se ranije na serbiancafe'u o tome mnogo diskutovalo i da Hrvati, među njima i onaj Prpić sa sajta Herceg-Bosna, nisu mogli da opovrgnu tezu da je kajkavski originalni jezik odnosno narečje Hrvata..

Ovo je odgovor na onaj gore crveni i plavi dio citiranog teksta.

Tačno je: Hrvati imaju i štokavštinu i čakavštinu i kajkavštinu, tu kajkavštinu imaju također i Slovenci. Srbi imaju samo štokavštinu isto kao Slovaci, Poljaci i Česi samo čakavštinu, tačnije cokavštinu/čokavštinu). Tako isto Rusi imaju štokavštimu. Ukrajinci može se reći hibridnu, prelaznu šokavštinu. To međutim ne znači da je itko šta od koga uzeo ili uzeti morao jer su to sastavni elementi svakog jezika, da ih tamo nije bilo ti jezici ne bi bili funkcionalni. Drugo pitanje, ustvari pravilno postavljeno pitanje je to: zašto neki jezici ili bilje reći grupe jezika imaju zajedničke baš ove elemente s tim i tim narodima a one neke druge s drugim narodima. Ti elementi su najčešće povezani i suvise s dijalektološkim odlišnostima i u zavinosti od njih su u nekim jezicima prisutni a u nekima fale ili su zamjenjeni nečim drugim ako se radi o neizostavno nužnim jezičkim komponentama. Možda vam nije poznato što se tiče ijekavštine da su se ustvari mnogobrojni Hrvati protivili zavođenju ilirskih Karadžićevih - Gajevih reformi jer u Hrvatskoj iz razloga koji danas mnogima zvuči nevjerovatno i paradoksno - jer tada u srednjoj Hrvatskoj je najraširenija bila EKAVICA vezana na kajkavštinu a smatralo se također da Zagreb ima pravo nametnuti Slavoniji i Dalmaciji svoje jezičke preferencije. Karadžić je u paketu sa ŠTOKAVŠTINOM forsirao istočnohercegovačku IJEKAVICU (pa i na uštrb srbske štokavske ekavice) koja tu znači u toj srednjoj Hrvatskoj tada uopšte raširena nije bila. A Hrvati su se prepali da će ijekavica potekla iz hercegovačke štokavštine potisnuti hrvatsku ekavicu poteklu iz kajkavštine. Da je kojim slučajem tada učinjen kompromis onako kako su ti preglasani Hrvati hjeli danas bi se svugdje govorilo ŠTOKAVSKOM EKAVŠTINOM znači i u Beogradu i u Zagrebu skoro sasvim isto. Kako bi bilo sa BiH, Sarajevom i Mostarom to sada nije predmet teme ali zanimljivo bi bilo o tom razmisliti.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зајроне, има ли неки словенски народ сем Хрвата бар два "наречја"? Значи, не три као они, већ два.

Ако је Вук и разговарао с неким Хрватима из илирског покрета о неком будућем заједништву, очигледно је да су узели штокавску ијекавицу као основу јер је била најраспрострањенија на овом простору, сигурно није наметнуо ништа.

מוות לאוסטאשים

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зајроне, има ли неки словенски народ сем Хрвата бар два "наречја"? Значи, не три као они, већ два.

Ако је Вук и разговарао с неким Хрватима из илирског покрета о неком будућем заједништву, очигледно је да су узели штокавску ијекавицу као основу јер је била најраспрострањенија на овом простору, сигурно није наметнуо ништа.

Štokavska ijekavica ili kajkavska ekavica uopšte nisu nikakvim narječjima, opet mješate pojmove, šljive i gljive. To su samo komponente jezika štokavica i ijekavica, kajkavica i ekavica ili ikavica, a nisu to nikakvim samostalnim dijalektima. Ne postoji nikakav štokavsko-ijekavski dijalekt. Postoje zapadnohercegovački i istočnohercegovački dijalekti i ima ih s obe strane ili obale Neretve čak i po nekoliko a vezani su teritorijalno sa određenim geografskim lokacijama i cjelinama i mogu biti štokavsko-ikavski ili štokavsko-ijekavski. U samoj Češkoj se govori desetine dijalekata, narječja od kojih su svi cokavski, a po zamjeni JATA ikavski, ekavski ili hibridni. A ne nazivaju se cokavski-hibridni, cokavsko-ikavski ili cokavsko-ekavski već plzenjski, ostravski, brnjenski, praški itd.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Зајроне, има ли неки словенски народ сем Хрвата бар два "наречја"? Значи, не три као они, већ два.

Ако је Вук и разговарао с неким Хрватима из илирског покрета о неком будућем заједништву, очигледно је да су узели штокавску ијекавицу као основу јер је била најраспрострањенија на овом простору, сигурно није наметнуо ништа.

Štokavska ijekavica ili kajkavska ekavica uopšte nisu nikakvim narječjima, opet mješate pojmove, šljive i gljive. To su samo komponente jezika štokavica i ijekavica, kajkavica i ekavica ili ikavica, a nisu to nikakvim samostalnim dijalektima. Ne postoji nikakav štokavsko-ijekavski dijalekt. Postoje zapadnohercegovački i istočnohercegovački dijalekti i ima ih s obe strane čak nekoliko a vezani su teritorijalno sa određenim geografskim lokacijama i mogu biti štokavsko-ikavski ili štokavsko-ijekavski. U samoj Češkoj se govori desetine dijalekata, narječja od kojih su svi cokavski, a po zamjeni JATA ikavski, ekavski ili hibridni. A ne nazivaju se cokavski-hibridni, cokavsko-ikavski ili cokavsko-ekavski već plzenjski, ostravski, brnjenski, praški itd.

Добро, поставићу питање другачије. Има ли неки словенски народ штокавштину, ча(о)кавштину и кајкавштину осим Хрвата?

מוות לאוסטאשים

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...