Jump to content

Бела куга - Срба ће 2050. бити као 1950.

Оцени ову тему


Зоран

Препоручена порука

Beograd,  20.08.2009.

Press

Crne demografske prognoze: Do 2032. u Srbiji milion Srba manje!

Usled pada nataliteta, starosti i migracije ugasiće se svako četvrto selo, broj stanovnika u Srbiji do 2032. godine pašće na manje od 6,5 miliona

Srbija će zbog starosti ljudi, pada nataliteta i migracije stanovništva do 2032. godine izgubiti skoro milion stanovnika u odnosu na današnji broj. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, Srbija je u junu 2008. imala 7.350.222 stanovnika, a procene stručnjaka govore da će u sledećih dvadesetak godina ovaj broj pasti na oko 6.470.000.

Prema podacima Zavoda, u našoj zemlji trenutno ima najviše naselja s manje od 500 stanovnika (2.722), a samo 18 sa više od 50.000 ljudi. Sa smanjenjem broja stanovnika naša zemlja bi uskoro mogla da ostane bez stotina sela i velikog broja seoskog stanovništva. Naime, prognoze stručnjaka Instituta za političke studije govore da će u narednih 15 godina biti ugašeno svako četvrto selo u Srbiji. U poslednjih nekoliko decenija nestalo je više od 2.000 sela, a istu sudbinu može doživeti još 200 u kojima trenutno živi manje od 50 stanovnika prosečne starosti iznad 60 godina!

Jug najkritičniji

Bela kuga najviše pogađa Pčinjski okrug, jug Srbije, Dimitrovgrad, Prijepolje... Poznavaoci demografskih prilika upozoravaju da Srbiji ozbiljno preti odumiranje seoskih naselja. Sudbinu Koritnjaka u Niškoj Banji, Rastelice, Tačevca i Vukojevca u Kuršumliji, Đorđevca u Bujanovcu ili Repušnice u Knjaževcu, koji od 2002. godine nemaju nijednog stanovnika, vrlo verovatno doživeće naselja poput Njegoševa u opštini Bačka Topola, Trešnjevke kod Kragujevca, Krivaje u opštini Sjenica, Brestova kod Novog Pazara i još mnogih drugih u kojima je ostalo manje od 50 duša.

Kulturolog Divna Vuksanović navodi da građani iz nerazvijenih sredina odlaze u veće gradske centre kako bi lakše pronašli posao i imali bolje uslove za život.

- Napuštanje seoskih zajednica posledica je dugogodišnjih globalnih trendova, ekonomsko-socijalnih i kulturnih uslova. Ljudi beže iz sela u grad da bi obezbedili bolje uslove za život, adekvatno obrazovanje, posao, platu... Tako imamo određena područja gde se populacija umnožava, dok sa druge strane imamo dosta opština koje ostaju bez stanovnika - priča Vuksanovićeva.

Migracije iz sela u grad, kao i omladine u inostranstvo, prema njenim rečima, opšti su trend, ali mi ne moramo u ovom da pratimo druge.

- Srpska nacija je veoma stara, a broj novorođenih je jako mali. Zato bi država morala da stimuliše rađanje i roditeljstvo, a ne da sve prepušta stihiji. Ključ za demografski razvoj nije u medicini, već u raspravi na nivou države. Pored toga što mora da nađe način da zadrži omladinu da ostane u svojim sredinama, država mora da obezbedi sto odsto dohodaka za decu - kaže Vuksanovićeva.

Nebriga države

Prema njenoj oceni, srpska naselja se ne bi pretvarala u pustoš da naša država brine dovoljno o populaciji.

- Države koje brinu o stanovništvu uvode mere koje stimulišu reprodukciju, surogat materinstvo, reprodukciju matičnih ćelija, liberalizaciju kako u zdravstvu, tako i u drugim segmentima društva. Druge samo delom deluju stimulativno. Takva je naša, u kojoj i dalje dominira to patrijarhalno vaspitanje. Ali ni to ne bi bio problem kada bi dete u našoj zemlji bilo gledano kao najveća vrednost i strateški prioritet, kao što je slučaj u Skandinaviji, gde su deca najzaštićenija i gde bukvalno država brine o njima - rekla je Vuksanovićeva.

Psiholog Aleksandra Janković sigurna je da će se usled osiromašenja naroda migracije i ubuduće dešavati, a broj stanovnika smanjivaće se i zbog starosti nacije.

- Ono što možemo očekivati jeste da će se zaista ostvariti priča da će maltene cela Srbija živeti u Beogradu i još nekoliko većih gradskih centara. Nemogućnost zapošljavanja i loši uslovi života isprazniće već uveliko osiromašena manja naselja i seoske sredine. Još tužnije je što mladi jedva čekaju da završe školu i odu iz zemlje. Zato država treba da stimuliše roditeljstvo - smatra Jankovićeva.

Prazna sela, puni gradovi

Dok se sela prazne, gradski centri poput Beograda, Novog Sada, Niša, pa i Vrnjačke Banje beleže uvećanje broja stanovnika. Poređenja radi, Beograd je 1991. godine imao 1.602.226, a 2008. godine 1.621.396 stanovnika. Niš je 1991. imao 248.086, a prošle godine 255.295, dok je broj građana koji žive u Novom Sadu sa 265.464 za prethodnih 18 godina uvećan na 323.708. Interesantno je da danas i Vrnjačka Banja broji više stanovnika u odnosu na 1991. godine - 26.462, a imala je 25.875 stanovnika.     

LJ. Račić

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Господ говори, ''рађајте се и множите се и напуните земљу'' (1.Мој 9,1), а шта ми радимо, нестајемо

са лица земље а зашто, где је решење. Некада су наше мајке и бабе имале и по 10 деце и простру асуру

на земљу и тако су спавали и није било свађе као данас... Ово је све тачно и ако се ово настави не дај

Боже наше племе ће да изумре.

Радост Христова је у овоме:

да останеш веран Њему у љубави и да не посустанеш,

макако тешка била искушења.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Mogu da odgovorim kroz lično iskustvo, majka sam troje dece. Mislim da je u pitanju već uvrezen stav u narodu: "Sta ti je to trebalo".  Otprilike, gledali su me kao da nisam normalna, uglavnom. A uspela sam sve: da studirm, napravim pauzu i pocnem da radim pre par godina. Cak sam tokom posla i nadogradila znanje. To je prvi razlog. E sad poimanje roditeljstva je siroko shvaceno. Ako hocete da budete roditelj, neophodna je ta pauza da biste bili sa decom, dok ne stanu na noge. To donosi i puno radosti, ali i tuge jer vam normalno, ako ste odgovoran rodirelj, smeta sto nemate licni zivot. Ali sad, kad su stariji, ja jurim njih, kao kad su bili mali...Nedostaje mi to. Odem na posao, zeljno dodjem kuci da ih vidim, anjima je sve sad interesantnije od mene  :smiley:, tako i treba. Dalji nadzor je neophodan, ali da oni to ne primete. Polako se pretvaram u spijuna  :smiley: Ukratko, mnogi nece da se odreknu sasvim drugacijeg zivota, ali je bolje i to, nego da radjaju decu i kad god zele da budu sami, puste ih na ulicu. To nije roditeljstvo. Da se razumemo, jos uvek je tesko, nekad mi se cini da ne mogu, ali sve je to faza, dok ne vidim njihov osmeh. Drugo, novcana sigurnost. Nikad nisam gledala na to, nemaju mnogo, ali imaju dovoljno i vise od drugih, kojima isto nista ne nedostaje. Biti siromah, nije greda...Nas cetiri je dosta puta sam Gospod nahranio, i u to nikad nisam sumnjala. E sad, nema mnogih stvari za mene. Ali zivim li ja na ovom svetu radi sebe? Svakako da zivim, ali ima mesta i za njih. Oni su mi jedina dobra investicija, nesto sto ce ostaviti trag, secanje na mene. Cesto po novinama vidim komentare tipa:"Pa sta su ih radjali ako ne mogu da im obezbede". To nije tacno, jer mnogoclana porodica, koja ima zdrave potomke (moja prababa je imala sestoro i svi su radili), moze da privredjuje i te kako. E sad ako biras posao, to je druga stvar. Problem je kad ljudi iz ljubavi stvore veliku porodicu, pa ih kasnije zadesi neka bolest, nesreca. E onda svi okrecu glavu. To je probllem, svi ih osudjuju. Konformisticki, isprazan stil zivota, to je to. I da,  ako nisu spremni na roditeljstvo u punom znacenju te reci, bolje da ih nemaju.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Моји родитељи имају троје дјеце, ја сам треће, и кажу, кад сам се требала родити да су им се људи буквално смијали. Тада је ваљда било МОДЕРНО имати 1 или евентуално 2 дјеце.

Била сам на једном предавању ове године на тему ЗАШТО СРБИ НЕСТАЈУ... У Србији сад имамо 0,8 дјеце по једној породици, дакле ни једно дијете. Према статистикама са истог предавања у Републици Српској имамо 1,2 дјеце по породици (домаћинству)... (!!!)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Srbi nestaju zato sto su se okrenuli Evropi, pohotama zapada, u umovima i muskaraca i zene rodile su se iskrivljene vrijednosti.

Moja majak je rodila dvoje, njena majka dovoje(vrijeme komunizma).Moje prababe sa obje strane jedan 7 druga 6, a gled i nemestina bile i glad i rat. Sada mjesto komunizma imamo Evropski hedonizam, mozda je bolje sto se djeca i ne radaju jer ko zna kakva bi i bila, gdje Boga nema ni blagoslova.

Zato nestajemo u svakom pogledu, sto duhovno sto demografski.



Link to comment
Подели на овим сајтовима

BELA KUGA..

Jos je Vojvodina u odnosu na druge delove Srbije u nezavidnom polozaju.. -21% natalitet..

Dosta dugo se vodila pragmaticno-individualisticka kampanja i bila prihvacena od strane vecine..

Mislim da se svest ljudima polako vraca,pogotovo po pitanju roditeljstva ili se bar nadam  https://www.pouke.org/forum/public/style_emoticons/default/Plava_ptica.gif.gif' class='bbc_emoticon' alt='dobrodosli' />

"Видети свет у зрнцу песка,

И небо у дивљем цвету,

Држати бесконачност на длану

А вечност у једном часу"

В.Блејк

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ???????? ????? ????? ?????, ?? ??? ?????, ? ????, ??? ??? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?? ?? ???? ???????? ???????. ???? ?? ????? ???? ??????? ????? 1 ??? ?????????? 2 ?????.

???? ??? ?? ?????? ????????? ??? ?????? ?? ???? ????? ???? ???????... ? ?????? ??? ????? 0,8 ????? ?? ?????? ????????, ????? ?? ????? ??????. ????? ???????????? ?? ????? ????????? ? ????????? ??????? ????? 1,2 ????? ?? ???????? (???????????)... (!!!)

Citala sam knjigu "Zasto Srbi Nestaju"...sve sto navedoste do sada je navedeno i u toj knjizi.

Treba mnogo toga da se menja a sve je receno u jednoj recenici (bar po meni) -"Daj Boze da se Srbi sloze, oboze i umnoze".

Sto svi moraju da zive u Beogradu i Novom Sadu a cela predivna Srbija je pusta?

Drzavna politika treba da menja nesto drasticno da bi se ove porazavajuce statistike promenile.

My wish for you

Be with God-and may God be with you!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • Гости

???? ???????? ????? ????? ?????, ?? ??? ?????, ? ????, ??? ??? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?? ?? ???? ???????? ???????. ???? ?? ????? ???? ??????? ????? 1 ??? ?????????? 2 ?????.

???? ??? ?? ?????? ????????? ??? ?????? ?? ???? ????? ???? ???????... ? ?????? ??? ????? 0,8 ????? ?? ?????? ????????, ????? ?? ????? ??????. ????? ???????????? ?? ????? ????????? ? ????????? ??????? ????? 1,2 ????? ?? ???????? (???????????)... (!!!)

To nije nista i ja sam trece, samo sto su mene hteli abortirati!  1305_womens
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  Људи различито гледају на то колико ко треба да има деце и то је лична ствар свакога од нас , одувек је било мање и више бројних породица , мислим да је наш највећи проблем намерни прекид трудноће,исељавање фертилног становништва, огромна немаштина , прескупа здравствена заштита , потпуна немогућност проналажења било каквог посла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ја не знам које сам дете по реду, никад нисам имао храбрости да питам мајку, ал сам јединац. мајка није могла друге трудноће да изнесе, али добили смо молиоце у Рају за нас. и са тим сазнањем не осећам се сам данас, само ми је требало бити речено пре, да се не осећам усамљен, иако сам растао са сестром од тетке која је била јединац такође. ал није исто кад живиш у различитој кући.

данас има и сестрицу по оцу од 10 годиница.

мислим да родитељ треба да буде млад, а не прво да јури каријеру. ја нисам имао баш пуно памети, не каријеру, па сад у 31. јурим децу да рађам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

?? ?? ???? ???? ??? ???? ?? ????, ????? ????? ???? ????????? ?? ????? ?????, ?? ??? ???????. ????? ???? ????? ????? ???????? ?? ??????, ??? ?????? ??? ??????? ? ???? ?? ???. ? ?? ??? ???????? ?? ?????? ?? ??? ?????, ???? ?? ?? ??????? ???? ?????? ???, ?? ?? ?? ?????? ???????, ???? ??? ?????? ?? ??????? ?? ????? ???? ?? ???? ??????? ??????. ?? ???? ???? ??? ????? ? ?????????? ????.

????? ??? ? ???????? ?? ??? ?? 10 ????????.

?????? ?? ??????? ????? ?? ???? ????, ? ?? ???? ?? ???? ????????. ?? ????? ???? ??? ???? ??????, ?? ????????, ?? ??? ? 31. ????? ???? ?? ?????.

Imam i ja molioce tamo...Dvoje zlatne brace koje misle na mene i moje kada niko od ljudi na zemlji ne misli...  :cheesy2:.gif' class='bbc_emoticon' alt='0110_hahaha' />
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

???? ???????? ????? ????? ?????, ?? ??? ?????, ? ????, ??? ??? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?? ?? ???? ???????? ???????. ???? ?? ????? ???? ??????? ????? 1 ??? ?????????? 2 ?????.

???? ??? ?? ?????? ????????? ??? ?????? ?? ???? ????? ???? ???????... ? ?????? ??? ????? 0,8 ????? ?? ?????? ????????, ????? ?? ????? ??????. ????? ???????????? ?? ????? ????????? ? ????????? ??????? ????? 1,2 ????? ?? ???????? (???????????)... (!!!)

To nije nista i ja sam trece, samo sto su mene hteli abortirati!  0703_read
?? ??? ????, ???????, ?? ?? ? ???? ????? ??????????. ??? ???? ???? ???? bleh

? ?????, ??? ??? ???? ???, ????? 4 ?????? ?? ????????, ?????? ??? ???? ???? ???????????. ????????????? ?? ? ?????? ? ????????? ????? ????? ?? 4 ??????? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

???? ???????? ????? ????? ?????, ?? ??? ?????, ? ????, ??? ??? ?? ??????? ?????? ?? ?? ?? ?? ???? ???????? ???????. ???? ?? ????? ???? ??????? ????? 1 ??? ?????????? 2 ?????.

???? ??? ?? ?????? ????????? ??? ?????? ?? ???? ????? ???? ???????... ? ?????? ??? ????? 0,8 ????? ?? ?????? ????????, ????? ?? ????? ??????. ????? ???????????? ?? ????? ????????? ? ????????? ??????? ????? 1,2 ????? ?? ???????? (???????????)... (!!!)

To nije nista i ja sam trece, samo sto su mene hteli abortirati!  :drugarstvo:
?? ??? ????, ???????, ?? ?? ? ???? ????? ??????????. ??? ???? ???? ???? 0914_sport

? ?????, ??? ??? ???? ???, ????? 4 ?????? ?? ????????, ?????? ??? ???? ???? ???????????. ????????????? ?? ? ?????? ? ????????? ????? ????? ?? 4 ??????? 

Da, to je sramota... ?injenica je da država ( stranke na vlasti ) nemaju valjanu strategiju u borbi protiv bele kuge

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...