Jump to content

Грузијска Црква неће учествовати на Свеправославном Сабору ако јој се не уступи мјесто Српске Цркве у Диптиху

Оцени ову тему


Guest

Препоручена порука

Зато што су руси променили диптих и ставили Грузинску Цркву на шесто место.

Још једна политичка фрустрираност.

А што нису ставили Грузијску и Кипарску и Српску испред себе, Руси, кад су они ионако најкасније од поменутих и примили хришћанство, а и добили патријаршију.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Еј, јес' бесмислено, али стварно је глупо да Грузини буду иза нас, историјски је тотално нереално

Историјски је нереално да руси буду испред нас, као и да ми будемо испред бугара, а румуни испред било које друге патријаршије. Редослед у диптиху иде онако како су помесне цркве, у патријарашком достојанству, додаване у диптих, односно како су се обнављале (или успостављале) као патријаршије.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Још једна политичка фрустрираност.

А што нису ставили Грузијску и Кипарску и Српску испред себе, Руси, кад су они ионако најкасније од поменутих и примили хришћанство, а и добили патријаршију.

Руска Црква - после двесто година од укидања патријаршијског трона 1917 изабран Патријарх Московски и Руска Црква се вратила у патријарашко достојанство. Исте године цариградска Велика Црква унела је у диптих Руску цркву у патријарашком достојанству.

Српска Црква - 1921 цариградска Велика Црква издала томос Српској Цркви потврђујући је у патријарашком достојанству.

Румунска Црква - 1925 први пут у својој (краткој) историји постала патријаршија и цариградска Велика Црква признала јој патријарашко достојанство.

Бугарска Црква - 1971 изашла из раскола и цариградска Мајка Црква признала јој патријарашко достојанство.

Грузијска Црква - 1944 Руска Црква признала је као аутокефалну. А тек 1990 цариградска Велика Црква признала јој патријарашко достојанство.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све ове приче - ко треба да буде пре - ми или они, ко је више допринео - ми или они, ко је имао значајнију улогу - ми или они, да ли бисмо ми требали да дамо њима првенство или не, итд, су савршен показатељ тога докле су етнофилетизам и подела помесних Цркви по националној основи довели јединственост Православне Цркве (оне Једне, Свете, Саборне и Апостолске Цркве)...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па да им 'дамо' то место.

"Блаженије је давати неголи примати!"

Ионако - наше је само оно што смо дали некоме.

зашто би им дали ако нама припада а шта је са њиховим?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ово препуцавање и уцењивање око редоследа је управо савршен показатељ колико успевамо да етнофилетизам држимо у прихватљивим нормама...

И не ради се овде толико о редоследу Цркви у диптиху, колико се ради о редоследу на нашој листи приоритета - шта долази прво, оно српска/грузијска или оно Православна...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако не постоји могућносто у овоме да се изнађе решење и компромис, о каквом ми онда тек екуменском дијалогу причамо?!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Вероватно Грузијска Црква неће учествовати у Сабору. Излишно је дискутовати око тога.

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А ово препуцавање и уцењивање око редоследа је управо савршен показатељ колико успевамо да етнофилетизам држимо у прихватљивим нормама...

И не ради се овде толико о редоследу Цркви у диптиху, колико се ради о редоследу на нашој листи приоритета - шта долази прво, оно српска/грузијска или оно Православна...

А да ли је по Теби етнофилетизам постојање националних организација Цркве-то што се зову и јесу Српска,Грузијска,Румунска?

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А да ли је по Теби етнофилетизам постојање националних организација Цркве-то што се зову и јесу Српска,Грузијска,Румунска?

Не, него то што је то постало важније од тога што су православне, и што то угрожава јединство Цркве на васељенском нивоу.

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да им се да, и једнима и другима а нама есхатолошко осмо место. 301

najbolje d atebe pitaju ili jos bolje da ti ispitas na kojoj strani spavaju da nisu djavoli ,zar ne ognjene -sta kazes sada-ako mislis da ja isto govnato pricanje neznam kao ti prevario si se -najbolje da izmustras sve na zemlji da nisu jeretici slucajno-nisi mi odgovorio na moje pitanje evo ti sada pisem ovdje .dragi teologe nadam se da ces uspjeti kao presveti covjek koji proziorljiv i juri jeretike ,no mnogo uspjesno ti jurenje i lovljene jeretika

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...