Jump to content

Свакодневни живот у разним земљама света - искуства форумаша

Оцени ову тему


Препоручена порука

Е овако, имам један мали предлог, молбицу такорећи... :) О чему се ради, на ово нашем форуму има много чланова који живе широм света. А мене баш занима (а надам се и верујем и још кога) да сазнам што више о разним крајевима и људима, а верујем да је најбољи начин за то, уз иди - види варијанту (која је ипак мањини приступачна), разговор са онима који су негде били, или, још боље живе на неком другом месту, у некој другој земљи. А нарочито због тога што је већина форумаша топ квалитета што се тче људског материјала, па њихова запажања вреди чути у сваком случају. Елем, да не давим много, молио бих најлепше све који су у расејању да ако имају мало времена и мало воље пишу (што више по могућности :) ) о земљама и људима у којима и међу којима живе/ су живели. Занима ме све што неком може да падне напамет, и свакодневни живот, и обичаји, и шта људи тамо слушају, гледају, где/када/како излазе, како с еопходе једни према другима, какав је обичан дан једног Американца/ Италијана итд., шта раде у слободно време, кога воле, кога не воле, шта су табуи, шта је симпатично, шта не... И тд, шта да вам кажем све ме занима. :) Надам се да ће бар неко имати мало времена и инспирације да се распише. Унапред захвалан! :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 599
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Популарни чланови у овој теми

Постоване слике

Ako stignem napisem nesto o zemljama u kojim sam ja zivio, sad zivim ili tamo cesto putujem. Ne mogu obecati kada ce to biti jer trenutno ne mogu, opet nisam kod kuce a kad se vratim ceka me mnogo posla, pisanja i prevodjenja. Nadam se da napise neko drugi u medjuvremenu. Inace ja se u svojim postovima cesto doticem nacina zivota kojim recimo zive Cesi, Slovaci, Poljaci ili Ukrajinci i pisem o njihovim realijama ali to nije na jednom mjestu vec svuda razasuto po temama kako se kad cega sjetim napisati, dam neko poredjenje, komentar ili slicno. Tako ako si pratio moje postove na Forumu mogao si dosta toga procitati o njima ali i nesto malo o Njemcima i Italijanima recimo.mislim da sam pisao povremeno takodjer. Slicno tako pise i Zeljko Bilbija o Italiji ili Ivica o Juznoj Americi kad se sjete i stignu.. Bila je i jedna tema o clanovima Foruma koji zive svuda po "bijelom svijetu" pa mozda i tamo nesto procitas.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врхунска тема! Треба је адекватно преименовати, мислим да ће и тако бити привлачна, и то веома.

Ето, дибидусрус би могао да нам рече коју реч о десетогодишњем живљењу у Москви. Ја ћу можда понекад дати понеку цртицу из свог полугодишњег (кад се све сабере и одузме) боравка тамо. Али ја ћу давати само цртице, а он би могао да да целовиту слику.

У Москви је у храму сасвим нормално да се руке држе на леђима. У томе нема ничег "комуњарског".

У Москви трафике изгледају као кутије шибица - како обликом, тако и чињеницом да се никаква роба не излаже са спољне стране. Када приђете трафици, радник вам отвори малецки прозор кроз који се одвија робно-новчана размена.

У Москви су до пре две године огромни пси луталице спавали зими на улазима у метро, због тога што се тамо греје. Пре две године су готово ишчезли, очигледно је власт интервенисала. Иначе било је чопора и од по 30 паса, и то огромних.

У Москви је много већи проценат бескућника него у Београду, и то је приметно. Исто тако, има много лажних просјака или просјака који су врбовани од стране мафије. Има деце просјака које је мафија навукла на дрогу, и тако их држи у својим канџама.

У Москви се на сваком кораку (у истим таквим трафикама) продаје цвеће. Московљани га купују у разним приликама, далеко чешће него ми.

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врхунска тема! Треба је адекватно преименовати, мислим да ће и тако бити привлачна, и то веома.

Ето, дибидусрус би могао да нам рече коју реч о десетогодишњем живљењу у Москви. Ја ћу можда понекад дати понеку цртицу из свог полугодишњег (кад се све сабере и одузме) боравка тамо. Али ја ћу давати само цртице, а он би могао да да целовиту слику.

У Москви је у храму сасвим нормално да се руке држе на леђима. У томе нема ничег "комуњарског".

У Москви трафике изгледају као кутије шибица - како обликом, тако и чињеницом да се никаква роба не излаже са спољне стране. Када приђете трафици, радник вам отвори малецки прозор кроз који се одвија робно-новчана размена.

У Москви су до пре две године огромни пси луталице спавали зими на улазима у метро, због тога што се тамо греје. Пре две године су готово ишчезли, очигледно је власт интервенисала. Иначе било је чопора и од по 30 паса, и то огромних.

У Москви је много већи проценат бескућника него у Београду, и то је приметно. Исто тако, има много лажних просјака или просјака који су врбовани од стране мафије. Има деце просјака које је мафија навукла на дрогу, и тако их држи у својим канџама.

У Москви се на сваком кораку (у истим таквим трафикама) продаје цвеће. Московљани га купују у разним приликама, далеко чешће него ми.

Hocemo jos! Hocemo jos! :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako stignem napisem nesto o zemljama u kojim sam ja zivio, sad zivim ili tamo cesto putujem. Ne mogu obecati kada ce to biti jer trenutno ne mogu, opet nisam kod kuce a kad se vratim ceka me mnogo posla, pisanja i prevodjenja. Nadam se da napise neko drugi u medjuvremenu. Inace ja se u svojim postovima cesto doticem nacina zivota kojim recimo zive Cesi, Slovaci, Poljaci ili Ukrajinci i pisem o njihovim realijama ali to nije na jednom mjestu vec svuda razasuto po temama kako se kad cega sjetim napisati, dam neko poredjenje, komentar ili slicno. Tako ako si pratio moje postove na Forumu mogao si dosta toga procitati o njima ali i nesto malo o Njemcima i Italijanima recimo.mislim da sam pisao povremeno takodjer. Slicno tako pise i Zeljko Bilbija o Italiji ili Ivica o Juznoj Americi kad se sjete i stignu.. Bila je i jedna tema o clanovima Foruma koji zive svuda po "bijelom svijetu" pa mozda i tamo nesto procitas.

Пратио сам Ваше постове и постове осталих форумаша из иностранства онолико колико сам стизао да уопште будем на форуму, па би ми било практичније да се све те лепе ствари сабирају на једном месту. Наравно, кад и ако стигнете, нема журбе, и хвала најлепше на доброј вољи ! :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Врхунска тема! Треба је адекватно преименовати, мислим да ће и тако бити привлачна, и то веома.

Ето, дибидусрус би могао да нам рече коју реч о десетогодишњем живљењу у Москви. Ја ћу можда понекад дати понеку цртицу из свог полугодишњег (кад се све сабере и одузме) боравка тамо. Али ја ћу давати само цртице, а он би могао да да целовиту слику.

У Москви је у храму сасвим нормално да се руке држе на леђима. У томе нема ничег "комуњарског".

У Москви трафике изгледају као кутије шибица - како обликом, тако и чињеницом да се никаква роба не излаже са спољне стране. Када приђете трафици, радник вам отвори малецки прозор кроз који се одвија робно-новчана размена.

У Москви су до пре две године огромни пси луталице спавали зими на улазима у метро, због тога што се тамо греје. Пре две године су готово ишчезли, очигледно је власт интервенисала. Иначе било је чопора и од по 30 паса, и то огромних.

У Москви је много већи проценат бескућника него у Београду, и то је приметно. Исто тако, има много лажних просјака или просјака који су врбовани од стране мафије. Има деце просјака које је мафија навукла на дрогу, и тако их држи у својим канџама.

У Москви се на сваком кораку (у истим таквим трафикама) продаје цвеће. Московљани га купују у разним приликама, далеко чешће него ми.

То краљу, баш сам ово имао на уму! :) Хвала, ништа од овог нисам знао. Е а тему бих преименовао само немам појма у шта. Можда " Молба/ предлог нашим форумашима из иностранства" или..? :/

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

ОК, занимљива тема... :)

У САД је све другачије него у Европи и код нас, па је тешко објаснити неке ствари ван контекста. Али ево пар ситница које одмах упадну у око.

Сви имају савршене "филмске", потпуно беле зубе и непрестано се смешкају. То не треба погрешно разумети - не значи да је неко "фин", нити да те посебно симпатише, једноставно је део њихове културе и тако су научени од детињства.

"Football" је "амерички фудбал" са оним кацигама и чудима, наш "фудбал" се зове "soccer" и то играју углавном само цурице.

220px-Shaun_Carney_rushing.jpg

Градови су организовани сасвим другачије. Сваки већи град има "downtown" са оним високим зградама из филмова где су углавном само фирме, банке итд. Стамбене зграде са пуно спратова и станова као код нас су права реткост, скоро да не постоје. Око града налазе се предграђа (suburbs) са кућама где већина људи живи. То су оне кућице са травњацима из америчких серија. Два сасвим различита света...

kveus9752s.jpgsuburb.jpg

Погледајте мапу испод, са десне стране у средини је "downtown" Chicago, а од њега се онда шире "suburbs" - што је зеленије на мапи то значи да је предграђе богатије... :)

http://maps.google.c...264187&t=k&z=13

"Rush hour" је период у току дана када већина људи иде или се враћа с` посла. Пошто пуно људи живи у предграђима, а ради у центру града онда настане невиђена гужва на ауто-путу која може да траје сатима. Они су на то навикли и нико се не нервира, не труби, претиче итд. већ раде нешто док чекају. На пример, можеш да видиш женску која је избацила ногу кроз прозор и лакира нокте, или човека како пере зубе... Не би се зачудио да видим некога да пржи јаја... :)

Chicago-Traffic-Jam.jpg

Куће се праве од дрвета са плочама кад куцнеш у зид звучи "шупље". Нисам пробао, али чини се да каратиста може без проблема песницом да направи рупу у зиду. Зидане куће су веома ретке.

Ваздух је изузетно чист, чак и поред најпрометније улице. Мислим да је у питању квалитет бензина и аута.

Свуда се иде аутом. Не постоје улице са тротоарима где би се "шетало", ако хоћеш да изађеш мораш да знаш где идеш. Парк, тржни центар, музеј, биоскоп итд. То су све изоловане зграде са огромним паркинзима, удаљене километрима. Нема "ходања" од једне до друге. Не можеш да "изађеш у град" као код нас. Не постоји "град"... :)

Ево овде један "shopping mall" окружен кућицама у предграђу:

http://maps.google.c...066047&t=k&z=15

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja da se prijavim kao citac teme, jedva cekam da vidim jos... klapklap

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Хвала Звонко, сјајан пост... :) Мени се, што се тиче САД, све некако чини да је у сваком насељеном кутку, све много визуелно лепше него код нас. Мислим на инфраструктуру, затегнутост улица, фасада, дворишта итд ? Како бисте/ би ( не знам годишете :) ) оценили квалитет живота просечног Американца, у смислу колико му остаје времена и новца за доколицу и уживање? Надам се да не давим са први-разред питањима. :)

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja da se prijavim kao citac teme, jedva cekam da vidim jos... klapklap

Хајде интергалактичка модерацијо смислите неки бољи назив теме, да бисмо привукли што више циљане популације форумаша. :D

Et cognoscetis Veritatem et Veritas liberabit vos.
"Овако вели Господ : ево, што сам саградио ја разграђујем, и што сам посадио искорењавам по свој тој земљи. А ти ли ћеш тражити себи велике ствари? Не тражи..." Јер. 45, 4, 5.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Свакодневни живот у разним земљама света - искуства форумаша"

"В церкви смрад и полумрак..." (В. Высоцкий, Моя цыганская)

"Утопија је место где се рађају секте и расколи" (ђакон Андреј Курајев)

--- Упокој, Господи, души усопших раб твојих: дједа мојего Мирослава, оца мојего Слободана. ---

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Свакодневни живот у разним земљама света - искуства форумаша"

Moze tako... sredjeno... :)

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мени се, што се тиче САД, све некако чини да је у сваком насељеном кутку, све много визуелно лепше него код нас. Мислим на инфраструктуру, затегнутост улица, фасада, дворишта итд?

Да, то је делимично тачно. Они су фанатици да дворишта и уопште окружење уреде максимално могуће. До те мере да се осећаш скоро нелагодно, јер све изгледа као из "фотошопа". Богатија предграђа су као из бајке - травњаци подшишани као код фризера, ниједна травчица нигде да вири, перфектно цвеће, нигде апсолутно ни један папирић и слично. Али све то има своју цену, наравно...

dsc03104b.jpg

Нажалост, постоји и она друга страна... Има и сиромашних делова који изгледају катастрофално. Чини ми се да је тешко код нас наћи квартове који изгледају толико лоше... :(

42.jpg

Како бисте/ би ( не знам годишете :) ) оценили квалитет живота просечног Американца, у смислу колико му остаје времена и новца за доколицу и уживање?

Па све зависи... Просечан човек може да живи веома добро ако није алав. Нажалост, многи од њих имају лошу навику да се задужују и купују велике куће, луксузне аутомобиле и сл. Онда се читав живот боре да врате кредит. Постоји код њих тај порив да чим добију мало већу плату, одмах се селе у бољи (читај: скупљи) део града, купују боља кола итд. Онда опет морају да раде више да би све то платили и тако у круг.

На послу се генерално проводи стандардних 8-9 сати. Веома су флексибилни када ти треба слободан дан или пар сати да одеш да нешто завршиш. У принципу је довољно само да јавиш менаџеру телефоном или мејлом да зна да нећеш бити ту. Са друге стране, када треба остати дуже да се заврши посао нико не прави питање и прековремени рад се наравно плаћа.

Породични људи углавном имају мало времена за себе зато што деца имају пуно активности па онда сваки дан једног возиш на пливање, другог на футбал, трећег на оркестар... А често имају четворо-петоро деце и не знам уопште како стигну на све то... :)

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...