Jump to content

Monaštvo i volja za moć... problem ili LOL


w.a.mozart

Препоручена порука

Наши одговори, наше разумевање другог (онога што је други рекао), начин на који учествујемо у другом, начин на који доживљавамо другог, је прилично јасна слика онога нашег изнутра, а понајвише квалитета наших духовних, мада више душевних, амортизера.

Слажем се, апсолутно.

Али, да ли онда по том моделу испада да свака критика нечега што је (када очигледно јесте) лоше и погрешно, значи да ми лично имамо проблем са тим (и да следствено томе сваки покушај критике бива означен као "лична фрустрација аутора") или једноставно и објективно постоји проблем (па исти треба исправљати, колико се може)? Озбиљно питам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 409
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Oh, Sofija, gde si...?

Cemu oholost?

Pa, sve se vec dogodilo...

Nema nista novo pod kapom nebeskom.

Samo, eto, pristizu nove gordosti...

Treba promeniti, treba promeniti, treba promeniti...

Jer, mi samo znamo sta je hriscanstvo,I, zato, treba promeniti i promeniti i promeniti i usreciti ove neznavene pravoslavce koji se samo mole i poste, a pojma nemaju...

Dosadni ste.

Zar da me to ukloni sa puta prema Gospodu...?

Па, ако је тако, зашто се онда укључујете у расправу?

Идите и молите се...и постите.

Зашто губите време на нету?

Шта је заправо ваш проблем овде, шта ви тражите на овако охолом месту?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Али, да ли онда по том моделу испада да свака критика нечега што је (када очигледно јесте) лоше и погрешно, значи да ми лично имамо проблем са тим (и да следствено томе сваки покушај критике бива означен као "лична фрустрација аутора") или једноставно и објективно постоји проблем (па исти треба исправљати, колико се може)? Озбиљно питам.

Мислим да "проблема" има острашћена критика, критика која пројављује овакву или онакву искључивост, а не критика сама по себи.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да "проблема" има острашћена критика, критика која пројављује овакву или онакву искључивост, а не критика сама по себи.

Добро.

(Кад размислим, боље је да многи и не знају чега све има и да им се не десе ствари које су се некима десили...99% људи би заувек отишло из Цркве. Некада је боље прогутати говно. Форум није ни место да се о томе прича. Можда у Мемоарима буде места.)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесте.

Етика и антропологија: модел хришћанина постао је (готово апсолутно) модел монаха, кога треба подражавати.

Богослужење: наша богослужења су (у суштини, поретку, намери и смислу) монашка.

Етос: монашки (мање-више).

Док, с једне стране, постоји читава "онтологија" монашког живота (па и теологија монаховања), с друге стране немамо никакву "онтологију" брачног живота (па ни теологију брака).

И да, овде се ради о вољи за моћ, колико год то поједине људе овде саблажњавало.

Наравно, има и нормалних и светих монаха, који желе да живе монашки повучено и у смирењу.

Али, ја сам лично има много лошијих искустава са њима: углавном је то маса гордих и собом оптерећених људи, који би да ту оптерећеност пренесу другима. Да владају душама (а то је, наравно, јако примамљиво). Да постану (кад-тад) владике, игумани, да им се указују почасти, да им се љубе руке.

Дакле, власт, то је поента многих монашких живота!

И успели су у томе, па чак и ношалантно прекршили правило Апостолских канона (оно: "да епископ буде муж једне жене), само да би се дочепали почасти.

Свакако, има тога и међу ожењеним свештенством и лаосом, али много много мање.

О каквој се власти уопште ради.

Откуд толико простора за некакву власт над другима у цркви Христовој где је Христос једина власт?

Је л власт над управљањем новчаним средствима?Или је духовног карактера (у начину проповедања и слично) _

И који су хришћански квалитети које треба да поседује један епископ ?

Мени делује да би епископ требало да буде спреман и способан,онај ко се истакао неким вредностима (хришћанским) без обзира на то да ли је монах или ожењен.

Дисквалификација на основу брачног стања ми не делује фер.

Међу људима има убица које никад нису убиле,лопова који никад нису украли и лажљиваца који говоре сушту истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Црква је у толико јадном стању...

Мене у СПЦ држи само Христос и благодат коју не могу да порекнем,

све остало је тако климаво. . .

Међу људима има убица које никад нису убиле,лопова који никад нису украли и лажљиваца који говоре сушту истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мене у СПЦ држи само Христос и благодат коју не могу да порекнем,

све остало је тако климаво. . .

У суштини спознаја Христа и Његова благодат,укључујући све нас и јесте Црква.А црква као институција неминовно бива изложена оним социјалним процесима који "погађају" сваку институцију.

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Па, ако је тако, зашто се онда укључујете у расправу?

Идите и молите се...и постите.

Зашто губите време на нету?

Шта је заправо ваш проблем овде, шта ви тражите на овако охолом месту?

Znaci, vlast je kod vas Lazare Nesicu?

Iskreno, nisam ocekivala.

A kad me vec pitate, ja problema, uopste, imam dovoljno, ali ne ovde, jer nije ovo mesto oholo...

Ja sam dosta svojih dana vec potrosila i malo se sta kod mene moze popraviti.

Zato i trosim ovde jos to malo dana sto mi je ostalo.

Strpite se, ne terajte me, otici cu sama.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У суштини спознаја Христа и Његова благодат,укључујући све нас и јесте Црква.А црква као институција неминовно бива изложена оним социјалним процесима који "погађају" сваку институцију.

Да, хтела сам да напишем једино Христ, а не само Христ,овако може да изгледа као да сматрам да то није довољно.

Међутим,питање је колико ће се неко ко са стране дође у цркву тамо заиста срести са Христом (у нама,члановима цркве,на челу са свештенством и монаштвом).

И сами се са Христом редовно сусрећемо у литургији,али,колико често срећемо Христа у човеку.

Много има више подозривих циника,лицемера који варају својом мимикријом неискусне,и не дао Бог да увидимо чега све још.

Међу људима има убица које никад нису убиле,лопова који никад нису украли и лажљиваца који говоре сушту истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Samo, eto, pristizu nove gordosti...

Treba promeniti, treba promeniti, treba promeniti...

Jer, mi samo znamo sta je hriscanstvo,I, zato, treba promeniti i promeniti i promeniti i usreciti ove neznavene pravoslavce koji se samo mole i poste, a pojma nemaju...

Боље променити променити променити него патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисатипатетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати ...

Катодна цев све трпи, а интернет свакога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci, vlast je kod vas Lazare Nesicu?

Iskreno, nisam ocekivala.

A kad me vec pitate, ja problema, uopste, imam dovoljno, ali ne ovde, jer nije ovo mesto oholo...

Ja sam dosta svojih dana vec potrosila i malo se sta kod mene moze popraviti.

Zato i trosim ovde jos to malo dana sto mi je ostalo.

Strpite se, ne terajte me, otici cu sama.

Где да одеш па да форум остане без душе? :drugarstvo::)

Међу људима има убица које никад нису убиле,лопова који никад нису украли и лажљиваца који говоре сушту истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Боље променити променити променити него патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисатипатетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати патетисати ...

Патетишемо и ми који бисмо да мењамо. Ухватила ме нека жестока патетика.Мука ми од саме себе.

Међу људима има убица које никад нису убиле,лопова који никад нису украли и лажљиваца који говоре сушту истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Патетишемо и ми који бисмо да мењамо. Ухватила ме нека жестока патетика.Мука ми од саме себе.

хе хе :rolleyes:

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

хе хе :rolleyes:

Буквално ми свака мисао звучи патетично. Искушење неко. gringrin

Међу људима има убица које никад нису убиле,лопова који никад нису украли и лажљиваца који говоре сушту истину.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Такође, на овом питању показује се и одређена недоследност...Често се чује из православних редова критика да католички целибат за свештенство није Божанска установа,али исто тако и за Епископа у Светом Писму пише да треба "да је једне жене муж"...С друге стране сви знамо за Христову похвалу девствености,као и за речи Светог Павла...Мислим да би дефинитивно и свештеничка и епископска служба требало да буду отворене за све хришћане-у смислу да нема селекције по питању (без)брачности.

  • Волим 1

Пишем, братијо, пред лицем Бога свог: смирите срца своја и видећете милост Господњу још овде на земљи и познаћете Творца небеског и ваша душа неће моћи да се насити љубави.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...