Jump to content

Истина о Косовском боју

Оцени ову тему


Препоручена порука

Помаже Бог!

У задње време сам виђао по интернету пар теорија о Косовској бици.

Она основна (којој смо учени у школама) је да је Србија изгубила, да је Обилић убио Мурата пришавши да му се поклони, да Вук Бранковић није био издајник итд.

Неке од ових на које сам наишао казују супротно, да Мурат није убијен на "превару" већ у самом жаришту битке (наравно, од руке Обилића) и да је Србија изашла као победник, а да је Лазар са великашима убијен када је пошао да се причести у захвалност Богу на победи. Овај подли напад је извршио Бајазит.

Оно што мене занима је шта је истина по учењу наших духовника, да ли они говоре о томе?

Хвала унапред!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pre svega, dobrodosao na zru... 138999

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Помаже Бог!

У задње време сам виђао по интернету пар теорија о Косовској бици.

Она основна (којој смо учени у школама) је да је Србија изгубила, да је Обилић убио Мурата пришавши да му се поклони, да Вук Бранковић није био издајник итд.

Неке од ових на које сам наишао казују супротно, да Мурат није убијен на "превару" већ у самом жаришту битке (наравно, од руке Обилића) и да је Србија изашла као победник, а да је Лазар са великашима убијен када је пошао да се причести у захвалност Богу на победи. Овај подли напад је извршио Бајазит.

Оно што мене занима је шта је истина по учењу наших духовника, да ли они говоре о томе?

Хвала унапред!

Постоје историјски подаци о косовском боју и постоји паралелно томе српско предање о косовској голготи.

Срби нису изгубили царство на косову историјски гледано србија је постојала и много деценија после тога , наиме турци су гадно награисали на косову као и срби уосталом али је турцима требало око 80 година да се поврате после тога боја.

Међутим народно предање каже "ту је српско пропануло царство"

Зашто је такво народно предање?

Слично мишљење код србаља влада данас за Србију , нико не каже Србија је пропала 1990 или 2000 него каже Србија је пропала 1918 или 46.

ЗАшто ?

ЗАто што пуко постојање једне државне територије без њеног суштинског народног духа Србима не значи много.

"Ту је српско пропануло царство" на косову 1389 , не зато што изгибе властела, или зато што доживесмо неки ратни пораз , већ просто зато што је то завршетак једног немањићког периода у коме се је народ једино осећао као у својој кући.

Наиме тај период је почео да се завршава и раније али је кулминирао на Косову, ту су Турци само "помоћно средство" за дефинисање српске апостасије . "великаши проклете им душе на комате раздробише царство" то је претходило боју на Косову. Дакле Бој није директан кривац за српско пропануло царство већ српска неслога, српска апостасија .

Тако с једне стране имаш историјске изворе, пази у њима сами Турци наводе да је Обилић убио Мурата у турском чадору на превару и могуће је да је ова прича потекла од самих турака како не би признали да је Мурат убијен на бојном пољу него су га ето зли и подмукли каури распорили од пупка до ушију.

Али ова прича је ушла у српско предање ко сад ове савремене приче које највероватније немају везе са потпуном истином о протеклим ратовима које полако улазе у српско предање, као рецимо што је Гаврило Принцип ушао у српско предање као нови Обилић а човек је припадао једној модернистичкој политичкој групацији.

Но то ти је ствар предања оно увек тежи да укалупи све догађаје у једну матрицу која суштинки изражава српску душу и биће народно.

Као уосталом и Хришћанско предање, рецимо зна се за неког епископа да је био грешан човек, али пази деси се да пред крај његовог живота он непоколебљиво исповеда веру и рецимо закољу га усташе , предање које је у духу хришћанскоме од њега ће начинити светитеља, а вероватно је он то исто и у Божијим очима.Иако ми знамо да историјски факти говоре о том човеку нешто сасвим другачије.

Рецимо Милошевић Слоба је скроз у духу Косовског предања, био је вожд Србаља, био је и диктатор каже историја, али кажу Срби храбро се држао на суду и тамо је убијен за истину и правду, а и причешћивао се постио... , значи молио Богу и оно што је значајно започео је свој политички живот на Видовдан а завршио га на Видовдан.

Све се дакле уклапа у српско предање и он постаје легенда хтео то или не, хтели ми то или не.

Иако ми као његови савременици знамо да Марко није зарадио те паре носећи гајбице ипак Слоба улази у легенду.

Неко други битиће Вук( пардон вука већ имамо и то два).

Дакле једно је предање друго је историја.

Јудејско предање говори како су се Јудеји избавили египатског суровог ропства , ово оно , како су тамо били робови , шиканирани понижавани тлачени ово оно , али историја говори нешто сасвим друго.

Говори да су Јевреји у почетку свог боравка у Мисиру били готово у повлаштеном положају , јер су тадашњи владари Египта били неко сродно семитско племе њима Јудејима.

Да су се слободно бавили трговином и занатством и тако даље.

Такође се зна да су дошли из неких пасивних крајева и да су у Египту стекли један виши цивилизацијски ниво.

Но упркос томе Јеврејско предање ће генерално закључити - уа Египат!

Рецимо Срби су се захваљујући византијској доминацији христијанизовали, цивилизовали, научили основним вредностима културе итд.

Али ми ипак славимо Душана који је згазио ту Византију која нас је држала у вазалном и подређеном положају.

Наше предање је да је Византија била непријатељ.

А не цивилизатор.

Но опет и поред тога кажемо за себе да смо баштиници византијске културе и духовности.

И то је и једно и друго тачно.

Дакле тачно је и да је на Косову 1389 ту наше пропануло царство и тачно је да смо ми и после тога имали своју државу и још нисмо пали у турско ропство.

Наш је национални идентитет заснован на том предању , као што је Јеврејски на египатском ропству , као што је Амерички на некој повељи о правима и ослободилачкој антиколонијалној борби.

Сваки народ има своје предање и оно је душа његовог бића оно га дефинише и оно га усмерава.

То не значи да је то предање апсолутно историјски тачно и да оно може да замени историјску науку.

Не може.

Али може да нам помогне да схватимо шта су ти догађаји из прошлости били за наше претке и да схватимо како ми треба да се поставимо у будућности.

250px-Kosovski_mit-ikona_SPC.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Murat je ubijen u bitci to se zna jer su turci ka i mi isli u boj sa sve vladarem medj vojnicima. Ko ga je ubio, to niko ne zna al neko ga je rokn'o. I to se zna cime, kopljem.

Наш је национални идентитет заснован на том предању , као што је Јеврејски на египатском ропству , као што је Амерички на некој повељи о правима и ослободилачкој антиколонијалној борби.

Jel spominje taj nacionalni identitet da su Bosnaski srbi zbrisali u zaru bitke eto povukla se gospoda i da je jedno 3-4 druge vlaste le i teritorije leglo turcima pod noge?

To nekako svi zaborave. :)

Drugim recima nacionalni identite da su neke budale pukle na kosovskom boju zato sto su ih ispalili oni koji su se pozival ida su njihovi sunarodnici i kao po obicaju sto su ostali odma predali sakom i kapom pa vi gospodo sa morave i ti lazare.. vi branite Srbiju....

Ustvari jel spominje taj nacionalni identitet da je 1/5 Srba bila taj boj?

Jel spominje nacionalni identitet da je moje selo malo posle toga spaljeno do temelja?

Slabije. :)

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Murat je ubijen u bitci to se zna jer su turci ka i mi isli u boj sa sve vladarem medj vojnicima. Ko ga je ubio, to niko ne zna al neko ga je rokn'o. I to se zna cime, kopljem.

Jel spominje taj nacionalni identitet da su Bosnaski srbi zbrisali u zaru bitke eto povukla se gospoda i da je jedno 3-4 druge vlaste le i teritorije leglo turcima pod noge?

To nekako svi zaborave. :)

Drugim recima nacionalni identite da su neke budale pukle na kosovskom boju zato sto su ih ispalili oni koji su se pozival ida su njihovi sunarodnici i kao po obicaju sto su ostali odma predali sakom i kapom pa vi gospodo sa morave i ti lazare.. vi branite Srbiju....

Ustvari jel spominje taj nacionalni identitet da je 1/5 Srba bila taj boj?

Jel spominje nacionalni identitet da je moje selo malo posle toga spaljeno do temelja?

Slabije. :)

Пази било би смешно да ти будући атеиста разумеш шта је предање.

Зато је ова моја прича више упућена Хришћанима него вама атеистима а Србима.

Но нисам сад спреман да на форуму излажем дисертацију о народним предањима , већ сам само укратко покушао да разлучим предање од историјских факата.

И укажем на значај предања.

Рецимо у предању Срба из Републике Српске остаће заувек запамћен период када им је Србија увела санкције на Дрини у сред рата у Босни, што је уједно и историјски факат. Ипак то неће утицати на њихов национални идентитет зато што су то људи широког срца и отворене душе.

Што ће рећи нису ситне душе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пази било би смешно да ти будући атеиста разумеш шта је предање.

Зато је ова моја прича више упућена Хришћанима него вама атеистима а Србима.

Ma dobro. Samo nekako mi je taj kosovski boj. svi se eto kosovski boj kosovski boj, niko dve blage nema.

Ali ovaj deo za murata si lepo objasnio.

Meni je kosovski boj sramota nacionalnog identiteta ne ponos. Jer se nisu SRBI junaci borili nego DEO nas. A to tesko da moze da bude ponos celoj naciji.

Kao kada bi rekli da je spartanska bitka u termopilskom klancu ponos grcke. Gde jedan polis otisao da bije boj a ostali... kud koji...

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пази било би смешно да ти будући атеиста разумеш шта је предање.

Зато је ова моја прича више упућена Хришћанима него вама атеистима а Србима.

Но нисам сад спреман да на форуму излажем дисертацију о народним предањима , већ сам само укратко покушао да разлучим предање од историјских факата.

И укажем на значај предања.

A sto ateisti ne bi mogli da razumeju sta je predanje?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Željko

I judejsko predanje poznaje priču o Josifu, Jakovljevom sinu, o njemu govori i Stari zavet. Ali vremena se menjaju, stupaju novi vladari, nove dinastije, i onda se možda izgubi položaj koji se nekad imao. Nisu li Srbi slično prošli u Austriji? Pa hajde da vidim srpskog patriotu koji će da hvali Austriju kao civilizatora Srbije što je svakako bila...

Takođe, nije mi poznato srpsko predanje koje osuđuje Vizantiju. Narodno predanje faktički i ne poznaje Vizantiju. Ima se vreme Nemanjića, ima se vreme kosovskog boja, i ima se vreme posle kosovskog boja. Vizantija je ovde.. ne znam, postoji li jedno predanje, jedna narodna pesma koja pominje Vizantiju?

Njeno ime nije onda bilo Vizantija, tj. kod nas se nije koristilo, nego Romanija... a grci su bili romeji/romejci...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

meni nikad nije bilo jasno niti ce, zasto se to tolko spominje, ja sa tom bitkom veze nemam niti cu imati

nemojte me pogresno shvatiti, samo iznosim sta osecam ,a ne osecam nista

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

meni nikad nije bilo jasno niti ce, zasto se to tolko spominje, ja sa tom bitkom veze nemam niti cu imati

па онда немам појма шта се мешаш у расправу?

Magen VeLo Yera'e

מגן ולא יראה‎,

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ma dobro. Samo nekako mi je taj kosovski boj. svi se eto kosovski boj kosovski boj, niko dve blage nema.

Ali ovaj deo za murata si lepo objasnio.

Meni je kosovski boj sramota nacionalnog identiteta ne ponos. Jer se nisu SRBI junaci borili nego DEO nas. A to tesko da moze da bude ponos celoj naciji.

Kao kada bi rekli da je spartanska bitka u termopilskom klancu ponos grcke. Gde jedan polis otisao da bije boj a ostali... kud koji...

Па ипак када питаш било ког Грка за термопиле и битку сви ће се хвалити тиме.

Ни ми нисмо умарширали у Берлин 45 него Совјети , па опет сматрамо себе делом те антифашистичке стране у том рату и поносимо се том победом.

То је опште људска особина.

Тим пре што се не би сви Срби поносили једном јуначком српском битком.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Inace, na nekoliko godina pre Kosovske bitke bile su jos dve manje - jedna Lazareva kod Kursumlije (ako se ne varam), a druga bosanskih srba u Hercegovini... u obe su turci potuceni do nogu...

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...