Jump to content

Патолошки лажови


marija

Препоручена порука

сви лажемо, ал не идемо сви у патологију.

ђаво је најочигледнији пример обмањивачке патологије, од Адама наовамо.

а треба и разликовати човека од ђавола, човека и греха ...

опет, човек има одговорност и да не упада поново у исто, кад причамо о хришћанима.

мада, не требамо ни сами упасти у грех осуде ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да нисам прошао ово искуство сигуран сам да бих прокоментарисао ову тему/овај проблем у стилу - ма дај, само се окренеш и здраво.

Фора је, бар код мене је тако било, што је та особа била потпуно океј неке две године, као што сам навео. За то време ми је практично постала најбољи пријатељ. Е из те позиције сам морао да се суочавам са овом ствари.

А то је много тешко.

Ум не може да прихвати то. Буквално ти се чини да почињеш да лудиш.

Ljudi se mijenjaju, moze i nabolje i nagore. Imam utisak da je tvog prijatelja ophrvala psihopatologija. Fantaziranje moze sluziti kao paravan za kompenzaciju kompleksa manje vrijednosti, ali ideje 'jure me' i sl. tj. ja sam tako vazan da me napadaju... su definitivno psihoticne prirode. I to su samo simptomi, ne treba cijelog covjeka poistovjetiti s tim. Kao npr. nije neki prijatelj manje covjek ili prijatelj zato sto je obolio od neke teske ili ruzne fizicke bolesti. Zvuci kao da tom covjeku treba pomoc - psihologa, psihijatra, zavisi koliko je stvar odmakla, duhovnika, ako je vjerujuci; i definitivno, podrska bliznjih. To je u sustini uloga porodice, ili neke zajednice. Podrska, stvarna, ljudska, i izmedju ostalog, i molitvena.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Тања, не знам шта да ти кажем али тако је било.

Верујем да звучи чудно, али тако је.

Било је, додуше, мало сумњиво, боље рећи чудно, да има тако јака искушења, константна, необична искушења, али ми ни на крај памети није било да су то лажи, лепо упаковане, фино осмишљене лажи, или полуистине, ко би га знао. Правдао сам то тада тиме да је нарочитије побожна особа, па ето, ђаво напада.

А после је кренуло са све невероватнијим и невероватнијим стварима.

Zvuci kao da bi mogao otici kod nekog jakog duhovnika kao sto je o.Isaija u +Ilinje kod Sapca, on ce procijeniti, i vjerovatno pomoci.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li ti lažeš Ratko?

Ja imam i sada toliki problem sa tim, da sam morao da se učlanim u klub "Anonimnih lažova". Kada su me ostali lažovi prihvatili na prvom predstavljanju shvatio sam da sam svoj međ svojima...

"Zdravo svima, ja sam Sića. Ja sam lažov"... ostalo je istorija...

Ako neko laže, ne laže tebe, laže sebe. To je prvo što smo tamo naučili.

Ako ti imaš problem sa tim, sam si kriv.

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1323209010' post='538986]

сви лажемо, ал не идемо сви у патологију.

Мислим да је Милан лепо одговорио.

[quote name=Милан Меденица :)' timestamp='1323209010' post='538986]

мада, не требамо ни сами упасти у грех осуде ...

Да, треба да се пази да се не суди, свакако, наравно.

Када дозволим себи да се сетим тог возања, иживљавања, једино осећање које ми се јавља је бес.

Бес због толиког безобразлука.

Да, мислим да је то и болест и страст и безобразлук.

Ко је прошао слично разумеће о чему говорим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чини се да немамо довољно ''података са терена'' . Овако са овим оскудним којима баратамо и оним што смо из приче сазнали, да је извесна особа успела да постигне својим ''лагањам'' илити неговорењем истине... тешко да је реч о ''само'' патолошком лажову.

Наиме..елементи ''неговорења истине''..било да су то таква стања када човек има погрешна убеђења из верског, политичког, или каквог другог разлога ..услед своје необразованости, туђе или самообмане..постоје и као свесна и као несвесна стања...

Када се ради о свесној форми могло би се разговарати о патолошком лагању..без обзира шта је окидач за то.

Међутим, патолошки лажов без обзира колико спретан био у својим лажима, јако брзо бива разоткривен јер пре свега нема потребно смирење и у лажи се никако не може зауставити, т.ј контролисати и лажи су му у највећем делу бесмислене и безопасне..(''лупа ко отворен прозор''..) кажем, у највећем делу..

Бива смешан, јако често, познаницима и околини у којој живи..али га то не спречава у даљим лажима.. Најчешће се ради о једној врсти ''Ексхибиционизма'' која заправо потиче са ''фројдовских поља''.. или услед неких еуфоричних стања...која опет најчешће имају исто порекло...Но ..

Ако имамо ситуацију коју нам Ратко наводи.. Где особа своје лажи успешно контролише , чак годинама, како нам то Рале пише,..притом постајући и део нечијег живота, и успевајући да околину уведе у свој погрешан (или намерно-погрешан) виртуелни свет лажи... Онда је то јако далеко од пато-лажова..Мислим, далеко озбиљније и претставља, не психолошки, већ пре свега психички проблем..

Овако на први поглед већ увелико личи, на јако озбиљну психозу... само је потребно одредити и ког порекла.. Јер колико се дало схватити, дотична особа, још увек успешно, заводи људе.

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо из овога што нам Ратко говори...:

Фора је, бар код мене је тако било, што је та особа била потпуно океј неке две године, као што сам навео. За то време ми је практично постала најбољи пријатељ. Е из те позиције сам морао да се суочавам са овом ствари.

А то је много тешко.

Ум не може да прихвати то. Буквално ти се чини да почињеш да лудиш.

То је оно о чему сам желео више да кажем у претходном посту..

Код параноидних личности имамо ситуацију где они своју околину лагано увуку у свој фантазмагорични свет у којем су жртве и ми постајемо део њихове квази-реалности... Увек се ради о високо интелигентним особама.. а још ако су супротног пола па још и физички атрактивне ... Небројено пута сами психијатри бивају увучени у те фиктивне реалности и ''скидање'' т.ј суочавање са реалночћу и разобличавање уме да буде и јако невесело..

Да додам само.. јако је тешко у неким случајевима закључити да дотична особа ''лаже'' без обзира што, оно што говори није истина! Небројено пута болесне особе имају ''моћ лагања'' која је беспрекорна управо из разлога што су ''њихове лажи'' заправо предмет њиховог веровања или погрешног(болесног-патолошког) закључивања.. Као код ''параноика'' што рекосмо, где је патолошка и погрешна ''само'' прва ствар у ланцу а све остале ''лажи'' су апсолутно логичне чак и беспрекорне и имају чак невероватан (фантастичан) утицај на околину, која закључује да се ради о потпуно нормалној чак веома интелигентној особи која често задобија поверење..Јер како повезати интелигенцију и болест.. :) а притом велики број људи не зна да ''њих две'' никако немају везе једна с' другом... ;)

Дакле на прву..''гласам'' за неки облик параноје..или параноидне личности.. (параноида..како би рекли колеге англосаксонци.. ;) )

.. Нек пропадне није штета !..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не, мислим да није параноја у питању. Пре би могло бити да су комплекси у питању, или страст, у смислу да држиш неког у шаци и да се наслађујеш да га возаш (некакав садизам).

Онај горњи твој текст више одговара ситуацији, нарочито последња два пасуса.

Параноју сам задобио ја, у извесној мери, јер сам после имао осећај да свако ко ми нешто прича - лаже.

Чак сам имао осећај и сам када говорим да је потребно и сам себи да докажем да то није лаж што причам.

Страшно.

Неки су овде наводили прилично једноставне ствари, смешне и плитке лажове - кловнове.

Верујте ми, ово је озбиљан играч, промишљен, лукав, безобзиран.

Касније су лажи већ постале провидније, али без обзира има механизме којима те држи у шаци.

Да, и било је очигледних парадокса у причама, а онда је уследила лаж, која је требала да покрије те брљоке, како наводно има проблеме са некаквим краткотрајним амнезијама. Више се ни не сећам (било је превише небулоза), ваљда су те амнезије биле последице удараца од малтретирања тих сатаниста, који су, иначе, држали све ближње од те особе у шаци.

Мислим, ужас.

Сигуран сам, знајући ту особу, да би могла свима да се подвуче под кожу и да после полако крене са својим морбидним играријама ако то жели, или има потребе за тим, шта ли је већ у питању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Коме све ово оставља мучан утисак - нек ми опрости.

Ја, лично, док пишем о овоме имам утисак као да једем живе глисте.

pored zivih glista tipujem i na nespokoj i nemir koji prelazi u psihosomatsku nelagodnost a? :lol:

bar se meni to desavalo i na samu pomisao o jednom drugu koji tripuje na slican nacin samo nema satanista nego sveg ostalog, mnogi misle da je odlepio, ali nije nego je samo malo zalutao... e da sugestivnost mu je jaca strana, to je ono sto mi smeta

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa sve je to valjda u sklopu sazrevanja, ucenja zivota, navikavanja....polazimo od sebe, tj da su ljudi nalik na nas a onda dodju teska razocarenja. Pa jos gore ako su to neke osobe koje a priori stavljamo na pijedestal (ljubav naseg zivota, najbolji prijatelj, svestenik, neki autoritet iz porodice)

Boli, josh kako.

Pa jos ako je osoba ekstra emotivna prozivljava sve to daleko gore nego neki trezvenjak.

Treba da prihvatimo stanje-takvo je kakvo je, jer ono sto nas izmuci u tim pricama su NASI pokusaji da takve osobe "vratimo" sebi, nama, normali i tu ginemo psihicki kad shvatimo da je to guranje sizifofog kamena.

A zasto ne batalimo to brze malo u fazonu "sta ja imam s tim??," ehhh....that is the question...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Mislim, batalimo u momentu kad pokushamo sve da ucinimo za tu osobu i jos vise u momentu kad nas pocne da vuce na dno.

To sad iz licnog iskustva, isla sam do dna preispitujuci sebe do iscrpljenja sasvim beskorisno i na svoju stetu a takvi nastavise svojim putem brale i to-pravolinijski :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pored zivih glista tipujem i na nespokoj i nemir koji prelazi u psihosomatsku nelagodnost a? :lol:

У, па не, футошки бећару, нема неспокоја и немира.

Ако ми проради присећање једино се бес јавља, некад умереније, некад јаче.

Живе глисте као ружна атмосфера, ружан укус, али не и немир.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

a ne mislim posle, nego za vreme tovarenja tj druzenja :)

nego, ja imam jednog aktuelnog koji vrsi sms nasilje nada mnom verovali ili ne, znaci u vecini slucajeva kad se napije mi salje uvredljive sms poruke, jedno 3-4 puta smo do sad "raskinuli", jednom je cak i plakao navodno se pokajao, ali avaj to je bilo samo samosazaljenje, evo ga opet je poceo da vredja preko sms-a, ja stvarno vise ne znam sta raditi tj sta ne raditi lol :lol: to si me podsetio kad si rekao da si besan, jer i ja sam besan i skenjan sto je tako, a ne zameram mu na taj nacin da ga krivim jer on jadan ima svojih Issues, samo ne zna se ko je tu ludji, on koji vrsi sms mobing ili ja koji to sadomazo trpim micim stvaaaarno 0110_hahaha

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Више исцрпљеност, испијеност него немир.

Али види, у суштини те чеше по ушима, товари те и са оним што би волео да чујеш па тиме прави баланс.

Мало ти сиса крв, па те мало храни цвеклом - да те одржи у животу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...