Jump to content

Шта носите као поклон када идете на славу?

Оцени ову тему


Guest - . . .-

Препоручена порука

  • Гости

Да ли носите оно класично: Вино, шећер, кафа... или нешто необично? Можда не носите ништа, што би рекли руке у џепове? Да ли када одлазите са славе шаљу нешто од хране?

Ја имам пријатеље код којих углавном носим само једно пиће, гледам да не буде баш Јагодинска ружица или Навипов Ројал већ неко мало квалитетније вино. Имамо и пријатеље где се носи више: кафа, шеће, некакве шоље, тањири, вазе... има и оног чувеног: Јесам ли вам рекао да ми не доносите ништа, баш ћу да се наљутим на вас... а заправо свакоме је мило када му донесеш неки поклон.

Прошле године сам део једну дефку на ту тему:

Поклон за славу-

Обично је неко вино које смо и ми добили као славски поклон спакован у кеси са натписом "срећна слава домаћине". Домаћин или домаћица углавном коментаришу: "Јој, нисте требали толико да се трошите", а заправо значи "Ала си се претрг'о, боље да ми ниси ништа доносио него ово никакво вино. Сада и ја морам да га некоме дам".

И тако то вино кружи неколико година по славама, док опет не дође код тебе.

______________

Како ви чините, баш ме занима? Да ли има негде "обичај" да се ништа не носи?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Klasika vino, kafa, ako porodica kod koje idem na slavu ima malu decu odnda nesto i za njih. Ono sto sam ja zadnjih godina dobijao kao poklon za slavu su vatrostalne zdele, pa posto ih imam na pretek onda spakujem nekom pa ponesem. Sto se tice slanja hrane da, kada recimo ne odem ja na slavu nego moji ukucani uvek mi poslju

nekoliko parceta torte, rostilj ili ribu ako je slava posna.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када кренемо на славу ја и госпоја , пошто синак је матор и давно не иде са нама а о ћери и да непричам , обавезно кафа са шољицама , знате оно упакована једна или две шоље зависи од које марке кафу купујеш , па обавезно вино " цара Лазара " а ако нема ондак мере и " царица Милица " , па неке још ,сад зависи код кога идемо , или ти чаше или неке стољњаке па ако су и деца у тој фамилији и по чоколаду . Некима понесемо чак и јабуке , кажу таки је обичај , мислим оно са јабукама .

``А ти Србијо, куда си пошла за Европом? Ти никад ниси ишла њеним путем и никад за њом. Ти си имала своју мисао, своју веру, свога Господа и свој пут. Назад на своје, ако хоћеш да се спасеш и преживиш. Са туђе бљувотине врати се своме Христу и он ће те осветлити и спасити"

Свети Николај Српски

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Klasika vino, kafa, ako porodica kod koje idem na slavu ima malu decu odnda nesto i za njih. Ono sto sam ja zadnjih godina dobijao kao poklon za slavu su vatrostalne zdele, pa posto ih imam na pretek onda spakujem nekom pa ponesem. Sto se tice slanja hrane da, kada recimo ne odem ja na slavu nego moji ukucani uvek mi poslju

nekoliko parceta torte, rostilj ili ribu ako je slava posna.

Само евидентирај ко ти је донео коју посуду да им не би вратио исте или неке наредне године :P

Ја чак и вина вртим, пошто добијам за славу а не пијем вино.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nosim knjigu "Srpske Slave" i podvučem red u kome piše da se na Slavu ne donosi ništa. I onda o tome pričamo za vreme ručka (večere) a ne o politici.

Knjigu uvek vrate kada pročitaju.

Ako je Slava onako bez sveće, nego čisto druženje, onda donesem celu kutiju kamilice ili nane (20 KOMADA) domaćeg proizvođača. Obično C-proizvod.

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...