Jump to content

Šta je zapravo - ISPOVEST (naša iskustva)


Колико се често исповедате код свештеника?  

93 члановâ је гласало

  1. 1. Колико се често исповедате код свештеника?

    • Једном седмично или чешће.
      2
    • Једном у две седмице.
      5
    • Једном месечно.
      6
    • Једном у два месеца.
      9
    • По једном/двапут у току сваког од 4 год. поста.
      20
    • Два пута годишње.
      10
    • Једном годишње.
      4
    • Једном у току неколико година.
      6
    • Како кад... врло променљиво.
      18
    • Не исповедам се.
      14
    • Не исповедам се. Шта је то исповест?
      1


Препоручена порука

Опрости сестро Растко, једно питање :

Ти се ниси никада исповедала, или тренутно немаш потребу за Исповедањем ?

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.1k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Нисам. :)  :)

Па ево шта требаш за почетак да исповедиш,  после тога ће ићи лако:

Рођена сам и васпитавана у комунистичко-атеистичком духу.

С презиром сам одлазила са бабом у шпајз да ме кришом од родитеља пошкропи богојављенском водицом кад сам била болесна.

Стајали смо подсмехујући се на крштењима.

Измотавали смо се са осењивањем крстом, тј. петокрачили се (кук-глава-кук-раме-раме-кук).

Довољно је ово за почетак, после ће све бити врло лакше...

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А није ли то "решено" крштењем?

Ааа.. па ако је Крштење уследило после тога, онда јесте, као и сви остали греси, знани и незнани.

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

:)

"Извор сваког зла је - нечастиво учење" Свети Јован Златоусти

"Ми смо Јерусалимске вере" Патријарх Арсеније III

"Тако живи да свакодневно можеш приступити (Причешћу)". Тертулијан

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Уопште нема правила, услов за одлазак на исповијест је претходно покајање за гријех(е). Некада данима, па и мјесецима, слиједим и испитујем траг неког немира у себи и устрајавам у одгонетању, све док ми Господ не открије, шта га производи. Рађала сам дјецу, али одмах могу да кажем да је то кроз шта пролазим док се не суочим са својим гријехом и не покајем, неупоредиво болније и теже од порођаја. Много ми недостаје мој блаженопочивши духовни отац, јер је увијек показивао много стрпљења и никада ме није прекидао док се исповиједам, разговор бисмо обавили касније. Код њега сам се исповиједала врло детаљно: шта сам учинила и колико ја видим кога сам све својим гријехом отровала и оштетила, све, баш све. Сваки гнојни џеп, мора да буде очишћен, тек тада је то исповијест у правом смислу те ријечи. Понекад у току исповијести исповиједам и оне гријехе које сам учинила, али за које немам покајање, не да мислим да ће ми и то бити опроштено, али то ми често буде подстрек да се убрзо након исповијести покајем, некако је важно да злодјело изађе на видјело, одмах проради осјећај стида.  Тако исто и са лошим помислима (то данас ријетко ко хоће да саслуша, а све креће од помисли)) - пуцају као мјехури од сапунице. Имам потпуно јасну свијест да се исповиједам Богу, а не свештенику, малтене и заборавим да је он ту присутан. Е, пошто се у посљедње вријеме најчешће исповиједам у парохијској цркви, а наравно, увијек има ммного људи у реду, морам бити брза и ефикасна, није да не  осјетим да сам лака као перце послије исповијести, али ипак би ми било драже када бих могла да се исповиједам негдје, гдје је сво вријеме овога свијета мени на располагању. Некада се Отац знао и нашалити, држим у руци малу цедуљицу на којој је свега неколико ријечи, а ја причам, причам, па Отац каже 'немој сестро само да ми кажеш, да то све пише на тако малом папирићу'. Немам зазора од тога да се исповиједим, стидим се и жалим, то је немогуће заобићи, али када помислим да би гријех у мени остао да се црвља док не експлодирам, ипак се одлучујем на што брже избацивање тог зла из свог срца.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам исповједника, који је мој парохијски свештеник, и мој пријатељ...Исповједам се доста често, просјечно једном мјесечно(не везано за прчешће, јер се причешћујем на свакој Литургији,којој присуствујем).... с обзиром да се са тим свештеником гледам више пута седмично, попричамо о проблемима које имам, и сл....

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам исповједника, који је мој парохијски свештеник, и мој пријатељ...Исповједам се доста често, просјечно једном мјесечно(не везано за прчешће, јер се причешћујем на свакој Литургији,којој присуствујем).... с обзиром да се са тим свештеником гледам више пута седмично, попричамо о проблемима које имам, и сл....

То је оно право, православно. Због овога сам и поставио тему, а нисам коментарисао чекајући прави пример. :)

Опустите се људи браћо, идите на исповест, јер је то насушна потреба наше душе! То је једини начин да се ослободимо од греха који је у нама, а који се (нарочито у данашње време) гомилају тако брзо. confused1 confused joooj joooj joooj

Бог ти не даје све што хоћеш, али ти увек да оно шта ти треба!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Имам исповједника, који је мој парохијски свештеник, и мој пријатељ...Исповједам се доста често, просјечно једном мјесечно(не везано за прчешће, јер се причешћујем на свакој Литургији,којој присуствујем)....

исто, некад чак и двапут месечно, што се тиче исповести. човек који ме вероватно више познаје него родитељи ...

имам његов мобилни, лепо се договоримо кад нам обојци одговара и у празној цркви и на миру то обавимо ... за мене је то приватна ствар и треба ми мира и концентрације ...

никад у исто време, и никад за време или пред Литургију, чак су и окачили обавештење у цркви да нема више исповести тада.

како?

па не знам, једноставно све живо испричам, без увијања, без правдања, без станке, па на крају причамо о решењима ... понекад ме заустави док се исповедам, па причамо о томе, понекад и пишем пред исповест на папирић неке ствари да не заборавим, после то запалим ... сигурно неколико ствари укруг исповедам, неке сам једва исповедио, неке још нисам ... не осећам кајање кад се исповедам, то је баш реткост, али је свеприсутан стид и главу не могу да подигнем, понеки пут изађем као гола вода чак и зими ... кајање ми се редовно деси у самоћи или за време Литургије тако да дођем миран да признам све и трудим се да држим незамагљен ум својим хтењима кад примам поуку, сли никад ми се није десило да станем испред путира са немиром ... једноставно тако функционишем ...

некад се исповедам стојећи, некад клечећи, зависи од оца колико је одморан ...

постоје и неке ствари које можда нећу никад себи опростити ...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...