Jump to content

ГМО (спојене теме)


Препоручена порука

Evo šta kaže Miloš Babić, srpski naučnik, ekspert za biohemiju i biofiziku na institutu u Arizoni o GMO:

http://www.mdexplorer.rs/genetski-modifikovani-organizmi-cega-se-treba-bojati-a-cega-ne/

 

Odličan tekst koji demistifikuje gluposti koje šire Dverjani i Ihtusovci.

 

Inače, Miloš Babić (endonuclease) nam je poznat i po razbijanju kreacionističkih naklapanja Miroljuba i Alefshina na Vidovdanu:

http://forum.vidovdan.org/viewtopic.php?f=16&t=938&st=0&sk=t&sd=a&sid=31c281e6fd79bbb0debdb9c15313c7d3&start=15

Vec sam postavio negde link, mozda bas na ovoj temi, francuzima za 15 godina za 30% opao broj spermatozoida i plodnost. Isto kod italijana. A alergije su duplirane za 10 godina ... To sve zbog bezolovnog benzina ... ;)

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.3k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

08.01.2013. - Да ли ћемо јести штетну храну?

33253_vest_258.jpg

Недавно су амерички званичници изјавили да Србија неће ући у Светску трговинску организацију ако не измени свој закон о генетски модификованој храни, и истовремено су запретили да ће то представљати значајан проблем у даљим српско-америчким односима. Ради се о важећем закону Републике Србије који регулише ту област, а који је усвојен 2009. године, према коме у држави не сме да се продаје,нити узгаја у комерцијалне сврхе, ниједан модификовани живи организам, као ни производ који је од њега састављен.

Поставља се питање, због чега су забрањени такви организми и да ли је оправдана њихова забрана?А најважније од свега је питање – шта би се десило по здравље грађана и по економију земље ако би Србија заиста укинула такву забрану и дозволила њихову слободну продају?

Као прво, рецимо да ГМО организми, што је скраћеница за генетски модификоване организме, означавају оне организме који су настали лабораторијским укрштањем гена бактерија са генима биљака или животиња. Проблем се састоји у томе што су научници доказали у многим експериментима да животиње које су храњене таквом храном, а то се сасвим вероватно односи и на људе, након неколико генерација постају стерилне и имају оштећене гене.

Поред тога, доказано је да узимање ГМО хране узрокује још и низ других последица - туморе, алергијске реакције, пад имунитета и промене на разним органима, као и бројне друге тешке последице по људско здравље.

Што се тиче економских и еколошких последица, доследни противници ГМО производа наглашавају да се не ради само о томе да су они штетни по здравље, него би то такође уништило домаћу семенску индустрију, чиме би Србија постала зависна од семена из иностранства, што би имало катастрофалне последице за српску пољопривреду. Наиме, проивођачи таквог ГМО семена често у њега убацују ген због кога семе нарасле биљке више не може поново да се сеје, јер је јалово и не може да проклија. Стручњаци упозоравају да би на тај начин пољопривредници постали потпуно зависни од страних добављача и сваке године би морали да купују ново семе.

Такође, они кажу да би сејање ГМО семена на српским ораницама значило трајно уништење домаћих аутохтоних сорти биљака, зато што би ветар и инсекти свуда разнели полен, а када би модификовани организми тако једном били пуштени, онда би се они самостално умножавали и мутирали, што би значило да би заувек били присутни у природи, те да више не би могли бити уклоњени.

Штетан утицај генетски модификованих организама су утврдили научници у у Русији, Француској, Аустрији и другим земљама, али и поред тога закони се у великој мери разликују од државе до државе. На пример, Европска комисија је одобрила увоз генетски модификоване соје, а генетски модификовани кукуруз се већ сеје на пољима у Шпанији,Француској, Португалу, Немачкој и Чешкој. Такође, у Европској унији је дозвољено узгајање ГМО кромпира за индустријску употребу, и он се сади у Немачкој, Шведској и Чешкој.

У Русији нема пољопривредне производње генетски модификованих производа, а обавезно је означавање проивода који у себи садрже више од 0,9% таквих организама. Укупно у руским трговинама количина робе са генетски модификованим производима износи мање од пола процента, док се у трговинама на Западу продаје и до 15% ГМО производа.

По том истом питању, у Привредној комори Србије су изјавили да увоз ГМО производа никако није потребан Србији, те да је њихов став да Србија треба остати регион у коме се не саде генетски модификоване биљке, зато што то доприноси бољој продаји српских пољопривредних производа на тржиштима широм света. И у Институту за кукуруз из Земуна су дали своје стручно мишљење да Србија има изузетно добре услове за производњу природне, здраве хране, која ће у будућности бити на великој цени.

Па ипак, остаје да се види да ли ће власт у Србији успети да се супротстави политичким притисцима да дозволи узгајање и промет ГМО хране, или ће пристати да се генетски модификовани производи нађу на српском тржишту, упркос бројним доказима стручне јавности и страховањима грађана Србије.

Ратко Паић,

Извор: Глас Русије, фото: ЕПА  
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Искрено, ужасавам се целе ове ГМО приче, кад само мало пустим машти на вољу, врло брзо се сневеселим и мењам ток мисли, управљајући их ка нечему позитивнијем.

Лично, никако не бих волео да ни Г не видимо од тога у Србији, ни на њиви а ни на трпези.

Ако си пао, немој да се каљаш; ако си се укаљао, немој да се ваљаш! —Св. Јустин Ћелијски
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zar mi ne smemo da sami donosimo zakone ni o hrani ?

Prokleti imperijalisti. Sada trebamo mi da zahtevamo da njih izbace iz Svetske trgovinske organizacije zbog uvodjenja GMO.

Kakvi idioti, neću nikada da jedem GMO pa neka me kazne.

Trebamo da postanemo robovi i zavisnici Monsanta pa da nas ucenjuju posle kako im ćefne.

Nego neka svi vide njihovo pravo zlo lice željno apsolutne dominacije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Искрено, ужасавам се целе ове ГМО приче, кад само мало пустим машти на вољу, врло брзо се сневеселим и мењам ток мисли, управљајући их ка нечему позитивнијем.

Лично, никако не бих волео да ни Г не видимо од тога у Србији, ни на њиви а ни на трпези.

 

 Pretpostavljam da si onda toliko dosledan da se hrenis sumskim i livadskim biljem posto je razlika izmedju takozvane organske i GMO samo u stepenu preciznosti modifikacije ali i te takozvane organske su sve modifikovane inace ne bi bile jestive, vecian barem.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

to je eventualno sekundarno pitanje, glavna stvar je monopol i sve sto uz to ide, a ide svasta...

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  razlika izmedju takozvane organske i GMO samo u stepenu preciznosti modifikacije ali i te takozvane organske su sve modifikovane inace ne bi bile jestive, vecian barem.

Био би фер да бар мало појасниш ову своју тврдњу.Бар подвучени део.Случајно сам сад свратила на ову тему и баш сам се препала.

Хвала.

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам колико је тачна информација, прочитао сам у штампи пре више од месец дана, да неке домаће фирме увелико продају ГМО производе већ дуже време.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Био би фер да бар мало појасниш ову своју тврдњу.Бар подвучени део.Случајно сам сад свратила на ову тему и баш сам се препала.

Хвала.

Dobro, pretpostavljam da znas da su sve danasnje kultre voca, povrca, zitarica kao i rase zivotinjskim vrsta u stocarstvu dobijena ukrstanjem. A prilikom ukrstanja se mutacijom vrsi modifikacija postojecih gena takve koji sintetisu proteine na taj nacin da se celije nove ukrstene jedinke biljke/zivotinje razlikuju od stare jedinke po tome sto imaju veci kvalitet hranljivosti. To je prvi i osnovni nacin genetske modofikacije sa tim da je veoma tesko predvideti kakve ce se tacno mutacije desiti prilikom ukrstnja. A kod ovog savremenog metoda modefikacije, koristeci prednosti bioinformatike, mi mozemo sa mnogo vecom pouzdanoscu da predvidimo kakava ce se promena desiti na kljucnim mutiranim genima i samim tim imamo mnogo veci stepen sigurnosti da je tako dobijena jedinka biljne ili zivotinjske vrste biti zdravija i hranljivija za nas.

Izvini sto sam te prepao.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Што се тиче економских и еколошких последица, доследни противници ГМО производа наглашавају да се не ради само о томе да су они штетни по здравље, него би то такође уништило домаћу семенску индустрију, чиме би Србија постала зависна од семена из иностранства, што би имало катастрофалне последице за српску пољопривреду. Наиме, проивођачи таквог ГМО семена често у њега убацују ген због кога семе нарасле биљке више не може поново да се сеје, јер је јалово и не може да проклија. Стручњаци упозоравају да би на тај начин пољопривредници постали потпуно зависни од страних добављача и сваке године би морали да купују ново семе.

...

 

Нажалост, ово уништавање домаће семенске индустрије се већ догађа у Војводини.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 A kod ovog savremenog metoda modefikacije, koristeci prednosti bioinformatike, mi mozemo sa mnogo vecom pouzdanoscu da predvidimo kakava ce se promena desiti na kljucnim mutiranim genima i samim tim imamo mnogo veci stepen sigurnosti da je tako dobijena jedinka biljne ili zivotinjske vrste biti zdravija i hranljivija za nas.

Izvini sto sam te prepao.

Ма ништа,сама сам крива јер мало о томе знам.

Сада, друге стране, остаје ми потпуно нејасан мотив читавих тимова научника и приличног броја еминентних појединаца који су изричито против конзумирања хране која је  генетски модификована том савременом методом(пре свега не мислим на домаће већ на стране стручњаке).

Шта је позадина, и шта ти мислиш због  чега се они у ствари прегањају са тим великим фирмама  које производе ГМ семена и све остале препарате који су потребни за његову негу. 

Ваистину Воскресе !!!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недавно су амерички званичници изјавили да Србија неће ући у Светску трговинску организацију ако не измени свој закон о генетски модификованој храни, и истовремено су запретили да ће то представљати значајан проблем у даљим српско-америчким односима. Ради се о важећем закону Републике Србије који регулише ту област, а који је усвојен 2009. године, према коме у држави не сме да се продаје,нити узгаја у комерцијалне сврхе, ниједан модификовани живи организам, као ни производ који је од њега састављен.

 

 

Зато што хоће да те доведу до тога да купујеш генетски модификована семена од њих, а она ће бити тако направљена (ако већ нису, биће у будућности) да узгојем сорти не можеш добити никакво семе од њих (или да добијеш страшно лоше семе), већ да мораш поново да купиш.

 

"Значајан проблем у даљим српско америчким односима" представља то што Србија не жели ропство, а пауци желе да ухвате Србију у своју мрежу и да је сисају док има сокова.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ма ништа,сама сам крива јер мало о томе знам.

Сада, друге стране, остаје ми потпуно нејасан мотив читавих тимова научника и приличног броја еминентних појединаца који су изричито против конзумирања хране која је  генетски модификована том савременом методом(пре свега не мислим на домаће већ на стране стручњаке).

Шта је позадина, и шта ти мислиш због  чега се они у ствари прегањају са тим великим фирмама  које производе ГМ семена и све остале препарате који су потребни за његову негу. 

 

A bilo bi korisno znati i zbog cega te velike firme insistiraju na razvoju GMO kada se sa ukrstanjem postizu isti rezultati?

Svaka čast Vučiću! Spasio si Srbiju iz ruku lopova i društvenih parazita! 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...