Jump to content

ГМО (спојене теме)


Препоручена порука

- Муштерија: Да ли је овај парадајз ГМО?

- Продавачица: Не, одакле вам то?

- Парадајз: Е, стварно, одакле ти то!?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 1.3k
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

inace @sqny ja podrzavam potpunu liberalizaciju trzista hrane. Sto ukljucuje naravno i gmo. Ali mi je retardirano da neko to argumentuje sa time "gladuju afrikanci". 
Jednostavno mi se taj neki ton nabacanja krivice jednostavno ne svidja. Eto. 

  • Волим 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 минута, Bokisd рече

:0426_feel:

sta ti je cudno :P
Klasicni liberali su ti originalni konzervatvci
nacionalna pravna demokratska drzava
Slobodno trziste i kapitalizam
Vojska, policija, sudstvo
( i mozda jos neka funkcija drzave zavisi od coveka do coveka)
Niski porezi
Niske regulacije

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Млађони рече

sta ti je cudno :P
Klasicni liberali su ti originalni konzervatvci
nacionalna pravna demokratska drzava
Slobodno trziste i kapitalizam
Vojska, policija, sudstvo
( i mozda jos neka funkcija drzave zavisi od coveka do coveka)
Niski porezi
Niske regulacije

To ne znam, nisam bas u toku,:stadaradim:..... ali, ako kazes da je tako.

 

Cudna neka filosofija i razmisljanje.

Kao da neciji optimizam i pozitivizam,  zavise od trenutne vere ili politike ili bilo cega. Kao da optimizam ne zavisi od cinjenica i objektivnog gledanja na stvari koje se ticu coveka ili sveta.

Sve neke predrasude ( bila i neka tema na forumu o tome ). Ne znam, sve imam utisak, da ovi svetski lideri u svim oblastima, sto nas vode danas,....nekako, sve ide u nekom losem pravcu. Uopste im ne verujem. Da li su naivni, neznalice, proracunati, potpuno je svejedno.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Млађони рече

Ali u principu globalna vlast nije zavera vec cilj levice. Nemoj da je predstavljas kao teoriju zavere kada su levicari dosta otvoreni po pitanju toga.

Nije zavera (dodusa jeste generalizacija jer postoje i anarho levicari, kao i levicari nacionalisti).

Samo mi je cudno. Deluje mi kao da razmisljas ovako: 'GMO zlo + levicari izvor svog zla -> GMO guraju levicari', sto bi bila zaverosloska konstrukcija. Nadam se da gresim.

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Borat is proud: Kazakhstan identified as home of the modern apple

https://geneticliteracyproject.org/2017/08/21/borat-proud-kazakhstan-identified-home-modern-apple/

Kupio me naslov a tekst i nije bitan - govori da su jabuke, kakve danas znamo, nastale u Kazahstanu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, sqny рече

Samo mi je cudno. Deluje mi kao da razmisljas ovako: 'GMO zlo + levicari izvor svog zla -> GMO guraju levicari', sto bi bila zaverosloska konstrukcija. Nadam se da gresim.

Ne razmisljam tako. Gmo za mene nije zlo, za mene je samo trenutni vestacki monopol monsanta zlo. 
A ono sto levicari guraju ovde (mozda ne toliko anti-kapitalisti koliko socio marksisti) jeste cuveno nabijanje krivice evropljanima za sve sto se desava na ovom svetu.
Sto je afrika siromasna? Pa ili je to imperijalizam, ili je to white supremacy, ili je to rasizam evropljana ili je to zlo kapitalizma i eksploitacija. 
Svi su drugi krivi OSIM AFRIKANACA. JEdnostavno ja verujem u samoodgovornost i verujem da su afrikanci na prvom mestu krivi sto su siromasni. A ne evropljani ili bilo ko drugi.

I evo sada su nasli, da krive evropljane jer nisu dovoljno kapitalisti, eto da su vise kapitalisti - afrikanci bi vise jeli. 
To je neki trend koji mi se uopste ne svidja. 

A iskreno, voleo bih da vidim ukidanje evropskih teznji protiv nacionalizacije i protekcionizma trzista hrane. Ali je argument "gladuju afrikanci zbog vas sto niste dovoljno kapitalisti" los argument i tu nesto ne valja. 

I da, svi levicari teze nekom internacionalizmu. Cak i meki levicari, ne teze "jednoj drzavi" ali teze nekom svevisnjem medjudrzavnom organu koji bi nadgledao sto veci broj drzava. Naprimer u americi pokusavaju individualnim drzavama da ukinu vlast kroz jacanje federalne drzave, odbijaju sistem elektora u ime sistem direktnije demokratije, totalno ne shvatajuci ponetu i svrhu sistema elektora (ukratko da ne bi mogla velika kalifornija da odredjuje pravila malom new hampsiru ), brane moc evropske unije i njihov centralni aparat, itd itd itd itd. To nisu kapitalisti mog kalibra, to su welfare kapitalisti kojima nije stalo do individualnih sloboda nego kako oni kazu do "rezultata" i predikcija koje oni prave. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, Bokisd рече

To ne znam, nisam bas u toku,:stadaradim:..... ali, ako kazes da je tako.

 

Cudna neka filosofija i razmisljanje.

Kao da neciji optimizam i pozitivizam,  zavise od trenutne vere ili politike ili bilo cega. Kao da optimizam ne zavisi od cinjenica i objektivnog gledanja na stvari koje se ticu coveka ili sveta.

Sve neke predrasude ( bila i neka tema na forumu o tome ). Ne znam, sve imam utisak, da ovi svetski lideri u svim oblastima, sto nas vode danas,....nekako, sve ide u nekom losem pravcu. Uopste im ne verujem. Da li su naivni, neznalice, proracunati, potpuno je svejedno.

Imas dve vrste liberala
Klasicne liberale i progresivne (moderne) liberale. 
Klasicni liberali su ono sto danas moze da se zove "desni liberali" ili "liberali nacionalisti". Dakle veruju u drzavni suverenitet ali su i dalje liberali. Ekonomski gledano su konzervatvci socijalno gledano mogu da budu sta god 'oces sve dok nece da drzava sprovodi bilo koju socijalnu poltiku (levicarsku ili desnicarku). 

Progresivni liberali su "levi" liberali, ili liberali internacionalisti. Oni ne veruju puno u suverenitete, ekonomski gledano variraju od centrista do tvrdjih marksista, ekonomski su progresivni, misle da je posao drzave da liberalizuje drustvo tako da svi misle liberalno i progresivno kao i oni. 

 

  • Свиђа ми се 1

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Genetički modifikovan pirinač za smanjenje gladi u svetu

rice-planting-rice-fields-indonesia.jpg?

Naučnici su napravili važan korak u dugoročnom projektu koji za cilj ima unapređivanje fotosinteze u pirinču kako bi se povećao prinos i kako bi se zadovoljile potrebe za hranom milijardama ljudi širom sveta.

Grupa naučnika sa Univerziteta u Oksfordu radi na projektu nazvanom Pirinač C4, a u okviru kojeg je u pirinač ubačen jedan gen iz kukuruza s ciljem poboljšanja pirinča do nivoa na kojem će davati znatno veće prinose.

Pirinač spada u biljke koje koriste tzv. C3 put fotosinteze, koji je u toplim i suvim klimatskim uslovima manje efikasan od biljaka koje koriste C4 put fotosinteze (C4 biljke su, npr. kukuruz i šećerna trska). Ukoliko bi se pirinač mogao „prebaciti“ na C4 put, to bi teoretski moglo povećati prinose i za 50%.

U novoj studiji objavljenoj u časopisu Savremena biologija (Current Biology), naučnici su uspešno reprodukovali prvi korak u procesu prelaska iz C3 na C4 put.

Profesorka Džejn Lengdejl (Jane Langdale), sa Odseka za nauke o biljkama Univerziteta u Oksfordu i glavni istraživač u ovoj fazi projekta kaže: „Preživljavanje više od 3 milijarde ljudi zavisi od pirinča, a zahvaljujući predviđanjima o povećanju broja stanovnika i opšteg trenda urbanizacije, zemljište koje je 2010. godine davalo dovoljno pirinča za 27 ljudi, 2050. godine će morati davati dovoljno pirinča za 43 ljudi.“ Tradicionalni programi uzgajanja do sada su davali povećanje prinosa od 1% na godišnjem nivou, što je nedovoljno za praćenje ove stope rasta stanovništva.

Jedan od najvećih izazova u projektu Pirinač C4 jeste pretvaranje anatomije lista u formu koje imaju C4 biljke, a na koje otpada jedna četvrtina ukupne produktivnosti putem fotosinteze na Zemlji, iako su u ukupnoj populaciji biljaka zastupljene samo sa 3%. Prvi korak ka ovom prelasku učinjen je tako što je u pirinač ubačen gen kukuruza pod nazivom Golden-2like(GLK). Dobijeni rezultat ovog eksperimenta je pokazao povećanje zapremine funkcionalnog hloroplasta i mitohondrija u ćelijama plašta koje se nalaze na listu biljke, imitirajući osobine koje imaju C4 biljke.

„Ovo je prvi korak na evolucionom putu iz C3 u C4. To je zaista ohrabrujući razvoj i sada je izazov graditi na tome i pronaći prave gene za modifikaciju kako bi se završili preostali koraci u procesu“, izjavila je profesorka Lengejl.

Profesor Džulien Hiberd (Julian Hibberd) sa Odseka za nauke o biljkama Univerziteta u Kembridžu, kaže: „Ova studija predstavlja uzbudljiv napredak zato što je veći broj ključnih fenotipa povezanih sa C4 fotosintezom istovremeno modifikovano u pirinču“, ali dodaje da je pretvaranje C3 lista u list koji koristi C4 fotosintezu veliki izazov budući da je potrebno napraviti veliki broj promena u biljci.

GMO – Reč nauke

https://gmorecnauke.wordpress.com/2017/10/25/geneticki-modifikovan-pirinac-za-smanjenje-gladi-u-svetu/

 

Izvor: http://www.ox.ac.uk/news/2017-10-19-breakthrough-efforts-supercharge-rice-and-reduce-world-hunger

 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Pozdrav, evo pokrećem anketu o svesti ljudi o GMO hrani.

Naime, danas na genetici (predmet na medicinskom fakultetu) sam pitao profesorku da li je GMO hrana štetna, rekla je da nije. I da je to čak dobro za ljude (npr. zlatni pirinač).

Ja sam je pitao šta je sa istraživanjem npr. gde su pacovi koji su jeli GMO soju i ne-GMO soju, gde su pacovi koju su jeli GMO soju imali tumore? A docentkinja nam je rekla da pacovi i ljudi nisu isto... Slažem se da nisu, ali ipak mislim da GMO ima koliko-toliko uticaja na ljudsko zdravlje (u negativno smislu).

Njeno obrazloženje je da mi kada pojedemo GMO hranu svarimo (Ugljeni hidrati, belančevine, masti), a ostalo izbacujemo. Te da Modifikovana DNK ne narušava našu.

 

Šta mislite vi o svemu ovome? Anketa je anonima

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, aleksic2018 рече

A docentkinja nam je rekla da pacovi i ljudi nisu isto... 

То што дотична није у току није аргумент. :)https://www.snopes.com/food/tainted/monsantocorn.asp

"You know something is messed up when you see it"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, aleksic2018 рече

Pozdrav, evo pokrećem anketu o svesti ljudi o GMO hrani.

Naime, danas na genetici (predmet na medicinskom fakultetu) sam pitao profesorku da li je GMO hrana štetna, rekla je da nije. I da je to čak dobro za ljude (npr. zlatni pirinač).

Ja sam je pitao šta je sa istraživanjem npr. gde su pacovi koji su jeli GMO soju i ne-GMO soju, gde su pacovi koju su jeli GMO soju imali tumore? A docentkinja nam je rekla da pacovi i ljudi nisu isto... Slažem se da nisu, ali ipak mislim da GMO ima koliko-toliko uticaja na ljudsko zdravlje (u negativno smislu).

Njeno obrazloženje je da mi kada pojedemo GMO hranu svarimo (Ugljeni hidrati, belančevine, masti), a ostalo izbacujemo. Te da Modifikovana DNK ne narušava našu.

Nije ti dala dobar odgovor jer možda nije dovoljno upoznata sa predmetnim istraživanjem.

Sama interpretacija tog istraživanja ti je netačna (jer ga obmanjivači pogrešno prenose i jer je i osmišljeno za obmanjivanje ljudi). Nisu u tom istraživanju dobili tumore samo pacovi koji su jeli GMO. Obe grupe su dobile tumore jer je u pitanju posebna sorta pacova sklona tumorima... samo je grupa koja je jela GMO dobila više tumora (ako se dobro sećam, mislim da je odnos bio 6:4)... što je opet prilično irelevantno s obzirom na veličinu uzorka (10 komada), trajanje istraživanja (prosečan životni vek tih pacova) i učestalost u kojoj ta sorta pacova posle 2 godine dobije tumore čime god da ih hraniš. Postoji još gomila drugih problema sa tim istraživanjem, ali ovo je najbitnije.

Dakle, analogija sa tim istraživanjem bi bila da uzmeš dve grupe ljudi, jednu hraniš samo žitaricama, a drugu samo mesom i tako 75 godina... i posle 75 godina, utvrdiš da je u prvoj grupi četvoro ljudi umrlo od raka, a u drugoj dvoje  i na osnovu takvih rezultata utvrdiš da žitarice izazivaju rak (iako se npr. zna da će posle 75 godina 1-5 ljudi da umre od raka čime god da ih hraniš... lupam cifre)... mislim da i sam razumeš zašto bi takav zaključak bio pogrešan?

А роб твој и робиња твоја што ћеш имати нека буду од онијех народа који ће бити око вас, од њих купујте роба и робињу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...