Jump to content

"I have a dream"

Оцени ову тему


Препоручена порука

Dr. Martin Luter King Jr.

"I have a dream"

[Govor održan povodom Marša na Vašington 28. augusta 1963. pred 250.000 ljudi na Lincoln Memorialu, vidi foto levo; Izvrstan snimak kulise iz vazuha naći ćete na stranici Washington]

[Govor kao originalan engleski tekst naći ćete na stranici Dream]

Radujem se što danas zajedno sa vama učestvujem u jednom događaju koji će ući, kao najveća demonstracija za slobodu, u istoriju naše nacije.

Pre stotinu godina jedan veliki Amerikanac, u čijoj seni danas simbolično stojimo, potpisao je proklamaciju o emancipaciji. On je nakon dugih godina zatočeništva došao kao svetlo dana.

Ali stotinu godina kasnije crnci još nisu slobodni. Stotinu godina kasnije crnci su još uvek sputani lancima rasne podele i lancima diskriminacije. Stotinu godina kasnije crnci još uvek kaskaju na margini društva i u sopstvenoj zemlji se nalaze u egzilu.

Zbog toga smo mi danas i došli ovde, da štetnu situaciju po sve nas još više dramatizujemo. U određenom smislu reči, mi smo došli u glavni grad naše države da unovčimo jedan ček. Kada su arhitekte naše Republike potpisali Ustav i Objavu o nezavisnosti oni su zapravo potpisali priznanicu koju mi trebamo unovčiti, a to je ravnopravnost svih Amerikanaca. Ova priznanica sadrži obećanje da je svim ljudima - da svim, crncima jednako kao i belcima zagarantovano neotuđivo pravo na život, slobodu i sreću.

Danas je jasno da Amerika nije odgovorila na ono što stoji u ovoj priznanici, bar što se tiče crnaca. Umesto da ispuni sveto obećanje, Amerika je crncima dala ček na kojem piše: "bez pokrića". Ali, mi ne želimo verovati da je ova banka pravednosti bankrotirala. Mi ne želimo verovati da nema dovoljno novca u velikim sefovima mogućnosti ove zemlje.

Tako smo se ovde okupili da unovčimo ovaj ček, koji će nam dati pravo na zahtev bogatstva slobode i sigurnosti. Ovde smo došli i da bi Ameriku podsetili na neizbježno SADA. Sada je vreme u kojem niko sebi ne može dozovoliti "period u kojem bi se strasti trebale stišati" ili pokušati da sredstvima umirivanja uspori proces koji kreće korak po korak ka napred. Sada je vreme da obećanja demokratije postanu stvarnost. Sada je vreme da se izađe iz mračne doline rasne podele i da se krene svetlim putem pravednosti za sve rase. Sada je vreme da se naša nacija iz tapkanja rasističke podele izdigne i učvrsti u bratstvu svih rasa. Sada je vreme da se dozvoli da pravednost postane stvarnost za svu Božiju decu. Bilo bi užasno za ovu naciju, ako ne bi spoznala hitnost trenutnog položaja. Ovo vruće leto opravdanog nezadovoljstva crnaca neće doći kraju pre nego počne živuća jesen slobode i pravednosti.

1963. nije kraj, nego početak. Ko se nada da su crnci sada zadovoljni, nakon što je puštena para, imaće loše osveštenje, kada nacija nastavi da se ponaša dalje kao i do sada.

Neće biti ni mira ni odmora u Americi, dok crncima ne budu dostupna osnovna građanska prava. Oluje ustanka i dalje će uzdrmavati tvrđave naše nacije dok ne dođe svetli dan pravednosti.

I to moram reći svom narodu, da stoji na pragu vrata koja vode u palatu pravde: dok pokušavamo da ostvarimo i dobijemo svoja prava, ne smemo nikako biti nepravedni ka drugima.

Ne dozvolimo sebi da pijemo iz pehara gorčine i mržnje, da bismo utažili žeđ za slobodom. Našu borbu stalno moramo voditi na visokom nivou dostojanstva i discipline. Ne smemo dozvoliti da naš stvaralački protest potone u fizičkoj sili. Uvek iznova moramo se dizati u one izvrsne visine na kojima se fizičkoj sili možemo suprotstaviti snagom naše duše.

Predivni novi borilački duh koji je obuhvatio sve crnce ne sme nas odvesti do tamo da na bilo koji način ne poštujemo belce. Jer mnoga naša bela braća - a to dokazuje i njihova prisutnost danas ovde - došli su do zaključka da je njihova budućnost neodvojivo povezana sa našom. Došli su do zaključka da se njihova sloboda ne može odvojiti od naše slobode. A ni mi ne možemo marširati sami.

I kada marširamo, moramo se obavezati da ćemo i dalje nastaviti marširati. Ne možemo se okrenuti i vratiti. Postoje ljudi koji pitaju one koji za sebe zahtevaju građanska prava: "Kada ćete konačno biti zadovoljni?" Nikako ne možemo biti zadovoljni, dok god su crnci žrtve užasne brutalnosti policije.

Nikako ne možemo biti zadovoljni, dok god naša umorna tela nakon dugog putovanja ne mogu naći smeštaja u motelima na selima ili u hotelima u gradovima. Nikako ne možemo biti zadovoljni, dok god se sloboda kretanja crnaca sastoji u tome da iz jednog malog getoa smeju preći u veći.

Nikako ne možemo biti zadovoljni, dok god je našoj deci oduzeta sloboda i dostojanstvo natpisom na kojem stoji "Samo za belce". Nikako ne možemo biti zadovoljni, dok god crnac u Misisipiju nema pravo da bira, a crnac u New Yorku nema nikoga ko bi za njega glasao. Ne, nećemo biti zadovoljni, sve dok pravo ne prožubori kao voda, a pravednost ne zahuči kao jaka struja.

Ja dobro znam da su neki od vas ovamo došli zbog velike tuge. Neki od vas su došli direktno iz zatvorskih ćelija. Neki su došli iz oblasti u kojima zbog svog zahteva za slobodom i pravdenošću bivate predmetom policijskih istraga i brutalnosti. Vi ste predstavnici stvaralačke patnje. Radite to tako i dalje i verujete u to da je nezaslužena patnja ima kvalitet razrešenja.

Idite natrag u Misisipi, idite natrag u Džordžiju, idite natrag u Luzijanu, idite natrag u geta velikih gradova na severu sa saznanjem da sadašnja situacija može biti promenjena. Ne dozvolite da padnemo u dolinu očajanja.

Danas vam kažem, prijatelji moji, uprkos poteškoćama današnjice i sutrašnjice ja imam san. To je san koji je duboko ukorenjen u američkom snu. Imam san da će se jednoga dana ova nacija izdići i da će živeti po pravom kredu njenog postojanja: "Za nas je ova istina sama po sebi razumljiva: da su svi ljudi stvoreni jednaki".

Imam san da će jednoga dana na crvenim brdima Džordžije sinovi prijašnjih robova i sinovi prijašnjih robovlasnika sedeti zajedno za istim bratskim stolom.

Imam san da će jednog dana i sama država Misisipi, u kojoj vlada nepravednost i gde ona sa plamenom tlačenja živi svojim punim bićem, imam san da će se i ta država jednog dana pretvoriti u oazu slobode i pravednosti. Imam san da će moje četvero dece jednoga dana živeti u društvu u kojem se niko prema njima neće ponašati ovako ili onako zbog boje njihove kože, nego da će ih se tretirati onako kako to oni svojim karakterom zasluže. Imam danas jedan san...

Imam san da će jednog dana Alabama sa zlokobnim rasistima, sa njenim guvernerom, sa čijih usana su silazile reči kao "intervencija" i "anuliranje rasne integracije"..., da će tačno tamo u Alabami jednoga dana mali crni dečaci i male crne devojčice pružiti ruke malim belim dečacima i devojčicama kao braći i sestrama. Imam san da će se jednoga dana uzdići sve doline, a svi bregovi i planine da će se smanjiti. Da će se bregovita mesta poravnati, a neravna izglačati. I dobrota Gospodara biće svima vidljiva i svako meso će je spoznati.

To je naša nada. Sa ovim uverenjem vratiću se natrag na jug.

Sa ovim uverenjem biću sposoban da od brega očajanja, načinim kamen nadanja. Sa ovim uverenjem mi ćemo biti sposobni da neskladnosti naše nacije pretvorimo u zvuke predivne simfonije.

Sa ovim saznanjem bićemo sposobni da zajedno radimo, da se zajedno molimo, da se zajedno borimo, zajedno idemo u zatvor, zajedno ustajemo za slobodu, u saznanju da ćemo jednoga dana biti slobodni. A to će biti dan, kada sva Božija deca u ovoj zemlji ovoj pesmi budu mogla dati novo značenje: "Moja zemljo, o tebi, tebi zemljo slobode ja pevam. Zemljo, gde su moji očevi umirali, ponosu nacije, dopusti slobodi da siđe sa svih bregova." Ako Amerika treba da postane velika nacija, onda ovo mora biti istina.

Tako dopusti slobodi da dođe sa silnih visina Nju Hampšira. Dopusti joj da dođe sa moćnih bregova Njujorka, dopusti slobodi da dođe iz Pensilvanije. Dopusti joj da dođe sa snegom pokrivenih Rocky Mountains iz Kolorada. Dopusti joj da dođe iz Kalifornije. Ali ne samo to, dopusti joj da dođe sa Džordžijas Stone Montain. Dopusti joj da dođe iz Tenesis Lookout Mountain. Dopusti joj da dođe sa svakog brežuljka Misisipija, dozvoli joj da dođe sa svake uzvisine.

Kad joj dozvolimo da dođe, kad joj dozvolimo da prođe kroz svaki grad i gradić, tada ćemo ubrzati dolazak dana, na kojem će sva deca Božija - crni i beli ljudi, Jevreji i pagani, protestanti i katolici - jedni drugima pružiti ruke i moći pevati stare crnačke duhovne pjesme: "Konačno slobodan! Konačno slobodan! Veliki svemogući Bože, mi smo konačno slobodni!"

[skraćena verzija]

[Prerađeni prevod potiče sa internet stranice centra Martin-Luter-King koji ima izvrsnu Web-stranicu sa brojnim informacijama i na nemačkom jeziku o nosiocu Nobelove nagrade za mir: http://www.martin-Luter-king-zentrum.de]

http://www.dadalos.org/srbija/vorbilder/MLK/traum.htm

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Orthodox Christian Social Action, Abp. Iakovos & Martin Luther King, Jr.

By Charles Ajalat

Martin Luther King Jr. Day will be commemorated, January 18, the day of our first FOCUS North America Board of Directors meeting for 2010. It is a good time to remember the role the Orthodox Church has played in society from the beginning, including American society through today. It is a role that must increase dramatically as we act out the mission of Christ’s Church.

The Orthodox Church, in imitation of its Lord, has been involved in social action from the very beginning, helping the poor, the sick and those in need and trying to bring justice to those who suffered injustice. Our Lord taught us: “A new commandment I give unto you: that you love one another, as I have loved you, that you also love one another. By this shall all men know that you are my disciples, if you have love for one another” (John 13:34-35; cf. James 4:11). This command has always been followed by faithful Christians, whether in the first, third, fourth or twentieth or twenty-first centuries. In the third century, for example, Christians earned respect and admiration as they, at the risk of their own lives, consoled the dying and buried the dead from the pestilences that struck Carthage and Alexandria even while the pagans abandoned their friends to their terrible fate. In the fourth century, St. Basil the Great created charitable institutions while following the commands of our Lord and teaching his faithful how critical it is to love all our neighbors, particularly those in need.

Fast forwarding to the 20th century, we see the Orthodox Church, even in the United States where Orthodox Christianity has not yet come to be widely seen as indigenous ,stand with the poor and those to whom justice has been denied. Perhaps the most graphic image of this role of the Orthodox Church in the past century is the March 26, 1965, Life Magazine cover showing Archbishop Iakovos marching with Martin Luther King and others in bereavement of the martyred white man, Reverend James Reeb, in Selma, Alabama. As the Life Magazine Cover headlined the event: Selma was a “Historic Turning Point for the Negro’s cause.” The Orthodox Church, through our friend and dynamic leader, Archbishop Iakovos, was there at this historic juncture.

Archbishop Iakovos, I am proud to say, was a friend of mine and one with whom I worked together with in founding IOCC, in making the Mission Center into OCMC, in the work of SCOBA, in organizing the first conference of bishops in Ligonier, Pennsylvania; in creating a SCOBA Task Force to create a Common English Translation of the Liturgy and in many other activities. I visited His Eminence in his home in New York after his retirement and before his death on April 10, 2005. He was a visionary, dynamic leader of Orthodox Christians. He was also courageous in the face of wrong, as the story of Selma reveals.

Our friend, Al Raboteau (he and his wife Julia as part of Emmaus House in New York City were part of the formation of FOCUS North America), described what happened in Selma (Dallas County, Alabama) in a lecture at Fordham University on April 4, 2006. The issue was the denial, in effect, of the right to vote by African-Americans. Wikipedia (which may or may not be reliable) reports that of the 15000 blacks in Dallas County of an age eligible to vote (57% of the voting population), there were only 130 registered African-American voters. Wikipedia also reports that 80% of African-Americans in the County lived below the poverty line.

On February 17, Alabama state troopers attacked marchers, and shot and killed 26 year old African-American, Jimmie Lee Jackson. In response Southern Christian Leadership Conference leaders planned a march from Selma to Montgomery, a distance of fifty-four miles. They were met by a large contingent of Alabama State troopers and local police with tear gas and billy clubs in what became known as “Bloody Sunday,” causing outrage across the nation. A nation-wide call for religious and civic leaders to participate in another March was called.

In that March, the marchers retreated when the state troopers and police forces again confronted them. They waited at Brown Chapel A.M.E. Church until the courts decided the legality of the march to Montgomery. That night Reeb, a 38- year -old white Unitarian minister, and two other Unitarian ministers were attacked by three white men outside a Klu Klux Klan hangout. Reeb suffered a massive concussion and died, causing a national uproar, whose death President Lyndon Johnson called an “American tragedy.” Archbishop Iakovos, after linking arms with other religious leaders and singing, “We shall overcome” spoke in Selma as part of the group of religious and civic leaders that had come to support Martin Luther King. He said, in part, “Our [Orthodox] Church has never hesitated to fight, when it felt it must, for the rights of mankind; and many of our Churchmen have been in the forefront of these battles time and again….Let [Reeb’s] martyrdom be an inspiration and a reminder to us that there are times when we must risk everything, including life itself, for those basic American ideals of freedom, justice and equality.”

As reported by Raboteau, Archbishop Iakovos told King’s biographer, Taylor Branch, that he had decided to go to Selma “against the advice of his clergy and staff, who worried correctly that he would be called traitor to the quest of marginalized Greeks for full acceptance as Americans. Not a single member of the Orthodox community, he reported, appeared for scheduled events at his next stop, and he found himself alone in a Charleston hotel room.”

As Archbishop Iakovos felt the need to be present to protest the injustice of not having all Americans be able to vote, we too as North Americans need to be present and with the 6 million people (not to mention their families) who have become unemployed in the last 12 months;, the 1 in 50 children that experience homelessness and the tens of millions of North Americans who do not have enough food, while the rest of us have plenty.

Please join us through FOCUS North America, in the tradition of the Orthodox Church, to help those of our neighbors in need, whether facing poverty, unemployment, sickness, homelessness or injustice. Serve, Volunteer, Donate. May God bless you and say to you for your faith witnessed by your actions, “Come, you blessed of My Father, inherit the kingdom prepared for you from the foundation of the world.” (Matt 25: 34)

http://www.focusnorthamerica.org/index.php?option=com_content&view=article&id=112&Itemid=92

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.youtube.com/watch?v=60m831gtz_U&feature=related



1000000001010

Великан нашег доба и мученик правде ради. Господ да помене у Царству Свом.

П.С.

"I have a dream" део је у последњих 5 минута (од 12-тог на даље).

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Respect! Kao hrišćani možemo mnogo toga da učinimo u pogledu rešavanja problema svakodnevnice samo trebamo da budemo jedinstveni u postizanju zajedničkih ciljeva.

Центар за истраживање религије, политике и друштва

http://www.cirelstud.org

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Dragi Nikola, kako misliš te zajedničke ciljeve postići globalno kad ih ne možemo postići ni ovdje na ovom običnom forumu. Taj isti Martin luter King kojeg tako respektuješ, da se ovdje prijavi za člana na Forumu i napiše da je nekakvim tim baptistom bi bio ovdje napadnut jer je teži sektaš, jeretik i bogohulitelj, bogohulnik a ode "dream" u propast! Isto ako i mi katolici što smo napadani, pa kad smo mi koji smo pravoslavcima najbliži onda se nije ni čuditi tim nekim drugim. Odlučite se na kraju tu na Forumu da li ćete se nekom tom tamo Martinu Luteru Kingu diviti ili ga nipodaštavati jer oboje to istovremeno ne ide, ne može. Ne možete ga zbog jedne stvari uvažavati kao velikog i harizmatičkog čovjeka i hrišćanina a zbog druge smatrati čak i gorim od nehrišćana - gori od nehrišćanna je svaki hrišćan krivovjerac, jeretik i bogohulnik.

https://www.pouke.org...post__p__490592

https://www.pouke.org...post__p__495322

4) какав је ваш лични обичај молитве на krunicu?

Naučio sam se mnogo načina moljenja krunice koji postoje pored tog klasičnog, najčešće sam se molio Zlatnu krunicu Presvetog Srca isusovog, potom krunicu Sedam Radosti Blažene Djevice Marije takozvanu franjevačku nazvanu prema redovnicima franjevcima koji su je širili. I krunicu Sedam Žalosti Blažene Djevice Marije takozvanu servitsku nazvanu prema redovnicima servitima koji su je širili. Naučio sam se je moliti i češki, italijanski i latinski pored naravno hrvatskog. Prije sam provodio mnogo vremena u moljenju krunice, naročito u vrlo ranoj i ranoj mladosti, čestro sam ih molio i cijele na koljenima. Danas kad sam okrenut više vanjskom apostolatu, takvom misijnom projektu i djelu rehristijanizacije Evrope (a to je jednim od važnih razloga zašto se hrišćani trebaju pomiriti i približiti međusobno i zašto toliko radim na tome), sprečavanju širenju neopaganizma i sačuvanju i širenju hrišćanstva i ćirilometodijskih tradicijia među Slovenima, još crpim milosti i darove iz tog ranog perioda. Molim se inače tu klasičnu krunicu koja je i tom najljepšom ustvari a kako kad stignem, barem po desetcima. Inače postoje i drugi načini mimoliturgijskih molitvi kod katolika a s jednim vrlo zanimljivim i autentično bosanskim jer ne postoji nigdje drugdje na svijetu vas ubrzo upoznam na temi o zapadnoj liturgiji.

https://www.pouke.org...post__p__495796

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ah, jasna stvar, tako nešto sam i očekivao. to samo potvrđuje ono što sam i pretpostavljao. Koga to sve dijalog zaista zanima i misli to ozbiljno a koga ustvari uopšte ne! Eventualno možda kad pozivajući se na njega, na taj neki "dijalog" i "ikumenizam ili ekumenizam" na zapadu može dobiti i ostvariti ono što drugim nekim načinom nikako dobio ni ostvario ne bi ni za 1000 godina. Što da ne! Stvarno svako vidi i očekuje za sebe nešto drugo u tom ekumenizmu, hahahaha!

:rolleyes:

http://www.cirelstud.org/path/clanovi

Inače pozdrav Nikola, drago mi je da sam te upoznao!

1000000001010

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Доктор Мартин Лутер Кинг млађи је једна од најсветлијих личности хришћанства 20. века, исповедник и мученик Христа ради. Хвала ти Никола што си нас подсетио на ову јеванђелску беседу!

Призван или не, Бог је увек ту

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čekaj, jel to primećujem cinizam? Šta zapravi sa ovim želiš reći?

Kakav cizinam, to što sam napisao se ne odnosi na tebe već na takve članove na Forumu kojima nikako nije jasno šta to ima bit tamo taj neki dijalog, saradnja među hrišćanima ili nekakav taj ohrani Bože, "ekumenizam ili ikumenizam". Ja govorom o dvojim metrima, ovdje smo svi ti takozvani "inoslavni" tretirani ko bolje da ne ulazim u detalje kako, praktično jeretici i bogohulnici. A kad se njihovi pravoslavni visoki predstavnici objave na Zapadu onda su uvijek puni "meda na ustima", ekumenizma i hrišćanskog pomirenja. A ovdje sam skoro godinu dana pa nisam uspio prosaditi nikakve zajedničke teme u kojima se ne bi odmah uzajamno vrijeđali, ustvari mnogo to uzajamno ovdje ni nejde, razumljiva stvar, ali zato su te teme gdje se sipao sumpor i oganj na sve inoslavne jednim od najbolje posjećenih i čitanih ovdje na Forumu - FOREVER. Tako ih zbog tog počinjem sumnjičit zbog utilitarnih izjava o ekumenizmu jer predstavnici pravoslavnih Crkvi kad dođu u zapadnu Evropu najviše dobivaju s tim kad je svugdje ekumenizma ko pljeve a tada im je dobar ukoliko iz njega dobiju, postignu i ostvare nešto što drugim načinom ni slučajno ne bi dobili, postigli ni ostvarili. Bilo da se radi o bilo čemu, susretljivosti katoličkih i protestantskih, evangeličkih Crkvi u materijalnom ili nematerijalnom smislu, znači kako bi na tom ako je to moguće profitirali. Inače mnoge stvari bez te susretljivosti visokih crkvenih dostojanstvenika kako katoličkih tako i protestantskih bi bile neostvarljive i nezamislive. Naravno da ako nisi pravoslavac već protestant da ne govorim to o tebi a svejedno i sve to što govorim i pišem u tom nikakvog cinizma mena već samo dosta velikog razočarenja zatečenim stanjem ovdjekoje prema meni graniči s neiskrenošću jer se proklamuje jedno ali uporno sprovodi sasvim nešto drugo. Pogledaj na primjer bar ove tri teme koje sam otvorio radi konstruktivnijeg dijaloga i u kojem ja vodim "dijalog" samo s par ljudi kojima svaka čast i neobićno ih cijenim zbog njihove odvažnosti, i sa samim sobom izgleda:

Na kraju sam dao i ovakvu temu - ekumenismusfrei, ecumenismfree, bez ekumenizma kako bi vidjeli da je dijalog važniji i potrebniji i od njega ali ništa:

Православци причају с католицима и протестантима - без екуменизма/икуменизма

https://www.pouke.org...B0%D0%BD%D1%82/

Све то красно, похвално, позитивно о православљу, католичанству и протестантизму

https://www.pouke.org...B2%D1%99%D1%83/

Све то лепо о хришћанским надпастирима православним, католичким и протестантским

https://www.pouke.org...BE%D1%81%D0%BB/

Ali takve teme mnogo koga ne zanimaju jer ovdje skoro niko nema pojma i ne pada mu ni na pamet šta bi to i zašto uopšte nečeg lijepog mogao reći o tom tamo nekom katoličanstvu ili protestantizmu niti koga to zanima a ta posljednja im smeta jer se tamo ne može recimo kako su navkli pisati s despektom o svim tim drugim inoslavnim hrišćanskim sveštenicima, pastorima, propovjednicima ili episkopima, protestantskim i katoličkim. Jer sam tamo tako napisao da svi ti hrišćanski duhovnici i biskupi imaju biti podjednako respektovani svejedno koji da su. A na takav tretman se ovdje nije naviklo jer je to onda "ograničavanje slobode pisanja". Oa meni onda zaista nije jasno kako se neko može zalagati zvanično za ekumenizam i hrišćansko razumjevanje a u isto vrijeme dozvoljavati da se na nekom hrišćanskom Forumu o duhovnicima i biskupima istih tih katoličkih i protestantskih Crkvi koji pravoslavnima tamo ispunjavaju kako se kaže "sve što im u očima uvide" od davanja na raspolaganje pa i poklanjanja cijelih crkvi a o drugim stvarima da i ne spominjem, dozvoljavati da se o njima piše sa vrlo, vrlo velikim despektom kakvom nije i ne može biti nikakvo mjesto u međuhrošćanskim odnosima.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

http://www.youtube.com/watch?v=60m831gtz_U&feature=related

1000000001010

Великан нашег доба и мученик правде ради. Господ да помене у Царству Свом.

П.С.

"I have a dream" део је у последњих 5 минута (од 12-тог на даље).

Aaa, sav sam se najezio. Kakav car!

The mark of the immature man is that he wants to die nobly for a cause, while the mark of the mature man is that he wants to live humbly for one

In the absence of science, opinion prevails

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Пре 50 година, 28. августа 1963. године, борац за грађанска права црнаца, свештеник Мартин Лутер Кинг одржао је током Марша на Вашингтон чувени говор „Имам сан”: 

 

http://www.youtube.com/watch?v=nFcbpGK9_aw

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...