Jump to content

Оцени ову тему


Ćiriličar

Препоручена порука

https://direktno.rs/upload//media/2022/11/11/17/51/980/718912/resize/718915/WhatsApp_Image_2022-12-11_at_17.39.33_1135x940

 

Према званичним подацима у Србију се последње године населило око 170 000 људи из Русије, Белорусије и Украјине. Добро или лоше за Србију?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Lose ne moze b iti nikako, ali treba voditi racuna o tacnosti poodataka. Pise koliko ljudi je prijavilo "boraviste>" ali ne pise koliko je odjaviloo. Mi ne mozemo videti koliko Rusa je trenutno u Srbiji. Ali su dobrodosli u svakoim slucaju. Donose hiljade godina skoolovanja i znanja. Priliv. znanja za razliku od odliva skolovanih ljudi iz Srbije.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Мислим да је претежно добро за Србију (упркос вртоглавом скоку закупнина у Београду које ће кроз пар година испратити већа примања када се полако ускладе са инфлацијом...па инфлацијом свега, као и упркос чињеници да сам ја једна од тих избјеглица у предграђа Београда :smeh1:), јер су то већином млађи људи, пословно успјешни (они који имају новца су и побјегли из Русије) и више су у току са временом јер су то углавном људи из слободнијих и фриленсинг професија.

Такође, како сам могао видјети по градском превозу, доста њих чине млади родитељи са најмање 2-3 дјеце, што сматрам добром и пожељном демографском групом само по себи.

Још к томе Руси, Украјинци и Бјелоруси су изузетно компатибилни са нама као другим словенским народом тако да није ни потребна њихова асимилација нити србизација да би се уклопили у наше друштво.

Дакле, они дефинитивно могу унијети преко потребну свјежину у српско друштво, како друштвено тако и економски. Уколико би држава разматрала да им подари бржи пут за добијање држављанства подржао бих то.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Bilbija рече

Lose ne moze b iti nikako, ali treba voditi racuna o tacnosti poodataka. Pise koliko ljudi je prijavilo "boraviste>" ali ne pise koliko je odjaviloo. Mi ne mozemo videti koliko Rusa je trenutno u Srbiji. Ali su dobrodosli u svakoim slucaju. Donose hiljade godina skoolovanja i znanja. Priliv. znanja za razliku od odliva skolovanih ljudi iz Srbije.

С обзиром да Руси могу ићи у јако мали број држава у Европи и на Кавказу (претпостављам да ови што су дошли код нас не мисле да иду у Казахстан и сл.) мале су шансе да је значајан број њих и отишао негдје друго.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, Срндаћ рече

С обзиром да Руси могу ићи у јако мали број држава у Европи и на Кавказу (претпостављам да ови што су дошли код нас не мисле да иду у Казахстан и сл.) мале су шансе да је значајан број њих и отишао негдје друго.

Zasto mislis da ne mogu ici ? odakle ti ta ideja? Mogu da putuju kao i svi ostali. Treba im pasos i viza i mogu da putuju gde zele. Evropske zemlje su ukinule vizne olaksice za drzavljane Rusije ali nisu zabranili putovanje rusima. Tako da dobar deo njih nije vise u Srbiji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Bilbija рече

Zasto mislis da ne mogu ici ? odakle ti ta ideja? Mogu da putuju kao i svi ostali. Treba im pasos i viza i mogu da putuju gde zele. Evropske zemlje su ukinule vizne olaksice za drzavljane Rusije ali nisu zabranili putovanje rusima. Tako da dobar deo njih nije vise u Srbiji.

Е стварно? Нисам то испратио. 

Онда је заиста питање колико их је у Србији. Мада ко зна опет да ли је људима мрско опет се малтретирати са селидбом. Има оних који су закупили станове у Београду на 6 или 9 мјесеци, вјероватно из тог разлога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Bilbija 

WWW.ALJAZEERA.COM

The bloc has made it harder and costlier for Russians to enter, but members are divided on an outright travel ban.

 

Цитат

However, Russian nationals can still technically access the EU via third countries and get 90-day short-stay visas, pending successful applications. They can also move freely within the majority of the Schengen Area once inside it.

90 дана боравишне дозволе.

Прекратко је то да би се људи цимали око тога, јер морају стално аплицирати за дозволу.

Знам да нпр. у Грузији могу остати до годину дана, или тако нешто, па је логично да ће тамо и отићи и остати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Цитат

After reports of thousands of Russians fleeing to Georgia, Kazakhstan, and other neighboring countries, German embassies in the region reported a surge in visa inquiries. However, according to the latest EU guidance, member states should not accept visa applications from Russians in a third country, further shrinking the window of opportunity for getting to the EU.

WWW.RFERL.ORG

The EU last month fully suspended its visa-facilitation agreement with Russia as part of sanctions imposed due to Moscow's invasion of Ukraine. Travel to the EU thus became...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Срндаћ рече

@Bilbija 

WWW.ALJAZEERA.COM

The bloc has made it harder and costlier for Russians to enter, but members are divided on an outright travel ban.

 

90 дана боравишне дозволе.

Прекратко је то да би се људи цимали око тога, јер морају стално аплицирати за дозволу.

Знам да нпр. у Грузији могу остати до годину дана, или тако нешто, па је логично да ће тамо и отићи и остати.

meni je logicnije da produzavam dozvolu svaka 3 meseca u Nemackoj nego jednom godisnje u Gruziji.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.12.2022. at 5:15, Ćiriličar рече

Добро или лоше за Србију?

Nista nije crno belo, ali ja mislim da je gneralno lose u ekonomskom smislu. 
Oni su tu dosli, ne zato sto im se svidja Srbija nego zato sto je Rusija pod sankcijama. 
Efekat njihovog dolaska povecava cene pored masovno inflacije koje imamo, a ne povecava nikako plate Srbima, sto znaci da Srbima pada kupovna moc. 
Povecace malo poreski prihod ali ce dodatno opteretiti vec preopterecenu infrastrukturu. 

Kroz godinu dana ili par meseci, ti Rusi ce otici i onda ce kreirati veliki  Vakuum u trzistu jer su napravili nagli skok potraznje za odredjenim proizvodima (nekretninama) a onda ce da kreiraju nagli pad traznje. Vecina njih ce doci u Srbiju boraviti ovde par meseci i otici na prvo bolje mesto. 

Vecina koristi Srbiju kao odskocnu dasku da bi otisli u Evropu ili dok se ne zavrse sankcije Rusiji. 


tako da mislim da je ovaj efekat - net negativ za vecinu Srba. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, haveaniceday рече

da je gneralno lose u ekonomskom smislu. 

Зависи како гледаш то "економси". Да ти мало помогнем, чисте чињенице:

-Они из Србије не могу изнети паре, нити у Србији могу добити социјалу као у ЕУ/Немачкој/Скандинавији - дакле, генерално, они Србију неће коштати ништа.

-Њихов боравак у Србији кошта пуно пара. Приближно: 100 000 људи пута минимално 1000 евра месечно је милион евра. За 12 месеци 12 милиона евра. То су никаве паре генерално, али ипак су паре које ће ући у српске џепове. Део у приватне а део преко ПДВа у буџет.

Без обзира шта и како, свакоме је јасно да они морају трошити паре у Србији, а од Србије неће добити паре. Поремећају на тржишту? Ма то ће се слећи брзо. Нити су ти Руси глупи, нити су богати да плаћају масне кирије....све ће то доћи на своје за пар месеци.

Станодавци? Па наплаћиваће масно неколико месеци, и онда кад их напусте станари, остане празан стан 3-4 месеца и дође им исто. Ако издаје 8 месецеи по 700 евра узме 5600 евра за годину, јер 4 месеца је празно. А ако издаје 12 месеци по 500 евра добије 6000 евра и довре подстанаре. Маса клинаца Руса-либерала, комјутераша има неке зезалице преко јутјуба и сл, па кад им то пропадне кева ће им слати паре за карту назад кући. Пола тога је нестабилно...остаће један мањи део.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...