Jump to content

Da protestant postane pravoslavac - zašto?

Оцени ову тему


Препоручена порука

Значи, прво да те преобратимо у протестанта и решен проблем.  :bla:

nasznak9877777777777777777  0205_whistling

Imate kraći put:  0205_whistling

https://www.pouke.org/forum/index.php/topic,16370.msg500481.html#msg500481

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Da protestant postane pravoslavac - zašto?

Па да нађе мира души својој и да не протестује више. Тешко је протестовати целог живота. Лепо је када човек, после протеста, коначно пронађе свој покој и мир... :)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 months later...

Имам друга који је протестант, живи у Бразилу. Најчешћа тема нам је религија. Не замерам му ништа осим неких чудих прича којих се они држе:

- Базирају се на Светом Писму, а тврде да Дух Свети исходи и од Сина. (То не пише нигде.)

- Свако село има своју „Цркву“ која је при томе у завади са суседном.

- Избацили су Макавејске књиге и још понешто из Светог Писма, јер тврде да те књиге нису аутентичне иако говоре о веома битним стварима.

- Не признају иконе под изговором: „Не гради себи лика резана нити какве слике од онога што је горе на небу, или доле на земљи, или у води испод земље". (2 Мој 20,4)

Толико ја знам.. O0

:fik: Рођен намргођен!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Протестант треба да постане православац из само једног, али веома простог разлога: Да добије живот вечни. Јер то је сврха ове наше вере. Један од многобројних доказа зашто је једино исправно бити православац је тај да када се црква наша разјединила 1054. године православље се није више "цепало" на више вера. Постоје разноразне секте, али то није исто. А католици су се "расцепили" на милион других вера. То је , по мом мишљењу главни разлог.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 year later...

Зашто да протестант пређе у православље?

Једини одговор који могу да дам, јесте због Литургије. 

 

Теологија није нешто чиме бих ученог протестанта врбовао у православље. 

Обичаји исто тако. Не видим да је то нешто што привлачи икога. 

Једино Литургија. И то не било каква Литургија. Да нема исповести, покајања и причешћивања, Литургија би била најмањи разлог за "врбовање". 

---------------

Протестаната има заиста пуно, од оних синкретичких америчких, до традиционалних средњовековних, и никако се не могу сврставати у исти кош. Тако да када говоримо о протестантима, ми говоримо више са једним предубеђењем, али то је нужност. Када би ишли у ситна црева да вадимо, то би имало превелику ширину, и расплињавање. Ово наводим због тога да када већ разговарамо о протестантизму, увек имамо једну резерву. Није исто бити баптиста, евангелиста, лутеран, мормон, презбетаријанац.. 

--------------

Неки протестанти имају тако упроштену теологију, која се своди на проповедање као деци. Лепе речи, милост, љубав, Исус, пријатељ... док други иду у неко црнило и уздижу Апокалипсу на ниво Васкрсења, док на Господа гледају као на неког витеза из бајке. Да се не заваравамо. Пуно је протестантска теолошка мисао дала и у историјском и у културном и у религијском смислу. Пре свега Европи. Највише развијене и уређене државе Европе су протестантске. Дух дисциплине какав је наметнут током векова од стране протестаната, погодује свакоме ко се везује за људе, за своје окружење,за државу..Међутим тако је далек од типичног словенско, грчког индивидуализма, који је одлика (да ли случајно) људи у државама које су већински православне. 

 

Нећу сад ићи у неку ширину, да не би расплинуо тему, а волео бих заиста да има протестаната (којих на жалост нема) са којима би на ЖРУ форуму причали на нивоу теологије и разумевања. 

Χριστὸς ἀνέστη ἐκ νεκρῶν θανάτῳ θάνατον πατήσας, 

καὶ τοῖς ἐν τοῖς μνήμασι ζωὴν χαρισάμενος...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zato sto je Hristos ostavio crkvu a ne bibliju. Bibliju je kasnije napisala crkva za njene potrebe. 

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nekrofilija tema je vidim popularna na ovom forumu  :D

Ima jos mnogo toga sto je popularnije na ovom forumu...

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 months later...

Литургија је најубедљивији аргумент.

 

Иначе, лутерани имају доста тога доброг, пре свега то чврсто и храбро Sola fide.

Сваком бих препоручио Лутеров спис "О слободи хришћанина".

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Литургија је најубедљивији аргумент.

 

Иначе, лутерани имају доста тога доброг, пре свега то чврсто и храбро Sola fide.

Сваком бих препоручио Лутеров спис "О слободи хришћанина".

Pa ja bas nebih preporucio taj spis. Znas iako Luteranstvo izgleda tako slicno bas i nije. Lteranstvo ti je razgoliceni katolicizam.

Spis O slobodi hriscanina i nije bas preterano duhovan i dobra je baza za stvaranje kapitalizma , koga je protestantizam i stvorio. Svakako ima tu i Hriscanskih elemenata ali sloboda Hriscanina nemoze da se posmatra bez Crkve kao evharistijske zajednice a Luter to upravo radi.

Mnogo bi vremena i prostora trebalo da sada detaljnije analiziram taj spis.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, зато кажем да је Литургија најубедљивији аргумент да лутеран постане православан.

 

Претпостављам да си читао Веберову књигу "Протестантска етика и дух капитализма". Он ту показује да је протестантизам дао потребну подлогу за настанак и развој капитализма, али упућује пре свега на калвинизам и учење о предестинацији, док је лутеранство ту било од далеко мањег утицаја.

 

Питање је шта је "духовно"? Мени је "О слободи хришћанина" одличан спис и за православног хришћанина у смислу да се ми често растопимо у неко индивидуално подвизавање којим мислимо да стекнемо вечни живот, а заборављамо да је то дар Божји. Мени се често дешавало да благодат осећам када нисам био у неком подвижничком напону и нисам имао "дела", а да останем сув као сува дрењина после дугих бденија и коленопреклоних метанија. Не негирам подвиг али сам за подвиг вере у првом реду.

Чак и да не постоји Васељенска патријаршија, требало би је измислити

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Да, зато кажем да је Литургија најубедљивији аргумент да лутеран постане православан.

 

Претпостављам да си читао Веберову књигу "Протестантска етика и дух капитализма". Он ту показује да је протестантизам дао потребну подлогу за настанак и развој капитализма, али упућује пре свега на калвинизам и учење о предестинацији, док је лутеранство ту било од далеко мањег утицаја.

 

Питање је шта је "духовно"? Мени је "О слободи хришћанина" одличан спис и за православног хришћанина у смислу да се ми често растопимо у неко индивидуално подвизавање којим мислимо да стекнемо вечни живот, а заборављамо да је то дар Божји. Мени се често дешавало да благодат осећам када нисам био у неком подвижничком напону и нисам имао "дела", а да останем сув као сува дрењина после дугих бденија и коленопреклоних метанија. Не негирам подвиг али сам за подвиг вере у првом реду.

Znas nemam kod sebe sada tu knjizicu a mrzi me da je trazim po internetu da bih ti pokazao da Luter ide u jednu drugu krajnost individualizma i uopste probelem protestantizma je individualizam.

Jesam citao od Vebera ali veber je nemac i kase mu je bilo da optuzi Kalvina za kapitalizam nego Lutera. Luter je svojim spisima dao bazu i osnovu za kapitalizam a bas taj traktat O slobodi Hriscanina kao i poslanica nemackom plemstvu daju ideolosku bazu kapitalizma.

 

"Лажно смирење је смирење које има потребу да се покаже. На првом месту, то је смирени изглед (кад кроз понашање и изглед глумимо смиреног човека). Као друго, то је коришћење "смирених" речи и фраза: човек говори о себи да је велики грешник и гори од свих, а ако га у реалности неко увреди он се одмах буни и врло ревносно брани своја права. Као треће, лажно смирење се показује у томе што човек понавља неке научене смирене фразе, рецимо изреке Светих о смирењу, сматрајући да он мисли тако искрено, док смисао тих изрека уопште не долази до његовог срца."

Схиархимандрит Авраам

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...