Jump to content

Da protestant postane pravoslavac - zašto?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 8 минута, Bokisd рече

Da, ali zato sam i rekao nacelo u vecnosti i to je 'odmah' - ne postoji vreme kada Otac nije bio nacelo u Trojici....slicno ovome sto navodis za ljubav kao nesto odmah i obostrano. Problem je sto ljubav ne cini ono sto je sustinsko kod rodjenja i ishodjenja,..... Otac i Sin i sv.Duh imaju medjusobnu ljubav i jednu savrsenu volju....ali, se razlikuju upravo po tome da je Otac nerodjen i ne ishodi.....dok se Sin radja i sv.Duh ishodi....to su im Licne ili Ipostasne odlike ili karakteristike.....itd....

To što je Sin rođen ne umanjuje njegovo svojstvo u ishođenju Duha Svetoga jer je u Božanstvu istobitan sa Ocem a ishođenje Duha je prvenstveno Božanska stvarnost.

I mislim da bez obostranog djelovanja nebi bilo ni Duha Svetog.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 минута, ΙΧΘΥϹ рече

u redu, ne moramo se sloziti u svemu.

O cemu ja govorim... prva crkva je bila progonjena, oni su svoje zivote davale za svoju veru. Oni su goreli za Hrista (pun not intended), i za Njega su ziveli. To je ta ostrina o kojoj govorim...

Vremenom je crkva postala "obavezna" i to nesto fundamentalno pogresno. Vera se prima slobodnom voljom.

Takodje mozemo videti kroz istoriju puno pogresnih i na kraju krajeva pogubnih stvari koja je radila crkva u Bozje ime.

Ok....ali, mislim da su goreli istom verom za Hrista i kasnije.... bilo i mucenika i ispovednika slicnih duhom prvih mucenika i kasnije, bili i mucenici savesti i tela kao monasi i slicno.... sve se to opet primalo slobodnom voljom u crkvi, ko nekoga moze da natera da gori za Hrista....pa to ne moze ni danas....(ovo da je crkva radila nesto lose, opet ne mogu da se slozim...)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 минута, kopitar рече

Mislim da i jedna i druga strana (protestanti i tradicionalisti) imaju zbog međusobnog ne poznavanja  iskrivljeno mišljenje i predrasude jedni o drugima, zato su ovakvi razgovori dragocjeni i potrebni.

slazem se sa ovim

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 17 минута, Desiderius Erasmus рече

Samo da dodam: ako mogu tebe da zamolim da se moliš za mene, zašto ne bih mogao to isto da zamolim i Bogorodicu ili sv. Georgija? :) 

Kojem svetom Georgiju? Samo Bog je svet, u reformisanih nema svetitelja! :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, kopitar рече

To što je Sin rođen ne umanjuje njegovo svojstvo u ishođenju Duha Svetoga jer je u Božanstvu istobitan sa Ocem a ishođenje Duha je prvenstveno Božanska stvarnost 

Pa, onda imamo problem - ako je to prvenstveno Bozanska stvarnost....jer, onda, zasto ne bi i sv.Duh ucestvovao u rodjenju Sina....to je posledicno pitanje ako Sin ucestvuje u ishodjenju sv.Duha kao nesto sto je na planu Bozanske stvarnosti...... i onda mozemo da dobijemo da je Sin u isto vreme i rodjen, i ishodi,.....da je sv.Duh u isto vreme i ishodjen, i da radja.... sto je sve pomalo zamrseno i ne bi se onda tacno znalo ko je sta u Trojici... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Desiderius Erasmus рече

Samo da dodam: ako mogu tebe da zamolim da se moliš za mene, zašto ne bih mogao to isto da zamolim i Bogorodicu ili sv. Georgija? :) 

pa naravno da mogu da se molim za tebe :D

Nego... priznaces nije isto. Oni su svoju trku zavrsili, veru odrzali, i na kraju ce dobiti venac, Vecni Zivot. Nisu vise u istoj dimenziji kao mi...

Da li imas u starom zavetu neki primer da se neko molio svecima?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, Desiderius Erasmus рече

Nije baš da nema, ali im se ne mole.

Sveti Jan Hus, Sveti Luther, Zwingli? :D 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Bokisd рече

Pa, onda imamo problem - ako je to prvenstveno Bozanska stvarnost....jer, onda, zasto ne bi i sv.Duh ucestvovao u rodjenju Sina....to je posledicno pitanje ako Sin ucestvuje u ishodjenju sv.Duha kao nesto sto je na planu Bozanske stvarnosti...... i onda mozemo da dobijemo da je Sin u isto vreme i rodjen, i ishodi,.....da je sv.Duh u isto vreme i ishodjen, i da radja.... sto je sve pomalo zamrseno i ne bi se onda tacno znalo ko je sta u Trojici... 

Otkud ti to da Duh Sveti nije sudjelovao u rađanju Sina?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, kopitar рече
пре 9 минута, Bokisd рече

....(ovo da je crkva radila nesto lose, opet ne mogu da se slozim...)

Ovo je činjenica jer Crkva ima i onaj ljudski element.

Mislio sam u verskoj perspektivi,...ono sto je zasnovano na veri i telogiji...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...