Jump to content

Da protestant postane pravoslavac - zašto?

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 12 минута, kopitar рече

Ja bi rekao Krist, glavom i bradom.

Kopitar vi ste beše katolik... dugo ste tu...ima li po Vama neke razlike u verovanju na ovu temu između pravoslavaca i katolika?

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Ekatarina_mala рече

Bog! :) Sticanje duha Svetoga...

Vera i dela, jer vera bez dela je prazna vera...to piše u svetom pismu.

Apsolutno se slazem. Da li bi mogla da obrazlozis? Da li ce biti protestanta u nebu?

Пре сат времена, Volim_Sina_Bozjeg рече

Ove ostale religije sam ja svrstala medju protestante, jer se oni vole tako predstavljati, zato što nemaju vezu sa Hristovom crkvom od njenog nastanka, pa se eto pokušavaju prošvercovati kao protestanti.

Istina jeste da u protestantizmu ima svega i svacega, sam sam svestan te cinjenice. Da li mi mozes objasniti sta znaci da svi protestanti nemaju veze sa Hristovom crkvom?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, ΙΧΘΥϹ рече

hahah, pa i ja nesto mislim... Ali moje pitanje je vezano za naziv ove teme: cemu onda obracati obracene?

Veći su im izgledi u Crkvi. Tu dobijaju najbolje alate za spasenje. Ima i kod protestanata nekih elemenata pravoslavnost i Bog svakako preko toga deluje i menja ljude, jer Duh diše gde hoće. Radi Gospod i na ateistima. Ali, u Crkvi je dogmatsko-eklisiološka punoća.

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 минута, ΙΧΘΥϹ рече

hahah, pa i ja nesto mislim... Ali moje pitanje je vezano za naziv ove teme: cemu onda obracati obracene?

Kao što je Hristos otišao i među Samarjane, kod kojih su postojali neki elementi tadašnje pravoslavnosti. Ali im je rekao: spasenje je od Jevreja (mi bismo danas rekli: od Crkve).

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, ΙΧΘΥϹ рече

Apsolutno se slazem. Da li bi mogla da obrazlozis? Da li ce biti protestanta u nebu?

Pitanja spasavanja inovernih (onih koji nisu pravoslavni) je lepo opisao vladika NIkolaj Velimirović (naš svetac pravoslavne crkve). I ja se sa njim slažem i to objašnjenje mi se sviđa. Naime govori o tome kako će svakom čoveku biti suđeno po zakonima koje je znao i poznavao. Za mnogobožce, bi to bio zakon Božiji sa kojim se svaki čovek rađa..unutrašnji od Boga dat osećaj za dobro i zlo. Jevrejima bi bilo suđeno po starom zakonu. A Hrišćanima po Novom zakonu. A pravoslavcima konkretno.. Bog će ga znati. Trebalo bi se držati onoga kome je najviše dano od njega će se najviše tražiti.. Vama kao svešteniku to sigurno stoji na pameti.

A opet o spasenju govori jedan naš drugi svetac (Serafim Sarovski), kao o sticanju Svetog duha ( ulje u svetilkama mudrih devojaka). Da svojim životom se trudimo da zadobijemo Carstvo Nebesko još na zemlji (jer ima od vas nekih koji ne umreše a videše caarstvo nebesko kako dolazi u slavi). I da se dalje usavršavamo u pridobijanju Setog duha i osvećenja naše duše i tela, i po smrti u Carstvu Nebeskom u beskonačnosti, kao što je i Gospod beskonačan. Da se usavršavamo u ljubavi Božijoj. Za to je potrebna naša odluka i istrajnost u toj odluci, sve ostalo nam Bog daje. Ne može se čovek ni moliti bez Božije volje...ali eto na čoveku je potreban minimum napora da se pomoli Bogu i da se seti Boga i da malo potrpi da ne ropće...Bog traži minimalne napore, pa spasava čoveka, daje snagu za sve...ali traži minimum, čovekovu želju i pokret duše...delo! Odluku recimo!

Tako ja doživljavam i objašnjavam proces spasavanja. (kao dinamičan proces koji traje, ne kao događaj). Da, jednom je Hristos umro za naše grehe i vaskrsao naravno...ali taj trenutak je zamrznut u večnosti za svaki naš greh koji pravimo i koji ćemo praviti...i to je trenutak evharistije kad mi svojevoljno prilazimo i sa pokajanjem Pijemo krv Hristovu u jedemo telo Hristovo jer verujemo da se kroz njega spasavamo, kao što nam je Gospod obećao. U carstvu Gospodnjem vreme ne postoji...svaki praznik i događaj su jedna velika sadašnjost koju mi ne poznajemo i ne doživljavamo u ovom svetu kakav je, samo ponekad u trenucima dolaska Carstva nebeskog u naše duše.

Цитат

Istina jeste da u protestantizmu ima svega i svacega, sam sam svestan te cinjenice. Da li mi mozes objasniti sta znaci da svi protestanti nemaju veze sa Hristovom crkvom?

Ne rekoh svi nego neki koji se tako nazivaju, a njihove crkve ne vode poreklo iz apostolskih vremena, nemaju kontinuitet..nastali su u 19 ili 20 om veku. Da li sad i pravi protestanti imaju kontinuitet sa apostolskom crkvom to je sad trik pitanje...ja to ne znam.. ako verujemo da je došlo do raskola od pravoslavne crkve, pa onda do rakola raskolnika(iz našeg ugla gledano). Ne razumem se u raskole...kod nas je aktuelan jedan i vidim koliko su glupi sad...Ali ipak mislim da samo pravoslavna crkva ima očuvanu crkvu u sebi..još uvek, mada se i mi kvarimo...duh ovoga sveta polako kvari sve...crkva izlazi iz institucija polako...moje mišljenje....

 

I da..ja nisam teolog, možda će me ovde proglasiti za jeretika. Iznela sam svoj pogled na data nam pitanja. Pravoslavne sam vere, ali veujem da se mnogi pravoslavni neće složiti sa mnom...ali eto pričamo...

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Управо сада, Desiderius Erasmus рече

Kao što je Hristos otišao i među Samarjane, kod kojih su postojali neki elementi tadašnje pravoslavnosti. Ali im je rekao: spasenje je od Jevreja (mi bismo danas rekli: od Crkve).

Slazem se, samo mislim da mi imamo drugaciju definiciju Crkve.
Pravoslavna, katolicka, protestantska su podele koje su ljudi napravili.
Bog ne gleda na Crkvu kao instituciju, ili gradjevinu, jer su te stvari potpuno nevazne u njegovim ocima.

Crkva je Telo Hristovo, sacinjena od verujucih. Kao sto si rekao taj protestant koji ce biti u nebu je deo te Crkve (iako je protestant) jer drugacije nece stici u nebo.
Ne radi se ovde o pravoslavcima, katolicima, protestantima, nego o sveobuhvatnom Telu Hristovom u kom ima vernika iz raznih crkvama i denominacija. Ja verujem da nas Bog tako gleda, da je on mnogo vise iznad nasih ljudskih podela i neslaganja.

Postoji uslov da bi neko bio clan Hristovog Tela, zato sam pitao  sta je potrebno za spasenje? Da li onda mogu zvati bratom onog ko je takodje spasen, iako nije clan Pravoslavne Crkve? Koji je minimum za spasenje?

Mislim da se bavimo trivijanim stvarima, a gubimo pogled sa sustine.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 минута, ΙΧΘΥϹ рече

Postoji uslov da bi neko bio clan Hristovog Tela, zato sam pitao  sta je potrebno za spasenje? Da li onda mogu zvati bratom onog ko je takodje spasen, iako nije clan Pravoslavne Crkve? Koji je minimum za spasenje?

Mislim da se bavimo trivijanim stvarima, a gubimo pogled sa sustine.

KOd nas čovek nije spašen "sve dok debela žena peva"- što bi rekli oni iz filmova.

Borba traje do kraja života, niko ne garantuje spasenje. Eto razlike.

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 11 часа, ΙΧΘΥϹ рече

Interesantna tema.

Ja sam protestant, svestenik evandjeoske crkve. Nisam dosao da provociram ili namecem svoje stavove, ali mislim da mi imamo mnogo vise zajednickog nego sto bismo hteli da priznamo. Obe strane. Voleo bih da imamo jedan iskren i pristojan dijalog, sa uvazavanjem i u ljubavi.

Procitao sam celu temu i mogu reci da imao jako puno genrealizovanja, i puno nerazumevanja sa obe strane. Svrstati sve protestane u jedan kos je krajnje neozbiljno. Tu se svrstavaju i Jehovini svedoci koje ne veruju u Hristovo bozanstvo, tu su mormoni koji su prica za sebe, adventisti koji vas satanizuju ako ne svetkujete subotu ili jedete svinjetinu, ima tu i Branhamovaca, onu su prilicno agresivni po drustvenim mrezama, kao i adventisti.. i tako dalje. Njih i mi smatramo jereticima.

Ako je neko raspolozen za diskusiju imam jedno pitanje za pocetak: "Sta je potrebno za spasenje?"

Ajde molim te dodji na serbian forum, podforum religija. Nadji me pod nadimkom mire000. Ovde udjem jako retko, tamo sam aktivan. Voleo bih da nam objasnis svoje verovanje i predstavis svoju crkvu. Problem na tom forumu je sto adventisti govore u vase ime i sebe predstavljaju braniocima protestantizma a to nisu! Zapoceli su bukvalno verski rat protiv nas katolika i pravoslavaca sa ciljem da nas uklone sa foruma. 

Nije problem sto oni sve to rade, nego sto sebe predstavljaju vasim braniteljima, tj. govore u vase ime. Bilo bi lepo da im neko objasni da ne smeju to da rade..

Pozdrav i sve najbolje..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

пре 13 минута, Ekatarina_mala рече

Ali ipak mislim da samo pravoslavna crkva ima očuvanu crkvu u sebi..još uvek, mada se i mi kvarimo...duh ovoga sveta polako kvari sve...crkva izlazi iz institucija polako...moje mišljenje....

I da..ja nisam teolog, možda će me ovde proglasiti za jeretika. Iznela sam svoj pogled na data nam pitanja. Pravoslavne sam vere, ali veujem da se mnogi pravoslavni neće složiti sa mnom...ali eto pričamo...

Ja verujem isto to. Objasnio sam u prethodnom komentaru.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, mire777 рече

Ajde molim te dodji na serbian forum, podforum religija. Nadji me pod nadimkom mire000. Ovde udjem jako retko, tamo sam aktivan. Voleo bih da nam objasnis svoje verovanje i predstavis svoju crkvu. Problem na tom forumu je sto adventisti govore u vase ime i sebe predstavljaju braniocima protestantizma a to nisu! Zapoceli su bukvalno verski rat protiv nas katolika i pravoslavaca sa ciljem da nas uklone sa foruma. 

Nije problem sto oni sve to rade, nego sto sebe predstavljaju vasim braniteljima, tj. govore u vase ime. Bilo bi lepo da im neko objasni da ne smeju to da rade..

Pozdrav i sve najbolje..

Hvala na pozivu!

Nisam na tom forumu, pokusacu da pogledam. Ali iskreno, ne volim da se natezem sa sa onima koji su samo dosli da bi ubedili druge da su oni u pravu. Taj nacin mi je pogresan. Ja sam svestan da smo svi mi jedinke, stvorene na Bozju sliku, i kao takvi imamo razlicite poglede na razne stvari. Ubedjivati nekog u nesto bez istinske ljubavi, i samo da bi nekog "obratio" u svoju veru je pogresno. Verujem da je slobodna volja nesto sto je Sveto. Cak ni Svemoguci Bog nikog ne primorava da veruje u Njega.

Takodje verujem da Bog radi u svakom od nas pojedinacno na razlicite nacine...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 26 минута, ΙΧΘΥϹ рече

Crkva je Telo Hristovo, sacinjena od verujucih. Kao sto si rekao taj protestant koji ce biti u nebu je deo te Crkve (iako je protestant) jer drugacije nece stici u nebo.
Ne radi se ovde o pravoslavcima, katolicima, protestantima, nego o sveobuhvatnom Telu Hristovom u kom ima vernika iz raznih crkvama i denominacija. Ja verujem da nas Bog tako gleda, da je on mnogo vise iznad nasih ljudskih podela i neslaganja.

Postoji uslov da bi neko bio clan Hristovog Tela, zato sam pitao  sta je potrebno za spasenje? Da li onda mogu zvati bratom onog ko je takodje spasen, iako nije clan Pravoslavne Crkve? Koji je minimum za spasenje?

Mislim da se bavimo trivijanim stvarima, a gubimo pogled sa sustine.

Da, definitivno se drugačije gleda na Crkvu u Pravoslavlju i Protestantizmu. Pravoslavni znaju gde jeste Crkva, ali je teško reći gde nije Crkva. Ima ljudi van Crkve koji su po duhu crkveniji od onih koji su formalno u Crkvi. Pravoslavni ne prihvataju protestantsku "teoriju grana", koju navodiš, nego smatraju da je dogmatsko-eklisiološka punina - Božijom blagodaću - kod njih, zato što je to ona Crkva koja je osnovana na Pedesetnicu, silaskom Duha. Ali, to ne znači da kod protestanata nema nikakve istine. Ako protestanti, na primer, veruju u Svetu Trojicu, Hristovu Smrt, Vaskrsenje, Vaznesenje, Ponovni Dolazak, itd. - treba im priznati te elemente pravoslavnosti, jer sve su to dogmati koji su utvrđivani na Vaseljenskim Saborima. To se možda može uporediti sa zemljotresom: najači "potres" Hrišćanstva je u Pravoslavlju, i onda kako se udaljavamo od Pravoslavne Crkve taj potres je sve slabiji, ali ne znači da ga nema uopšte. (Moraću da patentiram ovu "seizmološku teoriju". :)))

Ne bih se baš bavio utvrđivanjem "minimuma za spasenje". Ako već imamo Crkvu, glupo je da idemo u zajednice koje poseduju samo obrise crkvenosti. ;) 

Ali, imaš ovde teologe, koji će ti sve to mnogo bolje objasniti. 

Živ bio! :) 

porukom-dobrote-nahrani-gladnog.thumb.jpg.e6722ef9e536dc201ac006f5bb88acb0.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ΙΧΘΥϹ рече

 

Ja verujem isto to. Objasnio sam u prethodnom komentaru.

razlika je ta da vi verujete da je covek spasen zauvek. po meni je to velika opasnost, uljuskavanje i dremez.  

nisam bila kod evangelista, ali druge crkve... pa i nase... izdajemo Hrista svi... malo je pravih molitvenika, ozbiljne stvari su u pitanju... ne mozemo sebi dopustiti da stavimo prst u uvo i da se veselimo kako smo eto spaseni... ja to govorim za sebe, vi kako hocete, ni ne poznajem vas

 

пре 3 минута, ΙΧΘΥϹ рече

 

 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...