Jump to content

Православље и либертаријанизам

Оцени ову тему


  

63 члановâ је гласало

  1. 1. Liberalizam = nacionalna i državna izdaja?

    • Da, izdaja je
      24
    • Ne, nije izdaja
      32
    • Ne znam
      7


Препоручена порука

Ивица коментарише да би, ако полазимо од права појединца, најдоследније било бити анархиста.

Ја заступам да, ако већ постоји држава, она би требало да се бави само одговором на насиље. Значи, да брани живот, слободу и имовину појединца од људи који иницирају насиље. Када држава крене да се бави стварима изван тога, онда у ствари она сама иницира насиље према својим грађанима.

Ja rekoh da je minarhista. ;)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Naprotiv, korisnicima je prilicno nebitno kako ga je zauzeo, vec kako ga (zlo)upotrebljava...

meni kao korisniku je bitno da ono što kupim - radi i bitno mi je da imam alternativu, jer ću zahvaljujući konkurenciji dobiti bolji kvalitet i manju cenu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја заступам да, ако већ постоји држава, она би требало да се бави само одговором на насиље. Значи, да брани живот, слободу и имовину појединца од људи који иницирају насиље. Када држава крене да се бави стварима изван тога, онда у ствари она сама иницира насиље према својим грађанима.
Добро, хајде сада озбиљно престани са демагогијом и позивањем на моју хришћанску савест и објасни ми аргументовано како систем огромне, мада мало ограничене слободе (скоро минархија) није бољи од те твоје лицемерне визије ненасиља (јер откуд држави право да хапси било кога, није ли и то насиље)?

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja rekoh da je minarhista. ;)

У суштини и нисам, али кажем "ако већ постоји држава" онда правим компромис... Иначе не сматрам то идеалном ситуацијом.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Добро, хајде сада озбиљно престани са демагогијом и позивањем на хришћанску савест

Не знам шта је овде "демагогија", нити сам се ја позивао на твоју савест... То су неки легитимни и опште познати ставови.

и објасни ми аргументовано како систем огромне, мада мало ограничене слободе (скоро минархија) није бољи од те твоје лицемерне визије ненасиља (јер откуд држави право да хапси било кога, није ли и то насиље)?

Лепо сам објаснио већ више пута и стварно не знам шта је ту "лицемерно". Човек има права да брани свој живот, па одатле може то право да делегира и неком другом. На пример, да ангажује приватног телохранитеља или да имамо државу која ће тиме да се бави. Право државе да хапси произилази из права појединца да се брани - у случају да држава брани неког појединца.

Проблем настаје када држава хапси некога ко није угрозио никог другог, тј. како ти кажеш "да мало ограничава слободу". И томе се ја противим.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не знам шта је овде "демагогија", нити сам се ја позивао на твоју савест... То су неки легитимни и опште познати ставови. Лепо сам објаснио већ више пута и стварно не знам шта је ту "лицемерно". Човек има права да брани свој живот, па одатле може то право да делегира и неком другом. На пример, да ангажује приватног телохранитеља или да имамо државу која ће тиме да се бави. Право државе да хапси произилази из права појединца да се брани - у случају да држава брани неког појединца. Проблем настаје када држава хапси некога ко није угрозио никог другог, тј. како ти кажеш "да мало ограничава слободу". И томе се ја противим.
Нисам то питао (мада и ту може да се поведе расправа, шта ако ја не желим да делегирам било коме моје право на самоодбрану, и ко ми уопште даје то право на самоодбрану итд.), већ да ми објасниш како то није извесно ограничење боље, него када нема ограничења.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји неопходно ограничење - нико нема право да угрози другу особу. Или како каже "принцип ненасиља" - нико нема права да "иницира насиље" према другоме.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Постоји неопходно ограничење - нико нема право да угрози другу особу.
Немој да врдаш, знаш добро да сам мислио на нека друга ограничења, она која би допринела ефикасности друштва.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Онда не разумем питање... Можеш ли прецизније да објасниш шта си хтео да питаш?
Нпр. да нико не сме, наравно у својој приватној школи, да учи децу креационизам (млада земља, стара земља, интелигентни дизајн итд.) на часовима биологије...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Интересује те моје мишљење о таквом ограничењу?

Против тога сам. Родитељи имају права да одлучују о образовању своје деце. Исто као што би био против да неко забрањује да се учи теорија еволуције.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Интересује те моје мишљење о таквом ограничењу?

Против тога сам. Родитељи имају права да одлучују о образовању своје деце. Исто као што би био против да неко забрањује да се учи теорија еволуције.

Како онда по теби родитељи немају право да туку своје дете? Насиље може бити и интелектурално, и психичко, не мора бити само механичко...

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Против тога сам. Родитељи имају права да одлучују о образовању своје деце. Исто као што би био против да неко забрањује да се учи теорија еволуције.

"obrazovanju" ?

Roditelj sme, to nije problem, a država npr. ne sme da se postavi u poziciju roditelja koji odlučuje o obrazovanju svoje dece (paternalistički)? To nije u redu jer nije u redu da neko odlučuje o tvom obrazovanju ili nije u redu jer je to država?

Nije li to uopšte narušavanje slobode deteta?

Ti si protiv državnog paternalizma a isto to roditeljsko je "sloboda roditelja da radi šta hoće svojoj deci".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Како онда по теби родитељи немају право да туку своје дете? Насиље може бити и интелектурално, и психичко, не мора бити само механичко...

Па не разумем уопште твој резон... То што се ти не слажеш са ID или креационизмом не значи да неко други нема права на такво мишљење. Ту нема никаквог насиља. И мене су учили у школи, па и код куће, неке ствари које сам касније довео у питање, проучио и променио мишљење. Не сматрам да је нико "вршио насиље" нада мном, једноставно су ме учили то што су мислили да је најисправније.

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Link to comment
Подели на овим сајтовима

pa opet ima drugih alternativa, što već reče Zvonko

ovaj grafik je za desktop segment tržišta, za druge segmente je drastično drugačiji: mobilni telefoni (iOS, android koji je u stvari linuks, i ostali OS-ovi na običnim telefonima), tableti , serveri, superračunari, robotika, medicinski uređaji, vojska itd

То су као што рекох сасвим друга тржишта ово је тржиште ПС ос.а

oh sh*t man... i was taking life seriously, now i will divide  things by zero. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...