Jump to content

Православље и либертаријанизам

Оцени ову тему


  

63 члановâ је гласало

  1. 1. Liberalizam = nacionalna i državna izdaja?

    • Da, izdaja je
      24
    • Ne, nije izdaja
      32
    • Ne znam
      7


Препоручена порука

https://www.pouke.org/forum/topic/24113-liberalizam-nacionalna-i-državna-izdaja/?p=799554

 

Чисто да не побегне, остало је на претходној страни  при дну, одговор Аквилију, са све нумерацијама и детаљнијом аргументацијом, па да можемо да наставимо разговор.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Ни једна искључивост није добра. Вас пар форумских либертеријанаца је релативно скоро открило либералне идеју и са жаром неофита и са једном великом искључивишћу (која одликује зилоте) почело са другима на тај начин да разговара.

 

Марјановићу, ја и ако сам искључив, искључив сам по питању државног уређења, а овај суманути виче ”или ми или ви”, проглашава за издајнике, прети... Теби ако су те две ствари исте, нека ти је на част!

 

P.S.

 

Открио сам ”благодети” твоје мама-државе и само желим да ме једном за свагда оставе на миру, ништа више од тога. Хвала на ”помоћи”, сам ћу се снаћи. А то је управо либерализам. Свака ”бесплатна” ”услуга” тих бирократских људождера се на крају скупо плати.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих да будем ничији адвокат, али пратим Драгијева писанија неколико година. Док си се ти залагао за Путинову чврсту руку, њега су пљували на разним форумима због залагања за слободу, демократију, западне вредности...

 

И? Као што написах у претходном посту, опекао сам се и платио скупо све што сам причао. Није било нимало укусно прогутати и сварити све то. Али опет, где сам икада делио људе на издајнике, викао ”или ви или ми” и претио батинама, као што овај сада ради? Не могу да верујем да ти изједначаваш ”искључив став” и поделе и претње на емоционалном ннивоу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@,

 

Opet tvrdis nesto cega u tekstu nema. Osim ovo za feud tu jeste lupio ali to nije poenta teksta. Poenta teksta da pokaze da je u istoriji postoja najliberalniji kapitalisticki sitem koji mozemo zamisliti. Ako pazljivotg pogledas on anarho kapitalistki staljva pod navodnike. Cilja teksta je da se bez mnogih koncepata

savremen drustvene regujelacije moze odrzati i napredovati kao drustvo bez urusavanja. Zato utopija a ne zato sto od rimske republike ne mozemo zamisliti bilo sta liberalnije to je u startu glupost i o tome ne treba ni raspravljati.

 

Mletacka republika JESTE primer liberalizma jer u njeno vreme su svi ostali imali daleko losije ekonomske prilike i slobode nego oni. A opet ne zato sto od njih nije moguce zamislti nista liberalnije. A pre svega sam naveo zato sto prvenstveni cilj liberala nije drustvena sloboda to jest gradjanska prava nego pre svega ekonomska sloboda. Naravno da je najidelanije kad to ide jedno sa drugim ali je moguce maksimalno se pribliziti "libertarijanskoj utopiji" bez gradjanskih prava cak i sa robovlasnistvom koje je svakako iz danasnje perpsketie nemoralno, brutalno i za svaku osudu u bilo kom obliku. Ali to je etika a ne stepen ekonomske lsobode.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Марјановићу, ја и ако сам искључив, искључив сам по питању државног уређења, а овај суманути виче ”или ми или ви”, проглашава за издајнике, прети... Теби ако су те две ствари исте, нека ти је на част!

 

P.S.

 

Открио сам ”благодети” твоје мама-државе и само желим да ме једном за свагда оставе на миру, ништа више од тога. Хвала на ”помоћи”, сам ћу се снаћи. А то је управо либерализам. Свака ”бесплатна” ”услуга” тих бирократских људождера се на крају скупо плати.

 

И? Као што написах у претходном посту, опекао сам се и платио скупо све што сам причао. Није било нимало укусно прогутати и сварити све то. Али опет, где сам икада делио људе на издајнике, викао ”или ви или ми” и претио батинама, као што овај сада ради? Не могу да верујем да ти изједначаваш ”искључив став” и поделе и претње на емоционалном ннивоу.

 Исти случај као и код оптужби за комунизам, тако сад и за ово. Са Драгијем се ни ја увек не слажем, али тешко да је он пример тоталитаризма. Мислим, имаш праве тоталитаристе и комунисте, можеш према њима да будеш оштар колико хоћеш...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не бих да будем ничији адвокат, али пратим Драгијева писанија неколико година. Док си се ти залагао за Путинову чврсту руку, њега су пљували на разним форумима због залагања за слободу, демократију, западне вредности...

 

Znaci to kad neko promeni misljenje i navede argumente za svoj novu poziciji to je u startu losije od onoga ko godinama vergla jedno te  isto narocito tako ispraznim ideoloskim floskulama kao Dragi?



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

https://www.pouke.org/forum/topic/24113-liberalizam-nacionalna-i-državna-izdaja/?p=799554

 

Чисто да не побегне, остало је на претходној страни  при дну, одговор Аквилију, са све нумерацијама и детаљнијом аргументацијом, па да можемо да наставимо разговор.

 

 Numerisao si sve ono cega u tekstu nema osim opaske za feud koji jeste na mestu. Ostalo ti je suplaj prica ili dobri stari strawman.



 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Boli ih, i provocira, jer je istina. Oni sebe smatraju elitom koja ali ne može da se razvije u "zloj" Srbiji. Odatle neprijateljstvo prema Srbiji gde ne mogu da se realizuju, gde iako su studirali i ostalo ostaju samo obični građani jednako metalostrugaru, seljaku ili šusteru. Ali po samoj njihovoj logici: Da su toliko dobri, toliko super, drugi bi došli sami po njih i uzeli bi ih kod sebe. Jer na talentima ovi drugi ne štede nimalo. Ali niko ne dolazi po njih. Nisu elita u Srbiji i nisu elita ni van Srbije, elita su jedino u svojim snovima. Ali su dovoljno dobri da ih nama podvaljuju, da nam nagovaraju svoju "treću" Srbiju, da jednako njima mrzimo Srbiju i odricamo se svakog dela Srbije (vidi Kosovo), i da se nadamo u stranog spasitelja (naravno sa zapada) koji bi onda nama gospodarovao, pravednije nego "naši gospodari" koji su ionako sve mafijaši, ratni zločinci i najteži seljaci..

 

wbp9x0.jpg

 

 

 

 

Просто је невероватно да опет морам да поставим ово и то због клевета исте особе. Толико о томе ко може, а ко не може да оде. А о крајње приватним темама иначе не бих, јер има много паћеника около који једва чекају да злоупотребе.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Znaci to kad neko promeni misljenje i navede argumente za svoj novu poziciji to je u startu losije od onoga ko godinama vergla jedno te  isto narocito tako ispraznim ideoloskim floskulama kao Dragi?

Наравно да није. И ја сам мењао мишљење колико пута. Само не треба бити искључив кад промениш мишљење, а то се редовно догађа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@,

 

Opet tvrdis nesto cega u tekstu nema. Osim ovo za feud tu jeste lupio ali to nije poenta teksta. Poenta teksta da pokaze da je u istoriji postoja najliberalniji kapitalisticki sitem koji mozemo zamisliti. Ako pazljivotg pogledas on anarho kapitalistki staljva pod navodnike. Cilja teksta je da se bez mnogih koncepata

savremen drustvene regujelacije moze odrzati i napredovati kao drustvo bez urusavanja. Zato utopija a ne zato sto od rimske republike ne mozemo zamisliti bilo sta liberalnije to je u startu glupost i o tome ne treba ni raspravljati.

 

Ја ти управо наводим примере свега на чему је он засновао ту своју тврдњу. Све оно што је он наводио као аргументе, изложио сам како је заправо било. И нема ово везе са тобом лично, него нисам могао да верујем да се овако нешто поставља у циљу иоле озбиљније расправе. 

 

Ако нисам разумео, појасни ми, али он је своју тврдњу засновао на овим аргументима које ја овамо наводим и аргументовано и детаљно наводим зашто кажем да је текст трансфер.

 

А и све што сам навео, говори управо у прилог томе да је Рим ИМАО друштвену регулацију. И друштвену регулацију, и бирократију и све остало што сам навео. Нисам ни мислио да је то некаква утопија којој било ко тежи, него не капирам и даље који су разлози да се Рим у периоду републике узме као модел тог друштва, ако то нису аргументи који су наведени у тексту, а који апсолутно не стоје.

 

 

Mletacka republika JESTE primer liberalizma jer u njeno vreme su svi ostali imali daleko losije ekonomske prilike i slobode nego oni. A opet ne zato sto od njih nije moguce zamislti nista liberalnije. A pre svega sam naveo zato sto prvenstveni cilj liberala nije drustvena sloboda to jest gradjanska prava nego pre svega ekonomska sloboda. Naravno da je najidelanije kad to ide jedno sa drugim ali je moguce maksimalno se pribliziti "libertarijanskoj utopiji" bez gradjanskih prava cak i sa robovlasnistvom koje je svakako iz danasnje perpsketie nemoralno, brutalno i za svaku osudu u bilo kom obliku. Ali to je etika a ne stepen ekonomske lsobode.

 

Да, разумем шта хоћеш да кажеш, иако се дубоко не слажем са таквом поставком друштва. Али опет истичем да ни у Млецима (интересантна је чињеница да је то уствари Венеција, не знам зашто се код нас увек називала Млетачком Републиком? Ако можда знаш, реци ми, онако успут, јер ме баш интересује) није било било какве слободе, сем у границама оне слободе која увек и свуда постоји за "вишу" касту у друштву. 

 

Значи, ако си члан гилде или цеха, имаш право да радиш. Ако ниси, а ниси ако ниси наследник некога ко већ јесте или ако не купиш митом своје право да радиш, не можеш да радиш, под претњом веома сурових казни. Ниси смео ни излог да уредиш на начин који одскаче од осталих да им не би био конкуренција, ако случајно твој излог буде лепши од оног другог. У граду је смео да буде само тачно одређени број занатлија или трговаца, колико нека њихова рачуница дозвољава. А ни они ништа нису радили без државе. То јест, држава им је омогућавала трговинску експанзију. И не само у Венецији, него и у Милану, Трсту, и осталим градовима - републикама у Италији тог доба. Зато и јесте логично што се у тим државицама врло брзо развијао монопол владара тих градова, тако да није било економске слободе чак ни за оне којима је то номинално било гарантовано, уколико би својим послом угрозили обласног господара. Лепо све то звучи у теорији, али историја каже како је све то стварно изгледало.

 

По тој логици, онда не би требало да имаш ништа ни против монархије или деспотског система, све док омогућавају слободну трговину и тржишне слободе.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Boli ih, i provocira, jer je istina. Oni sebe smatraju elitom koja ali ne može da se razvije u "zloj" Srbiji. Odatle neprijateljstvo prema Srbiji gde ne mogu da se realizuju, gde iako su studirali i ostalo ostaju samo obični građani jednako metalostrugaru, seljaku ili šusteru. Ali po samoj njihovoj logici: Da su toliko dobri, toliko super, drugi bi došli sami po njih i uzeli bi ih kod sebe. Jer na talentima ovi drugi ne štede nimalo. Ali niko ne dolazi po njih. Nisu elita u Srbiji i nisu elita ni van Srbije, elita su jedino u svojim snovima. Ali su dovoljno dobri da ih nama podvaljuju, da nam nagovaraju svoju "treću" Srbiju, da jednako njima mrzimo Srbiju i odricamo se svakog dela Srbije (vidi Kosovo), i da se nadamo u stranog spasitelja (naravno sa zapada) koji bi onda nama gospodarovao, pravednije nego "naši gospodari" koji su ionako sve mafijaši, ratni zločinci i najteži seljaci..

.

Ти имаш озбиљних проблема човјече, исфрустриран си до кости, само онда на најбезобразнији начин налазиш начин да се истресеш. Непрестано се обрушаваш овдје на конкретне људе и клевећеш њихове личности.

Српски менталитет карактеришу изненадни подвизи кратког даха, понесеност која прво улије наду, али капитулира у завршници, све се то после правда вишом силом и некаквом планетарном неправдом што само на нас вреба.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 Numerisao si sve ono cega u tekstu nema osim opaske za feud koji jeste na mestu. Ostalo ti je suplaj prica ili dobri stari strawman.

 

Види, стварно није у реду то што радиш, јер се трудим да аргументујем оно што кажем.

 

Или опет прочитај текст, или можемо слободно да баталимо, ако ћеш ти све што не одговара неком твом виђењу ствари да назовеш строменом. Само сам се позивао на референце из текста, и њих оповргавао једну по једну, јер је овај на томе базирао своје тврдње.

 

Можемо да баталимо разговор, није поента да неко мора да буде у праву, него да разменимо мишљења, али тај начин комуникације није у реду.

57ed8623960a6_banerRylah_zpsqgjjkx0v1.jpg.8a2fd97cd3aa7dcd0237c412e2234aee_zpsut3tszcy.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Александар Радовановић

 

О Риму не знам више него што пише у уџбенику за средње школе (и Астериксу), па не бих да улазим у расправу, али само да приметим да се Јанковићев текст не односи на читаву историју Рима, већ на републику. Не знам да ли то мења ствар.

Да, Римскa државa:

краљевина 753. п. н. е. – 509. п. н. е.

република 509. п. н. е. – 27. п. н. е.

царство 27. п. н. е. – 1453. н. е.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

opet vi o politici?! :lol:

Zayron: Pa tamo ni nema svađa oko vjere i nacije jer se o tom uošte ni ne priča. Priča se kakva je koja ribica i na šta se fata, na mrmka, na glistu, na kruh, hljeb ili angelbrot, na na lažni mamac itd. Evetualno o tom kako se koja peče i koja je ukusnija.

cloudking: "Ne postoje cuda... postoje samo stvari koje jos ne razumemo."

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...