Jump to content

Govor srpskog zastupnika o LGBT zajednici - BOŠKO OBRADOVIĆ

Оцени ову тему


Препоручена порука

Пре сат времена, Dragi рече

Jeste. Ne 100  %, nego 200 %, apsolutno. Sve služi narodu, demosu, pa i sam Bog koji je došao da služi a ne da mu služe. 

Nisi naveo alternavu demokratiji. Da nije nepogrešivi sveti car? To je rimokatoliči model, koji su u Rusiju doneli nemački Romanovi. A sa Novgorodom imali smo i pravoslavnu, demokratsku republiku u Rusiji u srednjem veku, koja je starija od apsolutizma baroknog doba. I naša, srpska Crkva nije nikad pozdravljala svetog nepogrešivog cara i njegov apsolutizam. Imamo popove, koji će svetog, nepogrešivog cara da nazovu čak jeresi. Svetosavlje. Bog i narod. 

Направи разлику између демоса и лаоса.

Теодулија је Православље. Ко је највећи тај служи другима. Сви се пред другим и пред Богом смиравају а Бог је смирен и у љубави Његовој живимо. То нема везе са демикратијом. Прочитај Теодула од владике Николаја.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 47
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Demos je nacija, laos je narod u smislu množine, mnoštvo ljudi. Etnos je narodna pripadnost. Srpski narod je etnos kao pleme i demos kao nacija. Malo grčkog. 

Teodulija je Bogoljublje. Što reče vladika Nikolaj: Od rodoljublja, preko čovekoljublja, do Bogoljublja. Prvo moramo da volimo sebe da bi voleli druge, jer carska zapovest je da ljubimo bližnjega svoga kao samoga sebe. Znači narod, nacija (demos), onda čovečanstvo, svi ljudi na svetu (laos), a cilj je Bogoljublje. 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Idealizonamo morali bi da kažemo da je iznad laosa (svi ljudi), a laos da je iznad demosa (nacije). No ovo ne znači da demos ne postoji. Možda je najniži stepen, ali je i početak 

I demokratija nije apsolutna i mora da se podredi čovečanstvu. Dakle demos pod laos. A laos pod Boga.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Dragi рече

Demos je nacija, laos je narod u smislu množine, mnoštvo ljudi. Etnos je narodna pripadnost. Srpski narod je etnos kao pleme i demos kao nacija. Malo grčkog. 

Teodulija je Bogoljublje. Što reče vladika Nikolaj: Od rodoljublja, preko čovekoljublja, do Bogoljublja. Prvo moramo da volimo sebe da bi voleli druge, jer carska zapovest je da ljubimo bližnjega svoga kao samoga sebe. Znači narod, nacija (demos), onda čovečanstvo, svi ljudi na svetu (laos), a cilj je Bogoljublje. 

Демократија у свету у коме живимо значи да смо једнаки, а нисмо, значи да лудак може да те прегласа, значи и да твој глас не значи ништа чак и ако је већински јер је гласање фарса, јако често. Значи још много што шта лоше и никако не може да се доведе у везу са Православљем. Можеш ти за лустер давати метафорично значење али лустер остаје лустер.

Мислим да је пре Теодулија служба Богу у преводо. То свакако не може без богољубља.

И ова градација о којој причаш нема везе са демократијом нити са тим да грех остаје грех.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Вилер Текс рече

Демократија у свету у коме живимо значи да смо једнаки, а нисмо, значи да лудак може да те прегласа, значи и да твој глас не значи ништа чак и ако је већински јер је гласање фарса, јако често. Значи још много што шта лоше и никако не може да се доведе у везу са Православљем. Можеш ти за лустер давати метафорично значење али лустер остаје лустер.

Мислим да је пре Теодулија служба Богу у преводо. То свакако не може без богољубља.

И ова градација о којој причаш нема везе са демократијом нити са тим да грех остаје грех.

I tvoj Dugin je za demokratiju!

"Postoje dva koncepta demokratije: vladavina većine i vladavina manjine. Klasičan stav, uz koji se ja slažem, je vladavina većine. Na liberalnom postmodernističkom zapadu, međutim, demokratija se danas shvata kao vladavina manjine. Zato što se većina sumnjiči da dobrovoljno naginje populizmu, socijalizmu ili fašizmu. Zato je zadatak vladajućih manjina da se bore protiv većine. Izopačena logika."

I još nisi naveo šta je alternativa demokratiji. Zato što alternativa i ne postoji. Niti smo u demokratiji jednaki. Mi smo ravnopravni - cilj demokratije jeste da svi imamo ista prava i iste mogućnosti po zakonu, odatle ravnopravnost. Jednaki smo samo po zakonu šta se tiče naših državnih i političkih prava i dužnosti, ne više. Doduše, bogati ima mogućnosti da se bolje snalazi u tim pravama i dužnostima, ovo znam kao sudija porotnik dve godine u Beču (2016-2018). Da sam bogat, ja bi sada tužio Facebook čisto iz prkosa (inata); no pošto nisam bogat, moram da trpim da su me banovali na trideset dana. Primera radi. Ali niko nije rekao da je demokratija perfektna. Bog je jedino perfektan. Sve ostalo uvek ima neku manu, neku rupu, što će lukavi da iskoristi. No i ovo jeste Božiji plan da se na tome učimo i vežbamo. Suprotno smo zabadava na ovome svetu, u ovome životu, ako nemamo krst da nosimo. Demokratija nije perfektna, ali je, dokaženo, najbolja politička opcija koju možemo da imamo. Raj na zemlji nema. Raj na zemlji obećava jedino anti-demokratija. Ako sledimo caru ili maršalu, ješćemo svi zlatnim kašikama i viljuškama, pa da... malo morgen! Zanimljiva je jedna razlika između demokratije i diktature: U demokratiji svi kukaju da ništa ne valja, dok u diktaturi svi veruju da žive najbolji život ikad u ljudskoj istoriji u najboljoj državi isto ikad u istoriji.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Dragi рече

Mi smo ravnopravni - cilj demokratije jeste da svi imamo ista prava i iste mogućnosti po zakonu, odatle ravnopravnost

То су говорили и комунисти за.њихову идеологију. Идемо у комунизам некада а сада у демократију/ Европу.

И нисмо равноправни. Да ли је равноправан син конгресмена који и син пекара  из гета у Бронксу? Није. Нити имају исте стартне позиције.

Условна равноправност постоји међу члановима идеолошке елите.  

Демократија је пропала идеологија. А тебе је Запад бато опасно узео под своје.

Теодулија је алтернатива, тј живот по Богу.

Пс: Никад нисам чуо  идеологе демократе да говоре о својој одговорности само о правима. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ako nismo ravnopravni, ti sigurno nisi ravnopravniji od mene. Neka tako ostane. Pa ako ti se sviđa da si manje pravniji, da si kmet, dobro, neka ti bude po veri. Nekome, je izgleda, suđeno da bude sluga i savija svoje koleno, no drugu sreću ne nalazi. Šta'š.

Hteo sam da dodam da se ne slažem u svemu sa Duginom. Demokratija, ona idealna, nije vladavina većine, nego vladavina svih nas, a princip većine služi jedino za sredstvo da se donese odluka. Kao u saboru i sinodu, gde se vladike savetuju i onda zajedno donose odluku, al' neće biti da svi jednako misle, i onda se uzme odluka koja većina misli. Prednost crkvene demokratije jeste da opozicija (da mi gospoda oprosti) ne ken*ja sve vreme na većinu, po trockističkom principu da neprijatelj ne sme da bude u pravu ni onda kada jeste u pravu.

Demokratija, to smo mi. Ona je samo druga reč za sabornost, jedan je pojam za moderno političko uređenje. Hrišćanska sabornost ima više lica, ili ipostasa, emanacija, a demokratija je jedno od njih. Odatle nema Hrišćanina, koji poznaje veru, a da nije demokrat, pa čak i onaj koji je u zabuni i misli da nije demokrat.

Naveo da nema ama nijednog vladike a da je protiv demokratije. Ni vladike monarhisti nisu protiv demokratije. Kako to, ako demokratija nije svetosavska? I ko će da poznaje bolje Svetosavlje, ako ne vladike? Ni sam vladika Nikolaj nije bio protiv demokratije; naprotiv, nju je branio, to, pošto ovaj sve vreme pominje njegovu teoduliju.
 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Dragi рече

Ako nismo ravnopravni, ti sigurno nisi ravnopravniji od mene. Neka tako ostane. Pa ako ti se sviđa da si manje pravniji, da si kmet, dobro, neka ti bude po veri. Nekome, je izgleda, suđeno da bude sluga i savija svoje koleno, no drugu sreću ne nalazi. Šta'š.

Hteo sam da dodam da se ne slažem u svemu sa Duginom. Demokratija, ona idealna, nije vladavina većine, nego vladavina svih nas, a princip većine služi jedino za sredstvo da se donese odluka. Kao u saboru i sinodu, gde se vladike savetuju i onda zajedno donose odluku, al' neće biti da svi jednako misle, i onda se uzme odluka koja većina misli. Prednost crkvene demokratije jeste da opozicija (da mi gospoda oprosti) ne ken*ja sve vreme na većinu, po trockističkom principu da neprijatelj ne sme da bude u pravu ni onda kada jeste u pravu.

Demokratija, to smo mi. Ona je samo druga reč za sabornost, jedan je pojam za moderno političko uređenje. Hrišćanska sabornost ima više lica, ili ipostasa, emanacija, a demokratija je jedno od njih. Odatle nema Hrišćanina, koji poznaje veru, a da nije demokrat, pa čak i onaj koji je u zabuni i misli da nije demokrat.

Naveo da nema ama nijednog vladike a da je protiv demokratije. Ni vladike monarhisti nisu protiv demokratije. Kako to, ako demokratija nije svetosavska? I ko će da poznaje bolje Svetosavlje, ako ne vladike? Ni sam vladika Nikolaj nije bio protiv demokratije; naprotiv, nju je branio, to, pošto ovaj sve vreme pominje njegovu teoduliju.
 

Ја ти кажем да ти и ја немамо иста права и стартне позиције као нпр деца елите из Давоса. А ти ми кажеш да сам кмет и мериш мене и тебе у правима. Потпуно ван времена и простора коментаришеш. Дај аргумент да нисам  у праву. 

Демократија она права, то кад кажеш звучиш као партизански комесар који обећава прави комунизам.

Не сакривај се иза владила. Који владика, кад и шта је рекао у ком контексту?

Саборност је Црква. И то око Христа.

Демократија  је бука и ларма.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

                               :1321_womens:  Carpe Aeternitatem  :1321_womens:    

Заиста вам кажем, ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско.

                                                      Јеванђеље по Матеју   глава 18:1-10

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Вилер Текс рече

Ја ти кажем да ти и ја немамо иста права и стартне позиције као нпр деца елите из Давоса. А ти ми кажеш да сам кмет и мериш мене и тебе у правима. Потпуно ван времена и простора коментаришеш. Дај аргумент да нисам  у праву. 

Демократија она права, то кад кажеш звучиш као партизански комесар који обећава прави комунизам.

Не сакривај се иза владила. Који владика, кад и шта је рекао у ком контексту?

Саборност је Црква. И то око Христа.

Демократија  је бука и ларма.

Ja imam 48 godina. Meni je ono "idealno" vreme, gde moram da se brinem za starije (barem oni koji to sami više ne mogu) i za mlađe. Da sam bio zdrav u glavi, dosad bi imao ženu i najmanje jedno punoletno dete, ali u filozofa mali... dućan. :smeh1:

Nadam se da ni ti nisi više dete. Pustimo se mudrovanja, i uozbiljimo se malo. Po našim delima, a vala i našim rečima, mnogo zavisi, i onda kada mislimo da nije tako. Mi stvaramo realnost u kojoj svi mi živimo, ja, ti, baba, unuk.

Vrti se ti oko Hrista kao mušica oko noćnog svetla, ali neće to da spreči da udari Šiptar, Hrvat ili Bošnjak, Turčin ili Emerik. Vera nije da slepo idemo kroz život, nego da budemo spremni, jer nikad ne znamo kada će da udari onaj čas. Toga radi stvaramo i državu, koja je spremna kad udari onaj čas, koja će da izdrži i da preživi. A ovo možemo samo zajedno. I što nas je više, to smo jači. A svako, ko od nas ode, je poraz za nas. Suprotno dignimo ruke od svega i čekajmo da pređemo u onaj svet, da nestanemo u ovome svetu.

Nemaš li decu, unučad? Ako imaš, šta misliš da im ostaviš? I kako misliš da ih ostaviš, to kakvi ljudi da budu? Tvoja je dužnost, da za njih polažeš tvoju dušu. (sad moram da mislim na naše episkope i ono Hristove da ko se Hrista radi nečega odrekne, dobije sto puta od onoga čega se odrekao i život večni ;))

Ko će da te brani ono kad se doseli novi sused, komšija, da ti ne otme njivu? Jedino ti sam, a ovo možeš samo u svenarodnoj zajednici, koja će da te drži tamo gde ti ne budeš mogao! Ali ovaka svenarodna zajednica ne nastaje sama od ničega, nego mi moramo da je gradimo i da je održavamo, svako od nas onoliko koliko je po njegovoj mogućnosti. I da jednom pogreši - pa šta?! Koliko puta mi pogrešimo? Ne govorimo li molitvu Gospodnju, da nam otac oprosti dugove kao što mi opraštamo našim dužnicima? U ovome ima toliko istine...

Koliko puta ateista, koji pljuje na Sveto Pismo, oprašta bratu svome koji mu greši? A koliko puta mi opraštamo bratu našemu koji nam greši? Šta govori Sveto Pismo? Sedam puta sedamdeset i sedam, zar ne. Ne budimo ateisti. I verujmo Bogu, i u narod. Nema druge državne opcije od demokratije. :) 

Po treći put sad na ovu diskusiju: Ovako govore i naši episkopi. Navedi mi samo jednog vladiku a da je protiv demokratije. Pa dakle, zašto misliš da bolje znaš od njih?
 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 27 минута, Dragi рече

Ja imam 48 godina. Meni je ono "idealno" vreme, gde moram da se brinem za starije (barem oni koji to sami više ne mogu) i za mlađe. Da sam bio zdrav u glavi, dosad bi imao ženu i najmanje jedno punoletno dete, ali u filozofa mali... dućan. :smeh1:

Nadam se da ni ti nisi više dete. Pustimo se mudrovanja, i uozbiljimo se malo. Po našim delima, a vala i našim rečima, mnogo zavisi, i onda kada mislimo da nije tako. Mi stvaramo realnost u kojoj svi mi živimo, ja, ti, baba, unuk.

Vrti se ti oko Hrista kao mušica oko noćnog svetla, ali neće to da spreči da udari Šiptar, Hrvat ili Bošnjak, Turčin ili Emerik. Vera nije da slepo idemo kroz život, nego da budemo spremni, jer nikad ne znamo kada će da udari onaj čas. Toga radi stvaramo i državu, koja je spremna kad udari onaj čas, koja će da izdrži i da preživi. A ovo možemo samo zajedno. I što nas je više, to smo jači. A svako, ko od nas ode, je poraz za nas. Suprotno dignimo ruke od svega i čekajmo da pređemo u onaj svet, da nestanemo u ovome svetu.

Nemaš li decu, unučad? Ako imaš, šta misliš da im ostaviš? I kako misliš da ih ostaviš, to kakvi ljudi da budu? Tvoja je dužnost, da za njih polažeš tvoju dušu. (sad moram da mislim na naše episkope i ono Hristove da ko se Hrista radi nečega odrekne, dobije sto puta od onoga čega se odrekao i život večni ;))

Ko će da te brani ono kad se doseli novi sused, komšija, da ti ne otme njivu? Jedino ti sam, a ovo možeš samo u svenarodnoj zajednici, koja će da te drži tamo gde ti ne budeš mogao! Ali ovaka svenarodna zajednica ne nastaje sama od ničega, nego mi moramo da je gradimo i da je održavamo, svako od nas onoliko koliko je po njegovoj mogućnosti. I da jednom pogreši - pa šta?! Koliko puta mi pogrešimo? Ne govorimo li molitvu Gospodnju, da nam otac oprosti dugove kao što mi opraštamo našim dužnicima? U ovome ima toliko istine...

Koliko puta ateista, koji pljuje na Sveto Pismo, oprašta bratu svome koji mu greši? A koliko puta mi opraštamo bratu našemu koji nam greši? Šta govori Sveto Pismo? Sedam puta sedamdeset i sedam, zar ne. Ne budimo ateisti. I verujmo Bogu, i u narod. Nema druge državne opcije od demokratije. :) 

Po treći put sad na ovu diskusiju: Ovako govore i naši episkopi. Navedi mi samo jednog vladiku a da je protiv demokratije. Pa dakle, zašto misliš da bolje znaš od njih?
 

Губиш се у ширини и не одговарш на конкретне тврдње и питања.

Ја нисам говорио шта мисле епископи него шта мислим ја. Ти си тај који је износио тврдњу шта епископи мисле.

Пошто нема могућности за концизну размену мишљења, боље да се овде зауставимо.

Пс: Што се тиче Христа наравно да треба све да се врти око Њега. Па  и наша држава, као кућа и физичка заштита. Не знам како си дошао до закључка да сам против државе.

Погледај ово кад стигнеш

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Вилер Текс рече

Губиш се у ширини и не одговарш на конкретне тврдње и питања.

Ја нисам говорио шта мисле епископи него шта мислим ја. Ти си тај који је износио тврдњу шта епископи мисле.

Пошто нема могућности за концизну размену мишљења, боље да се овде зауставимо.

Пс: Што се тиче Христа наравно да треба све да се врти око Њега. Па  и наша држава, као кућа и зизичка заштита. Не знам како си дошао до закључка да сам против државе.

Погледај ово кад стигнеш

 

 

Ja sam pitao za episkopa srpske pravoslavne Crkve, ne za pokojnog Krstića i njegov pokret "obraz", za koga su mnogi, uključujui i mene inače dobro informisanog, saznali mnogo godina posle njegove smrti - beše ubistvo ili? - toliko je odjeka imao u srpskome narodu. Za kratko vreme je "obraz" postao malo popularan, da ne ulazim da li je valjao ili nije, pa smo saznali da je negda jednom živeo i jedan Nebojša Krstić. A i "obraz", da'l još uvek postoji?

I reci, koja je ta alternativa srpskoj demokratiji? ljotić, nacizam, fašizam? U Ukrajini danas vodimo borbu protiv ljotića, samo onako... 

A Putin je demokrat. Možda ujak sad nije super-demokrat, ali i Rusija je takva, tj. prevelika je i suviše heterogena, da je neophodno i malo autoriternog u ruskoj demokratiji. Rusija nije Austrija, Švajcarska ili Vatikan, niti Srbija jeste Rusija, itd. Mi Srbi smo, zar razliku od Rusa, plemenski narod. Dok Rusi idealizuju državu, što je opet nama smešno. Svaki narod ima svoj duh, svoju dušu. U Kini je 90 % Kineza, a tih Kineza (takozvani narod Han) čine dvadeset i dva naroda. Biće da je Kinezima potreban jedan jak centralizam i unitarizam, inače bi raspali na bezbroj države i nacije, čega je bilo dosta u kineskoj istoriji. Tako da kineski sistem respektujem za Kinu, ali ne za Srbiju, iz samog razloga što smo premali za kineski sistem. I pošto nisam antirus niti antikinez (možda moj srpski plemenski mentalitet i poštovanje prema drugim plemenima? Bog zna!), kadar sam da respektujem njihove sisteme, ako njima to pomaže.

Nisam ja demokrat zato što neko na zapadu ili istoku kaže da budem demokrat, nego što proizlazi iz moje srpske, svetosavske duše. Umorio sam se diskusije s tobom. :mahmah:
 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Dragi рече

. Ali niko nije rekao da je demokratija perfektna. Bog je jedino perfektan

Ти си рекао да је Бог демократија? :)

Сама етимологија руши твоју поставку.

Која бре владавина народа?

Православље се не бави влашћу него служењем.

Ја то теби очигледно не могу да објасним.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...