Jump to content

Post na poslu


Препоручена порука

Pozdrav braćo, pitanje u vezi posta tj ishrane. 

Post podrazumeva određeno odricanje od mrsne hrane i alkohola, pa me zanima kako se postaviti prema svojim kolegama iz firme koji mrse/ne obraćaju pažnju kada su postovi. Drugim rečima, ukoliko se mora prisustvovati određenim proslavama/sastancima da li je u redu da se jede mrsna hrana- pije alkohol.

Nisam to do sada radio (tj jedem samo vegansku hranu i pijem sokove za vreme posta), mada se ovako se može postati crna ovca u među kolegama. Takođe, nisam nikome od koelga rekao da postim, smatrajući to određenom vrstom gordosti, ukratko sakrio sam tu činjenicu (možda je to pogrešan pristup).

Izostajanje sa takvih prilika, sastanaka, ručkova nije moguće, bar ne na mom poslu.Tako da se moram odlučiti za ispravan i pravoslavan pristup (jer postoji duhovna komponenta posta koja je bitnija od fizičke).

Hvala na savetima

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, ekdikos_apomahis рече

Брате, ако постиш, онда постиш. Не треба да то истичеш, али нема потребе ни да кријеш. Што се тиче алкохола, у Петровском посту, вино (а и уље) је дозвољено већином дана, сем понедјељком, сриједом и петком. Већина литургичара сматра да се строги пост понедјељком само односи на монахе, тако да остају сриједа и петак.

Субота-недеља може и риба у Апостолском посту, а што да не и за Видовдан нпр. - црвено слово и наш велики празник...али најбоље је све у договору са свештеником, имати такав став од ових најједноставнијих, па до неких сложенијих питања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@ekdikos_apomahis

Slažem se sa svime,  jedino ne razumem deo  "Не треба да то истичеш, али нема потребе ни да кријеш."

Odnosno, ukoliko me neko zašto ne jedem/ne pijem mrsno, mogu samo da kažem istinu ili da kažem krivo (slažem). 

Do sada sam birao drugu opciju odnosno izgovor (hvala, ne jedem meso, pijem lekove ako je alkohol u pitanju itd.).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, lepomir рече

@ekdikos_apomahis

Slažem se sa svime,  jedino ne razumem deo  "Не треба да то истичеш, али нема потребе ни да кријеш."

Odnosno, ukoliko me neko zašto ne jedem/ne pijem mrsno, mogu samo da kažem istinu ili da kažem krivo (slažem). 

Do sada sam birao drugu opciju odnosno izgovor (hvala, ne jedem meso, pijem lekove ako je alkohol u pitanju itd.).

To sto govoris nije od manjka gordosti nego. Nemoj da se stidis Hrista nikad i nigde da se ne bi i On tebe postideo u onaj dan. Ako te prijatelj pita zasto ne jedes meso, najprirodnije je da mu kazes sto. Nismo mi hriscani sekta neka pa da radimo sve u tajnosti. Mi Hrista unosimo u ovaj svet sobom po meri koja nam je data. Mozda je Hristos hteo kroz tebe da promuca tog dana tom coveku da ga cacne s pitanjem posta da ga priblizi Sebi za milimetar. 

Kao hriscanin ces zbog nekih stvari uvek odudarati od sveta ali ako si umeren i razuman okruzenje to cesto prihvati najnormalnije, a kad prihvate kao normalno nece biti nikakvig tajnog podviga koji cesto ljudima koji nisu monasi biva steta i izvor gordosti. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, ekdikos_apomahis рече

Наравно, поента је била да алкохол се алкохол може користити током поста, наравно у умјереној количини и у дане када није строги пост. Ко год је био на Светој Гори у децембру, зна да тамо износе ципуру у архондарији. Што се тиче правила поста, она су писана за монахе у манастирима. Када је већина народа живјела по селима, на својим имањима није било тешко да се ова правила примијене и на мирјане. Међутим данас имамо људе који свакодневно раде тешке послове у фабрици, који свакодневно путују итд... Свако треба да консултује духовног оца, тј. свог свештеника у вези са практиком поста, као што си и ти напоменуо. :)

Брате, није баш најзгодније коментарисати овако преко интернета, као што рече брат Вукашин, можда би било најбоље да попричаш са својим свештеником. Међутим, треба бити искрен у својој вјери. :)

Ма то за алкохол није страшно ако се попије 1-2.  Попијем и ја кад ми неко дође у госте, нормално је да га понудим и кад је пост, исто кад седнемо после Литургије, попије и свештеник са нама 1 љуту...

Ово друго је већ питање за свештеника, посебно зато што помисао може да мучи човека како се стиди да исповеди веру, око тога би требало попричати. То да ће многи коментарисати - ено га полудео пости и иде у цркву је гарантовано  :smeh1: Не треба обраћати пажњу.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...