Jump to content

Све то лепо о хришћанским надпастирима православним, католичким и протестантским

Оцени ову тему


Препоручена порука

CONFERENTIA EPISCOPORUM INTERNATIONALIS SS. CYRILLI ET METODII

MEĐUNARODNA BISKUPSKA KONFERENCIJA SV. ĆIRILA I METODA

INTERNATIONAL BISHOPS' CONFERENCE OF ST. CYRIL AND METHODIUS

344ql2c.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 82
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

Uskrsna čestitka metropolita Ibrahima

1

Uskrsnuće je najvažniji događaj u povijesti. Uskrsnućem je proslavljeno čovječanstvo. Naš je Spasitelj pobijedio sve svoje neprijatelja: grijeh, smrt i đavla, a čovječanstvo je zaodjenuo slavom i pobjedom – piše u svojoj uskrsnoj poruci metropolit Ibrahim.

Uskrsna-cestitka-metropolita-Ibrahima.jpg

„Evo, ja sam s vama sve dane do svršetka svijeta“, tim je citatom iz Matejeva evanđelja naslovio svoju uskrsnu poruku vjernicima metropolit Aleppa, u Siriji, Mar Gregorios Yohanna Ibrahim. Radostan sam jer mogu očitovati iskreno zajedništvo i čestitati Veliki tjedan muke i uskrsnuća našega Gospodina i spasitelja Isusa Krista. Radostan sam što vam se mogu obratiti i s vama dijeliti radost slavljenja jednog od najčvršćih stupova naše vjere: uskrsnuće našega Gospodina od mrtvih, nakon njegova razapinjanja poradi naših grijeha i njegove smrti poradi našega spasenja, ukopa i potom slavnoga uskrsnuća da nam podari život – piše metropolit.

Govoreći o Gospodinovu uskrsnuću, u poruci metropolit piše: Uskrsnuće je najvažniji događaj u povijesti. Uskrsnućem je proslavljeno čovječanstvo. Naš je Spasitelj pobijedio sve svoje neprijatelja: grijeh, smrt i đavla, a čovječanstvo je zaodjenuo slavom i pobjedom. Čovječanstvo je po uskrsnuću primilo beskrajne blagoslove, među njima i povratak, nakon dugog izbivanja, u krilo Oca nebeskoga i postalo je kćer milosti – stoji u poruci.

Sveti nas Pavao potiče – piše nadalje metropolit – da u knjigama tražimo istinitost uskrsnuća, da se vratimo izvorima života, posebice prorocima u Starom zavjetu, koji su jasno najavili Kristovo utjelovljenje, njegovu smrt i uskrsnuće. Sveti je Pavao istaknuo da je činjenica uskrsnuće od mrtvih, a da nema uskrsnuća ni Isus ne bi uskrsnuo. Stoga u Pavlovu navještaju osjećamo njegovu čvrstu vjeru: „Ako li Krist nije uskrsnuo, onda je neosnovano naše propovijedanje, neosnovana je i naša vjera.“

Kristovo je uskrsnuće osnovno za svezu između evangelizacije i vjere – tvrdi metropolit Ibrahim i dodaje: Uskrsnuće smatramo istinitim i neupitnim događajem, odričemo se i odbacujemo sve ideologije i intelektualne napore protiv uskrsnuća. Osjećamo dužnost priopćiti vam da u Siriji ove godine stvarno proživljavamo Muku. Osjećamo da je cijela zemlja, sa svim kršćanskim i muslimanskim stanovništvom, raspeta isto kao što je bio Krist razapet – tvrdi metropolit.

Ali i vjerujemo – stoji nadalje u poruci – da će Sirija uskrsnuti i zadobiti novu dimenziju glede slobode, demokracije, pravednosti i mira. Vjerujemo da će i svi naši dragi prijatelji i nadalje moliti za mir, naročito u ovim danima, za novu Siriju na zadovoljstvo njezinih stanovnika i susjednih država. Vjerujemo u Isusovo obećanje učenicima i njegovim sljedbenicima u Crkvi da će zauvijek biti s njima: „S vama sam sve dane do svršetka svijeta“ – stoji u zaključku poruke metropolita Mara Gregoriosa.(rv/bitno.net)

Preuzeto sa:

http://www.bitno.net...olita-ibrahima/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

nn1e6h.jpg

Neoficijalni prijateljski posjet nekolicine talijanskih franjevaca

arhiepiskopu Albanske pravoslavne crkve +Anastasiosu povodom

konferencije talijanskih franjevačkih delegata za Ekumenizam u Tirani.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Патриарх +Кирилл посетил собор в Пловдиве

28 апреля в ходе визита в Болгарскую Православную Церковь Святейший Патриарх Московский и всея Руси +Кирилл посетил пловдивский кафедральный собор во имя святой великомученицы Марины. В соборе Его Святейшество приветствовал Святейший Патриарх Болгарский +Максим. Предстоятель Русской Православной Церкви возглавил служение благодарственного молебна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Заједничко саопштење са сусрета патријарха Иринеја и кардинала Бозанића у Загребу, 8. јуна 2012.

zagrebv.jpg

У Надбискупском двору у Загребу у петак, 8. јуна 2012. године, загребачког надбискупа, узоритог кардинала господина Јосипа Бозанића, посетио је Предстојатељ Српске Православне Цркве, Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј. Томе сусрету су, уз Патријарха, присуствовали чланови Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве: епископ сремски господин Василије, епископ бачки господин Иринеј и епископ шумадијски господин Јован, као и митрополит загребачко-љубљански господин Јован. Уз Кардинала, присутни су били чланови Сталног већа Хрватске бискупске конференције: председник Хрватске бискупске конференције ђаковачко-осечки надбискуп монсињор Марин Сракић, сплитско-макарски надбискуп монс. Марин Баришић и ријечки надбискуп монс. Иван Девчић, затим председник Већа ХБК за екуменизам и дијалог сисачки бискуп монс. Владо Кошић, као и загребачки помоћни бискупи: монс. Валентин Позаић, монс. Иван Шашко и монс. Мијо Горски.

Размотрена су понајпре пастирска питања деловања двеју Цркава у контексту савремених друштвених околности. Послање Цркава усмерено је на проповедање Радосне вести Господа Исуса Христа и живљење њоме, те су у том смислу у средишту биле теме које се односе на изазове савремености, а на првом месту вредновање свештене тајне живота и Божјег акта стварања, посебно истичући достојанство човека од његовог зачећа до природне смрти, пазећи да се биотехнолошке могућности не злоупотребе и не претворе у идеологију против живота. У разговору је важно место дато истицању и заштити установе породице, као и вредностима везаним за брак као благословену и природну заједницу између мушкарца и жене.

Надовезујући се на те две теме, православни и католички епископи су нагласили важност васпитања деце, при чему његов неизоставни саставни део чини и верско васпитање. Речено је да није довољна само брига за неко вредносно неодређено образовање, тојест за образовање без препознатљивих вредности међу којима у друштву треба снажно чувати слободу исповедања вере, а у складу са њом и водити бригу за квалитетну конфесионалну веронауку у васпитним и образовним установама. С обзиром на односе двеју Цркава назначене су додирне тaчке и подручја постојеће и могуће будуће сарадње на теолошком, културном и црквено-пастирском плану.

Примећено је да је неизоставан допринос Цркава у заузимању за праведност и мир међу народима, као и у тражењу истине и поступању у складу са њом, како би се на примерен начин суочавало са евентуалним напетостима које произилазе из политичког деловања установа и појединаца. Верници обеју Цркава још увек осећају многобројне последице ратних страдања. Стога епископи обеју Цркава охрабрују све црквене, државне и грађанске институције, на свим нивоима, у обе државе, на неуморно залагање у отклањању последица рата, како би се ублажила страдања и олакшала патња свих погођених. Подржавају сва настојања око повратка свих избеглих и расељених особа у њихове домове и око остваривања њихових људских и верских права.

Судеоници сусрета, и као пастири својих верника и као грађани својих држава, свесни су да су многа питања из прошлости још увек камен спотицања. Гледајући у њима конкретне људе, епископи су се сложили да је потребно што пре расветлити догађаје за које још не постоји довољна осетљивост у хрватској и српској јавности. Подупрт је рад комисија које раде на истраживању комунистичких злочина и на доличном обележавању гробова жртава.

Осим тога, епископи двеју Цркава упућују позив одговорнима у политичком и друштвеном животу, али и сваком човеку који има нека сазнања о још увек непронађеним лицима, несталим у ратним страдањима деведесетих година прошлога века, да помогну у њиховом проналажењу или у информисању о њиховим гробовима. То је изузетан чин људскости и помоћи породицама које не престају да живе у свом болу, неке и више од две деценије. Свима који тугују и пате епископи изражавају не само жаљење него и своју људску близину и хришћанску солидарност и саосећање.

Епископима учесницима сусрета лежи на срцу да се сва догађања из прошлости размотре поштено и одговорно, како би се могли поставити здрави темељи за живот у истини међу припадницима два народа. Само тако се могу лечити ране и ведрије гледати у будућност.

Јасно је изражена жеља да се на свим нивоима развија искрен однос који ће остваривати правичност и једнак третман у поштовању хрватског и српског народа у Републици Хрватској и Републици Србији.

Као што јеванђелском светлошћу и снагом треба приступити прошлости, епископи су се својом пастирском бригом осврнули и на садашњост, позивајући нарочито своје вернике да сведоче своју хришћанску веру и живе према моралним начелима која им је поверио Господ Исус Христос, како би у друштву били квасац новога света, Царства Божјег.

Исказана је жеља да овај сусрет буде сведочанство заједничких хришћанских темељних вредности обеју Цркава и зато њихови учесници одлучно подстичу наставак започете сарадње на нивоу Бискупске комисије Хрватске бискупске конференције за дијалог са Српском Православном Црквом и аналогне Комисије Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве.

Патријарх је Кардиналу даровао крст који Српска Православна Црква дарује највишим достојанственицима, а Кардинал Патријарху уникатно дело „Мајка Божја од Каменитих врата“, уметнички рад академског уметника Дамира Матаушића.

Извор: Митрополија загребачко-љубљанска и Загребачка надбискупија

http://www.spc.rs/zajednichko_saopshtenje_sa_susreta_patrijarha_irineja_kardinala_bozanitsha_u_zagrebu_8_juna_2012

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Penzionisani nadbiskup pražski kardinal Miloslav Vlik

proslavio 80. rođendan letom u vazdušnom balonu.

Kardinál Miloslav Vlk na Karlštejně

Dijelom proslava osamdesetog rođendana kardinala Miloslava Vlka (17.5.1932),

http://en.wikipedia....ki/Miloslav_Vlk bila je posjeta starom kraljevskom zamku Karlštejn.

Razgledao je zamak i kapelu Svetog Krsta, porazgovarao s uzvanicama pri svečanom objedu

u restoranu Kod Ezopa, na kraju je blagoslovio balon s kojim je odletio preko Brda na jug.

Brda su brda u Češkoj blizu Karlštejna koje se jednostavno tako nemaštovito zovu - Brda.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...

Biskupi Škvorčević i Uzinić kod patrijarha Irineja

Objavljeno: 9, Kolovoz , 2012 15:15

Požeški biskup Antun Škvorčević i dubrovački biskup Mate Uzinić sudjeluju u programu priprave vjernika Beogradske nadbiskupije za svetkovinu Velike Gospe i 1700. obljetnicu Konstantinova edikta o slobodi kršćana.

Biskupi-Skvorcevic-i-Uzinic-susreli-se-sa-srpskim-patrijarhom.jpg

Foto: IKA

U beogradskoj Patrijaršiji biskupe Škvorčevića i Uzinića primio je 7. kolovoza srpski patrijarh Irinej. U biskupskoj pratnji bili su nadbiskup Hočevar, njegov generalni vikar fra Leopold Rochmes, kancelar dr. Milutin Novaković te župnik župe sv. Terezije Avilske u Požegi Ivica Žuljević. Biskupe je na ulazu u Patrijaršiju dočekao šef patrijarhova kabineta, vikarni episkop Andrej Cilerdžić. U dvorani prijema nadbiskup Hočevar predstavio je biskupe patrijarhu, nakon čega im je on uputio riječi srdačne dobrodošlice.

Biskup Škvorčević zahvalio je na pažnji koju patrijarh iskazuje dvojici hrvatskih biskupa ovim susretom, spomenuo snagu poruka koje je srpski patrijarh uputio prigodom nedavnoga posjeta Zagrebu, podsjetio na značenje susreta delegacija Katoličke crkve na čelu s kardinalom Kuharićem i Srpske pravoslavne crkve na čelu s patrijarhom Pavlom tijekom nedavnoga rata na kojima je osobno sudjelovao, spomenuo rad mješovitih komisija dviju Crkava i vlastito iskustvo s obzirom na liječenje rana uzrokovanih nedavnim ratom, organiziranje Dana čišćenja pamćenja i spomena mučenika i program koji se toga Dana održava u Jasenovcu, bratski odnos sa slavonskim episkopom Savom te nastojanja da mu bude na pomoć u teškom stanju njegove eparhije. Zauzeo se za pronalaženje mogućnosti da se u novim okolnostima nastavi dijalog i susretanje između dviju Crkava na razini mješovitih komisija ili na neki drugi način kako bi se međusobnim boljim poznavanjem dokidale predrasude, promicalo pomirenja i rješavali postojeći pastoralni problemi.

Biskup je zaključio da to “ne može učiniti nitko drugi umjesto nas”. Patrijarh Irinej istaknuo je kako je “teško protumačiti činjenicu da je u prošlom stoljeću na našim prostorima tako silovito progovorilo zlo među dvama narodima i da su u to bili uključeni i ljudi koji su se priznavali kršćanima i pripadnicima naših Crkava”, da je to ostavilo teške tragove i kako je jedino po susretu, razgovoru i dijalogu moguće nadvladati to stanje u kršćanskom duhu, “u svijesti da nam je isti Isus Krist, evanđelje i svete tajne”. U razgovoru su spomenute i neke poteškoće koje stoje na tom putu, ali i odlučnost da se od njega ne odustane.

Biskup Uzinić prikazao je patrijarhu nastojanja u Dubrovniku oko izgradnje povjerenja među vjernicima dviju Crkava, što ne ide lako nakon razaranja Dubrovnika u nedavnom ratu, pri čemu ima veliko značenje molba episkopa Grigorija Dubrovčanima da oproste zlo koje im je naneseno a jednako tako i njegova osobna molba upućena pravoslavnoj braći. Podsjetio je i na zajedničku molitvu te Dane kršćanske kulture u Dubrovniku na koje je pozvao i pravoslavne. Patrijarh Irinej je u razgovoru, među ostalim spomenuo patnju izbjeglih Srba iz Hrvatske koji se nalaze u Srbiji te istaknuo važnost omogućavanja njihova povratka. Biskupi su na primjeru Hrvata prognanih iz Banje Luke i drugih krajeva upozorili na složenost tog problema i zauzeli se da se putem crkvenog djelovanja još snažnije stvara pozitivno ozračje međusobnog prihvaćanja i pomirenja koje bi pomoglo da političari većom zauzetošću omoguće ostvarenje slobodnog povratka onih koji to žele.

Patrijarh Irinej predstavio je i program proslave 1700. obljetnice Konstantinova edikta o slobodi kršćana i pripreme u Nišu te je izrazio uvjerenje kako bi susret pape Benedikta XVI. s drugim patrijarsima pravoslavnih Crkava tom prigodom u Srbiji bio od velika značenja za uspostavljanje odnosa povjerenja i pomirenja među Crkvama na općoj razini, ali da u tom pogledu postoje određene poteškoće te se nada, unatoč kratko vremenu, da ih je još uvijek moguće prevladati.

Na kraju jednosatnog srdačnog i otvorenog razgovora biskup Škvorčević je patrijarhu Irineju uručio dvije srebrne medalje iskovane prigodom utemeljenja Požeške biskupije i njegova biskupskog ređenja i knjige a biskup Uzinić darovao je zlatnu medalju, mali kip sv. Vlaha i knjige. (ika/bitno.net)

http://www.bitno.net...ijarha-irineja/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

Momentos da Abertura do Ano Paulino

(Matthew 5:9) "Blessed are the peacemakers, for they shall be called sons of God."

Patriarch Bartholomew I and Pope Benedict VI are brothers in Christ. Likewise,

Catholics and Orthodox are brothers in our Lord Jesus Christ. So be it.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Блаженніший Святослав і члени Постійного Синоду УГКЦ у Шевтоні

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.4849435991742.207401.1172241988&type=1

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 weeks later...

530359_4519486078692_947401427_a.jpg

 

U petak 14.12. 2012. predao svoju dušu Gospodu benediktin arhimandrit Olivier Raquez, OSB (*1923 u Bruselu). Nenapadni i malo poznat ali uradio ogroman i vrlo zaslužan posao za istočne katoličke Crkve. U Papinskom grčkom kolegiju (Collegio Greco) bio prvo duhovnikom (1954–63), potom vicerektorom (1963–67) i rektorom (1967–95). U godinama 1994-2005 bio rektorom Papinskog rumunskog kolegija. Osim toga bio profesorom istočne liturgike na Anselmiani i Gregorijani. Ali glavno bio velikim duhovnikom i starcom. Вѣчная память!

 

Olivier Raquez was born in Brussels in 1923. A Benedictine at the Saint-André monastery in Bruges, he was ordained in 1949 and held the position of vice-master of novices for four years, 1950–1954. Since 1954, Fr. Olivier has lived in Rome carrying out tasks of formation, teaching, and service to the Holy See for the Eastern Catholic Churches. He was the spiritual director (1954–63), vice rector (1963–67), and rector (1967–95) of the Greek Seminary, and then the rector of the Pontifical Romanian College (1994-2005). For many years he has taught eastern liturgy at the Pontifical Atheneum of St. Anselm and at the Pontifical Gregorian University. In May 2000, St. Anselm’s conferred on him the title of doctor honoris causa.

 

http://www.lipaonline.org/writer/ae046.htm

http://collegiogreco.blogspot.cz/2012/12/deceduto-il-rev-archimandrita-olivier.html

http://collegiogreco.blogspot.cz/2012/12/in-memoria-dellarchimandrita-p-olivier.html

http://www.tyniec.benedyktyni.pl/pl/aktualnosci-benedyktyni-tyniec/zmarl-o-olivier-raquez-osb.html

Link to comment
Подели на овим сајтовима

702285_10151338681975027_1121236654_n.jp

 

FRASES DEL PAPA BENEDICTO XVI EN TWITTER, 19 Dic.2012:


"María recibe con gozo el anuncio de que será madre de Jesús, el Hijo de Dios hecho hombre. La auténtica alegría nace de la unión con Dios".

"En nuestro camino de fe hay momentos de luz y de oscuridad. Si quieres caminar siempre en la luz, déjate guiar por la Palabra de Dios".

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Sajt o crkvenoj istoriji - tamo je hronologija papa, nešto o simbolima, grbovima, znakovima i lturjiji, o Varikanu, fotogalerija i druge zanimljive stvari. 

 

http://www.cirkevnihistorie.estranky.cz/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...