Jump to content

depresija. kako se izlečiti. poželjni saveti sa ličnim iskustvom.

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 6 часа, Рапсоди рече

Док рецимо, Александра Нинковић Тасић је потпуно друга прича.

Čim ta ima dva prezimena, ne valja ta ništa kad ti ja kažem. 

  • Оплаках :)) 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, slovoA рече

На тим основама можемо само бити депресивни и бранити то нешто своје, затворени у себе, што депресија и јесте, као болест пада. Јер човјек није отпао од Бога, то је немогуће (по св. Максиму), него се падом затворио у себе. И као што се тиме затворио за благодат и општење са Богом

Svi smo pali, naša priroda je ranjena grehom. To niko ne spori.

Naša smrtna priroda je sklona bolestima, a neke bolesti utiču na naše misli i druge umne procese. Razlokani neurotransmiteri, hronično nizak krvni pritisak... to su sve merljive stvari koje se tiču naše veštastvene prirode, kao i bilo koja druga bolest.

Da li bi nekome obolelom od tuberkuloze, lupusa ili kancera pridikovao da je sam kriv i da bi mu bilo bolje da nije odvojen od Boga, kada su i najveći svetitelji stradali od bolesti?

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Violetta Valery рече

Da li bi nekome obolelom od tuberkuloze, lupusa ili kancera pridikovao da je sam kriv i da bi mu bilo bolje da nije odvojen od Boga, kada su i najveći svetitelji stradali od bolesti?

Расположење зависи од понашања и погледа на свет и ствари једнако као што нездрава исхрана и физичка неактивност утичу на развијање неких болести.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.6.2022. at 19:36, sanja84 рече

jel bolje? 

Ја сам се оно мало шалио. Али поента јесте у томе да се често затворимо у себе управо због самог начина како нам ближњи приступи.

Извини, ако сам те збунио.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 21 часа, Violetta Valery рече

Da li bi nekome obolelom od tuberkuloze, lupusa ili kancera pridikovao da je sam kriv i da bi mu bilo bolje da nije odvojen od Boga, kada su i najveći svetitelji stradali od bolesti?

Не ради се ту о придиковању. Нисам причао само о затварању за благодат, већ и о затварању ПРЕД БЛИЖЊИМ. Ту је заправо прича. Једини излаз из депресије је да се човјек отвори, што је придиковањем, наравно, немогуће постићи.

Зато сам и рекао оно на почетку, да треба мало дубље ући у ту причу, односно, да се отварамо једни за друге, а не да једни другима причамо о Богу, у празно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 26.6.2022. at 20:54, slovoA рече

већ и о затварању ПРЕД БЛИЖЊИМ

Ne želim da opteretim svoje bližnje problemima koji me muče, a koji postoje samo u mojoj glavi, jer sam ih sama sebi napravila.

Zato ne želim taj deo sebe da otvorim.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.6.2022. at 14:13, mirko1929 рече

Све у свему, једино ти сам себи можеш помоћи.

*Osebno nezavedno* je tisto, ki vsebuje doživljaje, ki se jih je nekoč posameznik zavedal, a jih je potem iz različnih razlogov potlačil, pozabil oziroma so bili vtisi prešibki, da bi napravili trajen, zavesten vtis.

 

*Kolektivno nezavedno* pa je mesto, kjer se nahajajo spominski sledovi, ki segajo tudi v pračloveške, živalske prednike in so podobni oziroma univerzalni pri vseh ljudeh.

 

*Kolektivno nezavedno* je poleg osebnega nezavednega, kjer domujejo predvsem naši kompleksi, širše nezavedno, ki je skupno vsem ljudem in temelji na določenih skupnih lokalnih značilnosti. V kolektivnem nezavednem najdemo arhetipe.

 

*Kompleks* pomeni osebne nezavedne vzorce čustev, spominov, zaznav ali želja, ki so organizirani okrog skupne teme.

 

*Arhetip* je neke vrste psihološki gen, podedovan del naše duše, ki povezuje telo in dušo. Energetsko so zelo močni in se jim je težko upreti.

 

Ne ranimo se sami in ne ozdravimo sami.

 

Kar se človeku zgodi v tem življenju, in še pomembnejše, kako se človek odzove na dogodke v življenju, bo prizadelo prihodnje rodove.

 

Zdi se, da lahko v svojem »osebnem« nezavednem v sebi »povzamemo« čustveno strukturo prednikov in razširjene družine globoko iz preteklosti. V kolektivnem nezavednem so zakopane izkušnje vseh preteklih rodov človeškega rodu.

Če se spor ne razreši v družini, se prenese v naslednje generacije. Če ima neka ženska spor in ga ne razreši, bo verjetno prešel k njenim otrokom, ki ga bodo potem prenesli njihovim otrokom.

 

V meni ni samo to kar se je zgodilo meni osebno, ampak tudi to, kar se je zgodilo v moji družini v preteklosti.

 

Carl Gustav Jung

 

 

 [5] I am the vine: you the branches: he that abideth in me, and I in him, the same beareth much fruit: for without me you can do nothing.

Gospel According to St John, Chapter 15

 

 

 [5] But he was wounded for our iniquities, he was bruised for our sins: the chastisement of our peace was upon him, and by his bruises we are healed.

Prophecy of Isaias (Isaiah), Chapter 53

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 1.7.2022. at 19:34, Violetta Valery рече

Ne želim da opteretim svoje bližnje problemima koji me muče, a koji postoje samo u mojoj glavi, jer sam ih sama sebi napravila.

Zato ne želim taj deo sebe da otvorim.

Није то та прича. Не отвара се човјек тако, као да по потреби отвара неке фиоке у свом бићу, за друге, по свом "личном" нахођењу. Јер то ЛИЧНО већ подразумијева однос између различитих личности, те ти други, као личности, никако не могу стати у те фиоке.

Што један од наших владика рече (отприлике), с болом и тешком муком се отварамо за благодат! А тако се (то већ ја додајем) отварамо и за ближњег, да би га заиста примили са свим непознаницама, а не са намјером да га стрпамо у неку од тих фиока, као нешто познато.

Просто, у стању депресије се човјек не суочава са ближњим као са личношћу, већ као са природом (човјека) коју познаје. Зато ни не види ту излаз. И нити се отвара за личност ближњег, нити преко ње за оног заиста Ближњег и за богопознање, као једини излаз из тог стања (депресије = униније, чамотиње).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 25.6.2022. at 14:43, Рапсоди рече

Добре помисли, добре помисли....па коме не би реално. Ја купила мало боровница са његове плантаже....са благословом оца Пеђе...:smeh1:

Koliko koštaju? 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...