Jump to content

depresija. kako se izlečiti. poželjni saveti sa ličnim iskustvom.

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Ćiriličar 

Дај диплому психијатра на увид.

Ако ли је немаш ућути.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Драгана Милошевић рече

@Ćiriličar 

Дај диплому психијатра на увид.

Ако ли је немаш ућути.

Ima ono ko čito-odo. (na drini ćuprija). 

Verujem da bi ćirilko mogao da posrami neke psihijatre, ali je zaboravio kako je početnicima u bolesti, ili zrelom životu. 

Ćiriličar. Egocentrizam. Mislim da svako prođe epizodu u životu kad treba da porazmisli o svom životu. Pogotovu kad imaju puno slobodnog vremena ili neku nesreću u životu. Mnogi ljudi, čak i jako stari počnu govoriti e ovaj me povredio, onaj. Kad sam bio u vrtiću.. I to čoveku sa strane deluje smešno. Ali nije. To su povrede, ožiljci, koji su se trpali pod tepih. I to treba nekako uz Božiju pomoć polako obraditi, prežvakati i na kraju oprostiti.

Nataša, ne znam za psihoterapeute. Možda mogu da pomognu, ali koliko poznajem taj svet. Psihijatre ili psihoterapeute... Znam ih ceo život sa studija... I sami vode borbu, i prodaju floskule. Zato treba tražiti nekog dobrog, i proverenog. Ali najbolje je kada bi Gospod na put poslao nekog svog. Ja sam čak i svađom na ovom forumu, od nekih, mnogih ljudi, naučila nešto. Otvori ti neko oči. Čak i dete. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Natasa. рече

 

Zato sam i pitala za nekog sa iskustvom...da li je terapija pomogla, u kojoj meri... šta se tu dešava uopšte. 

Ja sam pre nekih 15 godina pila lekove 3-4 meseca. Neke serotoninske antidepresive. Pre toga sam imala simptome da sam se povukla u kuću. Dobro, čini mi se da sam više imala agorafobiju od depresije. Ali nisam bila ni nešto puno srećna. Lekovi su na mene delovali tako, da sam lakše podnosila odlazak na posao i bivanje tamo. Počela sam da se smejem. Ali, kvaka. Smeješ se, a u duši pustoš. Počinješ da budeš nešto, što nisi. Menja ti ličnost. I na kraju ne znaš ko si. Lekovi, ili bolest, ili šta. Neka biohemija mozga, i lutka u lutkastom pozorištu. Tako da da sam prestala da pijem taj lek. Ali, pomogao je. Između dva zla, manje. 

  • Свиђа ми се 1

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Natasa. рече

Ne znam... strašan je demon očajanja, veliko iskušenje i za depresivca i za okolinu, pogotovo ako nemaju svest šta je to tačno.

Тако је. Иако је депресија болест душе и као такву је медицина и лијечи, кад она постане клиничка, већ је на граници духовне болести, тј. ђавоиманости. И зато је медицина често ту немоћна, може само да умртви то биће и претвори га у биљку. Али управо то свједочи о самој ипостаси (духу) човјека, која и тако потиснута опстаје у најцрњем мраку. И док се у том стању депресије просопо (маска на лику човјека) сасвим јасно показује у том мраку, испод те маске ипак дише неко биће, чија ипостас још није изгубљена, барем за Бога.

И управо је ту читав наш посао, као хришћана, да мало дубље уђемо у ту причу и почнемо да сагледавамо (созерцамо) и оно што је испод тог површног доживљаја и виђења свијета и човјека.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za ono malo što sam radila u Srbiji, depresivni ljudi su uglavnom bili žrtve tranzicije, koji su izgubili poslove, koji nisu vaspitani da "kradu" ili nešto preko veze da grabe. Sa decom koju treba hraniti. Divni ljudi. 

A poznavala sam lično i nekoliko ljudi sa pravim doživotnim dijagnozama, koje je rodbina vukla po manastirima. Na egzorcizme. A ljudi se mirno krste i pričešćuju. To đavoimani ne rade. Većina ozbiljno bolesnih su prosto bolesni. I otac Tadej je imao tu borbu i pisao je i govorio sve iz svog ličnog iskustva. 

Ali razumem. Stigmatizam kod raje radi svoje. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, sanja84 рече

Za ono malo što sam radila u Srbiji, depresivni ljudi su uglavnom bili žrtve tranzicije, koji su izgubili poslove, koji nisu vaspitani da "kradu" ili nešto preko veze da grabe. Sa decom koju treba hraniti. Divni ljudi. 

A poznavala sam lično i nekoliko ljudi sa pravim doživotnim dijagnozama, koje je rodbina vukla po manastirima. Na egzorcizme. A ljudi se mirno krste i pričešćuju. To đavoimani ne rade. Većina ozbiljno bolesnih su prosto bolesni. I otac Tadej je imao tu borbu i pisao je i govorio sve iz svog ličnog iskustva. 

Ali razumem. Stigmatizam kod raje radi svoje. 

Šta misliš o pravoslavnom viđenju stvari... iz svog ličnog i profesionalnog iskustva. Je l preteruju sveštenici, je l im dobar pristup? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Natasa. рече

Šta misliš o pravoslavnom viđenju stvari... iz svog ličnog i profesionalnog iskustva. Je l preteruju sveštenici, je l im dobar pristup? 

Nisam se družila sa sveštenicima puno. Šalim se. Samo znam da sam ja, tad kad sam imala problem, otišla u pravoslavni duhovni i centar u beograđanci. I tamo mi je doktorka prepisala taj antidepresiv. I posle rekla kako da ukinem lek, postepeno. Kad sam izjavila da meni to ne treba više. 

Kao lekar, mogu da kažem da je svaka osoba slučaj za sebe. I takav pristup treba da imaju i sveštenici mislim. 

Recimo, gordost, što kaže Ćiriličar. Neko upadne u depresiju, jer je kaže gord. A ustvari, većina gordosti proizilazi iz kompleksa. A kako nastaju kompleksi. Rano u detinjstvu te neko tlači, uvredi, ponizi.. I posle budeš rob toga ceo život. A moglo je da se reši jednom rečju. Zapravo  "najgordiji" ljudi, su po mom mišljenju žrtve. Gledaš čoveka kakav je bio, I kakav je mogao biti,da je imao drugačiji tok života i drugačiji slučaj okolnosti. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Драгана Милошевић рече

Дај диплому психијатра на увид.

Ако ли је немаш ућути.

 

Селе....изјава "депресија је болест као и свака друга болсте", је једна НЕобична глупост. Ако је још изговори човек који има те проблеме, тек је онда екстремна глупост.

Психијатар није бог, него најчешће најлошији студент медицине. Замисли, рецимо комбинацију: либерал, хомосекуалц, и психјатер!

О којој, јадној, диплми ти причаш? Диплому има и Несторовић и Кон, па шта? Исто мисле? Каве ти глупости ваљаш - јеси ти биће разумно или ти је нека психо-идеологија памет окупирала? Имаш попа свеца имаш попа курвара, исту диплому имају. О чему ти причаш?

 

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, sanja84 рече

poznavala sam lično i nekoliko ljudi sa pravim doživotnim dijagnozama, koje je rodbina vukla po manastirima. Na egzorcizme.

Ajoj... heavy. 

Skoro je izašao neki snimak gde se vrši egzorcizam nad autističnim detetom... nisam mogla da odgledam. Ko to radi i po kojim kriterijumima se zaključuje da je potreban :0426_feel:

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 минута, Natasa. рече

Ajoj... heavy. 

Skoro je izašao neki snimak gde se vrši egzorcizam nad autističnim detetom... nisam mogla da odgledam. Ko to radi i po kojim kriterijumima se zaključuje da je potreban :0426_feel:

Da, to je baš... Ali baš. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, sanja84 рече

Kao lekar, mogu da kažem da je svaka osoba slučaj za sebe. I takav pristup treba da imaju i sveštenici mislim. 

Катедра на ПБФ-у за пастирску психологији није кадра, сматрам (моје

 

лично мишљење) да одшколује способе кадрове да се одупру изазовима. Доста предмета на ПБФу треба укинути и заменити овом тематиком. Ово су смртно озбиљне ствари. Психијатрија је преузела улогу свештеника, људи су пробљени и полупани, очајни, и све ће им горе бити. Свештеници, већина, или нема воље и времена а већина нема способности да се носи са тим проблемима.

Проф. Јеротић се упокојио, Патријарх нема времена, ко сад то води, Каран....све то не може да се одупре проблематици.

 

пре 12 минута, sanja84 рече

Recimo, gordost, što kaže Ćiriličar.

Ја често правим грешке страшне...ПРЕцењујем људе, увек мисим боље и више о њима...тако сам умислио да већина људи овде зна основе правослаља...али како време иде видим да људи овде неке преподобне глуме, пстирају шта све не да ти се "занебеса" а азбуку не знају....људи бре, није то рекао Ћириичар.

Гордост је у нашим жилама, ради ње умиру си од Адама до нас....и сад се нека тека нађе увређена ако јојкажеш да је узрок, генерално, депресије егоцентизам. Мисим стварно....и још спомиње психијтре.

Страшно је то што људи стварно, али стварно, не желе да науче о својој вери...азбуу макар. Па бре, узми дете од 3 године, нико га није учио, одмах почне да с еправда, да пружа прст у друго дете, да оће све з асебе и сл. КО је научи то дете супротно ономе што га родитељи уче? Па урођени ГРЕХ! Бре, ајде не морају "обични" верници знати одлуке Сабора, или јереси из појединог века...али азбуку да не знамо...ко папагају "лекови", "болест ко и свака болест"

Овде неки ваљају неку преподобност а понашају се као да су имонизовани од греха, гордости, сујете, егоцентриѕма....

УЗРОК ДЕПРЕСИЈЕ ЈЕ ЕГОЦЕНТРИЗАМ - ТАЧКА! Не вичем, подвлачим! Е_ГО_ЦЕН_ТРИ_ЗАМ! И то тако да је реч "егоцентризам" једна одабрана, блага, бирана реч...има и синонима...разних.

То је генерално тако, а сваки човек је маки космос, тако да то треба узети за полазну тачку.

Питање, реторичко: педер, вегетаријанац, либерал по убеђењу и психијатар. Монах, православац, психијатар! Исту школу учили - хоће ли имати исти приступ проблематици? Ако неће, па зар није психијатрија "наука" - мислим, не могу се зезати са "научним доказима"!

 

Људи бре, памети се призивајте...научите о својој вери макар забуку..."ДЕПРЕСИЈУ ЈЕ ПОПУСТИО ГОСПОД НА ОНЕ КОЈИ НЕ ЗНАЈУ ИЛИ НЕЋЕ ДА ПРИНЕСУ ПОКАЈАЊЕ"!

Светитељка формулисала, али депресија је призив, позив Господа : ајде к Мени! А то "ајде к Мени" није ко сестра горе што психијатра гледа ко бога, а депресију ко пролив јер и то је "ко и друга болест". Па сад за депресију овај прашак, а за пролив онај - и ајмо даље. Треба да се учи, не за дипломе него да се зна азбука своје вере...макар то....сви ми смо горди, сујетни, егоцентрици.

Владика Атанасије је говорио: "Неће Бог СЛАБИЋЕ у Рају"! Да, Сања, дивни људи, депресивни....не умеју да краду? Ја нисам крао, па сам радио свашта и потуцао се којекуда. Па што сам пун живота? Селе...немој да лажемо, да КРОВОВЕРЈЕ....то што је неко "диван", је ли он безгрешан, имун на сујету, на его?

Ви наступате овде као православни левати....као да немате греха....а као да Црква својим учењем осуђује....жена горе болује а ваља назаисливе будалашине....ниј епролив исто што и депресија, депресија је правац ка суициду. Депресија је обрнут правац живитног усмерења...ајд ен ебаш обрнут, али стагнација....али и ПРИЗИВ од Бога. Жуто ротационо се упалило...

И кад ми у депресији помиљу "лекова" коса ми се диже...то је хемија, то не лечи болест, него санира симтом, помаже човеку да издри свакодневницу. ЛЕк је нешто што ЛЕЧИ, што ИЗЛЕЧИ, у психијатрији лекова нема, имају стимулативни медикаменти који утичу само и само на симтоме, не на уроке и саму болест.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Ćiriličar рече

Катедра на ПБФ-у за пастирску психологији није кадра, сматрам (моје

 

лично мишљење) да одшколује способе кадрове да се одупру изазовима. Доста предмета на ПБФу треба укинути и заменити овом тематиком. Ово су смртно озбиљне ствари. Психијатрија је преузела улогу свештеника, људи су пробљени и полупани, очајни, и све ће им горе бити. Свештеници, већина, или нема воље и времена а већина нема способности да се носи са тим проблемима.

Проф. Јеротић се упокојио, Патријарх нема времена, ко сад то води, Каран....све то не може да се одупре проблематици.

 

Ја често правим грешке страшне...ПРЕцењујем људе, увек мисим боље и више о њима...тако сам умислио да већина људи овде зна основе правослаља...али како време иде видим да људи овде неке преподобне глуме, пстирају шта све не да ти се "занебеса" а азбуку не знају....људи бре, није то рекао Ћириичар.

Гордост је у нашим жилама, ради ње умиру си од Адама до нас....и сад се нека тека нађе увређена ако јојкажеш да је узрок, генерално, депресије егоцентизам. Мисим стварно....и још спомиње психијтре.

Страшно је то што људи стварно, али стварно, не желе да науче о својој вери...азбуу макар. Па бре, узми дете од 3 године, нико га није учио, одмах почне да с еправда, да пружа прст у друго дете, да оће све з асебе и сл. КО је научи то дете супротно ономе што га родитељи уче? Па урођени ГРЕХ! Бре, ајде не морају "обични" верници знати одлуке Сабора, или јереси из појединог века...али азбуку да не знамо...ко папагају "лекови", "болест ко и свака болест"

Овде неки ваљају неку преподобност а понашају се као да су имонизовани од греха, гордости, сујете, егоцентриѕма....

УЗРОК ДЕПРЕСИЈЕ ЈЕ ЕГОЦЕНТРИЗАМ - ТАЧКА! Не вичем, подвлачим! Е_ГО_ЦЕН_ТРИ_ЗАМ! И то тако да је реч "егоцентризам" једна одабрана, блага, бирана реч...има и синонима...разних.

То је генерално тако, а сваки човек је маки космос, тако да то треба узети за полазну тачку.

Питање, реторичко: педер, вегетаријанац, либерал по убеђењу и психијатар. Монах, православац, психијатар! Исту школу учили - хоће ли имати исти приступ проблематици? Ако неће, па зар није психијатрија "наука" - мислим, не могу се зезати са "научним доказима"!

 

Људи бре, памети се призивајте...научите о својој вери макар забуку..."ДЕПРЕСИЈУ ЈЕ ПОПУСТИО ГОСПОД НА ОНЕ КОЈИ НЕ ЗНАЈУ ИЛИ НЕЋЕ ДА ПРИНЕСУ ПОКАЈАЊЕ"!

Светитељка формулисала, али депресија је призив, позив Господа : ајде к Мени! А то "ајде к Мени" није ко сестра горе што психијатра гледа ко бога, а депресију ко пролив јер и то је "ко и друга болест". Па сад за депресију овај прашак, а за пролив онај - и ајмо даље. Треба да се учи, не за дипломе него да се зна азбука своје вере...макар то....сви ми смо горди, сујетни, егоцентрици.

Владика Атанасије је говорио: "Неће Бог СЛАБИЋЕ у Рају"! Да, Сања, дивни људи, депресивни....не умеју да краду? Ја нисам крао, па сам радио свашта и потуцао се којекуда. Па што сам пун живота? Селе...немој да лажемо, да КРОВОВЕРЈЕ....то што је неко "диван", је ли он безгрешан, имун на сујету, на его?

Ви наступате овде као православни левати....као да немате греха....а као да Црква својим учењем осуђује....жена горе болује а ваља назаисливе будалашине....ниј епролив исто што и депресија, депресија је правац ка суициду. Депресија је обрнут правац живитног усмерења...ајд ен ебаш обрнут, али стагнација....али и ПРИЗИВ од Бога. Жуто ротационо се упалило...

И кад ми у депресији помиљу "лекова" коса ми се диже...то је хемија, то не лечи болест, него санира симтом, помаже човеку да издри свакодневницу. ЛЕк је нешто што ЛЕЧИ, што ИЗЛЕЧИ, у психијатрији лекова нема, имају стимулативни медикаменти који утичу само и само на симтоме, не на уроке и саму болест.na

Naravno da si precenio ljude. Čovek došao, prvi post a ti odmah po teškoj artiljeriji. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar ima tu još toga. Vreme u kome živimo, mesto u kome živimo. Vode se ratovi na svim poljima. Preopterećeni smo informacijama. Istanjuju nam živce. Da ne spominjem klimatsko, psihotropno, biološko oružje. Ljudi prosto nisu spremni za ovo. Sve u šta smo verovali, više ne važi. Zbunjeni smo. Da se zatvorimo u neki faradejev kavez ne bi pomoglo. Ubrzalo se vreme... Ti, budi zahvalan Bogu što si, kako kažeš radostan.  Nisi prošao lagan put do toga... Treba učiti hodati. Meni su osnovne stvari postale jasne čitajući pasija svetogoraca. "Pojednostavite svoj život" . Tako se zvala knjiga, ili njen deo. Otac tadej i pajsije svetogorac. Moja preporuka. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...