Jump to content

depresija. kako se izlečiti. poželjni saveti sa ličnim iskustvom.

Оцени ову тему


Препоручена порука

За почетак треба да скапираш да је то као свака друга болест, проћи ће.

Верујем да мислиш управо супротно.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Драгана Милошевић рече

За почетак треба да скапираш да је то као свака друга болест, проћи ће.

Верујем да мислиш управо супротно.

upravu si mislim upravo suprotno. hvala.

I reče mu žena: oćeš li se još držati dobrote svoje? Prokuni Boga, pa umri. A on joj reče: govoriš kao luda žena; dobro smo primali od Boga, a zla zar nećemo primati?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У сваку депресивну мисао, угурај бар једно, Господе помилуј. И нека ти то буде образац живљења. Што више тих, Господе помилуј, и што више мисао усмјерена ка богопознању. Јер Његовим постојањем одређено је и наше, по којем нам депресија, просто, сљедује, због пада. Без Христа, као оваплоћеног, васкрслог и вазнесеног Бога, ми смо само бића предодређена за смрт. И ту ти је коријен сваке депресије, у тој суочености човјека са смрћу као чином у којем Бог (Христос) нема никаквог удјела. Али само због тога што Га не познајемо и читаво своје постојање одређујемо сами по себи, по тој истој природи човјека која нема куд, него да буде депресивна.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Uzrok depresije - neblagodarnost iznikla iz sujete i gordosti. Nerelaan pogled na svet oko sebe, a i na sam smisao zivota. Depresija je, izmedju ostalog, plod velikog neznanja. To sto inteigentni ljudi padaju u depresiju ne znaci da su ono sveznalci - upravo im znanje i delom inteligencija cest budu "kora od manana" na koju se okliznu i polome kicmu.

Blagodaran covek ne moze biti depresivan. Baka hoda sokakom, ima koru leba, 2 kokoske i masu rdbine koju je sahranila i na pitanje "kako si bako"?, uvek odgovara: "Dobro, Bogu fala", Iako nosi krvave i suzne rane na dusi. Mitropolit Amfilohije je najbolje formulisao depresiju, kratko - gnjilost duse. Crve neki grizu dusu...pa koliko ce pomoci hemija...ja ga ne videh izlecenog od "srecnih tableta".

Depresija, mori coveka - tesko ljudima koji zive u zajednici sa depresivnim....tu se prokaze kakvi su. To sto s osecajno (=sentimentalni), pa svi smo mi osecajni...samo ako napravimo od sebe male princeve i princeze....kmezavom detetu daj sta hoces, ne pomaze, a cilom seljacetu, daj lizalo ono presrecno.

Sto reko Djura Jaksic "kupi mi, baba, ah kupi, pecenja jareceg. Dete na vasaru, ne interesuju ga djidje-bidje, daj mu da se najede....e, takvi nisu depresivni no srecni.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Depresivan covek ako ne zadre u dubinu problema - ne da kopa po detaljima, formi: ovaj rekao ovno, ova mi uradila ono - isti je kao slep covek koji pipa po mraku sobe da nadje prekidac, a struje nema uopste.

Jako teski ljudi, generalno, jako tesko biti u zajendici sa njima - negde su omasili ispravan pogled na svet oko sebe, i sam smisao zivota. Jako opasna stanja su to...to znaju samo oni koji zive sa tim ljudima - egocentrici, teski egocentrici.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Preporuka depresivnima, 100% leci depresiju: zaboravite sebe, nadjite nakog bliznjeg i zrtvujte se za njega, uzmite na sebe njegove probleme, pomazite mu, ili nadjite smisao u nekim "visim" stvarima, humanitarnim, ma kavim, sa uzvisenim ciljem - ali anonimno, ne da bude "eee, jesi dobar sto si takav".

Nestace vam depresije istog trena. ALI to samo ako zagzite svoj ego, a istinski brinete o drugom. Brinte se za Srbiju! Brinite se za beskucnike u Siriji, u Ukrajini, ali bez politickih boja. Brinite se za malom decom koja se bore za zivot - a dokle cete visi da kuumacete kak vama vaza nesto nije potaman? Nemas para da udelis, brini se za nesrecnike - vasa depresija je egocentrizam. Vasi problemi su najcesce prasina - naspram milijardama: gladnih, zednih, bez osnovinih uslova za zivot, bolesnih, proteranih, izbeglih, iskoristenih, dece...male dece koja rade po vlaznim podrumima za 2 dolara po 12 sati...depresija je e-go-cen-tri-zam!

To je strasan greh, to je put ka suicidu. Ne stoji u kalendaru dzaba medju smrtnim gresima: ocajanje. Oprostite depresivn...vi jeste bolesni, a bolest vam je - egocentrizam! Sve ste usmerili na sebe.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar

Ооп, полако братац.

Боље посетит лекара. Лекови + психотерапија+ активан црквени живот.

Не може овако све да генарилизујемо, нити сваки болесни одговара на исти образац лечења.

пре 9 часа, Ćiriličar рече

To je strasan greh, to je put ka suicidu. Ne stoji u kalendaru dzaba medju smrtnim gresima: ocajanje. Oprostite depresivn...vi jeste bolesni, a bolest vam je - egocentrizam! Sve ste usmerili na sebe.

Јесам, али ми је и родбина помогла да паднем још у дубљи понор. Зар нису могли да ми буду ослонац, док мозак не прездрави, да могу свесно почети лечење?

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ако мене питаш, немој прибегавати хемији (фармакотерапији) никако и нипошто (мада мањак Д витамина, као и неких витамина из Б комплекса може изазвати психолошке тегобе, па чак и озбиљна неуролошка обољења, тако да слобоно можеш прибећи суплементима, наравно, опет у неким нормалним количинама, aли они нису опасни за разлику од лекова). Такође не сматрам да ће ти црква помоћи. Управо супротно, активан црквени живот ти само може помоћи да упадаш све дубље и дубље у разне патологије (јер по правилу онда почнеш да задајеш себи задатке и жеље које је немогуће испунити) и може од потпуно здравог човека направити неуротичну скрупулозну руину потпуно неспособну за живот (наравно, ово није нужно, али може врло лако да се деси). Али, унети ред и поредак, дисциплину у свој живот, то свакако! Суштински, неопходна је промена начина размишљања, и начина живота, као и животних вредности / погледа на свет и ствари. Сад, све ово је лако рећи, а тешко остварити. То мора човек сам са собом некако да сконта. Да му кврцне у глави. Да схвати да је у заблуди, да схвати да је оно за шта је сада убеђен да је смак света, да су све то заправо трице и кучине, крајње небитне ствари. На шта не можеш да утичеш, прихвати (увек зрело прихватај реалност), али бави се оним на шта можеш да утичеш. Све у свему, једино ти сам себи можеш помоћи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 22 часа, Ćiriličar рече

Uzrok depresije - neblagodarnost iznikla iz sujete i gordosti.

Узрок депресије - пад (чак и географски смо из Раја пали у депресију). Из пада произилази све што си побројао: неблагодарност због сујете и гордости, нереалан поглед на свијет и смисао живота, и што је најбитније - незнање. Јер депресија је управо то што кажеш, плод незнања. Али не, академског незнања, ни непознавања свијета и човјека, та знања су и те како присутна у депресији. Ту једино нема - богопознања, по самим посљедицама пада.

Стање депресије је стање пада, који човјек не препознаје и у њему себе види као жртву, а не као виновника. И наравно да ту не препознаје Христа, нити уопште поставља питање богопознања, као јединог излаза из тог стања пада и депресије.

Тек кад у Христу препознамо Бога, сви наши гријеси, и пад, и смрт, неће више бити разлог за депресију, већ да свим својим бићем уђемо у то богопознање што нас ослобађа од свих мракова. И једини лијек за депресију је богопознање! Умјесто готових одговора, да човјек почне да се пита о свом постојању.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar znam da si imao problema sa sestrom, i da je verovatno bilo teško biti jak za oboje. Ali i tad sam se svađala sa tobom i sad ću. 

Ja kad sam smor, zamolim druge da se mole za mene. Pa onda počnem, onako malo podignuta njihovim molitvama, i sama da se molim.. I nekako sve prođe. To je krst sa kojim neku ljudi žive. Neki ljudi su osetljiviji od drugih. Emotivniji. Takvog su materijala. Nema veze sa ovim što Ćiriličar priča. Kao da je lako boriti se sa gresima. 

Mislim da treba smanjiti želje i prohteve od sebe i drugih. Možda je to rešenje. 

"Drži svoj um u adu i ne očajavaj"

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Здравље не подразумева лак живот. Колико здравих имају тежак карактер?

Спремна сам да се свађам са свима који навијају за активан црквени живот у време кад особа можда нема вољу да устане из кревета, побрине за личну хигијену....

Полако, све има своје време.

Радуј се, Нектарије, велики Архијереју Божји!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 53 минута, Драгана Милошевић рече

Спремна сам да се свађам са свима који навијају за активан црквени живот у време кад особа можда нема вољу да устане из кревета, побрине за личну хигијену...

Клиничка депресија се не зове случајно клиничка, то су већ озбиљни стадијуми. А са субклиничком депресијом је мало другачије. Треба разликовати то двоје.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 3.6.2022. at 1:54, Ćiriličar рече

Jako teski ljudi, generalno, jako tesko biti u zajendici sa njima - negde su omasili ispravan pogled na svet oko sebe, i sam smisao zivota. Jako opasna stanja su to...to znaju samo oni koji zive sa tim ljudima - egocentrici, teski egocentrici.

Znam jednu osobu koja je bila u braku sa depresivcem. Isto je ovako opisala... deluje mi da ga sad mrzi iako se svim snagama trudila da uspe. Sad i ona ide na terapiju, nije pala u depresiju, ali prija joj razgovor sa psihologom. Užas je to i za obolelog i za okolinu. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Драгана Милошевић рече

Колико здравих имају тежак карактер?

Jedno je težak karakter drugo je da osoba ne može da funkcioniše.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...