Jump to content

Епископ Фотије: Обновљени нишки разговори СПЦ и МПЦ, могуће васпостављање канонског јединства већ на мајском Сабору

Оцени ову тему


Препоручена порука

@Hadzi Vladimir Petrovic Koji je onda razlog da bilo ko bude pravoslavan, a ne nešto drugo? Njegova porodica će biti Crkva, njegovo zaljubljivanje ljubav Hristova.... Ja imam druga koji je počeo da podržava ili bar se kreće u tom pravcu, Hare Krišnu, vodio sam rasprave sa njim na tu temu, pokušavajući da mu objasnim zašto mislim da je u pravoslavlju punoća/istina. Međutim, njegovi argumenti su: ,,postoje različiti putevi do istog, ja hoću nešto univerzalno, Hristos je još jedna inkarnacija Krišne..." Ako ne smatram da Pravoslavna Crkva ima nešto što drugi nemaju, i da Krišna nije Hristos, ja ne znam kako da razgovaram s njim o tome.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Koji je onda razlog da bilo ko bude pravoslavan, a ne nešto drugo? Njegova porodica će biti Crkva, njegovo zaljubljivanje ljubav Hristova.... Ja imam druga koji je počeo da podržava ili bar se kreće u tom pravcu, Hare Krišnu, vodio sam rasprave sa njim na tu temu, pokušavajući da mu objasnim zašto mislim da je u pravoslavlju punoća/istina. Međutim, njegovi argumenti su: ,,postoje različiti putevi do istog, ja hoću nešto univerzalno, Hristos je još jedna inkarnacija Krišne..." Ako ne smatram da Pravoslavna Crkva ima nešto što drugi nemaju, i da Krišna nije Hristos, ja ne znam kako da razgovaram s njim o tome.

Jer nema nista drugo, jedna, apsolutna i univerzalna Crkva, koja na odredjen nacin obuhvata _ prepoznaje:  jeretike kao jeretike, muslimane kao zabludjele starozavjetnike itd, a sve kao Hristove ikone u nekom stanju, svete kao svete, prepodobne kao prepodobne, izopstene kao izopstene.

Pa da, neki Hrista razumjevaju kao Krisnu, reinkaranciiju - idol, neki kao pejgambera proroka, neki kao kopile, neki kao ideju... da ne ponavljam.

Posto je Hristos kamen ugaoni, preporecni, i posto su ujedno oni i pored takve vjere Hristovi obrazi, to oni govore o sebi da su izrodi Izraela, lazni proroci, bezlicni,... ideolozi, zbirovi... ne pri svome obrazu i sustini - Hristu, po svome odnosu sa svojom sustinom on generisu odredjeno stanje zapalosti, vrstu svjeta, drzave, prelest, poredak.

Ili da se ipak ponovim tu spada Hristos kao pojam, Hristos kao ideja, Hristos kao presjedavajuci presjednistva:D, Hristos kao Jungov arhetip... jednom rjecju "Plasticni Isus" objekat svjesti sa kojim po svojoj, svjesnoj ili nesvjesnoj volji raspolozes.

Naravno da ce mu porodica ili bilo koja ljubav biti Crkva, jer gdje se dvoje vole i njeguju ljubav- oni rastu iz blagodati u blagodat, i da su Robinzon i Robinzona Kruso, medju njima ce po mjeri blagodati_ljubavi, sijati nas jedan i jedini Isus Hristos, i Crkva ce ih prepoznati kao svete, a Duh Sveti ce ih dovesti u Crkvu, i nauciti svemu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Pa da, ali to ,,neko stanje Hristovih ikona" mi i jeste problem. Sveto stanje je valjda bolje od nekog stanja, a nisam siguran da nam je dosta samo neko stanje. Ja sam njemu, recimo, govorio da smatram da Krišna ili bilo koji ,,bog" iz raznih kultura, mogu da nose simboličku mudrost, kao kod Junga, ali da realno postojanje nemaju, i da su moćni onoliko koliko im mi moći damo, dok je blagodat nešto spolja, ne mogu ja nju da utemeljim, nego ona mene. Crkva, i kao zemaljska institucija, postoji u nekom kulturnom okviru, propagira određenu estetiku... Ja mislim da u tom smislu, iako to nije krajnji domet Crkve, postoje i ,,osveštane" kulture, iako su super i Bitlsi, mislim da Hrista ipak bolje slavi Rahmanjinov, ne zbog njega samog, već zbog ogromne kulture oko njega koju je on mogao da upije i izrodi Svenoćno bdenje, recimo. Ne mislim da takav potencijal ima Indija recimo, mada sam svestan da neko može da mi kaže da sam ograničen, u umetničkim svetovima najveće je loženje na to da si hipergigamegasuper otvoren ka svemu, i da je hijerarhijsko posmatranje ograničeno, ipak nekako, nikad nisam do kraja poverovao u tu priču.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

, ,@Inženjer Djatlov  Ne bih da me pogresno razumijes da relatvizujem, to sto su razni vidovi javljanja Hrista: pricesce, episkop, ikona, bliznji_svetac , pismo td, nije relativozacija, naprotiv.

Ili da Robinzon Kruso nema nadleznog episkopa i sl.

Naravno tvoj drug je u problemu, dobro bi bilo da mu das Rijeci o svecovjeku.

Sad nesto je za nekog bolje jer nije ista vrsta zapalosti u kojoj se nalazimo, mog kolegu Marka je Hendriks priveo Hristu, drugog nekog srbina koji je bio diler Mikelandjelov David. 

To sto je Crkva sveobuhvatna znaci dovodjenje poredak u apsolutnom smislu, ili to sto su i Hristos, Episkop, bilo koji covjek, mrav, kamen ikone, ne znaci, da sve moze, da moze mrav biti hirotonisan. Niti da da svaki episkop isto sija.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Hadzi Vladimir Petrovic Jasno mi je svakako da ne relativizujete, samo mi se čini da u svetu gde je sve relativizovano, osim same sposobnosti da se relativizuje, i gde ljudi sopstvene sentimente, projekcije i šta sve ne, proglašavaju za ono ,,neizrecivo", a apsolutizaciju za ograničenost, čini mi se da je bolje apsolutizovati, jer onda dajemo prostor neizrecivom da stvarno to i bude, izvan svake moguće retorike, jer mislim da je od svakog sistema istina, gora bezoblična masa gde vlada zakon samovolje, proglašene za svetu tajnu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

VIDOVDAN.ORG

СРПСКА патријаршија у будућим преговорима о коначном статусу аутокефалне Македонске православне цркве - Охридске архиепископије требало би да добије

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Inženjer Djatlov рече

@Hadzi Vladimir Petrovic Jasno mi je svakako da ne relativizujete, samo mi se čini da u svetu gde je sve relativizovano, osim same sposobnosti da se relativizuje, i gde ljudi sopstvene sentimente, projekcije i šta sve ne, proglašavaju za ono ,,neizrecivo", a apsolutizaciju za ograničenost, čini mi se da je bolje apsolutizovati, jer onda dajemo prostor neizrecivom da stvarno to i bude, izvan svake moguće retorike, jer mislim da je od svakog sistema istina, gora bezoblična masa gde vlada zakon samovolje, proglašene za svetu tajnu.

A od sistema, mase, ili bilo kakvog naseg nabacaja na bice je bplje ono sto jeste : konkretno i pojedinacno susto koje se u(z)nosi Tvorcu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Inženjer Djatlov рече

Koji je onda razlog da bilo ko bude pravoslavan, a ne nešto drugo? Njegova porodica će biti Crkva, njegovo zaljubljivanje ljubav Hristova.... Ja imam druga koji je počeo da podržava ili bar se kreće u tom pravcu, Hare Krišnu, vodio sam rasprave sa njim na tu temu, pokušavajući da mu objasnim zašto mislim da je u pravoslavlju punoća/istina. Međutim, njegovi argumenti su: ,,postoje različiti putevi do istog, ja hoću nešto univerzalno, Hristos je još jedna inkarnacija Krišne..." Ako ne smatram da Pravoslavna Crkva ima nešto što drugi nemaju, i da Krišna nije Hristos, ja ne znam kako da razgovaram s njim o tome.

Занимљиво је то на који начин религије посматрају друге религије. Нпр. древни египћани су веровали да је јудејско божанство заправо њихов бог Сет (па се стога широм паганског света говорило да се у светињи над светињама клањају идолу магарца). Најстарије сачувано изображење распећа је са распетим магарцом. Многи модерни хиндуси верују да јудејско божанство један од њихових асура (упоредити са зороастријанским Ахура Мазда што му у преводу дође Господ Мудрости). Многи хришћани су веровали да су јелинска божанства демони. Платонистички философ Келс је у свом нападу на хришћане бранио традиционална јелинска божанства, представљајући их анђелима (популарна подела на монотеизам и политеизам је суштински погрешна, јелини су веровали у врховног Бога који је изнад свих богова, а ови богови које познајемо из митологије му дођу нешто ко анђели и демони). Подела је заправо била у томе што су се јелини позивали на предање, а хришћани на директно откровење. Келс је тако нападао хришћане да су они револуционари и побуњеници, новотари који руше древне обичаје како јелинске, тако и оне јудејске, на које се позивају. И заиста, хришћани су били прогресивци античког периода, па тако имамо хришћанског песника Пруденција који се руга сујеверју старих дека, што је нама данас незамисливо, будући да је хришћанство одавно постало конзервативно и предањско.

Alexorig.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, ekdikos_apomahis рече

Какве ово везе има са враћањем МПЦ у црквену заједницу?

ПС, колико се сјећам тај графит су насликали робови, да се наругају свом пријатељу хришћаниу Алексамену, што је и написано.

Апсолутно никакве, баш као и Кришна. :)

Да, значајан је из разлога што из њега видимо како су нехришћани перципирали хришћане. Управо је проблематика на коју сам се осврнуо та како припадници једне религије доживљавају божанства друге религије. И ту онда долази увек занимљиво питање, верују ли хришћани, јевреји, и муслимани у истог Бога?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@mirko1929 Što se mene tiče, svejedno je kako ko šta zove, bitan je duh koji otelotvorava dok to radi. Anđeo očas posla postane demon u pogrešnim ustima, iako čujemo reč anđeo, progresivno postane konzervativno u sekundi, kada se neko drugo konzervativno ponovo vrati i postane na neko vreme progresivno. Nema ničeg suštinski novog pod Suncem, sve je već tu i uvek je bilo, što ne znači da nam je uvek dostupno, a jedino novo je da je Hristos uneo besmrtnost u tvorevinu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 27.5.2022. at 4:30, Legatus Pontificius рече

ако се и у заједницама (Црквама) које су у расколу, свршавају Свете Тајне дејством благодатне љубави Духа Светог, онда се и расколници причешћују Телом и Крвљу Христовом. ако су и они судеоници Евхаристије (Тајне Вечере), онда је и Христос у њима и они су у Њему. а то значи да смо сви ми, иако због раскола одвојени и подељени (нисмо једна целина), ипак смо суштински (у Христу и Христом) и даље Једна Црква, јер је Један Христос у нама и сви ми (за)једно смо у Њему. дакле, у Христу Господу и Спасу нашем, ми и наша (римо)католичка браћа и даље јесмо Једна Црква. никад то не смете сметнути са ума. 

Znaci i Artemijevci i Starokalendarci imaju Svete Tajne, pa onda recimo poznati raskolnici Donatisti takodje isto imaju Svete Tajne, djabe se onda sv.Avgustin i Africka crkva borili protiv tog raskola kako bi se uspostavilo jedinstvo sa pravom katolicanskom crkvom u Africi.

Nema vrdanja onda, RK imaju Svete Tajne, zasto ne bi imali ovi svi gore koji su jos u neku ruku bezazleniji u raskolu nego RK.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 28.5.2022. at 7:42, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Dakle ne vjerijem u "Pravoslavlje" kao konfesiju, stil zivota ili suprotnost bilo cemu, nego u univerzalnost, gdje se  Hristos javlja na razne nacine, u razlicitim kulturama, dvoje crnaca kad se zavole i preobrazavaju oni ne pobjele nego se osvecuju, te se Hristos javlja kao crnac, odnoso upodobljava se i poistovjecuje sa svakim covjekom, uvazava se svaka loza od Adama na ovamo, i svaka kultura, i svako "starozavjetno" nekoga kulta i Hristos je svuda isti.

Dakle i ako se autenticni Hristos javlja u raznim vidovima i mjerama, to nikako ne znaci da je sve sto se predstavlja kao Hristos autenticno, npr. ko god i kako god zamislja Hrista tripuje, ikonoborac je najveci onaj koji ga najtacnije zamislja ali ovo  @Bokisd i njegov duhovni tatko ne mogu da shvate, da opasnost koju vide u ekumenistima  lezi jednako u njima, u ideoloskim, metafizickim, "istinskim" pravoslavcima.

Na kraju sam rece Gospod, oni koji imaju ljubav medju sobom - moji su ucenici, a ne rece moji su vrhovni demagozi za covjecanstvo.

A kako bre Petrovicu onda imamo Simbol vere kao kratko i jasno i sustinsko ispovedanje vere, pa taj Simbol je u to vreme bio 'istinsko' ortodoksno ispovedanje vere u odnosu na tadasnje 'ekumeniste', kao sto je i danas takodje Simbol 'istinsko' pravoslavnog ispovedanje vere u odnosu na danasnje 'ekumeniste'.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Legatus Pontificius рече

не верују. Јевреји и хришћани моле се једном Богу. мухамеданци се моле другом и другачијем божанству. 

Мухамеданци барем поштују Исуса као пророка, док јевреји сматрају да је био непослушни клинац и зли волшебник. Добро, додуше имамо и проблем гностика, који су били хришћани, а они би рекли да су јудејско и мухамеданско божанство једно те исто, али да то није хришћански Бог Отац.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Legatus Pontificius рече

ти слободно можеш да верујеш како су (римо)католици лишени сваке благодати Духа Светог; и да сматраш како су њихове Свете Тајне лажни, ништавни, празни и богохулни "перформанси" илити игрокази. ја немам намеру да те убеђује у супротно. ја се обраћам онима који верују да и католици имају Свете Тајне, и указујем да то значи да смо, иако подељени, суштински Једна Црква, јер смо (за)једно у Телу и Крви Христовој. 

Samo sam ti ukazo na redosled stvari ako priznajes RK i njihove Svete Tajne, kao i da postoje Svete Tajne u nekim drugim raskolima, evo kao na primer Artemijevci, Starokalendarci, stari Donatisti, Ruska Zagranicna iako to mozda i nije bas realni raskol.

Drugo, ne verujem ja tako sto mi se cefne, nego to imamo kroz istoriju raskola sta je sve bilo sa RK i kako su na to gledali nasi svetitelji i nasa crkva....itd...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...