Jump to content

Епископ Фотије: Обновљени нишки разговори СПЦ и МПЦ, могуће васпостављање канонског јединства већ на мајском Сабору

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 16 минута, Вукашин рече

Чеха има око 100 000, па имају аутокефалију.

Македонаца има близу 1.5 милиона. Шта да раде ти људи, како да сазреле?

Ili Grci imaju 16 autokefalija, oni su turboautekafani, a u stvari podjarmljeni trguju "autekofalijama" u okviru Nato ekspanzije kao negda sa Turcima.

Iz manje ili vise opravdanih razloga izgubili su i sam  koncept autokefalije, kao sto su izgubili mogucnost da misle - filozofiraju, a naravno nekad su to sve imali, ali se nisu pokazali dosljednjim nasljednicima - neki,

a neki kao starac Porfirije su primili blagodat od Rusa a prenjeli je Srbima, koji je njome osvecuju i mire sa Makedoncima, to je zivot Crkve a ne geopolitika.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Legatus Pontificius рече

не знам какав си ти дошао. мене су у цркву унели, још нисам био проходао. 

Pa ni ja nisam znao da hodam, ali figurativno:D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, Legatus Pontificius рече

не знам какав си ти дошао. мене су у цркву унели, још нисам био проходао. 

I mene, vala, nisam imao ni mesec dana..........:D:navijanje:

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, ekdikos_apomahis рече

Није проблем само у јереси, проблем је што је патријарх Вартоломеј претворио велику Цркву у канцеларију Стејт департмента... 

 

A zar je naš nešto bolji, i jeres i kancelarija.......Sve đuture!:coolio:

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Банатски деран рече

Sakam da St.Nagoricano , Matejce, Lesnovo  itd.. budu pri SPC a da su otvoreni za sve naravno a ostale makedonske crkve i manastiri da budu pri MPC.. Kazi mi koji je bio srpski do pre 3-4 godine ako nije problem i ko su ti duhovni salabajzeri. 

Брате, што се мене тиче довољно је да се не кривотвори историја и да се каже да су их Срби градили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Cak ni fejsbuk ti nedozvoljava da imas vise od 3000 virtuelnih prijatelja. Ni episkopu nije moguce da se adekvatno brine o duhovnom zivotu vise od 3000 dusa, razmisli o smislu.

To sto mi danas zovemo gradom naselje ne moze se prenjeti na kanon

Говорих давно, али многи немају инклузивно мишљење. 

пре 8 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Avo da neki stih treba da se doda i povodom makedonskog pitanja? Pita Rocko, ali se stidi direktndirektno.:))

Мораће да се дода. - На ужас и престраву Роћкову!:))

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, Вукашин рече

Наше је да се из љубави унизимо и помогнемо у свему што треба, а њихово је да то прихвате и нас прихвате као браћу.

Ма...ја заиста немам појма шта је и како је. Причамо, ја износим скроз субјективна мишљења. Важно је само да Црква расте, ко је кад градио, ко је фрескописан, моје/твоје...не гледам ја тако. Изнео сам бригу...причамо....неће Сабор гледати ко ја јер они знау, ја не знам...закључујем по политичким турбуленцијама...и по деловању те јерархије доле током првирања...нису баш осветлали образ....е сад, и ми грешимо па се покајемо, сви смо заблудели синови...мислим да је сам ачиљеница, ако тако буде, да данас се вратиш из раскола, а сутра си аутокефалија мало...збрзано све. Дај Боже да су они зрели, да то наш Сабор тако оцени и да почну/почнемо сарађавиати на свим пољима и школству...не знам где школују кадар, шта је било за 50 година....али сигурно нису неки Мирашевци, радило се ту доста....посебно јер су имали све, условно "црквену инфраструктуру"....и тада је много лакше (не мислим само на храмове)....како су то извели и шта је и како је не знам.

Ти Вуле причаш ко да се онеком каприцу ради....није уопште ствар у томе...а они, ако су зрели, сами треба да знају своје слабости, СПЦ да се унизи...па ништа не губе - служе на свом језику, ако помињу Српског Патријарха, што би реко народ "не иштем ти погаче"....али видећемо....много је урађено, сад ће валда то спровођење набоље могуће да буде....ја би насрећнији био да су на 5 пута већем нивоу од СПЦ, не што смо ми лоши него што су они добри.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Bernard рече

I mene, vala, nisam imao ni mesec dana..........:D:navijanje:

И мене су....него, ви нисте читали/чули ону о заблуделом сину :))

Македонија је специфичан крај и гографски...она је "мирис" Средоземља....тако да....потрајаће мало али добар ће то расадник за Небо бити сигурно...

Без обзира како се то практично сад заврши, СПЦ ј епоказала ширину и то није само Македонцима велика ствар него и нама...што би рекли Исамбулћани, сад смо и ми "мајка" Црква...али шалу на страну ипак су они некако из нашег расадника, па ето...значи да СПЦ није шала.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Cak ni fejsbuk ti nedozvoljava da imas vise od 3000 virtuelnih prijatelja.

Half of Joe Biden's Twitter Followers Are Fake, Audit Reveals

Almost half of President Joe Biden's current 22.2 million followers on Twitter are fake accounts, according to an audit tool provided by software company SparkToro.

SparkToro's tool found that 49.3 percent of accounts following the official @POTUS Twitter account are "fake followers" based on analysis of a number of factors, including location issues, default profile images and new users.

Tesla CEO Elon Musk, who is currently trying to buy Twitter, has expressed concerns about the number of fake accounts and a potential crack down could see users such as Biden lose a huge number of followers.

WWW.NEWSWEEK.COM

Billionaire Elon Musk has claimed that 20 percent of Twitter users are "spam/fake accounts" amid his ongoing takeover bid.

 

45335026_2022-05-21(3).thumb.png.b190bbcf99f8f66524d90eda0907cdff.png

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 

Пре сат времена, Legatus Pontificius рече

значи, неофит. тако се и чини.

Možda, to se odigralo 95 i nisam znao nikog ko ide u Crkvu. Ali pazi kako se odnosiš prema Neofitu da ti ne otpadne i to malo kose na glavi od mojih molitava, jer se mnogi polomiše od mene:skidamkapu:.

пре 38 минута, Bernard рече

Half of Joe Biden's Twitter Followers Are Fake, Audit Reveals

Almost half of President Joe Biden's current 22.2 million followers on Twitter are fake accounts, according to an audit tool provided by software company SparkToro.

SparkToro's tool found that 49.3 percent of accounts following the official @POTUS Twitter account are "fake followers" based on analysis of a number of factors, including location issues, default profile images and new users.

Tesla CEO Elon Musk, who is currently trying to buy Twitter, has expressed concerns about the number of fake accounts and a potential crack down could see users such as Biden lose a huge number of followers.

WWW.NEWSWEEK.COM

Billionaire Elon Musk has claimed that 20 percent of Twitter users are "spam/fake accounts" amid his ongoing takeover bid.

 

45335026_2022-05-21(3).thumb.png.b190bbcf99f8f66524d90eda0907cdff.png

Možda grjesim, ili to važi za obične naloge, bilo kako bilo ni ti nemas više od 3000 poznanika, ili bliskih ljudi zbog kojih ces se radovati za njihovo dobro ili plakati kada umru, dake ne može biti liturgijska zajednica-grad-država  veća od 3000 ljudi, ali tebi to i ne može biti jasno jer takvi kao ti vole čovječanstvo, ali kad naiđu na čelovjeka taj je najebo.

Apstraktna metafizička "parohija" (zajednica krize, krizna zajednica, danas zajednica protiv Putina)  može da obuhvati svo čovječanstvo, ali to veze sa životom nema, jer čovječanstvo ne postoji kako kaže Dostojevski, opstanak čovječanstva ili kafa? produženi u veliku solju i časa vode.

Čovječanstvo je u ratu protiv Crkve uvjek - jer čovječanstvo  je apstraktan metafizički pojam i skup, a Crkva je uvjek jedna te ista parohijska zajednica bližnjih - bliskih ljudi - koje nam je Gospod pretpostavio, u tom smislu tebi je Papa predpostavljen a meni samo ti, jer si ikona.

Tako da teško da ćemo naći zajednički jezik zbog suptilne razlike koja se multiplikuje u svim vidovima, a to je da te ja volim nestvorenom ljubavlju a ti mene stvorenom,  ti stvorenje možeš obrađivati, a meni je blago-dat diktat.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 минута, Legatus Pontificius рече

 а у кога/шта сте веровали, кад у Христа нисте?

U sve i svašta.........

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 31 минута, Legatus Pontificius рече

Также греческий митрополит недоволен тем, что в решении Сербского Патриархата, в который вернулась Македонская Церковь, «полностью и однозначно ставится под сомнение неотъемлемое право Вселенского Патриархата провозглашать части своей канонической юрисдикции в автокефальных и автономных Церквах».

ово није тачно.

Цариградска Патријаршија, у складу са канонима васељенских сабора, нема никакве управне надлежности изван граница три велике дијецезе (Тракије, Азије и Понта), које су јој подређене 28. правилом Халкедонског Сабора. у том смислу, Константинопољској Цркви је забрањено да прекорачи западне међе Тракије и зађе у Илирик, тј. области и земље које се простиру западно од Софије (а које данас припадају Србији и Северној Македонији). то је тако устројено 6. правилом Првог Васељенског Сабора и  2. правилом Другог Васељенског Сабора, а потврђено и на Фотијевом Сабору (879-880), кад је сам велики Фотије свечано пред сабраном пуноћом Цркве Христове изјавио да се Цариградска Столица одриче сваког права да рукополаже и спроводи послове црквене управе изван граница утврђених древним канонским поретком. ту Фотијеву свечану изјаву саборски оци су једногласно прихватили. дакле, Вартоломеј можда има право да прима жалбе свргнутих епископа, јер је то право дато Римској Столици одлукама Сардичког Сабора (а Стари и Нови Рим су изједначени у свим почастима). међутим, нико нема право да управља областима друге помесне Цркве, прекраја јој границе, и меша се у питања њеног унутрашњег устројства. у том смислу, Цариградски патријарх не може ниједној црквеној области изван сопствених граница утврђених у Халкедону (Тракија, Азија, Понт) да мења статус. тако кажу свештени канони. 

Screenshot za moj arhiv!!!:navijanje::aplauz:

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, ekdikos_apomahis рече

Било је и у старини милионских градова. Рим, Константинопољ, Александрија, Картагина, Антиохија... сви су имали бар 500 хиљада.

Bila su naselja od 500 хиљада, али није била конкретна литургијска заједница у том броју. Један епископ-презвитер једна конкретна зајеница, или један брак један миж и жена, е сад ти питај како Ћићолина. Епископ је епископ Цркве а не епископ насеља.

пре 52 минута, Legatus Pontificius рече

нико ти из фамилије није ишао у цркву? ни суседи, познаници.. нико? а у кога/шта сте веровали, кад у Христа нисте?

Крстилу су ме тајно од оца "комуњаре" кад сам имао око 4 године, али тек око 21 ми се примло. Нико ме није за руку довео у Цркву, напротив. Да не тролијемо тему, живописно ми је житије за ових тридесетак година ми никад није нило досадно.

Е сад ко у шта вјерује и шта изјављује је друга прича, нпр док сам био неожењен причам са црквеним дјевојкама док шетамо : Кажу прво материјална база а онда духовна надградња - волите Маркса - Не ми смо Хришћанке - ајмо онда прво љубав, а остало ће нам се додати?

Тако и ви што замишљате Христа или га видите као гарант метафизике можете за себе да мислите шта хоћете , вјерују формално у Христа и ови што се тренутно кољу али ја им не вјерујем, као ни многима у који су у конретним литургиским заједницама.

Доста је ту набјеђених, убјеђених, убачених, идеолошки обликованих, обичајних, ухљебљњних, каријерних, умрежених, а само се жива веза рачуна односно поступање у  конкретним животним ситуацијама.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, ekdikos_apomahis рече

Брате, био је само један епископ у сваком од тих градова. Наравно да је постојало више цркава у тим градовима, (нпр у Цариграду су Света Софија и Света Ирина биле близу, једна до друге) али сви су се потчињавали епископу. Нпр, Арија су поставили за свештеника у четврти Вавкалис (на српском бокал). Епископ је служио са колегијумом презвитера. Уосталом канон да не буду два епископа у једном граду и потиче из овог времена (4.  вијек, у вези са Мелитијанским расколом).  Пусти Зизијуласа, велико је питање да ли је то што он описује икад постојало.

Питанје је и да ли тај конон разликује епископа и презвитера онако како је то данас уврежено. Безвезе ми је обњасавати ако не разликујемо конкретне потребе од апстрактних појмова, и ако се то чита буквално без да се уважава измјена појима и времену.нпр шта је прије само десет година значило међунсродно право, а шта данас значи, али овде ти је дат повјесни контекст док је за канон изгубљен и чита се са идеолошких позиција, од којих тешко да ћеш одустати због аргументације, али ајде ако си  примио к знању шта сам мислио мени је довољно.

 

Пре сат времена, Legatus Pontificius рече

с обзиром како за целе народе, са огромним хришћанским наслеђем, тако олако тврдиш да су лишени истинске црквености, запитах се какво ли је то семе благочешћа из кога си поникао. кад оно.. 

Мало премећеш, без потребе, мој је корјен такав какав је, што се тог неког благослова предака тиче, мислим да је мајчин отац био пресудан, наравно то је само компонента, не освећу ја нас благочестиви претци и "хришћански народи" него Црква.

Нисам говорио о народима, него животу по јеванђељу ,о опстајању и падању, а не причи и изјавама јер не прати то увјек једно друго, али и за народе: Јок мислим да су сви супер и чекам да тако фини и побожни народи опет спале овај пут милијарде људи, пуна је хисторија Еуропе Христа, да ли је зато тако крвава? Вјеровасе ли у Христа бројни сатрапи, да им вјерујем јер су носили на опасачу да у Бога вјерују?

Иди бре, сваки је рат вјерски и овај у Украјини је  плод прозелитизма, унијаћења, признања ТЗВ Украинске Цркве од стране Фанара и Руског империјалног "православног" трипа, гдје ти ту видиш Христа осим распетога опет и опет? Де ми покажи?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Legatus Pontificius рече

да ли ти заиста верујеш да Дух Свети не пребива са њима? да (римо)католици немају Свете Тајне и да су лишени спасења?

Kao kanonska validnost i eklisioloska institucija nemaju, da li se spasavaju, verujem da licno spasenje postoji po milosti Bozijoj.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...