Jump to content

Епископ Фотије: Обновљени нишки разговори СПЦ и МПЦ, могуће васпостављање канонског јединства већ на мајском Сабору

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 30 минута, Ćiriličar рече

Знаш како...ја то нисам рекао ради неких приципа, каприца, ината, шта већ....не можеш бити добар лекар, мајстор, правити бурек без искуства....Црква није партија....имају ли кадар; како је то све функционисало, школовање, рукополагање и сл? Не мислим да треба полицајци сад да цепидлаче....али да ли су псособни, зрели да буду самостални? То је питање.

 

Знаш како, то је као кад би неодговорном сину дао део имање....оно је ионако његова, али да га не проћарда. Али ето, лично сам ПРЕубећен да наши епископи знају шт араде, биће наравно, као и увек, мало и икономије и то....иапак се десила велика ствар, сад треба ту Благодат усмеравати "на терену"...мислим да нису зрели....али шта ја, па, знам...причамо.

тако су Руси погрешили и дали аутокефалију Американцима, а они немају ни једног калуђера да ваља. Македонци су имали највећег межу њима Владику Николаја али нису научили много.

Нарвано наше Владике боље знају од нас, морамо да им верујемо то је једини начин. Него пишемо онако што нас тишти, у овом случају да се обраћају Вартоломеју  на Литургији и да траже да наш Сабор реши под хитно њихове брљотине. Е па то не није у реду.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 5 часа, Zoran Đurović рече

Ово је добро "од двете сестрински Цркви", не гордост са Босфора: Мајка Црква. Фанар ће и Риму рећи да су им Мајка!

Avo, hoce li bar stari srpski manastiri biti vraceni u SPC ? Staro Nagorican, crkva Svetog Djordja nista manje nijen vredna od Gracanice ni po lepoti ni po znacaju.

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Банатски деран Па то је сад манастир под јурисдикцијом СПЦ. Нећемо га преностити у Мрчајевце, некга ге, Шта ће Сабор да одлучи, валда знају они за тај манастир и још око 50 задужбина Немањића у тзв. Северној Маћедонији.

Да помоенемо само Св. Владику Николаја и Св. Јована Шангајског....мислим...они никад не могу да побегну од тога из које су лозе никли...али није поента у зидовима сад...Краљ Милутин се сигурно радује да се у његовој задужбини слави Господ....те људске гордости моје/твоје, то Црква надилази...е сад храмови су ко и светитељи....нису ничији а свачији су.

Уз све погрешке македонаца, ипак говоре други језик и то је природна тежња сваког да сам уређује своју кућу...друга је ствар је ли способан.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Ćiriličar рече

@Банатски деран Па то је сад манастир под јурисдикцијом СПЦ. Нећемо га преностити у Мрчајевце, некга ге, Шта ће Сабор да одлучи, валда знају они за тај манастир и још око 50 задужбина Немањића у тзв. Северној Маћедонији.

Да помоенемо само Св. Владику Николаја и Св. Јована Шангајског....мислим...они никад не могу да побегну од тога из које су лозе никли...али није поента у зидовима сад...Краљ Милутин се сигурно радује да се у његовој задужбини слави Господ....те људске гордости моје/твоје, то Црква надилази...е сад храмови су ко и светитељи....нису ничији а свачији су.

Уз све погрешке македонаца, ипак говоре други језик и то је природна тежња сваког да сам уређује своју кућу...друга је ствар је ли способан.

Sad zvanicno jesu ali za par dana/meseci kad se da autokefalija vise nisu.. Ako SPC moze da ima svoje manastire u Hrvatskoj,Bosni,CG,Rumuniji i Sloveniji moze valjda i u Makedoniji.

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јутрос подуже написе о македонском црквеном питању, објављују Вечерње новости (Раде Драговић) и Danas (Јелена Тасић). Док је за Новости највећи проблем кратак рок у коме МПЦ тражи аутокефалију, а има за то много препрека у другим помесним црквама, Јелена Тасић оптужује патријарха и његовог духовног оца портпарола СПЦ епископа Бачког, да су свој став, недовољно јадан по питањима заштите ПОАе, као и срп црквене имовине у Мк, наметнули Сабору.

И независно од ова два текста, јасно је да у јавности постоје „слепе мрље" у сагледавању овог питања, а неки се труде да га, без црквено-народне потребе, додатно замагле. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Банатски деран рече

Sad zvanicno jesu ali za par dana/meseci kad se da autokefalija vise nisu.. Ako SPC moze da ima svoje manastire u Hrvatskoj,Bosni,CG,Rumuniji i Sloveniji moze valjda i u Makedoniji.

Види брате, ако сакате манастирите да бидат српски, слободно пратете српски монаси... Ќе бидат прифатени, ако се однесуваат христијански и човечки. 

Во Скопската епархија на МПЦ-ОА имаше српски манастир до пред 3-4 години. Никому не сметаа, иако за жал стануваше збор за духовни шалабајзери.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 23 минута, Orthophill рече

Види брате, ако сакате манастирите да бидат српски, слободно пратете српски монаси... Ќе бидат прифатени, ако се однесуваат христијански и човечки. 

Во Скопската епархија на МПЦ-ОА имаше српски манастир до пред 3-4 години. Никому не сметаа, иако за жал стануваше збор за духовни шалабајзери.

Sakam da St.Nagoricano , Matejce, Lesnovo  itd.. budu pri SPC a da su otvoreni za sve naravno a ostale makedonske crkve i manastiri da budu pri MPC.. Kazi mi koji je bio srpski do pre 3-4 godine ako nije problem i ko su ti duhovni salabajzeri. 

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 часа, MKD bez 13 рече

 I 10 episkopa u jedan grad nije bas najpravoslavnije

Odnosi se na anticki grad drzavu, jedna drzava-jedan episkop:))), Anticki grad ne moze da ima vise od 3000 stanovnika, te bi se to -grad- iz kanona valjalo prevesti sa parohija ili konkretna liturgijska zajednica i onda ces shvatiti sta kanon pise, antropoloski: ni jedan covjek ne moze da zna vise od 3000 ljudi, odnosno da bude blizak u konkektnom ne apstraktnom liturgijskom opstenju.

Cak ni fejsbuk ti nedozvoljava da imas vise od 3000 virtuelnih prijatelja. Ni episkopu nije moguce da se adekvatno brine o duhovnom zivotu vise od 3000 dusa, razmisli o smislu.

To sto mi danas zovemo gradom naselje ne moze se prenjeti na kanon, isto je sa gomilom pojimova rimljanin - romej znaci gradjanin, a ne vizantija ili da nisi sa sela.

Jedan episkop\prezviter jedna liturgijska zajednica/grad/parohija/drzava.

пре 15 часа, Zoran Đurović рече

Рекао сам: Певаће се тропари Ави Римском!  

Avo da neki stih treba da se doda i povodom makedonskog pitanja? Pita Rocko, ali se stidi direktndirektno.:))

пре 14 часа, Bokisd рече

Uf, moje misljenje,  Just_Cuz_19 najzad da je pokrenuto pitanje iz tacke mirovanja, bas me raduje, ne svidja mi se sto su Makedonci prvo isli kod Vartolomeja unazad godinama i sada je Vartolomej prvi pokusao da preuzme inicijativu, ipak je sada malo skrenut u stranu i ko zna sta ima u glavi, videli smo sta je uradio sa Ukrajinom i kako je neslavno proslo.

Svidja mi se sto smo ih primili bas bratski i radosno i liturgijski. Ne svidja mi se to sto nekako deluje da ni sami Makedonci nisu rascistili sami sa sobom sta bas tacno 100% hoce, ko da hoce malo SPC, malo Vartolomej, ko da ima neke dve struje tamo u MPC koje hoce da im samo Vartolomej da autokefaliju ili samo SPC, pa koja struja prevagne, ili mozda hoce neko solomonsko resenje ali pitanje je kako to da izvedu.

Ima jos neke stvari koje mi se ne svidjaju, ali ne bih o tome. 

Valjda ce na kraju biti to sve kako treba.

Vartomelej i ekipa koja cuci iza njega, preko instituta Zizijulas su  nakanoski premrezili sav pravoslavni svjet, toj bandi odgovara svaki raskol, nazalost tu ima dosta neznavenih na brzinu priucenih teologa, odnosno zombiranih ontilogojiom za mase, obradjenih tako da su umislili da su nesto pronikli, a suplji su i korisni samo u borbi protiv Crkve koju bi da pretvore u ideolosko ontolosku zajednicu.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 14 часа, Ćiriličar рече

Знаш како...ја то нисам рекао ради неких приципа, каприца, ината, шта већ....не можеш бити добар лекар, мајстор, правити бурек без искуства....Црква није партија....имају ли кадар; како је то све функционисало, школовање, рукополагање и сл? Не мислим да треба полицајци сад да цепидлаче....али да ли су псособни, зрели да буду самостални? То је питање.

 

Знаш како, то је као кад би неодговорном сину дао део имање....оно је ионако његова, али да га не проћарда. Али ето, лично сам ПРЕубећен да наши епископи знају шт араде, биће наравно, као и увек, мало и икономије и то....иапак се десила велика ствар, сад треба ту Благодат усмеравати "на терену"...мислим да нису зрели....али шта ја, па, знам...причамо.

Ако ћемо тако гледати, бојим са да од помирења нема ништа, али да сачекамо...не верујем да је код нас много боље стање у школству и осталом што си навео...

Наше је да се из љубави унизимо и помогнемо у свему што треба, а њихово је да то прихвате и нас прихвате као браћу.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...uzgred biti gradjanin znaci ne biti drzavljanin niti zivjeti u centru, nego imati pravo da budes sudjen sto podrazumjeva da samostalno - samobitno -auto-kefalno donosis odluke.

U tom smislu ne daje SPC autokefalnost MPC nego  prepoznaje da mogu samostalno i duhovno da se razvijaju i da nece pasti u zablude, takvu autokefalnost po difoltu zelimo svakome. 

S tim u vezi se autokefakija treba stalno preispitivati ne samo makedonska nego i srpska, a narucito i na prvom mjestu fanarska, jer malo ko od pravoslavnih vjeruje da Fanar radi po Hristu i nezavisno, pocev od Svetogoraca. 

E sad koliko mi imamo "gradjana" odnosno samostalnih i odgovornih vjernika da bi od njih pravili parohije/gradove/drzave?

Dizeldorfski bi zelio 300 za Srbiju i ako sisa kosu i nece da bude patrijarh, ali bi ipak sebe postavio na celo ti 300, a i sam je upitan jer npr. smatra da Papa ima pod sobom milijarde, a i on drzi ljude pod-sobom sto pokazuje nije gradjanin i nema gradjansku svjest, ali ima 300 podguznih muva koje ipak daju neki efekat ili privid djetinstva u Varesu, ali glad za ostvarenjem ostaje nezadovoljena.

Kako prepoznati gradjana? Lakmus papir:

 

Gdje dvojica pricaju isto tu je najmanje 1 nekim od kibernetickih metoda zombiran, cipovan...skup takvih nije parohija/grad/drzava nego bezimeno roblje, stoka, neznabozci, svinje u koje su izgnani demoni.

Tamo gdje pricaju razlicito a nisu u saglasju postoji grad, drzava, a tamo gdje pricaju razlicito a u saglasju se odvija ono sto je nakon pedesetnice. 

I onda neko od takvih odavno zombiranih prica o tome kako ce prije da umre nego da ga cipuju vakcinom ili zaprasivanjem, a ubio bi da mu kazu "odozgo". Naravno odozgo im se nejavlja Alah nego onaj koji ih drzi pod-sobom, robovlasnik.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 20.5.2022. at 19:52, Ćiriličar рече

Знаш како...ја то нисам рекао ради неких приципа, каприца, ината, шта већ....не можеш бити добар лекар, мајстор, правити бурек без искуства....Црква није партија....имају ли кадар; како је то све функционисало, школовање, рукополагање и сл? Не мислим да треба полицајци сад да цепидлаче....али да ли су псособни, зрели да буду самостални? То је питање.

 

Знаш како, то је као кад би неодговорном сину дао део имање....оно је ионако његова, али да га не проћарда. Али ето, лично сам ПРЕубећен да наши епископи знају шт араде, биће наравно, као и увек, мало и икономије и то....иапак се десила велика ствар, сад треба ту Благодат усмеравати "на терену"...мислим да нису зрели....али шта ја, па, знам...причамо.

I ja mislim da nisu bas 100% zreli, mozda gresim, bio sam u Mekedoniji tamo negde kad bese oko 2007,8 godine, prosao celu istocnu Makedoniju, od Bitolja bio u paraklis sv.Jovana Sangajskog i neki manastir van grada, pa preko Prespanskog jezera tamo smo obisli crkve i manastire i onda naravno Ohridsko jezero i crkve i manastiri, pa onda poznati Bigorski manastir i na kraju Skoplje i neke crkve tamo, i nazalost mnogo malo monaha i svestenika sam video u svim tim crkvama i manastirima, bukvalno neki manastiri prazni i zatvoreni, jedino Bigorski deluje dobro ali to je i velika svetinja sa jednim od najlepsih izrezbarenih ikonostosa na svetu i ima dosta poklonika i turista.

Odusevio sam se svetinjama, ima nesto sto nisam video ni u Grckoj i kod nas, ali atmosfera i crkvenost malo je onako, ne prati velicinu tih svetinja, deluje onako da nemaju taj kadar i jacinu i adekvatnost da budu bas nezavisna i autokefalna crkva u punom smislu crkvenosti.

Mozda se nesto promenilo za ovih 15 godina.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 54 минута, Legatus Pontificius рече

ти што би да се Црква унизи, обично нису тако ради да се унизе лично, кад је прилика или потреба. 

јер судећи по овом што си написао, делује као да смо ми расколници и рушитељи канонског поретка, а не брака во Скопје. 

Све као и до сада. Да се не осећају побеђено. Са љубављу смо их примили.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, ekdikos_apomahis рече
CUTT.LY

Управляющей митрополией Сидикастро (двойная юрисдикция Церкви Греции и...

Прве рекције около Фанара...

Zaljepis nekome etiketu da je Rus i mora da si u pravu. Buduci da niko od episkopa nije bezgresan mora da se uspostavi formalni mehanizam za saborno preispitivanje  Carigradskog Patrijarha, sustinski svaka liturgija mu je sud, ali treba stati na put novacenjima, jeresima i pretenzijama, dobro bi bilo da ta inicijativa potekne iz Grcke Crkve i da ponovo preispitaju odluku o Ukraini.

пре 33 минута, Bokisd рече

I ja mislim da nisu bas 100% zreli, mozda gresim,

Boksid pogledaj stanje u SPC za vrjeme trajanja Dionisjevog raskola i poslje, da li je bas slucajno sto se po iscjeljenju raskola desava preporod? 

Kakvi smo svi mi došli u Crkvu? Ti bi da se prvo osvete pa onda da se priceste. Po plodovima naseg zajednicarenja ce se sve poznati.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...