Jump to content

Епископ Фотије: Обновљени нишки разговори СПЦ и МПЦ, могуће васпостављање канонског јединства већ на мајском Сабору

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 1 сат, Orthophill рече

Нека ни е за многу години единството!
Поскоро да се најдат и административни решенија, во корист на сите!

Nemoj da zuris , nije da to ne zelim i mislim da je Makedonska Crkva ili OA kako god u prilici da konstruktivno kroz rjesavanje svoga pitanja pomogne ili cak odigra presudnu ulogu u iscjeljenju "grcko"-"ruskog" raskola, cime bi pokazala duhovnu i istorijsku zrelost, da moze cak i da sve druge Crkve propadnu ona sama da nastavi. To je moja zelja, a ne neko previsoko postavljanje ljestvice, i mislim da to samo od Vas  braco zavisi. 

Niko nema prava da ogranicava neciji duhovni rast! Sa druge strane onaj ko se gura za titule i prva mjesta najbolje pokazuje da nije za njih zreo.

@Ђорђе Р Napisao sam ti zasto su se predomislili, tu je bilo osnova da se smatraju izigranim, arh Jovan je cedo +Igija, odnosno Ziki mu je dedo, tako da je sa nase strane moglo biti i kriptocarigradakog uticaja, jer rjesavanje spora se moze negativno odnositi na Carigradske pretenzije.

Sta su sad na Fanaru smislili to je pitanje za sebe. Blazenopocivsi Tasa mi je potvrdio da nas i Grke sa Zapada hoce da podjele - nas onuda kuda smo sastavljeni. Na Beogradsko-Karlovacku, Crkvu u Turskoj i Austriji, danas pro-Americku i pro-Rusku. Pogledaj gdje je poceo Sabor, koje su eparhije nedavno duhovno utvrdjivane.

Pogledaj Ukrainu, ako ostanemo skupa i povratimo naruseno jedinstvo izmedju Grka i Rusa, stradacemo ali na Hristovom putu i putu jedinstva.

Ako bilo koji interes dignemo na mjesto jedinstva -Hrista, pa bio to i opstanak drzava, mi cemo najebati, odnosno stradati ne Hrista radi.

Pogledaj samo veliki raskol, pa to je masina koja samljela milione i milione i danas melje.

Zato danasnje iscjeljenje Tijela treba utvrditi kao opsti praznik.

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 34 минута, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Nemoj da zuris , nije da to ne zelim i mislim da je Makedonska Crkva ili OA kako god u prilici da konstruktivno kroz rjesavanje svoga pitanja pomogne ili cak odigra presudnu ulogu u iscjeljenju "grcko"-"ruskog" raskola, cime bi pokazala duhovnu i istorijsku zrelost, da moze cak i da sve druge Crkve propadnu ona sama da nastavi. To je moja zelja, a ne neko previsoko postavljanje ljestvice, i mislim da to samo od Vas  braco zavisi. 

Niko nema prava da ogranicava neciji duhovni rast! Sa druge strane onaj ko se gura za titule i prva mjesta najbolje pokazuje da nije za njih zreo.

@Ђорђе Р Napisao sam ti zasto su se predomislili, tu je bilo osnova da se smatraju izigranim, arh Jovan je cedo +Igija, odnosno Ziki mu je dedo, tako da je sa nase strane moglo biti i kriptocarigradakog uticaja, jer rjesavanje spora se moze negativno odnositi na Carigradske pretenzije.

Sta su sad na Fanaru smislili to je pitanje za sebe. Blazenopocivsi Tasa mi je potvrdio da nas i Grke sa Zapada hoce da podjele - nas onuda kuda smo sastavljeni. Na Beogradsko-Karlovacku, Crkvu u Turskoj i Austriji, danas pro-Americku i pro-Rusku. Pogledaj gdje je poceo Sabor, koje su eparhije nedavno duhovno utvrdjivane.

Pogledaj Ukrainu, ako ostanemo skupa i povratimo naruseno jedinstvo izmedju Grka i Rusa, stradacemo ali na Hristovom putu i putu jedinstva.

Ako bilo koji interes dignemo na mjesto jedinstva -Hrista, pa bio to i opstanak drzava, mi cemo najebati, odnosno stradati ne Hrista radi.

Pogledaj samo veliki raskol, pa to je masina koja samljela milione i milione i danas melje.

Zato danasnje iscjeljenje Tijela treba utvrditi kao opsti praznik.

Брате, мислам на административно решение, пред се` на уредување на Црквата и хиерархијата во неа. Не може да имаме 2 архиепископи, не може да имаме во еден град 2 епископи. Не е Македонија дијаспора.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Stefan je rekao da ocekuje do kraja meseca autokefaliju pa se lako moze zakljuciti da ako im ne damo eto opet raskola i trk kod Barta po tomos.

Arh.Jovan, e.Marko i e.David su prosli golgotu zarad kanonske crkve a danas su skrajnuti, nisu ni sasluzivali a u slucaju da se i da autokef. makeodoncima, nece proci mnogo od sklanjana pomenutih vladika ali avaj tad SPC ne sme da se mesa kod druge crkve.

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 58 минута, Orthophill рече

Брате, мислам на административно решение, пред се` на уредување на Црквата и хиерархијата во неа. Не може да имаме 2 архиепископи, не може да имаме во еден град 2 епископи. Не е Македонија дијаспора.

Мислим да се врло брзо може остварити обједињавање МПЦ - ОА и ПОА, односно у пракси, у уклапање ове друге у прву структуру.

Такав обједињени Синод би могао да иступи са захтевом према Сабору СПЦ за аутокефалију, колико сам разумео јучерашњу изјаву митрополита Тимотеја, они очекују да Томос прво потпише српски, а потом и (одобри) васељенски патријарх. Какви смо, православни, ту свакаквих компликација може бити, но опет надајмо се у Бога. 

Храбро је отворио ову причу владика Фотије и, ето, чудо. исцељења раскола десило се пред нама! Слава Богу!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 6 часа, Legatus Pontificius рече

ко зна шта би све морали да жртвују за "аутокефалност",

Многи су овде писали на форуму, да им ниђе неће бити добро као са Србима. Без да навлачим мак на конац, стварно им ништа нисмо узимали. Надам се да ће браћа уважити чињеницу да су многе средњвековне цркве и манастире градили Срби, Немањићи. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Надам се да ће се све завршити у овом духу, како је и почело. Дај Боже да се Христово име прославља кроз искрено заједништво и љубав. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Nema nikakvih izjava, Makedonci cekaju da se zavrshi sabor SPC.

Po svemu, obecano im je da ce jos na ovom Saboru pokrenuti inicijativa tj. pismo Vartolomeju i ostalim crkvama o autokefaliji. Drzanje Stefana i njegov govor posle liturgije ukazuju na to, jos i Timotej i Petar su dale slicne izjave pre toga.

Saopshtenje sabora SPC samo nagovestava dijalog o tome, ali ne tako brzo, kao shto ocekuju makedonci. 

Zbog toga i nije bilo torzestveno sasluzivanje kao shto su najavlivali, svih vladika SPC, MPC i POA.

Javnost u Makedoniji nije saglasna na Autonomni status, tako da, ocekuje se SPC da zapocne proces shto pre. Ako se desi to, sve ce biti ok, makedonci i srbi braca za navek.

Ako SPC bude odugovlacila, najverovatnije MPC ce produziti traziti reshenje kod Vartolomeja.

Mislim da svi osecamo da jos nije stvar zavrsena kako treba.

Ipak za pocetak i ovo je bila velika stvar.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 36 минута, Legatus Pontificius рече

једва чекам!

а да ли су преосвећена господа архијереји МПЦ тако храбро, јасно и отворено условљавали и Вартоломеја, и наводили му своје услове, сад кад је решавао о њиховој апелацији?  верујем да им је управо на основу тих и таквих очекивања одузео дијаспору и забранио употребу македонског имена :D

Pravo na dijasporu Vartolomej odrice svima a ne samo makedoncima, u nijedan Tomos nema reci o dijaspori. U praksi ostace kako shto je dok problem dijaspore ne bude resen svepravoslavno. I 10 episkopa u jedan grad nije bas najpravoslavnije.

Oko imena, jasno je makedoncima da to nece proci, eventualno Crkva Severne Makedonije-OA. A i sama SPC kad je svoj tomos o autonomiji izdavala ime je bilo POA bez reci makedonska.

okej, da vidimo shta ce da bude, mozda stvarno ima resenje prihvatlivo za sve. da ne kompliciramo pre vremena

Link to comment
Подели на овим сајтовима

KANAL5.COM.MK

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година, во посета на Мак...

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, MKD bez 13 рече

Za sv.Kirilo i Metodije opet zajednicko bogosluzejnje, znaci sve ide dobro:)

Ти си овде од скоро, инсталиран. Све што вам Ава Римски може рећи је: Ни Нато ни Фанар неће моћи да опструира добијање аутокефалије МПЦ од СПЦ. Све су твоји ментори покушали не би ли заобишли СПЦ, и на крају нису успели. Није свет униполаран, како сте замишљали. Моја је радост бесконачна што ће МПЦ постати сестринска Црква у оквиру свих Православних Цркава. 

Пошто ћете ви, који радите против јединства букати по трговима: Цариград је једини који може да да Томос, упозорио бих вас на следеће: Цариград не постоји; постоји Истамбул и Фанар са 4 мачке; Андреј није основао Фанар, а и да јесте, опет је иза Петра; првобитне цркве нису знале за моноепископат, тако да теза да је нека умишљена Петру дата власт прешла на папе је историјски фалсификат - о монократском епископу Рима можемо говорити (у научном кругу, а не у блејачком скупу на тргу) само од папе Виктора, јер до тада је постојао синодални, тј. синагогални начин управљања Црквом; идеја да је апелационо право папе Јулија прешло на Константинопољ је фантазија непотврђена ниједним каноном; такође не постоји ниједан канон који вели: Фанару или бласфемично званом "Васељенском патријарху", јер то тако сматра св. Папа Григорије Велики или Двојеслов, па је тај Папа себе назвао "Слугом слугу Божијих", никада није дато право издавање томоса аутокефалија. Да не помињем јеретичку идеју да се монархија божанства пресликава на црквену реалност, па да на универзалном нивоу треба да имамо Једну Главу, Папу или Источног Папу. 

Не знам колико ћеш схватити, пошто си ти "прашинар", тј. пешадинац, али ће схватити ови твоји као и народ у Македонији. Нећете моћи да их обмањујете. Видим да је медијска блокада јака, јер су државне власти сатрапи Натоа, па зато настоје да неканонски умешају Фанар, али ако у овом гесту и намери СПЦ препознате несебичну љубав, онда ћемо сви бити на добитку. 

Довољно је разумној особи видети који су плодови кад Фанар узме да прави јединство раскољених страна. Рекао сам годину дана Атинагори пре давања Томоса Украјинцима да ће тиме изазвати течење људске крви у рекама! И то сада гледамо! "Аутокефалија" која је дата Укрима је карикатура, узели су им дијаспору, Филарет се опет расколио са њима, а та расколничка црква није у општењу са већином православног света. 

Лудачка је Нато патка да све православне Цркве треба да прихвате аутокефалију МПЦ, а сама Православна Црква је у расколима! МПЦ са тим називом, а не понижавајућим, који су вам и за државу наметнули Нато "партнери" Северне Македоније, имате од СПЦ. Фанар вам забрањује чак и име "Северна Македонија", и било који дериват који има везе са именом Македонија; да не помињем дијаспору, у којој живи гро Македонаца и без које бисте били мртви. Како финансијски, тако и национално. Робски статус славити као победу, је јадно и бедно. Од СПЦ сте признати као браћа, као равноправни, као и самовласни над вашом паством у дијаспори. И то је СПЦ урадила не из геополитичких или лукративних разлога него из љубави према свом народу, својој браћи. Ако поверујете да смо браћа, онда ће овај подвиг имати своју коронацију.          

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...