Jump to content

Епископ Фотије: Обновљени нишки разговори СПЦ и МПЦ, могуће васпостављање канонског јединства већ на мајском Сабору

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 3 минута, Onufrije рече

Ne znam sto arh.Jovan nije sa njima

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Оно что је сигурно је да је МПЦ прихватила да се врати у статус аутономије и то је најважније, дакле јесу послали писмо СПЦ са захтевом да се све врати 50 година уназад что јер било једино решење. Мислим ко је сумњао у то да ће СПЦ да манипулише таквим стварима је злонамеран.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Банатски деран рече

Ne znam sto arh.Jovan nije sa njima

Са посебним задовољством Патријарх је истакао зацељењe раскола са Црквом у Северној Македонији, наглашавајући молитве блажењејшег архиепископа Јована који је великом личном жртвом дао допринос јединству Цркве.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Српските владици со камбани ја пречекаа делегацијата на МПЦ-ОА во Белград

Од
 Нова Македонија
 -
 23:00 18.05.2022 
 
stefan-i-porfirij-696x440.jpg Фото: Принт скрин Фејсбук страница на српски патријарх

Српскиот патријарх Порфириј на својата Фејсбук страница објави видео од пречекот на македонската цркована делегација, кое се случило во попладневните часови во Белград.

Архиепископот Стефан прв го пречека Патријархот Порфириј, поздравувајќи се со меѓусебни прегратки.

– Како што камбаните ѕвонат на Светосавскиот храм, така и нашите срца чукаат од радост поради овој благословен ден. Добредојдовте драги браќа! Добредојде брате Архиепископе Стефане и владици. Добредојдовте во заедницата на љубовта, вие и вашиот благољубив народ. Браќа сме и само браќа-напиша српскиот патријарх на Фејсбук.

Во делегацијата на МПЦ се Архиепископот Стефан, Митрополитите Петар и Тимотеј, епископот Климент, Архимандритот Нектариј од манастирот Свети Наум во Охрид и Архимандритот Агатон од манастирот Свети Пантелејмон во Скопје.

Утре е закажана првата заедничка литиргија.

Погледнете го видеото од пречекот пред црквата Свети Сава во Белград:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 9 часа, Onufrije рече

Са посебним задовољством Патријарх је истакао зацељењe раскола са Црквом у Северној Македонији, наглашавајући молитве блажењејшег архиепископа Јована који је великом личном жртвом дао допринос јединству Цркве.

 Eto na kraju njih dvojica mucenika na strani ostavljeni.. 

20220519_091326.jpg

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Банатски деран рече

 Eto na kraju njih dvojica mucenika na strani ostavljeni.. 

20220519_091326.jpg

На крају Литургије се Архиепископ Јован обратио народу. Боље брате да чујеш беседу његову уместо што сечеш кадрове и вадиш ствари из контекста.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Videh i cuh arh.Jovana.. Nazalost, nas patrijarh ga je pre nego sto mu je dao rec oslovio samo imenom , bez titule.

Ne videh ni da su e.Marko i e.David sasluzivali na liturgiji a ni da su imali pocasno mesto vec da su svi u oltaru sedeli. Sta ce biti njima samo Bog zna.

Stefan se dva puta poziva na Barta a spomenu da uskoro ocekuje i autokefaliju tako da se ipak ne radujem ovom pogotovo sto se zauvek odricemo nasih crkvi i manastira, tako da prastajte vi koji mislite drugacije.

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 16 минута, Банатски деран рече

Videh i cuh arh.Jovana.. Nazalost, nas patrijarh ga je pre nego sto mu je dao rec oslovio samo imenom , bez titule.

Ne videh ni da su e.Marko i e.David sasluzivali na liturgiji a ni da su imali pocasno mesto vec da su svi u oltaru sedeli. Sta ce biti njima samo Bog zna.

Stefan se dva puta poziva na Barta a spomenu da uskoro ocekuje i autokefaliju tako da se ipak ne radujem ovom pogotovo sto se zauvek odricemo nasih crkvi i manastira, tako da prastajte vi koji mislite drugacije.

Свестан сам свих твојих бојазни, за неке сматрам да су неосноване а за неке, да они који Цркву воде о томе мисле. Свакако молимо се Господу. Хвала Богу, раскол је готов.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 15 часа, Банатски деран рече

Ne znam sto arh.Jovan nije sa njima

Doznaj malo o skorasnjoj istoriji, mnoge su stvari kod nas ranije pokusavane na oruk, (ubacen je sa "nase" strane da prebegne i normalno je da Makedonci nisu mogli da prihvate jedinstvo magarcenjem, posmatrajuci ovo u svjetlu kasniheg pokusaja ostvarivanja Pecarsije, namecu su pitanja koja srecom gube znacaj.

, arh. Jovan je stradao visestruko, nadamo se da ce se postepeno i na pravi nacin i njegov status biti rjesen sa uvazavanjem ) neke su uspjele neke nisu, jer plemeneti cilj ipak ne opravdava svako sredstvo.

Hvala Bogu i da se odrzi nase jedinstvo zauvjek, hitamo da cjelivamo desnice i nasu bracu Makedonce

Autokefalija, autonomija bitno je da smo jedno na pravi nacin, iskreno i bratski, to nije lako ni u licnom zivotu sa svojim prvim komsijom, a poslje ovoliko godina radost je velika, sigurno ce trebati malo vremena i dodatne njeznjosti da se naviknemo.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нека ни е за многу години единството!
Поскоро да се најдат и административни решенија, во корист на сите!

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Hadzi Vladimir Petrovic рече

Doznaj malo o skorasnjoj istoriji, mnoge su stvari kod nas ranije pokusavane na oruk, (ubacen je sa "nase" strane da prebegne i normalno je da Makedonci nisu mogli da prihvate jedinstvo magarcenjem, posmatrajuci ovo u svjetlu kasniheg pokusaja ostvarivanja Pecarsije, namecu su pitanja koja srecom gube znacaj.

, arh. Jovan je stradao visestruko, nadamo se da ce se postepeno i na pravi nacin i njegov status biti rjesen sa uvazavanjem ) neke su uspjele neke nisu, jer plemeneti cilj ipak ne opravdava svako sredstvo.

Hvala Bogu i da se odrzi nase jedinstvo zauvjek, hitamo da cjelivamo desnice i nasu bracu Makedonce

Autokefalija, autonomija bitno je da smo jedno na pravi nacin, iskreno i bratski, to nije lako ni u licnom zivotu sa svojim prvim komsijom, a poslje ovoliko godina radost je velika, sigurno ce trebati malo vremena i dodatne njeznjosti da se naviknemo.

 

Кад већ помињеш историју, сви је заборављају, и прескачу.

Ја колико знам, ово је управо друго помирење у овом веку. За време патријарха Павла, исто се десило, помирили се. Онда су македонци отишли кући и предомислили се. Они који се нису предомислили из македонски редова су страдали.

Видећемо шта ће сад бити кад браћа из Македоније оду кући, хоће ли се предомислити или неће. За мене је све још неизвесно, време ће показати да ли је раскол превазиђен, ил продубљен.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...