Jump to content

Епископ Фотије: Обновљени нишки разговори СПЦ и МПЦ, могуће васпостављање канонског јединства већ на мајском Сабору

Оцени ову тему


Препоручена порука

Овде је главни проблем за Православну Цркву у томе какав ћемо став имати према ономе што је названо ,,мајком Црквом''. У актуелним стварима Православна Црква је данас подељена.

  • Свиђа ми се 1

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Orthophill рече

2) Томос од СПЦ за автокефалија
3) Томос од Вселенската Патријаршија

Мислиш, два томоса? 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 минут, александар живаљев рече

Мислиш, два томоса? 

Како инаку? Која е користа на едниот томос на Православната Црква во Украина?

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Банатски деран рече

Ako im damo tomos nek nam vrate par manastira Lesnovo,St Nagoricane,Sv.Naum.. 😎

Свети Наум??? Свети цар Борис Србин беше? :D Ај, брате не туку се занесувај. Да ги оставиме мегаломанските прикаски и да живееме во сегашноста и да градиме подобра иднина. Минатото колку и да било славно и убаво, сепак е само минато.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Orthophill рече

Како инаку? Која е користа на едниот томос на Православната Црква во Украина?

Можда си у праву. Мени се исправнијим чини пут који је био предвиђен на оним "предсаборским саветовањима", јаедан томос од матичне цркве, а потписују га све помесне, на челу са Васељенским, који "одобрава". Занимљиво је да су баш Руси одустали од доношења тог документа у припремама за Крит, али то је друга прича.

Претпостављам, за овај наш случај, да су се у разговорима сигурно дотакли оптималне форме за овај тренутак.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, александар живаљев рече

Мени се исправнијим чини пут који је био предвиђен на оним "предсаборским саветовањима", јадан томос од матичне цркве, а потписују га све помесне, на челу са Васељенским, који "одобрава". Занимљиво је да су баш Руси одустали од доношења тог документа у припремама за Крит, али то је друга прича.

Претпостављам, за овај наш случај, да су се у разговорима сигурно дотакли оптималне форме за овај тренутак.

Треба послушати блаженопочившег м.Амфилохија како овде говори о тешкоћи ,,саборног одлучивања давања аутокефалија''. Питање ,,потписивања'' помесних Цркава искоришћено је за претварање ,,Цариграда'' у другачији вид Цркве од осталих.

О сталном покушају да Цариград буде ,,вечни Рим'' и колико је то дискутабилно и опасно за Цркву можемо видети овде у преводу епископа Бачког: http://www.spc.rs/sr/pavle_darovski_tomosologija_konstantinopoljske_patrijarshije

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Митрополит Амфилохије:

,,Не може у будућности питање аутокефалија бити препуштено ни једној помесној Цркви, па ни Цариградској Цркви. Она као ,,мајка Црква'' (одређеним Црквама, а не свим Црквама), јесте и призната и позната, али њене одлуке морају бити потврђене Великим Сабором Православне Цркве да би остале непроменљиве''. (https://youtu.be/hKDoeS88lyc?t=3884)

 

Наука верујућих каже:

Апсолутан је само Бог

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Orthophill

пре 2 часа, Orthophill рече

Свети Наум??? Свети цар Борис Србин беше? :D Ај, брате не туку се занесувај. Да ги оставиме мегаломанските прикаски и да живееме во сегашноста и да градиме подобра иднина. Минатото колку и да било славно и убаво, сепак е само минато.

Eh a Milutinove zaduzbine to nista ? ;)

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Orthophill рече

Се знае што е најдобро:
1) Соединување на МПЦ-ОА и ПОА (Господ да им дава љубов и смирение на господата архиереји од двете страни)
2) Томос од СПЦ за автокефалија
3) Томос од Вселенската Патријаршија
 

Брате, једва чекам да се вратите у канонски поредак. А за то вам од Цариграда не треба Томос. Биће доста овај од СПЦ и да певамо сви заједно и славимо Бога.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Milan Nikolic рече

Треба послушати блаженопочившег м.Амфилохија како овде говори о тешкоћи ,,саборног одлучивања давања аутокефалија''. Питање ,,потписивања'' помесних Цркава искоришћено је за претварање ,,Цариграда'' у другачији вид Цркве од осталих.

О сталном покушају да Цариград буде ,,вечни Рим'' и колико је то дискутабилно и опасно за Цркву можемо видети овде у преводу епископа Бачког: http://www.spc.rs/sr/pavle_darovski_tomosologija_konstantinopoljske_patrijarshije

 

Свакако, драги Милане. Мислим да су наши архијереји свега тога свесни. 

Занимљиво је да је Фанар деценијама играо против сваког македонског идентитета, неки су га код нас опонашали као већи Јелини од Јелина. У последње време се то променило...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сакам на сите вие што се буните, да ви го поставам прашањето, што доби СПЦ во последниве 20 години со автономијата на ПОА? Дали ги добивте манастирите што се изградени во времето на Немањиќите? Дали добивавте разрези? Дали успеа ПОА да ги придобие во своја јуриздикција Србите во Македонија?
Размислете за овие прашања...
Како и да е, да се сетиме што пееме последната Пасхална стихира и спрема неа да се однесуваме.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 41 минута, Orthophill рече

Сакам на сите вие што се буните, да ви го поставам прашањето, што доби СПЦ во последниве 20 години со автономијата на ПОА? Дали ги добивте манастирите што се изградени во времето на Немањиќите? Дали добивавте разрези? Дали успеа ПОА да ги придобие во своја јуриздикција Србите во Македонија?
Размислете за овие прашања...
Како и да е, да се сетиме што пееме последната Пасхална стихира и спрема неа да се однесуваме.

Добили смо то да они који су хтели да буду у канонској Цркви то  могу и да остваре.

Мало се људи у Македонији изјашњава као Срби због јаке асимилационе политике. И на то смо зажмурили и никад нисмо отежавали Македонији ништа.

Надам се да ћемо сад ставити тачку на раскол и зацелити ране. Искрено то желим.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда је добар знак што јутрошња и српска и македонска штампа не третирају ову тему. Кад год су се расписивали, није ваљало. Делује као да су сада извршене озбиљније припреме на свим нивоима у заједничкој жељи да се дође до резултата.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

RELIGIJA.MK

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА, г. Тимотеј во изјава за ТВ Сител

 

Тимотеј: Преговорите се во тек, толку имам да кажам

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА, г. Тимотеј во изјава за ТВ Сител ја потврди информацијата дека делегации на МПЦ-ОА и на СПЦ имале средба во Ниш, но не откри никакви детали.

Кратко кометира дека преговорите се во тек, без да прецизира кога точно се одржала средбата, кој се учествувал на нејзе и што точно се преговара со СПЦ.

-Преговорите се во тек, толку можам да кажам, изјавил г. Тимотеј за Тв Сител.

Телевизијата објави дека најголем дел од владиците на МПЦ-ОА, воопшто не биле запознаени за оваа најнова црковна дипломатија на МПЦ-ОА.

За вторник е закажана вонредна синодска Седница, на која се очекуваат повеќе детали.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...