Jump to content

Епископ Фотије: Обновљени нишки разговори СПЦ и МПЦ, могуће васпостављање канонског јединства већ на мајском Сабору

Оцени ову тему


Препоручена порука

Њ.П. Епископ зворничко-тузлански г. Фотије је у проповеди на Ђурђевдан ове године, између осталог, рекао:

У саставу Синода СПЦ ових дана сам био у пратњи Његове Светости. Првог дана имали смо састанак са представницима Македонске православне цркве у Епархији нишкој. Занимљив је то дијалог љубави, вере и наде и надамо се да ће, ако Бог да, да ће до јединства доћи, али прво да се сви помолимо Богу. 

Македонска православна црква, односно Охридска архиепископија, ће у мају на овогодишњем заседању Сабора у Београду, да се врати канонском јединству са Српском православном црквом, а тиме и канонском јединству са свим помесним православним црквама.  Велики је изазов који стоји пред нама и ако Бог да молитвама Владике Николаја Охридског и Жичког, молитвама Светих Кирила и Методија и осталих светих, Светог Саве Српског, да се успостави то јединство , да зацели тај раскол од 1967. године. Сада смо на прагу решавања тог проблема, ако Бог да, па вас позивам да се молите Богу, сви ви и сви ми, да се у славу Божију и на добро наших светих Цркава то реши. Али и за добро нашег српског народа и за добро македонског народа, који су два братска народа.

Видео: 

Реакција из Македоније: 

RELIGIJA.MK

Македонската православна црква – ОА и Српската православна црква, по долги години прекин

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ова е уште поинтересно. Булдожер дипломатот во посета на Неговата Светост г. г. Порфириј.

RELIGIJA.MK

Новиот американски амбасадор во Србија, Кристофер Хил имал средба со српскиот патријарх П

 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово би била најлепша могућа вест само је питање шта ће бити са епископима из ПОА и да ли ће из МПЦ сад да настану неки егзилаши

и бугараши...

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Orthophill мислим да, када је већ до састанка дошло, Васељенска патријаршија је сигурно била о томе извештена и на неки начин је "благословила" ту работу. Македонској страни неке ствари не би одговарале од договора искључиво са Фанаром (пре свега, потпадање дијаспоре под Цариград), али сигурно је ушла у преговоре са СПЦ, обавештавајући како Васељенску патријаршију, тако и утицајне дипломате, претпостављам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Банатски деран као што рече епископ Фотије, сада је најпотребнија молитва Богу да архијереји саборно донесу промишљена решења. Свакако, проблема има доста, али уз Божију помоћ и благоволеније народно, верујем одавно, да могу да се превазиђу.

Проблем "двоструке јерархије", како ја видим, принципијелно може да се реши на два начина: да обе извесно време паралелно постоје док се не слију у једну (пример превазилажења тзв. Америчког раскола у СПЦ). Друга опција, за коју знам из разговора да је ближа македонској страни, јесте да се архијерији ПОА третирају као архијерји Српске цркве и делују у Србији. У том случају битно је да наша црква одржи достојанство чина архиепископа Јована, на некој, евентуално, новој катедри.

Постојали су, иначе, предлози раније да се успостави српско подворје у Мк и македонско подворје у Србији и канонским подручјима СПЦ (осим Македонаца у Банату који сарађују са тамошњом српском епархијом, македонске парохије постоје и у Сплиту и Загребу и неканонски су потчињене Европској епархији МПЦ. Та би, дакле, подворја, бринула о продубљивању духовних веза, културној баштини итд.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Hvala brate za pojasnjenje , samo nisam razumeo ovaj deo "јесте да се архијерији ПОА третирају као архијерји Српске цркве и делују у Србији" . Da li si mislio da se svi sadasnji episkopi prebace u Srbiju ili da se smatraju kao ispostava SPC(sto je onda nelogicno jer je i MPC onda deo Spc) u Makedoniji. Prastaj ako sam zbunio 😇

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Zoran Đurović  Avo gde moze da se nadje predskazanje o MPC ? 😁

Mada vidim da ste u pravu bili za Crnu Goru jer nice nova CPC Peckog patrijarhata a po komentarima to podrzavaju crnogorski Srbi i Crnogorci tipa Zdravko Krivokapic..

Равно,нигде брда све је равно...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 минута, Банатски деран рече

Hvala brate za pojasnjenje , samo nisam razumeo ovaj deo "јесте да се архијерији ПОА третирају као архијерји Српске цркве и делују у Србији" . Da li si mislio da se svi sadasnji episkopi prebace u Srbiju ili da se smatraju kao ispostava SPC(sto je onda nelogicno jer je i MPC onda deo Spc) u Makedoniji. Prastaj ako sam zbunio 😇

Незграпно написано, али тако некако мисле кругови блиски МПЦ: да архијереји ПОА добију епархије у Србији.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, Банатски деран рече

@Zoran Đurović  Avo gde moze da se nadje predskazanje o MPC ? 😁

Mada vidim da ste u pravu bili za Crnu Goru jer nice nova CPC Peckog patrijarhata a po komentarima to podrzavaju crnogorski Srbi i Crnogorci tipa Zdravko Krivokapic..

Нису била пророштва него рад. Детаље не могу да износим, али сам потурио леђа. Ово што весели Добровић покушава око Пећаршије је дебилно; што сам имао да кажем о ЦГ рекао сам, сада је то историја. Та пророштва су ми се остварила и то у длаку, па не разумем када неко хоће - као Добровић - да пиша уз ветар. Радује ме пак да су се неки овде наватали светог страха, па не желе да им Ава Римски нешто прорекне. :D

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И украјински Савез православних новинара (СПЖ) доноси вест о нишком сусрету и јутјуб снимак беседе владике Фотија. Овај сајт, такође, подсећа на изјаву македонског председника Пендеровског из јуна 2021. да ће власти Македоније са новим поглаваром СПЦ размотрити могућности за давање аутокефалије МПЦ:

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, александар живаљев рече

@Orthophill мислим да, када је већ до састанка дошло, Васељенска патријаршија је сигурно била о томе извештена и на неки начин је "благословила" ту работу. Македонској страни неке ствари не би одговарале од договора искључиво са Фанаром (пре свега, потпадање дијаспоре под Цариград), али сигурно је ушла у преговоре са СПЦ, обавештавајући како Васељенску патријаршију, тако и утицајне дипломате, претпостављам.

Се знае што е најдобро:
1) Соединување на МПЦ-ОА и ПОА (Господ да им дава љубов и смирение на господата архиереји од двете страни)
2) Томос од СПЦ за автокефалија
3) Томос од Вселенската Патријаршија
 

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...