Jump to content

Папа тражи састанак са Путином и критикује руског патријарха

Оцени ову тему


Препоручена порука

Papa dao zapaljiv intervju o Putinu i Ukrajini – Rekao sam Kirilu: „Brate…“

 Autor:Agencije03. maj. 2022 09:49 > 10:00
 
Vladimir Putin, patrijarh Kiril i papa Franja

Vladimir Putin, patrijarh Kiril i papa Franja Foto:Tanjug/Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/Tanjug/AP Photo/Andrew Medichini/EPA-EFE/SERGEI CHIRIKOV

U intervjuu za italijanski list "Corriere della Sera" papa Franja rekao je kako trenutno ne planira da poseti Kijev, ali takođe je istakao da je ruskom predsedniku Vladimiru Putinu predložio da se njih dvojica sastanu.

 

„Prvog dana rata telefonirao sam ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom. Putina nisam zvao. Hteo sam da napravim jasan gest koji će videti celi svet. Ali 20 dana nakon početka rata zamolio sam kardinala Parolina da pošalje poruku ruskom predsedniku i kaže mu kako sam spreman da odem u Moskvu. Odgovor još nismo dobili. Bojim se da Putin upravo sad ne može i ne želi održati ovaj sastanak. Ali toliku brutalnost, pa kako to ne zaustaviti? Pre dvadeset pet godina doživeli smo istu stvar s Ruandom“, rekao je papa.

 

Kako je istakao, zasada neće putovati u Kijev, ali je tamo poslao svoje kardinale. Papa će, po sopstvenoj želji, prvo putovati u Moskvu.

"Prvo moram u Moskvu, prvo moram upoznati Putina... Ali i ja sam sveštenik, šta mogu da uradim? Radim sve što mogu. Kad bi Putin barem malo otvorio vrata", izjavio je papa.

U nastavku razgovora kritikovao je i patrijarha Kirila, poglavara Ruske pravoslavne crkve, koji podržava rat u Ukrajini.

"Razgovarao sam s njim 40 minuta putem Zuma. Prvih dvadeset minuta s kartice koju je držao u ruci čitao mi je sva opravdanja za rat. Slušao sam i rekao mu: 'Ne razumem ništa od ovoga. Brate, mi nismo državni klerici, ne možemo koristiti jezik politike, nego Isusov'", prepričao je Papa.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 40 минута, александар живаљев рече

 

 
. Ali toliku brutalnost, pa kako to ne zaustaviti? Pre dvadeset pet godina doživeli smo istu stvar s Ruandom“, rekao je papa..

"Razgovarao sam s njim 40 minuta putem Zuma. Prvih dvadeset minuta s kartice koju je držao u ruci čitao mi je sva opravdanja za rat. Slušao sam i rekao mu: 'Ne razumem ništa od ovoga. Brate, mi nismo državni klerici, ne možemo koristiti jezik politike, nego Isusov'", prepričao je Papa.

Јел се он то шали? Упоређује неупоредиво а врло је интелигентан човек.

Рече поглавар државе Ватикан.

 

 

Шта он мисли, да су православни људи без памети?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Pozvani korisnik trenutno nije dostupan, molimo pokusajte kasnije." :smeh1:

...

Clip_6.jpg.ea8cbbbe734387e38bf6b07ca3cbdd4d.jpg

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Амбасадор Русије у Ватикану: Дијалог с папом увек важан за Москву

У интервјуу за милански лист „Коријере дела сера“ папа Фрања је изјавио да је спреман да се упути у Москву ради сусрета с председником Русије Владимиром Путином како би допринео постизању мира у Украјини

Од  ИН4С -  03/05/2022 11:40
vatikan- Ватикан

Дијалог с папом је важан за Москву у свакој међународној ситуацији, изјавио је амбасадор Русије у Ватикану Александар Авдејев поводом изјаве поглавара Римокатоличке цркве Фрање да је спреман да отпутује у Москву и да разговара с председником Русије Владимиром Путином о решавању кризе у Украјини.

„У свакој међународној ситуацији дијалог с папом римским је важан за Москву и поглавар Ватикана је увек пожељан саговорник“, рекао је руски дипломата.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У интервјуу за Коријере дела сера, папа се осврнуо на напад Русије на Украјину и рекао да, иако можда не иде толико далеко да каже да је присуство НАТО-а у суседним земљама „испровоцирало” Москву, оно је „можда олакшало” инвазију.

 

WWW.POLITIKA.RS

ВАТИКАН - Папа Фрања рекао је да је НАТО прииближавањем Русији можда допринео да дође до руске инвазије на Украјину и поручио да је предложио...

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.POLITIKA.RS

МОСКВА – Папа Фрања је у интервјуу који је дао за италијанске новине „Коријере дела Сера” погрешно интерпретирао разговор с руским патријархом Кирилом...

 

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 18 часа, александар живаљев рече

У интервјуу за Коријере дела сера, папа се осврнуо на напад Русије на Украјину и рекао да, иако можда не иде толико далеко да каже да је присуство НАТО-а у суседним земљама „испровоцирало” Москву, оно је „можда олакшало” инвазију.

 

WWW.POLITIKA.RS

ВАТИКАН - Папа Фрања рекао је да је НАТО прииближавањем Русији можда допринео да дође до руске инвазије на Украјину и поручио да је предложио...

 

Ово је само део иако је и овде много тога проблематично и срамно. Али  је прескочен велики гаф папин

Мрзи ме да преводим глупости ево на енглеском

......

Then, Francis, who has repeatedly called for an end to the war, went one step further and challenged Kirill not to follow along with the actions of the Russian president.

 
The patriarch cannot transform himself into Putin’s altar boy,” the pope said.

 

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Објашњење Сектора за информисање ОСЦП-а поводом интервјуа римског Папе Фрање за „Corriere della sera“

 

Жалосно је што је месец и по дана након разговора са Патријархом Кирилом Папа Фрања изабрао некоректан тон ради преношења садржаја тог разговора. Овакве изјаве тешко да ће допринети успостављању конструктивног дијалога између Римокатоличке и Руске Православне Цркве, што је у овом тренутку нарочито потребно.

Ево шта је заправо Патријарх рекао у разговору са Папом Фрањом, који се одржао 16. марта: „Хвала Вам на прилици да организујете овај сусрет. Када смо се срели на Куби 2016. године рекао сам Вам да се састајемо у право време и на правом месту. И, мада се сада наша комуникација одвија путем даљинске комуникације, уверен сам да поново разговарамо у правом тренутку. Уз Вашу дозволу, желео бих да поделим са Вама своје виђење садашње тешке ситуације. Наравно, ми живимо у различитим информационим пољима: западни медији нису говорили или практично нису говорили о неким чињеницама на које бих желео да Вам скренем пажњу.“
 
Затим је Патријарх Кирил напоменуо да је сукоб почео 2014. године догађајима на Мајдану у Кијеву, који су резултирали променом украјинске власти. Посебну пажњу посветио је догађајима у Одеси и њиховим последицама: „У том граду одржан је миран митинг становника који говоре руски, који су бранили своје право на коришћење матерњег језика и културе. Тај мирни скуп напали су представници нацистичких група: почели су да туку демонстранте штаповима. Људи су почели да траже уточиште у оближњој згради Дома синдиката и у том тренутку се догодило нешто застрашујуће: зграда је закључана, а затим запаљена. Људи су покушавали да се спасу скачући са другог-трећег спрата и наравно да су се разбијали. На оне који су се приближили прозорима, не усуђујући се да искоче, пуцали су одоздо. Пратили смо све то практично уживо на телевизији. Ова страшна лекција из Одесе утицала је на одлуку становника југоисточне Украјине да брани своја права.“

Надаље, Патријарх Кирил је подсетио да је на крају совјетске ере Русија добила уверење да се НАТО ни за центиметар неће померити на исток. Међутим, то обећање је прекршено: чак су и бивше совјетске балтичке републике ушле у НАТО. Као резултат тога, настала је најопаснија ситуација: границе НАТО-а се налазе на 130 километара од Санкт Петербурга, време лета ракета износи свега неколико минута. Када би Украјина била примљена у НАТО и време лета ракета до Москве такође би износило неколико минута. Русија никако није могла и не може то да допусти.

У закључку Патријарх је нагласио: „Наравно, ова ситуација је за мене веома болна. Моја паства је на обе стране сукоба, углавном су то православци. Део супротстављених припада Вашем стаду. Стога бих желео, изостављајући геополитичку компоненту, да поставим питање како ми и наше Цркве можемо да утичемо на стање ствари? Како можемо да допринесемо смиривању завађених са једним јединим циљем: постизањем јачања мира и правде? У датим околностима веома је важно избећи даље ескалације.“

Одговор Папе Фрање исправно је изложила Ватиканска новинска служба у обавештењу 16. марта: „Папа Фрања се захвалио Патријарху на сусрету мотивисаном жељом да, као пастир свог народа, покаже пут ка миру, да се моли за мир, за прекид ватре. Свети Отац се сложио са Патријархом да Црква не треба да користи политичку лексику, већ језик Исуса Христа. „Ми смо пастири истог Светог Народа, који верује у Бога, Пресвету Тројицу, Пресвету Богородицу. Стога морамо да се ујединимо у настојању да помогнемо свету, подржимо страдалнике, тражимо путеве мира, зауставимо ватру“.
 

Како је наведено у истом обавештењу, „стране су истакле изузетан значај преговарачког процеса који је у току“.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...