Jump to content

Linux

Оцени ову тему


Препоручена порука

Odlučila sam da se upustim u ovu malu avanturicu i napravim naš novi kućni ruter. Kupiću Raspberry Pi 4, ali još uvek ne znam da li ću da instaliram Raspbian ili Ubuntu. Ne znam ni da li ću da koristim iptables ili ufw za firewall.

Tata će mi pomoći ako negde zaglavim. Veoma je zainteresovan za ovaj koncept.

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

 

  • Свиђа ми се 1

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 10 months later...
пре 4 часа, C.A._R.I.A. рече

Appimage је одличан

Skroz portabli, najlaksi i najbrzi iz te vrste. Flatpak je dobar, samo ume nekad da bude malo tezi, ali u njemu sve radi bez problema.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 29. 3. 2023. at 18:37, obi-wan рече

Skroz portabli, najlaksi i najbrzi iz te vrste. Flatpak je dobar, samo ume nekad da bude malo tezi, ali u njemu sve radi bez problema.

Flatpak je добар као екосистем за инсталацију 2-3-4 програма. Тј. уместо да инсталирам на дистрибуцији апликацију са 50 мегабајта и 25 нових фајлова, инсталирам 300 мегабајта или 500 код прве инсталације а онда све остале користе постојеће flatpak ресурсе.

 За старе машине препоручујем Void линукс.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 56 минута, C.A._R.I.A. рече

Moгу ти рећи да је Gentoo бољи него што сам се надао за нас старе Линукс вукове. Јеси пробао ?

Nisam. Malo sam preterao sa skakanjem po distribucijama, pa sam se (bar za vreme) skrasio na EndeavourOS-u. :stadaradim:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 57 минута, C.A._R.I.A. рече

За старе машине препоручујем Void линукс.

Isto i MX Linux sa xfce desktopom. Oko 480 MB ram-a u idle rezimu.
Debian ispod haube, u kombinaciji sa AntiX delovima.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 минута, C.A._R.I.A. рече

Мx има телеметрију и неке ствари које не волим.

Kakvu telemetriju?

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Za sve korisnike Linux-a. Ovaj sajt ima sve što je potrebno za rad u pdf a ima još puno iznenađenja:D. Pošto linux nema baš najbolje rešenje za edit pdf i još mnogo drugih stvari vezanih  za pdf, ovde je sve free. Naravno mogu da koriste i korisnici ostalih OS sistema:D

https://tinywow.com/tools/pdf

„Бојим се Бога који је високо и гледа. Бојим се и човека који нема Бога!”

                                                                                 Византијска пословица

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 30. 3. 2023. at 22:44, obi-wan рече

Kakvu telemetriju?

Kaд стартујеш одређени програм, он јавља "централи" одређене податке. И то не може да се искључи. Нешто слично као на мобилном, само не иде све до Гугла.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 20 часа, C.A._R.I.A. рече

Kaд стартујеш одређени програм, он јавља "централи" одређене податке. И то не може да се искључи. Нешто слично као на мобилном, само не иде све до Гугла.

Kol`ko znam, MX i Debian nemaju bas nikakvu telemetriju. Takvu kao sto kazes ima Zorin npr. i jos neki, mada je i ona vrlo bezazlena i otvorena. Ubuntu ima onu njegovu (slicne takve vrste), koju mozes da iskljucis odma` na pocetku koriscenja. Ne znam da neki Linux ima bilo sta sto bi ga kompromitovalo sa te strane.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, obi-wan рече

Kol`ko znam, MX i Debian nemaju bas nikakvu telemetriju. Takvu kao sto kazes ima Zorin npr. i jos neki, mada je i ona vrlo bezazlena i otvorena. Ubuntu ima onu njegovu (slicne takve vrste), koju mozes da iskljucis odma` na pocetku koriscenja. Ne znam da neki Linux ima bilo sta sto bi ga kompromitovalo sa te strane.

Имају, проверено. Debian како који, али MX линукс има.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...