Jump to content

Linux

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 19 минута, mirko1929 рече

Па LinuxMint, ElementaryOS, ZorinOS, и Pop_OS! су сви Ubuntu са, што би се рекло custom, селекцијом софтвера (MX слично, само базиран на Debian). Тако да је Ubuntu и даље ту, само испод хаубе.

Овај Поп_ОС је најправославнији? 😎

Ови Основни, Линукс-Нанин или Зорин, па овај Деби(л)ан... не уливају ми поверење. Добро, сви су у "бунту" (тј побуни против затворених прозора иза којих се крију вируси и заразе), и то подржавам, али предводник тог "здравог" бунтовништва треба да буде један Поп.

Ето, зато бих њега изабрао од свих. 😇

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

А сад шалу на страну.

Нисам се још ниједном усудио да негде инсталирам Линукс. Размишљам о новом лаптопу, овај долази без ОС (за паре које бих могао одвојити мислим се о Ryzen 3 5300U са 8 GB RAM-a, наравно SSD). 

Препорука за тешког почетника?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Шта је најјефтинија варијанта у рангу моје предложене конфигурације?

"Христос васкрсе, радости моја!"

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, sanja84 рече

qubes OS? Tails os?

То су „хакерске“ дистрибуције.

 

пре 2 часа, Јанко рече

Шта је најјефтинија варијанта у рангу моје предложене конфигурације?

Овај овде. Међутим, иако изнутра задовољава, то је она класа лаптопова што има шасију од најбуђавије могуће пластике.

 

пре 29 минута, Ćiriličar рече

Видим даси у томе....Intel Core i7, 16 GB RAM, 256 GB, 15,6'' - Dell...која је цена у Србији?

Ово је најјефтинији што сам набасо, а притом мораш још да докупиш 8 GB.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Čekajte :)

Kako niko ne pomenu "Serbian-Debian"?  Mnogo kul priča...
Nemojte da mi kažete da niko nije probo :)

Meni ne radi wifi kartica pod njim, inače sve preporuke
van toga (imaju OpenBox i KDE okruženja)...

WWW.DEBIAN-SRBIJA.IZ.RS

ГНУ/Линукс оперативни систем на српском језику       Сербиан ГНУ/Линукс је оперативни систем на српском језику који долази ...

 

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Јанко рече

Препорука за тешког почетника?

Најискреније и најкраће, не инсталирај линукс као главни оперативни систем. :D

А шалу на страну, размисли о следеће две опције:


1. Издвој још мало новца за додатни хард диск, не мора да буде ССД или ултра-квалитетан, нити са огромним капацитетом, па на њему инсталирај линукс. На тај начин, може да се подеси да сваки пут када укључиш рачунар добијеш избор да ли да се систем подиже са хард диска А или са хард диска Б, па да на тај начин бираш линукс и виндовс. Плус, линукс без проблема види онај други хард диск, ако на њему имаш филмове, књиге или било коју другу документацију, тако да све можеш да држиш на том хард диску.

1а. Исто ово, али без додатног хард диска, него да на постојећем направиш партицију коју ћеш доделити линуксу. Ово је јефтиније, али компликованије.

 

2. Инсталирај линукс на УСБ флеш драјву. Узмеш неки мало већи, на пример од 32+ ГБ. Утакнеш у лаптоп, рестартујеш и подигне се линукс са флеша. Угасиш комп и извадиш флеш - нема линукса. Ово је дефинитивно спорија варијанта, јер је читање са флеша спорије него са ССД, али никако није преспора или неподношљиво спора. А сјајан је начин да без прављења штете тачно видиш шта је линукс, испробаш све његове програме, видиш све потенцијалне проблеме, инсталираш нови софтвер, радиш апдејте... а све то без прављења икакве штете на рачунару. Ако нешто и поквариш, инсталираш линукс на флеш испочетка и Бог те веселио. А ако закључиш да је линукс права ствар за тебе и да га желиш као примарни систем, тек онда га инсталираш... Ово пишем само с обзиром на то да кажеш да си почетник, тад никако не треба правити радикалне прелазе, може се лако десити да се прерано разочараш и дигнеш руке, јер све око компјутера уме и те како да фрустрира.

 

(ово пишем као лични/професионални корисник и линукса и виндовса на средњем нивоу, током последњих 15+ година)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

И да, @Јанко ако ти је нешто од овог горе интересатно али не сасвим јасно, слободно питај било шта око тога како то конкретно урадити (и ти и било ко). Немогуће је претпоставити конкретан ниво нечијег искуства, па сам само набацао своје идеје.

  • Свиђа ми се 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Јанко рече

Овај Поп_ОС је најправославнији? 😎

A Mint (= nana) je najzdraviji. :ladan:

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Јанко рече

А сад шалу на страну.

Нисам се још ниједном усудио да негде инсталирам Линукс. Размишљам о новом лаптопу, овај долази без ОС (за паре које бих могао одвојити мислим се о Ryzen 3 5300U са 8 GB RAM-a, наравно SSD). 

Препорука за тешког почетника?

Mint, Zorin. Najvise lice na Win, najlakse se snadjes sve ukupno.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 10 часа, Mikorist рече

Ја сам се вратио на Дарвина. На Мек ОС. Односно на хакинтош. Нема програма који не ради под овим. :))

Bezi o`te sekte u krivak. Daleko im bilo sve, skroz nenormalna kuca.

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Јанко ако још ниси сигуран у тотални прелазак на Линукс, направи дупло бутовање.

Иначе и ја ти препоручујем Минт или Елементари. :)

Путници, нема пута, путеви се стварају ходањем!

А.М.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 часа, Mikorist рече

Ја сам се вратио на Дарвина. На Мек ОС. Односно на хакинтош. Нема програма који не ради под овим. :))

...

Слика може припадати 4 особе и текст који гласи „Technology 3 hours ago Apple's most expensive Mac Pro can cost over $52,000 dependin... Bored Elon Musk @BoredElonMusk For $52k I'll sell you a much better computer. And it comes attached to a car.“

"Ви морате упознати земаљско да би сте га волели, а Божанско се мора волети да би се упознало." Паскал "Свако искључиво логичко размишљање је застрашујуће: без живота је и без плода. Рационална и логична особа се тешко каје." Шмеман "Always remember - your focus determines your reality." Qui-Gon Jinn

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...