Jump to content

Zdrava zabrinutost


Препоручена порука

zdravlje.jpg.afc20e631fc10e9241e8090484e0acae.jpg

 

Anksioznost ne odlaže izvršenje strašnog ishoda kojeg se plašimo…
Makar bili i najanksiozniji na svetu oko nečega…ta stvar će se desiti u skladu sa verovatnoćom…i sudbinom…
Ili isto tako…u skladu sa ova dva parametra…neće…
E sad za sudbinu ne znam…tu svi imamo svoje načine…verujemo…trudimo se da budemo dobri ljudi…ulažemo u karmu…dajemo…ili ulažemo u odnose koji ruku rukom miju…bavimo se vradžbinama…magijom…i raznoraznim paganstvima…
No sa verovatnoćom je stvar dosta jasnija…
Koliko god bili anksiozni oko nekog karcinoma…taj patološki strah nas neće spasiti od njega…
Tako anksiozni ćemo samo vraški propatiti…prepadnuti u sadašnjosti zbog potencijalno crne budućnosti…kao da je to jedini mogući sigurni ishod…neživeći i umirući potpuno zdravi…jer ćemo se možda nekad razboleti…
Isto tako…
Ukoliko smo ravnodušni spram svog zdravlja…kao prosečan Srbin koji se hvali time da nikada u životu nije otišao kod lekara…i pušimo tri pakle dnevno…redovno se opijamo…ponekad drogiramo…žderemo sve što ne treba…stalno se sekiramo oko besparice…i živimo u katastrofalnim uslovima…i uzdamo se u onu „ma neće grom u koprive“…jednostavno pripremamo plodno tlo da tamo neka ćelija skrene na mračnu stranu i počne da se sumanuto deli…
Povećamo verovatnoću za Zlu sudbinu…
Izuzeci naravno postoje…
Svi mi imamo Teču ili Dedu koji je ceo život pušio i pio i krkao…i umro u snu sa 97 godina…nasmejan…
Međutim to nije Nauka…
To nije Medicina…
I Verovatnoća je vrlo čudna i surova Žena…
Možete imati 99 % šanse da uspete…pa da sve propadne za noć…
I džaba vam je što se neka bolest javlja jedanput na milion ljudi…ako ste vi taj Baksuz…
Isto tako neko stvarno dobije na Lotou…
I postane predivan Čovek sa mestom rođenja Zvečanska, Beograd u ličnoj karti…
Ono što bi nas trebalo da interesuje je suština…i mogućnost da neke ishode predvidimo…i po mogućstvu predupredimo…
A suštinsko je pitanje koliko će ljudi stradati od 100000 ljudi koji zanemaruju svoje zdravlje…u poređenju sa 100000 ovih obrnutih…koji su naopačke kod nas…tojest uspravni…u nekim drugim ispravnim sistemima vrednosti…i nekim srećnijim Zemljama…gde je to zaista važno pitanje…i jednostavno je stiglo na red…
Ravnodušnost ubija…
Anksioznost oblači sunčane dane…i zamračuje življenje…i isto tako ubija…samo natenane…
Međutim…
Između Ravnodušnosti (koja u sebi ima iracionalno uverenje „ma meni se ništa neće desiti“) i Anksioznosti (koja u sebi ima iracionalno uverenje „meni će se sigurno nešto desiti“) uvek postoji jedno polje kompromisa…konstruktivnosti…racionalnosti i mudrosti…
Pravo mesto na kome trebamo biti…
To polje se na engleskom zove CONCERN…i mi nemamo pravi prevod za tu reč…jer kod nas zdrava zabrinutost nikad nije bila popularna…verovatno zbog sve muke koju smo preko glave preturili…
Jednostavno se nije mogla zapatiti…
Ko će se baktati oko zdravlja za vreme rata…i devedestih…
Ljudi su tada uglavnom pucali…(mislim na nervne slomove)…ili pevali…(mislim na slomove pogleda na realnost)…
Ukoliko ste concern oko svog zdravlja…vi ćete se prema njemu odnositi kao emancipovani prosvećeni Evropljanin koga ćete sresti na nekoj Planini sa 90 godina kako pešači sa onim smešnim štapovima u društvu svoje supruge od glave do pete u Mc Kinley-u namejan…preplanuo…i živ…u pravom smislu te reči…
Naše ravnodušne penzionere ćete sresti samo po banderama i zidovima…u crno belom…
Dok anksiozne nećete ni videti…jer se oni izmučeni i napaćeni kriju po svojim agorafobičnim jazbinama…gde se osećaju iole bezbedno…preplašeni od sopstvene senke…čekajući da prođe život…koji nisu ni omirisali…
A kako treba zdravo živeti…mislim da verovatno svako zna…
Najmudriji među nama…su oni koji te jednostavne smernice uspeju i da primene…
Jer vremenom biografija osobe jednostavno postaje i njena biologija…(Talidari)
Oni koji se čuvaju…i ulažu u najvažniji resurs koji imamo…
Ulažu u sudbinu…dobirm delima…
Ali stvaraju sebi povoljnu verovatnoću…da žive dobro i dugo i lepo…time što su concern oko svog zdravlja…dok ga još imaju…
Suština dobrog življenja je u tome…
Da ga ne ružimo ni anksioznošću…niti da ga skraćujemo ravnodušnošću…
Već da živimo u potpunosti u skladu sa smislom koji smo sami sebi otkrili…i fundamentalnim vrednostima kojima se klanjamo…
Da imamo ispunjen život…
A za to je obično potrebno vreme koje ćemo sebi obezbediti time što ćemo biti zdravo zabrinuti oko svog zdravlja i vremena koje nam je preostalo…
Time što ćemo biti fokusirani na dugoročni hedonizam…
I time što ćemo biti odgovorni sami prema sebi…
Jer tu zaista nema laži i nema prevare…
Jer na posletku…
Znate kako kaže Saltikov…
Čitava tajna kako da produžimo sebi život je u tome da ga ne skraćujemo…

 

https://drvladimirdjuric.rs/2018/08/09/zdrava-zabrinutost/

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2.4.2022. at 17:00, JESSY рече

Ali stvaraju sebi povoljnu verovatnoću…da žive dobro i dugo i lepo…

...  за разлику од јеванђелске, Христове жртве, по којој је наше живљење означено страдањем. И крстом што није ни налик на тај крст западне цивилизације и науке, на којем би требали да будемо добро, дуго и лијепо распети, у некаквој симулацији Христа.

Тај свијет о којем причаш, није и овај у којем је Христос распет, већ неки виртуелни продукт западне мисли и имагинације .

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 часа, slovoA рече

...  за разлику од јеванђелске, Христове жртве, по којој је наше живљење означено страдањем. И крстом што није ни налик на тај крст западне цивилизације и науке, на којем би требали да будемо добро, дуго и лијепо распети, у некаквој симулацији Христа.

Тај свијет о којем причаш, није и овај у којем је Христос распет, већ неки виртуелни продукт западне мисли и имагинације .

Гледао сам пре пар дана гостовање Дугина на некој од америчких телевизија, где су га позвали да да коментар око актуелне ситуације и санкица према Русији. Неко је рекао како је у природи човека да бежи од страдања, на шта им је Дугин одговорио да је тако код западњака, рекавши да хришћани не беже од страдања и да санкције код Руса неће донети жељени циљ запада - смену власти и немире.

Наши утучени пензионери су радничка класа, људи који су отишли са села у средину у којој се никад нису примили. Цео живот, ни тамо, ни овамо. 

 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Вукашин рече

Наши утучени пензионери су радничка класа, људи који су отишли са села у средину у којој се никад нису примили. Цео живот, ни тамо, ни овамо. 

Да. И управо на њима Вучић гради каријеру и нити смрди, нити мирише. А читава прича о миру и стабилности је само израз те патологије, или психопатологије, човјека заљубљеног у протестантизам и такву икономију, оличену у процентима БДП-а. И то тврдим, Вучић би нас сад, па сад, продао, за рад тих процената БДП-а, у којима види не само читаву икономију свијета, већ и своју личну величину, потпуно слијеп за Богочовјека. И није то само његов проблем. Читава Србија нити смрди нити мирише, у том лимбу икономије, без Христа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Malo služim Bogu, pa malo mamonu. Nosim  malo Krst, pa ga zbacim sa leđa, težak mi.

Život mogu da osmislim da 1000 načina. Zavisi kako verujem, u šta i u koga. Svet i što je u svetu trudim se da ljubim. Da ga ne izazivam. 

Jer, kako ću drugačije. Nisam valjda lud pa da ne vidim kako stvari rade. Lažem sebe kako neću da budem farisej, treba živeti ovde i sada. 

Ništa od mene. Ne kajem se, pa i ne vidim gde treba da idem. Kad bih se kajao, sve bi mi se dodalo, a ovako... Gledam sebi da ugodim samo... I ne dobijam ništa.

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 2.4.2022. at 17:00, JESSY рече

A kako treba zdravo živeti…mislim da verovatno svako zna…

BSKM.RS

Како Црква објашњава који су узроци болести и како се болест лечи духовним путем. Како болест настаје од греха и како долази исцелење. БОЛЕСТИ — Исцелење Начин...

 

cool.lie.talker

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 4.4.2022. at 4:10, slovoA рече

Тај свијет о којем причаш, није и овај у којем је Христос распет, већ неки виртуелни продукт западне мисли и имагинације .

Ne verujem da je ugodno Hristu praviti pakao od sopstvenog života.

  • Волим 1
Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Violetta Valery рече

Ne verujem da je ugodno Hristu praviti pakao od sopstvenog života.

А ко је помињао пакао? Ја причам о илузији западног човјека да је у овом палом свијету могуће направити рај.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 5.4.2022. at 21:55, slovoA рече

А ко је помињао пакао? Ја причам о илузији западног човјека да је у овом палом свијету могуће направити рај.

 Nosiš krst, ispuniš obaveze, pretrpiš, pa ga onda odložiš na kratko, odmoriš malo leđa da bi opet mogao da ga nosiš. Ti predasi i odmor su ono što si sam za sebe obezbedio. Uglavnom ispuniš obaveze, pa onda sledi radost. Da bi mogao valjano da odmaraš moraš dobro i valjano da radiš... Ko se dima ne nadimi taj se vatre ne ogreja... 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Sun14861 рече

Nosiš krst, ispuniš obaveze, pretrpiš, pa ga onda odložiš na kratko, odmoriš malo leđa da bi opet mogao da ga nosiš. Ti predasi i odmor su ono što si sam za sebe obezbedio.

Наравно да постоје успони и падови и да човјек, због своје пале и раслабљене природе, не може све вријеме да "стражи", као што то нису могли ни апостоли у Гетсиманском врту, ни са живим Богом поред себе. Али Бог ни не тражи од човјека да се одрекне својих слабости, већ да своју природу принесе Христу, управо у тим слабостима. И нема ту цинцулирања, па мало сањамо, а мало смо будни. Или природу човјека (ту "своју") предајемо Богу, или смо у том свом сну већ богови, по природи.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Sun14861 рече

Neko nam je pricao bajke da je zivot lak,

Неко. Узми само Холивуд, ништа више не треба. Добро је да имамо грам мозга у глави, послије свих тих испирања.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...