Jump to content

Писмо владикама поводом одлуке Синода од 1. фебруара

Оцени ову тему


Препоручена порука

STANJESTVARI.COM

У писму које је потписао члан Синода еп. сремски Василије владике позване да поштују свештене каноне, Устав СПЦ и архијерејску заклетву…

Сам садржај одлуке ми је сасвим у реду. Мада не знам да ли се ово "за свако одсуство из поверене им епархије претходно затраже одобрење Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија, наводећи разлог одсуства, трајања одсуства, место у коме ће за време одсуства боравити, као и који архијереј ће их за то време замењивати" подразумева нпр. и одлазак у суседну епархију на једнодневну прославу или нпр. дводневни научни скуп негде ван матичне епархије. То би, мислим, било претерано. 

Нисам сигуран да је најбољи начин да "верни народ" о одлукама Синода своје Цркве сазнаје из другог извора, а не преко званичног сајта СПЦ. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Одлична одлука, већ су неке Владике претерале у политичким глупостима, последње је било одушевљење Владетом Јанковићем што хоће да премешта споменике из Бг јер нарушава урбанистичку слику града, а владика из Вареша :)

Мада има неких Владика који мисле да су изнад Сабора цитирајући Св Игнатија да је Црква тамо где је Епископ и евхаристија у смислу да код православних Сабор није исто што и папа код РК, тј да сваки Епископ одговара на крају крајева само Богу. И то се показало као претеривање и неважећа еклисиологија у пракси.

Што се тиче транспаретности има она козачка из Тихи Дон: Што мање знаш боље за тебе!  :)

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 51 минута, Onufrije рече

Што се тиче транспаретности има она козачка из Тихи Дон: Што мање знаш боље за тебе!

Није ствар у транспарентности, него у томе да је Црква Тело, заједница епископа, свештенства и верног народа. Не знам по чему би тај цитат из "Тихог Дона" био релевантан за унутрашњу "комуникацију" у Цркви. Уосталом, у одлуци се позива на Устав СПЦ и претходне одлуке Сабора и Синода, које се, колико знам, објављују и у званичном гласилу СПЦ - "Гласник СПЦ". Не видим ниједан разлог да се одлуке Синода не објављују  и на званичном сајту СПЦ. Као што би и одлуке надлежног архијереја требало да се објављују на епархијском сајту, а мислим да сам то виђао на неким епархијским сајтовима. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Јесте заједница, али у различитости. Једно тело је у смислу да није раздељено. А неодговорне изјаве Владика иду у том смеру да праве раздор.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Не говорим о изјавама владика могу доприносити стварању раздора, јасно је да и такве изјаве и политичко деловање како је описано у синодској одлуци јесу штетни. Није ми јасно зашто мислиш да није корисно да мирјани буду упознати са таквим ставом Синода?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Сад ће морати +Гриша да пита Патријарха да ли да буде надбискуп +Димитрију, то значи и да ће Преишић да обнаша паству у Дубровнику а не у Београду, премда је питање колико ће ово поштовати, недавно сам се почео молити и да ђакон Александар Суботић, звани Суле, оде да макар преспава у своме манастиру што није урадио за петнестак година монаштва, у својој епархији је неколико пута био на слави, у ствари дјелује по Београду, са веома лошим посљедицама, у ово сам лично упућен.

То је мање више парохија-екипа која је у свему сагласна са Фанаром и вазда противу Патријаршије.

Слава Богу што је услишио моје молитве, али наставићу да се молим да се ово све и спроведе.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

 
 

Добронамерна порука недобронамерним медијима

26. Фебруар 2022 - 22:49

У седмици на измаку, једна одлука Светог Архијерејског Синода упућена и намењена искључиво епархијским архијерејима волшебно је осванула на страницама оних медија којима пројектовање и креирање поделa у Српској Православној Цркви није на зачељу програмске  и уређивачке политике.

Мада конкретна одлука не садржи апсолутно ништа што није обухваћено канонима и Уставом Српске Православне Цркве, а њене ставке чине сталну, малтене, вековну праксу Православне Цркве, односним медијима се учинило да им даје згодну прилику да још једампут удружени покушају да реанимирају клинички мртав наратив о злом и конзервативном Светом Синоду који угрожава људска, политичка и грађанска права младих, савремених, лепих свештеника, који су спремни да до непрепознатљивости модернизују Цркву, отворе је према свету и слично. Тај Синод је, по њима, већ деценијама толико зао и препреден да је у стању да неког епископа доведе до out of mind, а да тај добри у стању незнавености поднесе оставку. Вођа таквог опаког друштва је, ко би други него лично председник Синода, Патријарх српски, и то не само актуелни, него и претходни и онај пре њега, и онај претходни и тако даље... Проблем је, дакле, у томе што постоји Патријарх српски и што Црква има свој освештани поредак који је јуче, данас и сутра исти.

Медији који бране наводно угрожена људска права свештеника који би по њима требало да, као и било који други грађанин или јавна личност, учествују у страначком животу, а посебно у предизборним кампањама, већ се 0близују лицитирајући  именима оних којима су поставили ступицу, јер би за њих било добро да их Свети Синод што оштрије санкционише, а они добију прилику да недељама и месецима лију крокодилске сузе.

Ми им, потпуно добронамерно, скрећемо пажњу да је овај наратив, без обзира на то шта од њих очекују страни наручиоци и финансијери, мртворођенче и да морају бити много креативнији да не би изгубили посао. Тај наратив није имао успеха ни за време блаженог спомена патријарха Иринеја, а данас када je уз Његову Светост Порфирија апсолутна већина, цео Сабор архијереја, када га хиљаде са радошћу дочекују у коју год епископију и парохију да  дође, мора им бити јасна елементарна чињеница: српски народ воли своју Цркву, српски народ воли свог Патријарха, своје епископе и свештенике. У том погледу они су беспомоћни ма колико клеветали патријарха Порфирија, Свети Архијерејски Синод и српске владике.

Сигурно ће се многи у неверици упитати: Који је циљ таквог медијског ангажмана? Циљ је, изазвана мистичним просветељењем равним Јакобу Бемеу, обзнанила „паметна и храбра“ европарламентарка Виола фон Крамон тријумфалним ускликом: „Српска Православна Црква не постоји!“. И заиста би „паметна и храбра“ била у праву, јер уколико би сваки од педесет српских владика кренуо да агитује за оног кандидата или странку којa му се допада, Српска Православна Црква би напустила своју примарну мисију, фактички би заиста престала да постоји.

Стога Синод није донео забрану да се свештеници баве политиком. Синод је упозорио да је „недопуство било какво учешће у страначким надмедањима, давање јавних изјава у корист или на штету појединих странака или кандидата у изборним процесима и ван њих“. Каквом политиком свештеници треба да се баве поучио је наш Светејши Патријарх већ у приступној патријарашкој беседи 12. фебруара прошле године у Саборној цркви у Београду. Потсетимо се: „Политика, у изворном смислу речи, у антици, где се и појавила као појам, сматрана je бригoм за оно што је заједничко, бригом за заједнички живот. У тој бризи су учествовали сви грађани и сви су једнако делили одговорност за друштво, за оно дакле што је заједничко. Том врстом политике не само да хоћу него и дубински осећам да и морам да се бавим као што је и сваки човек дужан да то чини у мери у којој је то њему дато и на месту на којем се налази“. И још неколико речи из Патријархове приступне беседе: „Црква је позвана да сабира, да обједињује и спаја, служи миру и јединству. Зато се моје патријарашко служење Богу и роду неће кретати стазама парцијалних интереса нити ће садржати елементе савременог странчарења и партијског бављења политиком“.

На послетку, само илустрације ради, поменућемо још један нечасан и наравно, неуспешан покушај дискредитовања Његове Светости Патријарха од истих, по правилу, недобронамерних према Цркви медија. Наиме, кратки кадар са свечаности поводом Сретења - Дана државности Републике Србије, на коме је, међу присутним личностима и патријарх Порофирије, а који је тог дана емитован буквално на свим српским медијима, налази се у видеу који је на Јутјуб каналу председника Републике. Мада тај видео није промотивног предизборног карактера, нити га приказују други емитери, него је део хронологије редовних председничких активности, Патријарх је одмах оптужен за учешће у кампањи која у том тренутку није била ни почела. Уколико, пак, до било каквих злоупотреба дође, Светејши ће свакако на одговарајући начин на њих правовремено указати и реаговати. Надамо се да је свима јасно да је нереално очекивати да ће оваквим притисцима успети да Патријарха српског искључе из живота свог народа.

Sapienti sat!

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...