Jump to content

Promenite svoje ponašanje prema starijim roditeljima

Оцени ову тему


JESSY

Препоручена порука

Teško je shvatiti da stariji roditelji nisu ono što su nekad bili. Oni jednostavno nemaju snagu ljudi koji su ti nekad brisali suze u vrtiću, vodili te na more i na zimovanje... Sad su drugačiji. Zato im se tako i obraćaj..

"Jedna žena je imala pedeset godina. Aktivna, vesela, uspešna - imala je sve za šta se vredno borila: porodicu, posao, prijatelje... Samo ju je jedno brinulo - roditelji.

FOTO: Shutterstock FOTO: Shutterstock

Oni su nekako brzo i naglo ostareli. Od nekad aktivnih i veselih ljudi, preko noći su se pretvorili u krhke i krotke osobe. Kada je uletela u njihov stan - sva u raspoloženju, planovima, nadama, dočekali su je teškim zadahom starosti i kisele hrane.

Odjurila je do frižidera, izvukla iz njega ono što je dugo tamo stajalo, ubuđalo se i ukiselilo. Napunila je frižider prelepim teglama gotove hrane iz skupog restorana.

Prišla je ormaru, donela novu košulju za tatu i novi ogrtač za mamu. Okačila ih je ponosno u ormar.

 

 A kada je nedelju i po kasnije došla u posetu, tegle sa hranom iz restorana ostale su netaknute. A pored njih baškario se kiseo kupus. Njeni roditelji su kuvali i jeli. A hranu iz restorana nisu ni pipnuli.

Tata ju je dočekao u svojoj omiljenoj kariranoj košulji, koja je bila istanjena na laktovima, tako da mu se nazirala koža. Mama - u omiljenoj, kućnoj haljini koja je datirala iz 80-tih godina prošlog veka. Njeni noviteti visili su u ormanu netaknuti.

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Jednog dana žena nije izdržala. Zgrabila je mamin zimski kaput („Mama, nosila si ga poslednjih 20 godina, prastar je! On nije više za nošenje!“) i bacila ga u smeće.

I umesto kaputa donela joj je meku bundu. Svilena bunda, lako je prijanjala uz mamino telo. I mama je pokušala da je nosi, pažljivo je oblačeći:

"O, bože, kakvo je ovo savršenstvo," rekla je sa blagim osmehom, pažljivo je skinula i okačila u ormar.

"Sad nju nosi stalno," cvrkutala je ćerka srećno.

… Majka je umrla godinu dana kasnije. Njena ćerka je, raspremajući ormar sa majčinom odećom, naišla na paket. Duboko u ormaru, ležala je uredno složena bunda od lisičjeg krzna. Nova, sa etiketom. Nije nošena. Nije obučena nijednom!

Gorko je zaplakala žena koja je bacila stari mamin kaput u đubre, koja je majci kupila bundu i koja je shvatila: cele zime njena majka je išla u prodavnicu u ko zna čemu ili uopšte nije ni izlazila iz kuće..."

Slične priče nisu retkost. Međutim, svi koji imaju stare roditelje ne treba da zaborave da je to prava sreća.

Imati uzorne roditelje, neki su decenije proveli zajedno, mirno i složno, vaša obaveza je da se trudite da ne pravite greške sa njima.

Teško je shvatiti da to nije više snaga ljudi koji su vas vodili u šetnje, letovanja, zimovanja... Ali treba ih prihvatiti ovakve kakvi jesu...

FOTO: Shutterstock FOTO: Shutterstock

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

1. Ne menjajte navike roditelja.

Oni imaju svoj ritam koji ih smiruje, zahvaljujući kojem se osećaju dobro.

2. Ne plašite roditelje svojim troškovima

U starosti, mnogi ljudi postaju oprezniji po pitanju troškova. Kupovina nove stvari ih uznemiruje, čak i ako je stvar bila apsolutno neophodna: žao im je što se rastaju sa novcem. A ako nešto kupite, njima je žao vašeg novca isto koliko i njihovog.

Ako vaši roditelji imaju ovu osobinu, nemojte ih ubeđivati. Kad im kupite novu odeću, samo pažljivo skinite etikete sa cenama i recite: "Mama, kupila sam ovo sebi, ali mi ne stoji. Šteta mi da ovo bacim..."

I majka će to sigurno nositi, jer neće moći da dozvoli sebi da to bacite.

Ako roditelji odbiju da se leče u privatnim klinikama, a vi zamolite privatnog lekara da dođe kod njih, a njima kažite:

"Tata, ovo je poznanik. On je muž moje drugarice. Zamolila sam ga da dođe i pregleda te..."

3. Usrećite svoje roditelje

Ponekad kažu: "Starci su kao deca". Avaj, ovo nije istina. Svaki novi dan deteta je uspon. Svaki novi dan starijeg čoveka je pad. Deca se smeju tri stotine puta dnevno. Koliko često vidite svoje roditelje kako se smeju?

Ako je moguće, pokušajte da naučite roditelje da koriste društvene mreže ili usluge na kojima mogu da gledaju svoje omiljene serije. Da, biće vam potrebno mnogo vremena, biće potrebno mnogo strpljenja. Ali kada se roditelji počnu da aktivno komuniciraju - bićete nagrađeni sjajem u njihovim očima. Starijim ljudima je potrebna komunikacija - i moći će da je dobiju na društvenim mrežama.

4. Ako vaši roditelji razviju demenciju, ne pokušavajte da joj se oduprete

Nisam razumela da sam povredila svoju majku kada sam odgovorila na njeno pitanje:

- Mama, hajde da se setimo o čemu smo upravo pričali?

Oči su joj postale uplašene i uznemirene. Osetila je da nije ispunila moja očekivanja i shvatila: ne može, ne može uopšte da ih ispuni. Nju je to strašno mučilo - a ja sam se mučila, ne shvatajući kako da joj pomognem.

Doktor moje majke mi je rekao pravu taktiku. Rekao je:

Ne mučite njenu RAM memoriju - nećete ništa popraviti. Okrenite se dugoročnom pamćenju - radi mnogo bolje.

Počeo sam da pitam svoju majku o njenom detinjstvu - njenom detinjstvu, mom detinjstvu. Počeli smo da razgovaramo sa njom na apstraktne teme – šta je ljubav, šta je porodica... Bili smo srećni u takvim trenucima: ja i ona. A ovo je najvažnije za nas – odraslu decu starijih roditelja: da nam naša komunikacija donosi sreću..., piše Stil.

 

https://direktno.rs/lifestyle/slobodno-vreme/399410/stari-roditelji-cetiri-pravila-odnosa-komunikacije.html

 

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

koliko je lako ili teško prihvatiti takve promene kod svojih ostarelih roditelja...? nalazimo li u sebi toliko snage da budemo strpljivi, da ih razumemo, saosećamo sa njima...? ili nam to i zbog svojih ličnih problema, briga, pa i sopstvenih zdravstvenih problema, teško polazi za rukom...?

mislim da je sve to veoma složeno i kompleksno... od velike važnosti su i karakterne osobine i jednih i drugih...

zatim je tu od značaja i sam odnos kakav je bio izgrađen  izmedju roditelja i dece...

u svakom slučaju,  starost je sama po sebi teška...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 12 часа, Fildza рече

ako si u formi

ko je danas u formi...i mladi su bolesni a ne stari...i mentalno i fizički...

''Старајте се да имате љубав. Иштите свакодневно од Бога љубав. Заједно са љубављу долази сво богатство добара и врлина. Волите, да бисте били вољени од других.''
(Св.Нектарије Егински)

ЖИВА ДЕЛА УТЕХЕ - искрено се надам да ће ова акција пробудити оно најбоље у нама

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...