Jump to content

Непризната Македонска православна црква

Оцени ову тему


Препоручена порука

пре 20 минута, Вилер Текс рече

Схвати онда и Тражитеља у том контексту. Ово варварство није лично дело него правац и политика у ком се креће МПЦ.

Хајде пробаќу на српски, да ме боље разумеш.
Прво да би рекао да је ово политика и правец у коме се креќе МПЦ, треба да знаш стање у МПЦ. А не само да пишеш.
Осоговски манастир се налази у епархији владику Григорија, који је опозиција свиме у МПЦ. Док остали чланови Синода плачу за Томос у Константинопољу, овај пише трактате против Васељенског Патријарха. Близак је са Русе, а особено са Русе из Украјини, одакле тргује са црквене ствари. Тако, да ово је више нека руска завера за оцрњење МПЦ, него политика МПЦ-е. Сви у МПЦ смо свесни, да не треба гњевити, оног кога молиш.
Ове измене су само један терористички акт, пре против МПЦ, него против Српство.

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Orthophill рече

Хајде пробаќу на српски, да ме боље разумеш.
Прво да би рекао да је ово политика и правец у коме се креќе МПЦ, треба да знаш стање у МПЦ. А не само да пишеш.
Осоговски манастир се налази у епархији владику Григорија, који је опозиција свиме у МПЦ. Док остали чланови Синода плачу за Томос у Константинопољу, овај пише трактате против Васељенског Патријарха. Близак је са Русе, а особено са Русе из Украјини, одакле тргује са црквене ствари. Тако, да ово је више нека руска завера за оцрњење МПЦ, него политика МПЦ-е. Сви у МПЦ смо свесни, да не треба гњевити, оног кога молиш.
Ове измене су само један терористички акт, пре против МПЦ, него против Српство.

Пријатељу, те ваше унутрашње ствари су мање битне. Правац у коме се С.Македонија креће је сваки отклон од Срба и затирање српског имена. Ово је врх леденог брега са фрескама али лепо говори о нивоу лудила. А добро знам да Маледонци у Београду никад непријатност неће доживети јер су Македонци.

Немојте нас правити дебилима. И онда кад неко од Срба одговори жешће на антисрпство понашате се ко босански муслимано " јој болан пуцају ћетници са брда они нас мрзе а ми поштена раја јој Хамерко помоз„

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ми Срби ћемо имати прилике да још дуго гледамо последице и горке плодове црвених и ''братства-јединства'', па ће нам сва она летовања са парадајзом и краставцима, синдикалне прославе, куповина фиће од једне плате и бајке о ''лепим временима'' ваљда једном изаћи на нос. Схватићемо једном да је то био само продужетак нешто раније изрежираног плана парчања нашег народа, губљења идентитета, територије, отимања наше културе, историје и свега онога што су нам преци оставили.

Праве се новокомпоноване нације којима се додељује наше наслеђе, које они мењају, преправљају и проглашавају за своје како би добили неко историјско утемељење. Македонци су само један од пројеката насталог на парчању српског корпуса, који због великих апетита Шиптара и Бугара (од којих су учили занат), није баш у потпуности самостално заживео. Због велике хистерије да не буду Срби, постали су нико и ништа и на добром су путу да нестану са карте.

 

'' Чашу меда јошт нико не попи што је чашом жучи не загрчи,
чаша жучи иште чашу меда, смијешане најлакше се пију. ''  
Петар II Петровић Његош

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 3 часа, Тражитељ рече

Уместо да смо лепо, ових 20-30 година, са Бугарима направили неки договор, ми укинемо македонску националну мањину и македонски језик и подржимо их да су то Бугари, а Бугарска се обавеже да очува бар неки спомен на Србе у Душановом Скопљу и Марковом Прилепу, као што данас људски и поштено чувају мошти краља Милутина (и зову га "светим краљем" док га у Србији проглашавају педофилом и лажним светитељем!) и од сваког камена где је застао Свети Сава праве светилиште. Албанце подржимо да у Македонији као минимум имају оно што је Косово имало у Србији, па ако "Северњаци" признају независност Косова, ми македонским Албанцима признамо њихову државу. А из солидарности са Грцима, никако, никада и ни под којим условима тај народ и ту државу доле не називамо македонским именом, јер македонско име припада грчкој држави, грчком народу, грчкој историји и грчком језику.

Уместо тога, АВНОЈ-евског Завета се држимо више него Старог и Новог заједно.

Бугари су нам споменике и сваки помен нашег имена затирали када год су могли, од њих су и видели како се краде и преправља. Шиптаре не вреди ни спомињати. Грци су такође кумовали уништавању и хеленизацији свега што није било Грчко, највише у првој половини 20 века. Нема нама ту никакве подршке, нити ми требамо коме да је дамо.

Ми само не смемо да се одричемо свога, својих предака, наслеђа, историје, ни добрих ни лоших ствари. То смо ми. Нико не може присвојити твоје ако се ти предходно тога не одрекнеш. Ми требамо да прихватимо сами себе, да не идеализујемо ствари, него да учимо из грешака како их не би опет поновили и како би их, кад за то дође време, могли колико-толико исправити.

'' Чашу меда јошт нико не попи што је чашом жучи не загрчи,
чаша жучи иште чашу меда, смијешане најлакше се пију. ''  
Петар II Петровић Његош

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ja sam Makedonac, pratim ovaj forum vise godina. Odnedavno sam se registrirao i ovo je moja prva objava.

Generacija sam koja je ucila da su svi nasi susedi, nasi neprijatelji. Bugare smo krivili da nam kradu istoriju, potcenjavali. Srbe smo krivili da nam ne priznaju crkvu. Anticku istoriju smo uzeli od Grke. Albance smo potcenjavali.

Komunisti su nam servirali istoriju puna lazi. Prethodni premijer Gruevski je cak i njih prevazisao u laznu slavnu istoriju makedonskog naroda. 

E sad je tesko da se ovaj naroda tu odrekne nekih zabluda, lazi, predrasuda, koja su decenijama servirana.

Mene je zao mog naroda. Balkan je ovo, svi smo mi negde pogresili, ali za mog naroda iz prve ruke zao mi je sto moram ovo da kazem. Dugo I ja sam verovao u te lazi i tu istoriju. Kada sam poceo da istrazujem, to je bio shokantno za mene.
Znamo mi da budemo fini I gostoprimljivi, kako sami kazemo za sebe. Ali nismo do toliko, molim se Bogu da se ovaj narod oslobodi od iluzije koja imamo za nas same.



Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ево стоји уклесано, кад у једном моменту ''обрнуше кола низа страну''.

ploca.png.55691f26318e36e8ba3e246d60f3b3e6.png

Иста ситуација после '45, када су мом ђеду хтели да упишу да је Црногорац по националности, а отац и мајка му се писали као Србин и Српкиња из околине Никшића. Срећом није дао, јер су га на време научили ко је и ко су му стари.

'' Чашу меда јошт нико не попи што је чашом жучи не загрчи,
чаша жучи иште чашу меда, смијешане најлакше се пију. ''  
Петар II Петровић Његош

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ovo samo na prvi pogled podseca na CG. U CG je narod velikom vecinom za SPC i protiv CPC. U Makedoniji je narod gotovo jednoglasno za makedonsku crkvu i treba njima dati autokefalnost. Nazalost na ovome se vidi da SPC cesto mnogo vise gleda zemaljke nacionalisticke stvari, nego sto bi trebalo. 

Da je makedonski identitet izgradjen u negaciji srpske to je isto, ali i pre 1914 Makedonci nisu svi bili Srbi, nego su se delili u one koje se osecaju Bugarima, Srbima i nesto zasebno. Posebno na istoku Makedonije gotovo da nije bilo Srba.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 42 минута, Agnostik рече

 i treba njima dati autokefalnost

Да али кад буду зрели. Тренутно је то чист политички пројекат без обзира на искрену побожност побожног народа. 

Како дати аутокефалност некоме ко је толико луд да кривотвори фреске и избацује светитеље из храма јер су из српског рода?

Шта мислиш шта кажу ови светитељи чија су имена написали преко имена српских светитеља? 

Или ајде неко узме твоју слику обрише твоје име и упише моје. Ја би му рекао да је идиот. Јел се слажеш?

Није то за аутокефалију него за преглед кефала!

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Agnostik рече

Ovo samo na prvi pogled podseca na CG. U CG je narod velikom vecinom za SPC i protiv CPC. U Makedoniji je narod gotovo jednoglasno za makedonsku crkvu i treba njima dati autokefalnost. Nazalost na ovome se vidi da SPC cesto mnogo vise gleda zemaljke nacionalisticke stvari, nego sto bi trebalo. 

Машиш бураз смисао приче. Са истим циљем је рађено и једно и друго. Одвајање Срба од Срба по било ком основу, стварање нових нација, парчање територије и подизање тензија и сукоба. Зависно од карактера становништва и могућности уплитања суседног фактора и историјских прилика на терену, мало се приступ разликује.

Српска Православна црква је постојала и постојаће свуда где има Срба и она не може да се дели и цепа исто како неко цепа и дели државу. Шта она треба да ради по теби? Да гледа како јој цепају народни корпус, преводе вернике и на крају отимају храмове, прекречавају и присвајају? 

Пробају да створе нову нацију, доделе јој територију, део културног наслеђа, налупетају историју и онда хоће и посебну, адекватну цркву да им направе, јер је СПЦ ослонац Српског идентитета, културе, језика и постојања. Због тога данас, нажалост нема Срба других вероисповести, јер ни ислам ни римокатолицизам нису хтели да Срби ту опстану као Срби, да задрже идентитет, него управо да се обезличе, одроде, окрену против своје некадашње браће и да нестану као такви, што је и био циљ.

 

'' Чашу меда јошт нико не попи што је чашом жучи не загрчи,
чаша жучи иште чашу меда, смијешане најлакше се пију. ''  
Петар II Петровић Његош

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Agnostik рече

Ovo samo na prvi pogled podseca na CG. U CG je narod velikom vecinom za SPC i protiv CPC. U Makedoniji je narod gotovo jednoglasno za makedonsku crkvu i treba njima dati autokefalnost. Nazalost na ovome se vidi da SPC cesto mnogo vise gleda zemaljke nacionalisticke stvari, nego sto bi trebalo. 

Da je makedonski identitet izgradjen u negaciji srpske to je isto, ali i pre 1914 Makedonci nisu svi bili Srbi, nego su se delili u one koje se osecaju Bugarima, Srbima i nesto zasebno. Posebno na istoku Makedonije gotovo da nije bilo Srba.

Sorry, ali Crkva nije kafana ili prodavnica u koju ulazim i izlazim i koju menjam kako mi god pada na um. Ovo neka rade američki Protestanti, tamo oni tantara-mantara-ludaci. Crkva je za nas pravoslavne Hrišćane nešto osnovno, esencijelističko, što postoji uvek i što ne sme da bude predmet političkih ideologija i vremenskih pojava. Maćeodonija je poverena sada nama srpskoj pravoslavnoj Crkvi. Mi možemo o svemu da se dogovorimo. I baš Maćedonci, kao narod, nacija, su sve od nas Srba dobijali - mi Srbi smo stvorili Jugoslaviju, i Maćedoniju, maćedonski jezik i maćedonsku naciju. Da su umesto nas Srba bili Bugari, ili Grci, ili Albanci, Maćedonci danas verovatno ne bi postojali. Eto koliko smo mi Srbi nacionalistički i imperijalistički da moraju da nas mrze... Možda smo trebali da ih bijemo, onda bi nas voleli? Ne znam, pitam (sarkazam). Ali Crkva je Crkva. Crkva je prolaz u jednu drugu dimenziju. I da tako lako delimo Crkvu i da se odričemo njenih delova, to tako ne ide. To nije priroda Crkve! Mi moramo da sabiramo, ne da rasipamo. 

Ko me od ranije poznaje, zna da sam radikalni demokrat. Ali i demokratija nije apsolutna i ne može svuda i u svemu da se sprovodi. Postoji jedan zakon koji je iznad demokratije. Npr. život, ljudska prava. Ili Crkva. Jedno je što mi (neki od nas) želimo što više demokratije da uvedemo u Crkvu. Ali Crkva sama nije demokratija. Dakle, Maćedonci su dobrodošli u srpskoj pravoslavnoj Crkvi, ravnopravni su i sve ostalo jednako sa Srbima. Ali da se odvoje od nas, da dobiju autokefaliju i tako to, sve to nije predmet političkih izbora i političkih volja. Ovo tako kod nas ne ide. Crkva nije jedna svetovna organizacija nego nebeski dom, i ovde važe druga pravila. Pre svega da je po volji Božijoj. Jer Crkva je Božije vlasništvo i Bog vlada Crkvi. I Sveti Duh nam nekako slabo govori - ustvari i ne govori nam! barem mi ne čujemo - da Maćedonija treba da se izdvoji iz srpske pravoslavne Crkve.
 

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...