Jump to content

Непризната Македонска православна црква

Оцени ову тему


Препоручена порука

Достојанствен, како и приличи миленијумском јубилеју, данас је манастир Бигорски централном прославом обележио 1000 година од свог оснивања.

https://kanal5.com.mk/bigorskiot-manastir-slavi-1000-godini-od-osnovanjeto/a443992

Sve čestitke Makedoncima bravo.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Status crkve nebitan. Oni su Makedonska nacija i pravoslavni narod. Malo hrišćanske ljudskosti i koja lepa poruka ljubavi i zajedništva ne bi bila na odmet a ne samo negativnost i mržnja to nije ni hrišćanski ni u duhu Pravoslavlja za onoga ko se smatra velikim Pravoslavcem ili Pravoslavkom.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 4 weeks later...

Bugarska zapretila da će da blokira pregovore Maćedonije sa EU ako Maćedonija ne prizna da Maćedonci jesu Bugari odnosno da je maćedonski jezik samo jedan bugarski dijalekt :)

https://www.derstandard.at/story/2000121728524/sprachenstreit-bulgarien-will-eu-beitrittsgespraeche-mit-nordmazedonien-blockieren

Kako se istorija samo ponavlja ;)

Ali mi Srbi smo zli. Valjda zato što smo svima davali po volji (pa i Maćedoncima državu, naciju, jezik) da smo najzad sami sebe upropastili.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ја бих се само осврнуо на вишенедњно агитовање "СрбинКатолика" на овој теми за Северомакедонце и непризнату "МПЦ", а које је пролазило и било допуштано јер се представљао да је Србин из Србије, а заправо је Хрват из Хрватске, по свом признању хрватски националист и апологета усташтва и Усташког покрета.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 3 weeks later...

У православном манастиру у Македонији:

ПРЕИМЕНОВАНИ СРПСКИ СВЕТИТЕЉИ 

 

RS.SPUTNIKNEWS.COM

Када су представници српског културно-информативног центра СПОНА из Скопља дошли у посету Осоговском манастиру, били су непријатно изненађени. Имена српских светих...

 

,,Јер Отац не суди никоме, него сав суд даде Сину, да сви поштују Сина  као што  поштују 

Оца!"   Јеванђеље, Јн 5:23

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Кажем ја... Ено, сад полако постају и Бугари. Ми смо због њих у непријатељским односима са Бугарском, они ће то да испеглају и још ће Србију и Србе да прогласе за заједничке непријатеље. Због њих нас Грчка сматра за непоуздане и превртљиве савезнике. Како је кренуло, не би ме чудило да и са Албанијом заратимо да одбранимо албанске делове Македоније, па они да им и то на тацни предају.

Уместо да смо лепо, ових 20-30 година, са Бугарима направили неки договор, ми укинемо македонску националну мањину и македонски језик и подржимо их да су то Бугари, а Бугарска се обавеже да очува бар неки спомен на Србе у Душановом Скопљу и Марковом Прилепу, као што данас људски и поштено чувају мошти краља Милутина (и зову га "светим краљем" док га у Србији проглашавају педофилом и лажним светитељем!) и од сваког камена где је застао Свети Сава праве светилиште. Албанце подржимо да у Македонији као минимум имају оно што је Косово имало у Србији, па ако "Северњаци" признају независност Косова, ми македонским Албанцима признамо њихову државу. А из солидарности са Грцима, никако, никада и ни под којим условима тај народ и ту државу доле не називамо македонским именом, јер македонско име припада грчкој држави, грчком народу, грчкој историји и грчком језику.

Уместо тога, АВНОЈ-евског Завета се држимо више него Старог и Новог заједно.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Zašto ja uvek govorim: Dalje od tog Balkana! Em je reč turskog porekla, krojena početkom 19. veka kao sinonim za evropsku Tursku odnosno osmanske krajeve u Evropi - Balkan je jednostavno Turska. A mi Srbi valjda nismo Turci. I u 19. veku zaista smo odbijali da budemo Balkanci te bi govorili o ilirskom poluostrvu itd. Ipak smo kad tad prihvatili tu reč, i sad smo kao ponosni Balkanci aka Turci, a sve samo što ne znamo.. a vala i nećemo da znamo, lenji smo. Navika nam je jača od istine. I eto, navikli smo da budemo evropski Turci.

I onda imamo tu jednu, kako da kažem, plemensku, seljačku, jako prostu primitivnost, taj neki prkos i ponos večitih gubitnika; ali baš zato i gube stalno, zato što su takvi. Nije da su pokvareni, to ne; ali su niski, nesposobni za veće stvari, podobni jedino da budu mali, pokorni i drugima da služe. I kako reče apostol Pavle: Ne varajte se, ali zli razgovori kvare dobre običaje! S kim se družimo, sa njima se i mešamo i postajemo kao oni. Ostavimo to iza sebe. Idimo u svet. Imamo Ruse, Grke (mada ni Grci nisu baš nešto visoko), Švabe, eno nam i Kinezi i drugi - ma svet je velik. I ima mnoga mesta gde smo dobrodošli.

Ili zar svoje srpstvo hoćemo da merimo sa Maćedoncima, Albancima, Hrvatima, koji do juče nisu postojali? Da vidite samo Turke ili Avgance kako ponosno govore o sebi... Biti Srbin među Maćedoncima, Albancima, Hrvatima nije teško. Samo što smo onda mali Srbi, jesu i ovi mali narodi.

Milost i istina neka te ne ostavlja; priveži ih sebi na grlo, upiši ih na ploči srca svojega!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Тражитељ рече

Кажем ја... Ено, сад полако постају и Бугари. Ми смо због њих у непријатељским односима са Бугарском, они ће то да испеглају и још ће Србију и Србе да прогласе за заједничке непријатеље. Због њих нас Грчка сматра за непоуздане и превртљиве савезнике. Како је кренуло, не би ме чудило да и са Албанијом заратимо да одбранимо албанске делове Македоније, па они да им и то на тацни предају.

Уместо да смо лепо, ових 20-30 година, са Бугарима направили неки договор, ми укинемо македонску националну мањину и македонски језик и подржимо их да су то Бугари, а Бугарска се обавеже да очува бар неки спомен на Србе у Душановом Скопљу и Марковом Прилепу, као што данас људски и поштено чувају мошти краља Милутина (и зову га "светим краљем" док га у Србији проглашавају педофилом и лажним светитељем!) и од сваког камена где је застао Свети Сава праве светилиште. Албанце подржимо да у Македонији као минимум имају оно што је Косово имало у Србији, па ако "Северњаци" признају независност Косова, ми македонским Албанцима признамо њихову државу. А из солидарности са Грцима, никако, никада и ни под којим условима тај народ и ту државу доле не називамо македонским именом, јер македонско име припада грчкој држави, грчком народу, грчкој историји и грчком језику.

Уместо тога, АВНОЈ-евског Завета се држимо више него Старог и Новог заједно.

Да си жив и здрав, што јавно го пишуваш тоа што секој Србин го мисли. <3

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

A ja pomislio, sad ću nešto ''konkretno'' da pročitam.......

Lucerna corporis tui est oculus tuus. Si oculus tuus fuerit simplex, totum corpus tuum lucidum erit. Si autem oculus tuus fuerit nequam, totum corpus tuum tenebrosum erit. Evangelium Secundum Matthaeum 6, 22-23

In nomine + Patris, et + Filii, et Spiritus + Sancti. Amen.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 49 минута, Orthophill рече

Да си жив и здрав, што јавно го пишуваш тоа што секој Србин го мисли. <3

А реци ти мени брате шта ти мислиш о овом криминалу који се помиње у чланку изнад?

Јел бре то нормално да светитеље твоји уклањају са фресака? Да ли сте бре нормални или сте усташе?

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 минута, Вилер Текс рече

А реци ти мени брате шта ти мислиш о овом криминалу који се помиње у чланку изнад?

Јел бре то нормално да светитеље твоји уклањају са фресака? Да ли сте бре нормални или сте усташе?

 

Што да мислам? Па не сум варварин да го оправдувам ова безаконие! Срамно, недостојно и ужасно!

Ти ме волиш, ал ја не осећам.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 7 минута, Orthophill рече

Што да мислам? Па не сум варварин да го оправдувам ова безаконие! Срамно, недостојно и ужасно!

Схвати онда и Тражитеља у том контексту. Ово варварство није лично дело него правац и политика у ком се креће МПЦ.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Orthophill рече

Да си жив и здрав, што јавно го пишуваш тоа што секој Србин го мисли. <3

Ако ово значи да јавно пишем оно што сваки Србин мисли, онда није тако. Овако само ја мислим. Сваки Србин обожава Северну Македонију и Македонце и има илузију о братству и пријатељству. А са друге стране, мрзи Албанце и Бугаре и био би спреман да зарати и са једнима и са другима да би помогао Македонији.

А ја тако не мислим, ја сам за то да се што пре отресемо илузорних веза са Македонијом и ако већ не можемо да будемо пријатељи и браћа са Бугарском и Албанијом, бар да то непријатељство умањујемо. Јер штета коју може да нам направи стварно непријатељство Бугарске и Албаније далеко је веће и опасније од било чега што може доћи од лажног и једностраног "пријатељства" са савезницима свих наших непријатеља у Југославији.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 13 минута, Вилер Текс рече

Схвати онда и Тражитеља у том контексту. Ово варварство није лично дело него правац и политика у ком се креће МПЦ.

Наравно. И ја никако не пишем оно из мржње и гризе ме савест због оних Македонаца који нису део те приче. Али овакве ствари нам сисају крв на сламку, свако остварује неки свој идентитет и сви сагласни да су им само Срби проблем, а ми овде више не знамо ни ко смо ни шта смо, ни ко су нам пријатељи ни ко непријатељи. Оно у Црној Гори је посебно лудило, које је мало јаче дошло до изражаја јер је живаљ у ЦГ бучнији и агресивнији. Али оно што гледамо у Северној Македонији, то је остварен циљ Мила Ђукановића и Анте Павелића - засебна црква која није српска и нова православна нација која носи име државе, а урезивање у свест да су Србија и Срби окупатори.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...