Jump to content

Врачаре и телевизија-коментар о емисији ПРЕЉУБНИЦИ

Оцени ову тему


andrej

Препоручена порука

У овој теми би свакако требало подсетити на чувену беседу светог Јована Златостог, на ову тему (узео бих слободу да је овде пренесем са сајта нашег високоуваженог оца Љуба Милошевића - СВЕТОСАВЉЕ):

Свети Јован Златоусти

ПРОТИВ ЛЕЧЕЊА КОД ВРАЧАРА

Велики Отац и Учитељ Цркве, Свети Јован Златоусти, много је говорио против врачара и гатара и упозоровао људе да се код њих никако не лече. Његове речи и данас важе; данас можда више него икад. У својим беседама "Против Јудеја", у којима је одвраћао Хришћане Антиохије да не одлазе у синагоге и моле се Јудејима, велики Отац је говорио поуку и онима који су се лечили код јеврејских врачара ( као што Срби данас по амајлије и "записе" иду код хоџа, нап.прев. ). Људи којима је беседио правдали су се тиме да су болесни, и да зато одлазе код "чудотвораца". Њима је Златоуст одговарао да су болести Божје посете ради исправљања грехова и тврдио да за такве поступке нема никаквог оправдања. У наставку доносимо део његове беседе који се тиче лечења код врачара:

"Слуге од својих господара и синови од очева трпе често чак и онда када их ови неправедно кажњавају; а зар ти не желиш да пр?трпиш казну од Бога Који је изнад свих (господара), и који те воли више од било ког оца, Који све предузима и чини не због гнева, него ради твоје користи? Напротив, чим се деси било каква лакша болест одмах бежиш од Његовог Господства, хиташ ка демонима и журиш у синагоге? Можеш ли на крају добити опроштај? Како ћеш опет бити у стању да Га призовеш? Може ли било ко други, макар имао и смелост Мојсејеву, да умоли за тебе? Нико. Зар не слутиш шта Бог говори Јеремији о Јудејима: "Не моли се за тај народ, јер, и да Мојсеј и Самуил стану преа Ме, нећу их услишити" ( Јер. 7,16, 15,1). Тако да постоје греси који су изнад сваког опроштаја и не могу бити опроштени. При томе Јудеји, мада, привидно својим враџбинам и прекидају грозницу ( у телу )- у самој ствари они то не чине, - али зато у савест уводе другу, још страшнију, грозницу, због тога што ће те свакодневно рањавати сопствена помисао, савест ће те мучити, говорећи: "Поступио си безбожно, учинио си безакоње, нарушио си завет са Христом, због лаке бољетице си издао побожност. Зар си ти једини оболео? Зар нису много више од тебе претрпели други? Па ипак се нико није осмелио на дело слично твоме: а ти, слабић и размаженко, изгубио си душу своју.

Како ћеш одговорити Христу? Како ћеш Га у молитви призвати? Са каквом ћеш савешћу ући у храм? Каквим ћеш очима гледати свештеника? Како ћеш се усудити да руком дотакнеш Свету Трпезу? Којим ушима ћеш слушати Свето Писмо које се тамо чита?"

Ево шта ће ти сваког дана говорити мучитељска мисао и савест која мори. Какво је то здравље кад у себи имаш толико тужилаца? Али ако мало претрпиш, ако одбациш, са великом срамотом из своје куће избациш оне који су хтели да те наговоре на било какве враџбине или хтели да ти на тело ставе било какву амајлију, одмах ћеш од савести добити росу спокојства. Нека те грозница пали колико хоће: душа ће ти пружати свежину бољу и спасоноснију од сваке росе, од сваке влаге. На исти начин на који ћеш, ако примиш неки враџбински "лек" осећати се горе од оних што болују од грознице, и то због помисли о греху ( који си учинио идући врачару, нап. Прев. ), тако ћеш сада, одбацујући све безбожнике, макар и страдао од грознице и трпео мноштво невоља, осетити се боље од било ког здравог, зато што ће ти мисао бити светла, душа весела и радосна, а савест ће те хвалити, одобравати и говорити: "Одлично, одлично, пријатељу мој, друже Христов, верни мужу, подвижниче побожности, који си пре спреман да умреш у мукама него да издаш поверено ти благочешће; у дан Суда бићеш са Мученицима".Они су били спремни да трпе бичевање и муке да би задобили част ( од Бога ): и ти си се сада решио да трпиш ударце и муке од грознице и рана, само да не би пристао на безбожне враџбине и амајлије; и храњен тим надама ( на вечне награде ), ти ни нећеш осећати јаке болове. Ако те ова болест не однесе, однећа те, на крају крајева, нека друга: ако сада не умремо, умрћемо касније. Трулежно смо тело задобили не ради тога да бисмо, кад оно боли, пристали на безбожност, него ради тога да бисмо се болестима утврдили у побожности. Сама трулежност и смртност тела ће нам послужити само ако будемо благоразумни, као основа славе и у дан ( Суда ) ће нам дати велику смелост, и не само у тај дан него и у садашњем животу. Јер, кад ти врачаре изгониш из своје куће веома их посрамивши, сви, који за то чују, похвалиће те, задивиће се и рећи један другом: тај и тај, у болести и немоћи, мада су га неки умољавали, убеђивали и наговарали да узме неке враџбине, није их примио, него је рекао да је боље и умрети у том стању него издати веру. Затим ће уследити многа клицања од слушалаца који ће сви бити задивљени, прослављајући Бога. А од колико ће то бити за тебе бити почасније, од колико слика славније, од какве части знаменитије? Сви ће (тебе) похвалити, блаженим назвати и венцем окитити; и сами ће бити бољи, поревноваће и почеће да подржавају твоју храброст. Ако и други учине оно што си ти учинио, награду ћеш добити управо ти, јер си први почео са тим ревновањем. Међутим, последица твог доброг дела неће бити само похвала, него и најбрже могуће окончање болести, зато што ће и сама јуначна одлучност твоја Бога покренути на благовољеније и сви свети ће се скупа радовати твојој усрдности и из дубине срца ће се молити за тебе. Ако су овде такве награде за ту храброст, поразмисли колико ћеш венаца добити тамо, када Христос, у присуству свих архангела и ангела дође и узевши те за руку изведе те на средину тог призоришта и да сви чују, каже: "То је човек кога је некада мучила грозница, који је, кад су га веома много убеђивали да се излечи од болести због Мога имена и страха (Мога ) да ме не би било чиме увредио, одбацио и презрео оне који су му обећавали да га излече ( врачарским средствима ), и одлучио да је боље умрети него издати љубав према Мени". У самој ствари, ако Христос прославља оне који су Га напојили, оденули и нахранили, још ће више прославити оне који су ради Њега исто решили да претрпе муке грознице. Није исто дати хлеб и одећу и претрпети дуготрајну болест; не, ово последње је много теже од првога. А што је већи напор то ће блиставији бити венац. О томе ћемо и сами размишљати били здрави или болесни и са другима о томе разговарати; и кад се нађемо, било када у тешкој грозници, ево шта ћемо рећи: " А шта би било ако би нас неко оптужио, а затим нас извели на суд, а тамо нас ухвате и почну да бију; зар не бисмо онда, невољно, морали да трпимо све, и то без икаве користи и награде?" тако ћемо и сада расуђивати; себи ћемо при томе представљати и награду за трпљење, која може да ободри душу која је упала ( у чамотињу ). А шта ако је грозница јака? Упореди је са огњем пакленим, који ћеш сигурно избећи ако решиш да ту болест трпељиво поднесеш. Сети се колико су апостоли страдали; сети се праведника који су свагда били у невољама. Сети се блаженог Тимотеја - он никад није имао покоја од болести, него је увек живео у немоћима. Указујући на то, Павле је говорио: "Пиј по мало вина, због свог желудца и честих болести" ( 1. Тим. 5, 23 ). Ако је такав праведник и светац, који је васкрсавао мртве, изгонио демоне и друге лечио од безбројних болести, ако је он страдао тако тешко, какво ћеш извињење имати ти који се и за време краткотрајних болести смућујеш и ропћеш?

Зар ниси слушао да Писмо каже: "Кога љуби Господ онога и кара; и бије свакога сина кога прима?" Колико много њих и колико пута је желело да добије венац мученички? Ево, то је (трпљење у болести ) прави мученички венац! Мученик не постаје само онај коме (мучитељ) заповеда да принесе жртву паганским боговима, а он реши да му је боље да умре него да ту жртву принесе: не, очито је да је мучеништво и то када човек уопште Христа ради држи оно због чега на себе може да навуче смрт. /.../ Тако и ти, ако се одрекнеш магије, чини и враџбина и будеш умро од болести бићеш савршен мученик зато што си када су ти обећали оздрављење путем безбожја, ти решио да је боље да умреш у побожности. То ми кажемо онима који се хвале и говоре да демони исцељују. А да би се уверио да је то лаж, почуј шта Христос вели о ђаволу: "Он је човекоубица од почетка" ( Јн. 8,44). Бог каже да је реч о "човекоубици", а ти му хиташ као лекару? Реци ми како ћеш му одговорити на оптужбу да обманама тих љуид ( врачара нап. Прев. ) верујеш више него речи Христовој? Ако Бог говори да је ђаво човекоубица, а ти људи, упркос Божјој одлуци, веле да он може да лечи болести, и ти примиш њихове враџбине и враџбинске лекарије, тим поступком показујеш да њима верујеш више него Христу, мада то не кажеш отворено. А ако је ђаво -човекоубица, очито је да су и слуге његове - демони такви. То ти је Христос показивао на самом делу: када им је Он допустио да уђу у крдо свиња, они су читаво крдо потпили у језеро (Лк. 8,33) да би ти знао да би они то исто учинили и са људима и да би их одмах погубили само ако би им Бог то допустио. Али их је он задржао и обуздао и није им дозволио да учине ишта слично: то су они и доказали кад су добили власт над свињама. Јер, ако они нису поштедели свиње, још мање би поштедели нас. Стога, љубљени, не варај се њиховим обманама, него буди чврст у страху Божијем /.../

Каква је корист , у самој ствари, да се овде на земљи добије неко исцељење, а тамо бити послат у огањ вечни? А да ( врачари хвалишући се, нап. Прев. )не би указивали на своја исцељења, послушај шта говори Бог: " Ако међу вама устане пророк, или који снове сања, и да знамење и чудо и испуни се знамење и чудо, што рече, па каже: "Идемо и служимо другим боговима": не слушајте пророка тога: јер вас слуша Господ ваш, да ли љубите Господа Бога својега свим срцем својим и свом душом својом" (Зак. Пон. 13, 1-3 ).

То значи: ако неки пророк каже: могу да подигнем мртваца, или исцелим слепога, само ме послушајте, и поклонимо се демонима, или послужимо идолима; затим ако би онај који говори чак и исцелио слепога или подигао мртваца, не слушајте га ни после тога. Зашто? Зато што Бог, кушајући те, допушта овоме да то учини, не због тога што Он сам не зна расположење душе твоје, него због тога да би ти дао могућност да докажеш да ли волиш Бога. Ако је Бог тако негда говорио Јеврејима, то још више важи за нас, којима је отворио двери васкрсења, којима заповеда да се не везујемо за садашње, него да све наде своје усмеравамо ка будућем животу."

ИЗВОР

Natus est Dei Filius, non pudet, quia pudendum est; et mortuus est Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus resurrexit, certum est, quia impossibile.

(De Carne Christi V, 4)

http://www.tertullian.org/library.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 2 months later...

Парадокс је што се "врачање" у законским оквирима подвоти само на прекршај...наиме врашање је обухваћено прекршајем по Закону о јавном реду и миру и чак и као прекршај мука је жива доказати га... што се Кривичног Законика тиче, нема га...е то је тек`туга...дакле требају се овакве ствари озбиљније разрадити и треба се озбиљније прићи у борби против таквих појава, а све су учесталије услед више утицаја, па ето, добијају чак и на медијској популарности. Лично мислим да је све то веома тешко подвести под кривично дело "надрилекарства" услед слепог тумачења од стране наших институција које спроводе закон, те је свакако потребно у предстојећем периоду да се озбиљније приђе овој проблематици и да држава узме конкретније учешће у сузбијању ових појава. 

ИГОР_NumberOne

Link to comment
Подели на овим сајтовима

...мада опет, с`друге стране, кад`размислим...хм...довођење у заблуду других уз стицање материјалне добити...има се ту елемената и обележија какве ПРЕВАРЕ, али опет, ствар правног тумачења које остављам стручњацима...свакако, овакве појаве заслужују да им се студиозније од стране државних институција приђе и да се, уз сарадњу са црквом наравно, санкционишу под велом закона.

ИГОР_NumberOne

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Истине и лажи Карамеле!!!

Ацхтунг! Ацхтунг!

Даје се на знање!

Видевши на фацебоку, оца Иве рекламу теме, протраћих мало драгоценог времена на видео снимке Карамеле и његову емисију ПРЕЉУБНИЦИ!

Лаик, весели иксан, тешко би уочио све болесне намере поменуте емисије!

Емисија која звучи бомбастично, има за циљ да емитује путем тв пријемника медијску кампању и да заголица машту веселог иксана шта му се све можда дешава у животу. Можда вас жена вара, можда вас вара са комшијом, рођеним братом, или пак хотелским масером на неком од њених путовања. Можда је ваш момак, будући супруг, ожењен, има децу! Можда? А ви то све не знате, за то постоји агенција PROTECTA која се налази ни мање ни више него у Београду и она ће да вам помогне, како, ни мање ни више него исто онако као што се приказује у емисији ПРЕЉУБНИЦИ! Снимаће некога за вас, пратиће га, фотографисати, десет, петнаест дана, а све то за вас. Наравно, пошто је то противзаконито скупо ће вас коштати и одраће вам кожу са леђа, али ви сте толико знатижељни да ћете дати последњи динар да у време када немате баш пуно времена од посла да посветите вашем партнеру ипак дођете до информације да ли вас вара, можда и са вашом мајком, као што је случај једне емисије ПРЕЉУБНИЦИ! Ту су и врачаре по потреби, Протекта мисли на све!

Болесно стимулисање помисли путем медијске кампање, отварања могућности са киме све може да вас вара ваш партнер доводи до жеље да окренете само један број или потражите само једно име ПРОТЕЦТУ!

Како је Карамела стигао до БНа? Једноставно, у Србији му по Закону не би прошла оваква емисија, али је прошла у Републици Српској где влада закон девиза! А из БНа путем кабла и кабловске телевизеије право широм Србије па и шире. Колико се пак емисија ПРЕЉУБНИЦИ у Босни схватила озбољном а не лажном и крајње јефтино и лоше одглумњеном, говоре издања ове емисије на ЦДеовима које се продају одмах....

Тако од БНа па у Србију медијска хајка и кампања секјурити агенције протецта која нуди по свему судећи незаконите услуге....

Где је сада Б92 са спакује Карамелу тамо где му је место, иза решетака? Где је ИНСАЈДЕР? Где је гдин Саша Јанковић, господин заштитник када се оваолико крше права грађана? Па морам поменути и владику Порфирија кога изузетно ценим, поштујем, па и волим, али где си брате Порфирије, ова емисија је у црвеном већ дуго времена, а да ти ниси уочио и огласио се и можда у РРА подигао узбуну око емитовања БНа у Србији?

И ако имам пророштво и знам све тајне и сва знања, и ако имам сву веру да и горе премештам, а љубави немам, ништа сам. IКор.13,2

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је у реду осим што бих морао да интервенишем у вези владике Порфирија.

Мислим да РРА нема никакве ингеренције над кабловским оператерима. Уопште, често су очекивања која људи од њега имају изнад његових релних могућности.

Natus est Dei Filius, non pudet, quia pudendum est; et mortuus est Dei Filius, prorsus credibile est, quia ineptum est; et sepultus resurrexit, certum est, quia impossibile.

(De Carne Christi V, 4)

http://www.tertullian.org/library.htm

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је у реду осим што бих морао да интервенишем у вези владике Порфирија.

Мислим да РРА нема никакве ингеренције над кабловским оператерима. Уопште, често су очекивања која људи од њега имају изнад његових релних могућности.

319.gif

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Недавно је код нас у храм дошла једна жена са дететом, девојчицом однеких 12 година. Каже увече не може да спава, има кошмаре. Свештеник јој је прочитао молитву светих седам младића, и мислим да је сад све у реду... Уовоме је битно, да је то једини случај за који ја знам да се неко обратио свештенику за помоћ, јер обично сви иду код врачара, и хоџа. Има и много злоупотреба манастира Острога, нпр, неке врачаре кажу да је битно да се ЦРВЕНА бројаница носи годину дана а онда се остави у острог... Јадно, јадно, 319.gif али ја мислим да и за то постоји лијек 1405_love bleh bleh

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Можда има везе с`темом па ћу написати...

Општина у Србији, источни део наше земље, која броји знатно мање од 50.000 становника, где више од половине становника живи у месним заједницама односно селима којим има укупно 37...

...током 2010.године на територији те Општине извршено најмање 20 кривичних дела "Повреда гроба" од којих је половина дела расветљено обзиром да је утврђено да су извршиоци имали намеру прибављања имовинске добити услед постојања празноверја код становника Општине те који своје покојне деценијама уназад сахрањују са вредностима типа златан накит и слично...у једном извршеном делу извршиоци прибаве за себе више стотина евра рецимо, ако им се посрећи и потрефе добар гроб...при томе наравно поред уласка у бетониране гробнице морају отварати ковчеге и померати остатке сахрањених, превртати их и слично, што у суштини осликава саме сурове личности тих извршиоца и њихове болесне умове. Међутим друга половина укупног броја извршених дела не бива расветљена, извршиоци су на слободи а разлог је што им сам мотив није био стицање какве добити као овим другим болесницима, већ чисто отварање ковчега и скрнављење...поставља се питање што то раде а при томе не остављају на лицу места какве трагове који би указивали на евентуално вршење каквих секташких обреда...одговор можда чежи управо у томе што у тој истој Општини о којој пишем има више десетина знаних или мање знаних ВРАЧАРА које, пружајући своје услуге, између осталог, у зависности дал`се ради о тзв.црној или белој магији, саветују својим муштеријама да се наводно од мртваца донесе нешто, некакв предмет, како би се користио у обреду, или да се одређен предмет који муштерија донесе са собом тврдећи да припада особи на коју наводно жели да баци чини, дакле тај предмет остави са мртвацем у гробу...болесно да болесније не може бити...

Хехе могу претпоставити какве фаце ће читалац овога сложити...нек`ми опрости неко ако у бројкама које сам навео погрешим за пар броја горе или доле, свакако тачне податке могу накнадно прибавити ако некога интересује, доступни су ми на неки начин...поента је у томе, не да неког желим застрашити, таман посла, већ ето да укажем да оваквих ствари има у нашој Србији, верујте ми...

А ако је неко читао шта сам претходно писао на ову тему, увидео је да сам писао управо о немогућности наших органа који спроводе закон на терену да конкретније реагују из разлога "непостојања кривичне одговорности за лице за које се утврди да се бави врачањем"...да, да веровали или не то се на жалост још увек по нашим актуелним законима не сматра актом-радњом извршења каквог кривичног дела, што је парадокс... Постоји само прекршај који је малтене немогуће доказати, немогуће услед више разних фактора да не дужим тему сад`...

И још нешто...сетимо се злочина од пре неке године, фамозни Никола Радосављевић из Јабуковца код Неготина што је убио више људи у року од мање од једног сата...јесте он умоболан и болестан па је и осуђен на психијатријско доживотно лечење, али не сметнимо са уме једну ствар...он је такође претходно посећивао те врачаре које су му наводно указивале да му људи из окружења мисле лоше, дал`беше одређени људи или не нисам сигуран, не сећам се детаља...

Дакле, поента мог излагања... ШТА ДРЖАВА РАДИ НА СУЗБИЈАЊУ ОВАКВИХ ПОЈАВА И ОБРАЧУНУ СА ТАКВИМ НАЗОВИ ВРАЧАРАМА КОЈЕ НЕ САМО ШТО ЧИНЕ ЗЛО ЉУДИМА ДОВОДЕЂИ ИХ У ЗАБЛУДУ И СТИЦАЈУЋИ ОД ЊИХ ИМОВИНСКУ ДОБИТ НОВАЦ, ВЕЋ ИХ И СЛУЂУЈУ КОРИСТЕЋИ ЊИХОВО НЕОБРАЗОВАЊЕ И ПОДЛОЖНОСТ ПРАЗНОВЕРЈУ ДО ТЕ МЕРЕ ДА ДОЛАЗИ И ДО ОВАКВИХ ПОЈАВА?!

А као епилог бих навео следеће...горе сам помињао 2010-у годину и неке бројке...па додајем да је 2011-а у току и бројке се не мењају на мање, већ напротив, на више...

П.С.-напомињем да сам калкулацију извео из главе присећајући се релевантних података и да тачне цифре и проценте могу прибавити ако некога интересује.

Ајд`сад`...

 

ИГОР_NumberOne

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Све је у реду осим што бих морао да интервенишем у вези владике Порфирија.

Мислим да РРА нема никакве ингеренције над кабловским оператерима. Уопште, често су очекивања која људи од њега имају изнад његових релних могућности.

Добро, признајем, можда су велика очекивања од владике Порфирија. Додуше нисам упознат да нема ингеренције над кабловским оператерима. Са друге стране мора да постоји нечија ингеренција...

И ако имам пророштво и знам све тајне и сва знања, и ако имам сву веру да и горе премештам, а љубави немам, ништа сам. IКор.13,2

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • Гости

Jes da sam novi, al' ukratko:

- Magija ne postoji

- Veruj u Boga oca, jednog i jedinog!

- Zivi zivot bez razmisljanja o glupostima

To je to.

Niko ne moze da ti "bau bau" govorima, ili kako ih vec zovu, ucini zlo.

shok

Наравно, прочитај поруке људи који су гледали онај снимак на јутјубу. Зато је и покреута ова тема да се покаже преваре којима се баве. Иначе, коментар који сам тамо оставио није објављен.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Da, zabluda postoji medju onima koji ne znaju ... neka im Bog oprosti

...а таквих је много. Не верујем да се игде на интернету раскринкала ова подвала као овде код нас. Срамота је како поједини који се ките бројаницама заводе неутврђене у вери. 
Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...