Jump to content

Зоран Ђуровић: „Чиста“ енергија, екологија и манипулације


Препоручена порука

ugalj.jpg

Свети Григорије Синаит једном приликом рече: Не постоји ствар на свету толико света и савршена коју би Бог могао створити, а да је човек својом перверзијом не би могао упропастити. Можда и би, ако би је створио ван човековог домашаја, али у овом свету је то чак и Свемогућем немогуће. Свечеву сентенцу би неуки могао прочитати као да он негира Божију свемогућност, која је за нас постала аксиом, а интелигентан би се замислио шта нам поручује.

Књига Постања нам у првој глави говори да је Бог створио овај свет као веома добар. Створио је и један ограђени врт – Рај – у који је увео Човека да га обрађује и чува. Из отачке егзегезе знаћемо да је тај Рај ова земља. И који би хришћанин данас могао рећи да не треба да чувамо ову планету? Ниједан. Нигде нема проблема? Не би се рекло, јер како описа неко историју математике: у почетку су бројали овце, а онда су се ствари закомпликовале.

Опет: ко би имао шта против аутомобила који нема никакву емисију штетних гасова или буке? Нико. Међутим, сви знамо да се до „чисте“ енергије долази преко нечисте (чврста, гасовита и течна горива). Сви то знамо, али идеолози чисте енергије прећуткују њен „нечисти“ део. Чиста енергија иде у пакету са нечистом. Но, иако се то зна, парола о чистој енергији се уредно користи, јер се рачуна са већином коју сачињава непросвећена маса. Тако свака добра идеја може да буде первертирана, изопачена. Наиме, већина не зна протагонисте или мотиве који стоје иза реченог. Зато нас неће изненадити да неко гура из себичних интереса једну причу у коју уопште не верује. Фамозан је пример двојице америчких конгресмена, који су били најрадикалнији гониоци геј популације, а ухапшени су – сваки понаособ – за опсцене хомосексуалне публичне чинове!

Секуларна рука моћи је увек била укрштана и у Цркви. Тактике ратовања су и у њој биле присутне, јер да није тако, не би постојали расколи. Дакле, да не замишљамо новогодишње балоне и лилихипе. Проблем који сада испливава и у оквиру СПЦ је покушај да се она увуче у „блато“ политике, боље речено, у политиканство. И онда бива осуђивана ако се не одазива на та прозивања. То је оно о хуманистичким вредностима које нико не би негирао. Популизам је изузетно јако оружје, али које погубљује слабе који падну на њега. Сетимо се Наполеонове  Француске, Хитлерове Немачке, Павелићеве НДХ… Ту смо имали vox populi, али се показало да не важи да је то увек и vox dei. Бергман је тапшао Хитлеру. Максенције обећа Ромејима гратис жито и ослобођавање од пореза, али нису знали да то важи само за патриције. То је било прећутано. Тако се и сада прећуткује ко финансира ове који се боре за заштиту грађана у Србији. Ко манипулише са нашом екологијом.

Свака тема је добра за дељење народа. Републиканци и демократе у САД се деле по питању екологије. Не улазећи у расправу, кажем само да је земља претрпела неколико ледених доба, без да је било „прљаве“ човекове технологије. Короне ће бити и за време демократа и за време републиканаца. Нас питају шта је став Цркве о вакцинацији? Није безначајно питање, али може бити и небезазлено. Јер, тиме пудите паству; ако кажете: вакцина је јединоспасавајућа, избацујете из Цркве невакцисане, и обратно. СПЦ је оставила то на савест сваког човека. Ово пак не треба схватити као линију мањег отпора (да би се имала лукративна добит), него као излазак у сусрет и слабима и јакима.

Патријарх каза да одговори бивају јасни онима који се везују за Христа у Цркви његовој. Додао бих: не онима који верују вуцима у јагњећем руну (cf. Мт 7 , 15).

 


View full Странице

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ух, много тога исписах јер се по струци бавим инжењерством заштите животне средине па су ми овако срочени текстићи који нивелишу разлике чисте и нечисте енергије, причају о леденим добима пре индустрије и сличне на толико нивоа површне и непроверене констатације, јако болни. Јој мајко мила. Али обрисах да се не гриземо међусобно јер тога није вредно.

Свакако се слажем да они који желе Цркву да увуку у своје политичке обрачуне, имају задње намере и нису нам пријатељи.

Не слажем се да је са последњим протестима народ изманипулисан од стране било кога. Власт се обрушила на свој народ и добила оно што је заслужила. Власт завређује све заслуге за било чији страни уплив у протесте којима је сама власт катастрофалним одлукама узрок. Све остало је тужна и неуспела замена теза.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Неће се СПЦ увући у блато политиканства, из истог разлога је критикован Патријарх Павле, данас Патријарх Порфирије.

Слажем се да се разни интереси ту препилићу и да има много оних који би да лове у мутном...та "еколошка" тема је избила у први план и у неким црквеним круговима, али мене право да вам кажем брига за све то, једноставно не желим да удишем шљаку и да пијем сумпорну киселину са водом.

Смета ми то да је сад јако битно ко се све умувао да финансира протесте (треба и ту пазити), а није битно што ће народ да се трује и што ће да се отима земља.

Од Ђуровића до сад нити једне критике ове власти (бар колико ја памтим), а овако увијено се чује понеко амин.

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Лајковао сам му текст само зато што сам и ја против тога да Црква улази у сукобе и ставља се на страну неких партија. Ту треба бити опрезан.

До сада је Патријарх Порфирије показао мудрост.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Жарко В. је писао о односу цркве и државе, о крмчији, Римском праву итд. Колико сам схватио Црква је заштитник Римског права тј. права на слободу личности, а прича око Рио Тинта је било управо нарушавање ове суштине.

Даље, власт је очигледно послала хулигане да туку народ, на шта је Патријарх одговорио да се не смијемо тући (?!). Поштујем канонски поредак и све, али ми је љигаво то лизање са криминалцима (да то су ове власти, да се не лажемо) и тајкунима. То је проблем наше Цркве, није проблем Ненад Чанак. Ту је и вл. Сергије и његови хвалоспјеви на сајту СПЦ. 

Зауставићу се овде.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 50 минута, sampaganini92 рече

Ух, много тога исписах јер се по струци бавим инжењерством заштите животне средине па су ми овако срочени текстићи који нивелишу разлике чисте и нечисте енергије, причају о леденим добима пре индустрије и сличне на толико нивоа површне и непроверене констатације, јако болни. Јој мајко мила. Али обрисах да се не гриземо међусобно јер тога није вредно.

Свакако се слажем да они који желе Цркву да увуку у своје политичке обрачуне, имају задње намере и нису нам пријатељи.

Не слажем се да је са последњим протестима народ изманипулисан од стране било кога. Власт се обрушила на свој народ и добила оно што је заслужила. Власт завређује све заслуге за било чији страни уплив у протесте којима је сама власт катастрофалним одлукама узрок. Све остало је тужна и неуспела замена теза.

 

Нећемо се гристи, знамо се већ добро да можемо да разговарамо нормално.

И ја делим твој став.

Могуће да и унутар црквене организације има структура које би ову тему да ставе у први план и да се црква увуче у политиканство, ту се треба пазити, али нећемо се бавити заменом теза. 

 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 30 минута, Трива рече

Жарко В. је писао о односу цркве и државе, о крмчији, Римском праву итд. Колико сам схватио Црква је заштитник Римског права тј. права на слободу личности, а прича око Рио Тинта је било управо нарушавање ове суштине.

Даље, власт је очигледно послала хулигане да туку народ, на шта је Патријарх одговорио да се не смијемо тући (?!). Поштујем канонски поредак и све, али ми је љигаво то лизање са криминалцима (да то су ове власти, да се не лажемо) и тајкунима. То је проблем наше Цркве, није проблем Ненад Чанак. Ту је и вл. Сергије и његови хвалоспјеви на сајту СПЦ. 

Зауставићу се овде.

Битно је разумети да су људи у власти и опозицији крштен народ тј Црква. Исто тако и хулигани и они који блокирају.

По тој логици Црква би требала да се одрекне нас многих због много чега. 

Ти, ја, Црни, онај са багера, онај са чекићем, онај који је ударен чекићем, онај са мотком, онај ударини са мотком, она бака исмеван, онај који је имевао, они тучени у Новом Саду, они који су их тукли, она жена у Београду којој су људи са протеста претили и они сами... смо једно. Сви ми ако смо крштени, наравно.

Зато ниси у праву.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 1 сат, sampaganini92 рече

Не слажем се да је са последњим протестима народ изманипулисан од стране било кога. Власт се обрушила на свој народ и добила оно што је заслужила. Власт завређује све заслуге за било чији страни уплив у протесте којима је сама власт катастрофалним одлукама узрок. Све остало је тужна и неуспела замена теза

Да власт није попустила, били би Срби изманипулисани још како. Слажем се да је власт одговорна што је заиграла коло са Рио Тинтом. Не слажем се да је само власт одговорна за стране упливе. У протестима индиректно а директно организатори.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Пре сат времена, Вилер Текс рече

Битно је разумети да су људи у власти и опозицији крштен народ тј Црква. Исто тако и хулигани и они који блокирају.

По тој логици Црква би требала да се одрекне нас многих због много чега. 

Ти, ја, Црни, онај са багера, онај са чекићем, онај који је ударен чекићем, онај са мотком, онај ударини са мотком, она бака исмеван, онај који је имевао, они тучени у Новом Саду, они који су их тукли, она жена у Београду којој су људи са протеста претили и они сами... смо једно. Сви ми ако смо крштени, наравно.

Зато ниси у праву.

Разумијем шта говориш, али ја овде не позивам на подјелу анатема појединцима. Говорим о "коригујућој" улоги Цркве у ЈАВНОМ животу. Умјесто тога они дјеле ордење сумњивим људима и тијесно сарађују са њима.

Но, заиста не бих да се удубљујем и износим сва моја искуства и сазнања... Волио бих да се успостави неки дијалог и да се преиспита однос клира са политичарима који су и више него неморалне личности. Ваљда постоји неки пут до тога мимо квазизилотизма/артемизма/ракола са једне и неке мјешавине клерикализма и етатизма са друге стране. Ја сада само та 2 пута видим код нас.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Трива рече

Жарко В. је писао о односу цркве и државе, о крмчији, Римском праву итд. Колико сам схватио Црква је заштитник Римског права тј. права на слободу личности, а прича око Рио Тинта је било управо нарушавање ове суштине.

Даље, власт је очигледно послала хулигане да туку народ, на шта је Патријарх одговорио да се не смијемо тући (?!). Поштујем канонски поредак и све, али ми је љигаво то лизање са криминалцима (да то су ове власти, да се не лажемо) и тајкунима. То је проблем наше Цркве, није проблем Ненад Чанак. Ту је и вл. Сергије и његови хвалоспјеви на сајту СПЦ. 

Зауставићу се овде.

Ово са Римским правом није тачно то јест без везе је, а онда одатле крећу погрешни закључци.

 

 

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 25 минута, Onufrije рече

Ово са Римским правом није тачно то јест без везе је, а онда одатле крећу погрешни закључци.

 

 

Читао сам у књизи, али ево видим има на нету: 

 Пар цитата:

" јер правну природу државе има да брани сама Српска Православна Црква, уколико је верна свом, светосавском предању"

 

" сваки властелин је хтео да буде искључиви господар, закон и судија на „својој“ (племенској) територији, без важења неког вишег, државног и општенародног закона. Тај виши закон је, међутим, за Светог Саву Римско право, па он при „мирењу браће“ заправо утврђује тај виши закон. Једино Црква је и могла да заступа неки виши закон"

Link to comment
Подели на овим сајтовима

па погрешио је. Црква је изнад  тога.

Уосталом Владика тузлански који је у Синоду се изјаснио пртив међународних компанија које хоће да нам загаде земљу, а неће њихову тако да је јасно шта Црква мисли о томе.

Патријарх има своје виђење, одгворност и делокруг не знам зашто га прозивати. Он и није писао против Чанка него владика код кога се овај крстио. Патријарх  је рекао да је бедно да се бијемо, шта је још требао да каже?

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

"Нас питају шта је став Цркве о вакцинацији? Није безначајно питање, али може бити и небезазлено. Јер, тиме пудите паству; ако кажете: вакцина је јединоспасавајућа, избацујете из Цркве невакцисане, и обратно. СПЦ је оставила то на савест сваког човека. Ово пак не треба схватити као линију мањег отпора (да би се имала лукративна добит), него као излазак у сусрет и слабима и јакима."

 

Нажалост ово је важило само док на Медицинском факултету у Београду, а затим и у Нишу, нису увели да сви студенти морају бити вакцинисани.

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 4 часа, Трива рече

Разумијем шта говориш, али ја овде не позивам на подјелу анатема појединцима. Говорим о "коригујућој" улоги Цркве у ЈАВНОМ животу. Умјесто тога они дјеле ордење сумњивим људима и тијесно сарађују са њима.

Но, заиста не бих да се удубљујем и износим сва моја искуства и сазнања... Волио бих да се успостави неки дијалог и да се преиспита однос клира са политичарима који су и више него неморалне личности. Ваљда постоји неки пут до тога мимо квазизилотизма/артемизма/ракола са једне и неке мјешавине клерикализма и етатизма са друге стране. Ја сада само та 2 пута видим код нас.

Брате, неким стварима се даје превелики значај. Ми не видимо колико виде они којима је поверено да воде Цркву. Није лако крманити Црквом. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 8 часа, sampaganini92 рече

Ух, много тога исписах јер се по струци бавим инжењерством заштите животне средине па су ми овако срочени текстићи који нивелишу разлике чисте и нечисте енергије, причају о леденим добима пре индустрије и сличне на толико нивоа површне и непроверене констатације, јако болни. Јој мајко мила. Али обрисах да се не гриземо међусобно јер тога није вредно.

Mene bas zanima strucno misljenje, a i te stvari su po mom skromnom poimanju texta navedene cisto kao primeri, ne kao teze koje negiraju celu pricu oko Tinta, poenta texta je uvlacenje crkve i instrumentalizacija stavova iste u cisto politicke svrhe!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...