Jump to content

Ateisti o religiji opet

Оцени ову тему


Препоручена порука

videcemo... u stvari, ja mislim da necemo. Ja ne zivim ovaj zivot ocekuju nagradu za novi. ja zivim ovaj zivot kao jedini i zato ga cenim i divim mu se svakodnevno... to je sustinska sreca  i radost koju ne osecaju mnogi, ni vernici ni ateisti.

upravo radimo isto. naime vera kada koristi reci koje se odnose na buduce vreme, kao buduci zivot, nagrada u buducem zivotu, eshaton kao istini buduceg veka...itd ustvari govori upravo o ovome o cemu ti govoris, o nagradi u buducem zivotu ali taj zivot je ovaj ovde sadasnji, ne neki tamo... razumes? buduci zivot u smislu zivot kako potencijalno mozes da ga zivis u svoj njegovoj punoci. (a taj zivot, koji je dakle vec ovde, buduci da je takav, Pun i Isitinit, onda nepojamno cini drugacijom nasu predstavu vremena i uopste "zivot", pa tako taj zivot dobija i zaista novu dimenziju te reci "buduci", jednostavno on je vecna konstanta koju mi tek upoznajemo i nemam mu kraja)

konacno da se slozimo oko necega

medjutim, sad dolazi cuveni kamen spoticanja, rezon tipa:

da ali za to mi nije potrebna nikakva vera ili posrednik u koga cu da verujem, sve to covek moze svojim sposobnostima i racionalizacijom da postigne:

Ne trba ti posrednik da spoznas istinsku radost u sebi... ako se ne varam i sama religija govori da je upravo tamo trazimo... jedino sto religija podcenjuje coveka pa misli da on to ne moze bez pomoci viseg bica koje je stvorilo citav svet za nekoliko dana itd...

Snaga cooveka je ogromna. Mnogo veca nego sto bilo koja religija moze da nasluti.

vidis i po tom pitanju se slazemo, naime posrednik nije neko tamo vise bice nevezano i nedostizno nama ljudima. upravo suprotno, mi bas verujemo da je Covek taj koji je jedini u stanju da pobedi zlo u sebi. Spasitelj sveta kako se kaze u kredu nase vera "postade Covek" dakle jeste jedan od nas, COVEK, ne treba mesati to sa tim sto On kao Licnost sobom nosi i jeste ujedno i Sin Boziji, pa to zvuci ne znam ni ja kako daleko.

pojednostavljeno receno previse banalizujete i nerazumete to "posrednik". nije On posrednik u tom smislu, vec je On Gospod Hristos "posrednik" u smislu da jedino kroz njega i njegovo Lice mozes postici tu Punocu onoga sto ustvari i jesi (kako Bog kaze:Ja sam onaj koji Jesam). znam da zvuci nebulozno ali greh i prevarant djavo nije nista drugo nego neverovanje u punocu Licnosti i onda pokusaj zidanja svog bica na laznoj navodnoj samo-dovoljnosti i sebe-centricnosti, a ustvari odvojenosti od jedinog pravog Vecnog i Punog Zivota. inace ovo oko toga da je On posrednik i da se mi kroz njega spasavamo nije nista drugo nego Pricesce Njim.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prilicno se slazem s tobom ali imam i par nedoumica... lepo kazes da je ovaj zivot nagrada i da je pun i istinit... ali u isto vreme vernici tvrde da je ovaj zivot ogrezao u zlu i ga je covek svojom slobodom do srzi iskvario... ne mogu oba da budu tacna...?

Meni ideja boga kao irealan pojam ili sredstvo kojim postizemo unutrasnji spokoj nimalo nije strana... s druge strane, religija je ono u cemu je ne vidim nista osim obmane, lazi i zlouptrebe ljudske psihe.

Jer vernici boga nazivaju ljublavlju i to je savrseno... ali u isto vreme religija od tebe trazi da se ponasas u zadatim okvirima i uslovaljava te i namece neke stvari koje su poprilcno uvredljive za modernog coveka. Rituali, napevi, postovi, pravila, mantije, kape, sesiri, pomagala, svece, vodice, peskiri, ikone, brojanice...

Sustina vere  i onoga sto ona predstavlja je nesto oko cega bi ateisti i vernici mogli da se sloze da samo istu stvar nazivaju razlicitim imenima, ali instrument vere kod vernika iliti religija je zaista susvisna i izuzetno nekonzistentna i nedosledna... Znamda su vernici nasli resenje u "biblija se ne shvata bukvalno" ili "to je sve samo alegorija"... ali tako je napisana da ne vide svi vernici to!

Skoro me je vernik, moj drug, ubedjivao da je jedini nacin da se zivi pravedan zivot, taj da se zivi iskljucivo po 10 bozijih zapovesti.

Neisam siguran ali verujem da se ni vernici ne bi slozili s tim jer verujem da misle da je stavr kompleksnija od toga... sta vise on je mene vrlo zdusno ubedjivao da je to tako.

ja sam onda morao da mu ukazem na to da je "mnogo vazno da se ne radi u nedelju" nego da se siluje zena  ili zlostavlja dete, jer ju uslo u10 zapovesti... a ove druge dve stvari nisu izlgeda bile dovoljno "opake" da se tu nadju...

Zaista... izvagajte... nedeljna rabota vs. silovanje... pleaseeeee

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Prilicno se slazem s tobom ali imam i par nedoumica... lepo kazes da je ovaj zivot nagrada i da je pun i istinit... ali u isto vreme vernici tvrde da je ovaj zivot ogrezao u zlu i ga je covek svojom slobodom do srzi iskvario... ne mogu oba da budu tacna...?

Meni ideja boga kao irealan pojam ili sredstvo kojim postizemo unutrasnji spokoj nimalo nije strana... s druge strane, religija je ono u cemu je ne vidim nista osim obmane, lazi i zlouptrebe ljudske psihe.

Jer vernici boga nazivaju ljublavlju i to je savrseno... ali u isto vreme religija od tebe trazi da se ponasas u zadatim okvirima i uslovaljava te i namece neke stvari koje su poprilcno uvredljive za modernog coveka. Rituali, napevi, postovi, pravila, mantije, kape, sesiri, pomagala, svece, vodice, peskiri, ikone, brojanice...

Sustina vere  i onoga sto ona predstavlja je nesto oko cega bi ateisti i vernici mogli da se sloze da samo istu stvar nazivaju razlicitim imenima, ali instrument vere kod vernika iliti religija je zaista susvisna i izuzetno nekonzistentna i nedosledna... Znamda su vernici nasli resenje u "biblija se ne shvata bukvalno" ili "to je sve samo alegorija"... ali tako je napisana da ne vide svi vernici to!

Skoro me je vernik, moj drug, ubedjivao da je jedini nacin da se zivi pravedan zivot, taj da se zivi iskljucivo po 10 bozijih zapovesti.

Neisam siguran ali verujem da se ni vernici ne bi slozili s tim jer verujem da misle da je stavr kompleksnija od toga... sta vise on je mene vrlo zdusno ubedjivao da je to tako.

ja sam onda morao da mu ukazem na to da je "mnogo vazno da se ne radi u nedelju" nego da se siluje zena  ili zlostavlja dete, jer ju uslo u10 zapovesti... a ove druge dve stvari nisu izlgeda bile dovoljno "opake" da se tu nadju...

Zaista... izvagajte... nedeljna rabota vs. silovanje... pleaseeeee

Ateisti obicno misle da je dovoljno da ne krades, ne ubijas da nisi kao Hitler i to je to ti si dobar.

To bi moglo da se prihvati pod uslovom da Boga nema. Medjutim, ako Boga ima to onda nije dovoljno iz

prostog razloga sto posle telesne smrti postoje dva mesta na koje ljudi idu raj ili pakao. Da bi covek usao

u raj nesme da postoji nijedna mrlja na njemu jer Hristos kaze Nista necisto nece ucu u Carstvo nebesko.

Sto se tice posta i molitve oni nisu cilj sam po sebi vec sredstvo da bi se covek obozio i pripremio za zivot

buduceg veka gde nema ni pijenja ni jedenja ni zenidbe. Ljudi ce da budu kao andjeli.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ateisti obicno misle da je dovoljno da ne krades, ne ubijas da nisi kao Hitler i to je to ti si dobar.

To bi moglo da se prihvati pod uslovom da Boga nema. Medjutim, ako Boga ima to onda nije dovoljno iz

prostog razloga sto posle telesne smrti postoje dva mesta na koje ljudi idu raj ili pakao. Da bi covek usao

u raj nesme da postoji nijedna mrlja na njemu jer Hristos kaze Nista necisto nece ucu u Carstvo nebesko.

Sto se tice posta i molitve oni nisu cilj sam po sebi vec sredstvo da bi se covek obozio i pripremio za zivot

buduceg veka gde nema ni pijenja ni jedenja ni zenidbe. Ljudi ce da budu kao andjeli.

vidis ja bi rekao da odlazak u Raj ili pakao ustvari nema veze sa smrcu. u Raj ili pakao ulazis vec ovde i to ne kao "da, samo ces to shvatiti kad umres" nego u bukvalnom smislu. ako ovde ne kusas Raj a to je sam Spasitelj Hristos onda.... onda si u paklu. i sad i u vecnosti.

Everyone’s got a plan until they get hit.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

O tome  i ja pricam dragisa... cista metafora...

Ali velika vecina vernika i dalje vrlo bezrezervno veruje u raj/pakao kao destincaiju nakon smrti...

Citao sam ovde teme na forumu gde vernici tvrde da ne postoji pakao posle smrti... mnogo je tu verzija i varijanti... pogresnih shvatanja i misinterpretacija... zato ne volim religiju, izmedju ostalog 1000000001010

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

O tome  i ja pricam dragisa... cista metafora...

Ali velika vecina vernika i dalje vrlo bezrezervno veruje u raj/pakao kao destincaiju nakon smrti...

Citao sam ovde teme na forumu gde vernici tvrde da ne postoji pakao posle smrti... mnogo je tu verzija i varijanti... pogresnih shvatanja i misinterpretacija... zato ne volim religiju, izmedju ostalog :)

Па јел зато они који себе сматрају атеистима знају све могуће ствари и никад не греше,па зато њима више верујеш него ових верницима  :cheesy:

Мораш да схватиш да није битно шта знаш,него како чиниш  greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slazem se!

Ali kako cinis, direktno je uslovljeno onim sto znas!  A ako dva vernika "znaju" razlicite stvari oni ce razlicito i ciniti. Iskustvo nam pokazuje tacnost te tvrdnje...

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

O tome  i ja pricam dragisa... cista metafora...

Ali velika vecina vernika i dalje vrlo bezrezervno veruje u raj/pakao kao destincaiju nakon smrti...

Citao sam ovde teme na forumu gde vernici tvrde da ne postoji pakao posle smrti... mnogo je tu verzija i varijanti... pogresnih shvatanja i misinterpretacija... zato ne volim religiju, izmedju ostalog greengrin

Neznam koji su to "vernici" govorili Sveto pismo jasno govori o tome i Sveti oci naravno

http://slavoslovije.wordpress.com/2008/10/29/prilog-i-pravoslavno-ucenje-sv-marka-efeskog-o-stanju-duse-posle-smrti/

Link to comment
Подели на овим сајтовима

O tome  i ja pricam dragisa... cista metafora...

Ali velika vecina vernika i dalje vrlo bezrezervno veruje u raj/pakao kao destincaiju nakon smrti...

Citao sam ovde teme na forumu gde vernici tvrde da ne postoji pakao posle smrti... mnogo je tu verzija i varijanti... pogresnih shvatanja i misinterpretacija... zato ne volim religiju, izmedju ostalog greengrin

Neznam koji su to "vernici" govorili Sveto pismo jasno govori o tome i Sveti oci naravno

http://slavoslovije.wordpress.com/2008/10/29/prilog-i-pravoslavno-ucenje-sv-marka-efeskog-o-stanju-duse-posle-smrti/

У праву је има,виђао сам и ја..

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Slazem se!

Ali kako cinis, direktno je uslovljeno onim sto znas!  A ako dva vernika "znaju" razlicite stvari oni ce razlicito i ciniti. Iskustvo nam pokazuje tacnost te tvrdnje...

Ја мислим да није условљено.Ја могу да знам Свето писмо напамет,јел ми то користи ако не живим како то исто писмо каже?НЕ!

Да ли је већи у очима Бога онај који је смирен и добар,а зна мало,или онај који много зна,па и уздиже себе тиме?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ateisti obicno misle da je dovoljno da ne krades, ne ubijas da nisi kao Hitler i to je to ti si dobar.

To bi moglo da se prihvati pod uslovom da Boga nema. Medjutim, ako Boga ima to onda nije dovoljno iz

prostog razloga sto posle telesne smrti postoje dva mesta na koje ljudi idu raj ili pakao. Da bi covek usao

u raj nesme da postoji nijedna mrlja na njemu jer Hristos kaze Nista necisto nece ucu u Carstvo nebesko.

Sto se tice posta i molitve oni nisu cilj sam po sebi vec sredstvo da bi se covek obozio i pripremio za zivot

buduceg veka gde nema ni pijenja ni jedenja ni zenidbe. Ljudi ce da budu kao andjeli.

vidis ja bi rekao da odlazak u Raj ili pakao ustvari nema veze sa smrcu. u Raj ili pakao ulazis vec ovde i to ne kao "da, samo ces to shvatiti kad umres" nego u bukvalnom smislu. ako ovde ne kusas Raj a to je sam Spasitelj Hristos onda.... onda si u paklu. i sad i u vecnosti.

Naravno samo to ne znaci da raj i pakao tacnije ad ne postoje. Ja govorim o onome sto se desava

nakon smrti. A desava se to da duse pravednika odlaze u raj i tamo cekaju vaskrsenje, a gresnici su zatoceni

u adu

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa i tu postoje tehnikalije... meni je receno da su ateisti gresnici.

To bi trebalo da znaci da mi idemo pravo u ad zajedno sa silovateljima i ubicama, bez obzira koliko smo pravedne zivote vodili?

пре 39 минута, haveaniceday рече

Lek protiv kovida postoji. 

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa i tu postoje tehnikalije... meni je receno da su ateisti gresnici.

To bi trebalo da znaci da mi idemo pravo u ad zajedno sa silovateljima i ubicama, bez obzira koliko smo pravedne zivote vodili?

Koliko sam ja pročitao ne. Zapravo, čini mi se da je jedan duhovnik rekao nešto u stilu :"Iznenadićete se ko će se sve naći u raju" ...

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa i tu postoje tehnikalije... meni je receno da su ateisti gresnici.

To bi trebalo da znaci da mi idemo pravo u ad zajedno sa silovateljima i ubicama, bez obzira koliko smo pravedne zivote vodili?

То би требало да значи да ти боље знаш од Бога како ће он да осмисли све то.Ако смо дошли до тога да човек одређује како треба да се расподелимо у рају у паклу онда...  greengrin

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Pa i tu postoje tehnikalije... meni je receno da su ateisti gresnici.

To bi trebalo da znaci da mi idemo pravo u ad zajedno sa silovateljima i ubicama, bez obzira koliko smo pravedne zivote vodili?

Spasenje nema veze sa time koliko si dobrih/losih dela ucinio isl.Svetost nije bezgresnost vec evharistijska kategorija.Biti svetitelj,znaci biti clan evharistijske zajednice,zajednice vernih oko Tela i Krvi Hristove.To ne znaci da askeza nije potrebna,vec da ona predstavlja sredstvo a ne cilj.

Najzad,i sami svetitelji su bili gresni.A da je to glediste pravoslavne Crkve jasno govore 115.,116. i 117.kanon kartaginskog sabora,koji anatemise one koji kazu da svetitelji nemaju licnih grehova.

Domine, adiuva incredulitatem meam!

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...