Jump to content

Ateisti o religiji opet

Оцени ову тему


Препоручена порука

@XIO

‎"We must, incidentally, make it clear from the beginning that if a thing is not a science, it is not necessarily bad. For example, love is not a science. So, if something is said not to be a science, it does not mean that there is something wrong with it; it just means that it is not a science." (Richard Feynman)

Не знам може ли јасније него што је Фајнман рекао. Проблем са постмодернизмом није уважавање ненаучних дисциплина. Напротив, за то ти не треба неки посебан правац, довољно је да будеш човек са природним осећајем за ширину духа и да не будеш роб уских философских погледа. Проблем са постмодернизмом је релативизација и брисање јасних граница између науке и онога што није наука (позитивизам је у ствари донекле супротна страна медаље). Демаркација се, дакле, мора наћи негде између. Да ли су Попер или Лакатош (који су мени блиски) били у праву или постоји боље философско решење, то не знам. Оно што је сигурно је да су оба - позитивизам и постмодернизам - погрешни и штетни.  

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Када чујем које доказе наводе атеисти за непостајање Бога, свако ко се иоле бавио православном теологијом не може него да се насмеје. Ово је толико безвеѕно да немам речи. Из којих су то књига дотична господа учила теологију?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@XIO

‎"We must, incidentally, make it clear from the beginning that if a thing is not a science, it is not necessarily bad. For example, love is not a science. So, if something is said not to be a science, it does not mean that there is something wrong with it; it just means that it is not a science." (Richard Feynman)

Не знам може ли јасније него што је Фајнман рекао. Проблем са постмодернизмом није уважавање ненаучних дисциплина. Напротив, за то ти не треба неки посебан правац, довољно је да будеш човек са природним осећајем за ширину духа и да не будеш роб уских философских погледа.

А када сам иоле сугерисао да је то проблем са постмодернизмом?

Проблем са постмодернизмом је релативизација и брисање јасних граница између науке и онога што није наука

Још горе од тога. Проблем са постмодернизмом је имплицитно негирање самог концепта науке. Самог концепта тога да неко може да буде у праву, а неко други не. Да нису све културе и цивилизације подједнако развијене или моралне, да нису сва друштвена уређења подједнако добра. ДА НИСУ СВИ ПОГЛЕДИ НА СТВАРНОСТ ПОДЈЕДНАКО У СКЛАДУ СА ИСТОМ!

Замисли да ти неко каже пошто је папир кинески изум ти тиме што пишеш папире подржаваш кинеске комунисте, па сви би ти се смејали. Али ако сугеришеш да је моредна наука и рационалност заправо оруђе западне хегемоније (иако тај ''трули запад'' давно више нема монопол на науку и њен развој) онда је то и дан данас легитимно, нешто где ће се моредни хипик и православни зилот ма колико различити били итекако сложити.

(позитивизам је у ствари донекле супротна страна медаље).

Кхм... да чујемо. На коју карикатуру позивизма си мислио?

На ону која каже да пошто је наука најбоњи начин за сазања истине о материјалном свету да је садашња наука нужно 100% у праву по свим питањима и непогрешива?

Или на ону која каже да ће наука донети савршену срећу и склад на читавој планети?

Можда би потегао то да позитивисти имају религијски однос према науци и разуму и да им се клањају ко што је Робеспјер чинио?

Или би и даље да останеш при оној првој карикатури у којој позитивиста сматра да ништа на није вредно у животу осим науке?

Демаркација се, дакле, мора наћи негде између. Да ли су Попер или Лакатош (који су мени блиски) били у праву или постоји боље философско решење, то не знам. Оно што је сигурно је да су оба - позитивизам и постмодернизам - погрешни и штетни.  

Попер далеко од тога да је некакав месија науке. Заправо иако је његова теорија фалсификације битан допринос разумевању саме природе науке, Попер погрешно сматра да се тиме решио индуктивизма. Нема науке без критеријума плаузибилности, а нема тог критеријума никако без индуктивизма. Попер је апстрактизовао науку више него што је било основа за тим и тиме нехотице отворио врата постмодернизму. Ево шта он каже:

A naturalistic methodology (sometimes called an "inductive theory of science") has its value, no doubt.... I reject the naturalistic view: It is uncritical. Its upholders fail to notice that whenever they believe to have discovered a fact, they have only proposed a convention.

Ова последња реченица једноставно чињенично није тачна. И примети његов речник... ''конвенција''! Исти речник какав ће недуго затим постмодернисти користити у опису науке!

Hence the convention is liable to turn into a dogma. This criticism of the naturalistic view applies not only to its criterion of meaning, but also to its 0102_laugh of science, and consequently to its facenew22222222 of empirical method.

– Karl R. Popper, The Logic of Scientific Discovery (Routledge, 2002), pp. 52–53, ISBN 0-415-27844-9.

Бог је скоро па свемогућ. Он може све да уради... осим да изневери очекивања свог верника.

XIO

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Ово је толико безвезно да о томе нема потребе трошити енергију. Заиста, ако неко не верује у Бога уопште не видем да ли је могуће да се неко толико бави Богом?

Ја се бавим својом земљом. У тој земљи се многи баве богом. Последице тога што се многи баве богом су углавном униформно врло негативне и то на врло опипљиве и конкретне начине.

Јел треба више?

Ali taj negativan stav ne vodi nicemu. Realno, kome Srek i kompanija nisu smesni, sam je smesan.

Uzmimo paralelu sa fudbalom:

Fudbal se finansira iz drzavnog budzeta - Crkve se finansiraju iz drzavnog budzeta ...

Fudbal nije nauka - Religija nije nauka ...

Fudbal moze biti i prevara (kladionice) - religija moze biti prevara ...

Na fudbalu se mogu videti scene nasilja - religiozne vodje su odgovorne za scene nasilja ...

Itd.

Na sta bi licio pokret za ukidanje fudbala? Evo, ja sam sit stalnog pominjanja "vecitog derbija", nametanja fudbala, itd., ali imam svoj zivot i dok god mi neko ne namece neke stvari, moze da veruje u sta hoce ili da gleda fudbal koliko god hoce ...

Ako veruje da mu nebeski jednorog donosi srecu, moze i u to da veruje koliko god hoce, a ako onih koji u to veruju ima vecina, mogu da traze neka svoja prava i sl.

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када чујем које доказе наводе атеисти за непостајање Бога, свако ко се иоле бавио православном теологијом не може него да се насмеје. Ово је толико безвеѕно да немам речи. Из којих су то књига дотична господа учила теологију?

Pa,...ne navode dokaze za nepostojanje boga, jer  nije baš pametno dokazivati da nešto ne postoji.  Mislim da bi bilo najbolje da se vernici bave pravoslavnom teologijom, pa da se konačno dogovore dal' pored onog ognja koji se upali sam od sebe (ili ga upali sveti duh, zavisi iz kog ugla posmatraš) postoji još neki dokaz tako očiglednog božijeg uplitanja u ovozemaljske stvari. Najozbiljnije, jer ovo zbunjuje veliku većinu vernika pa se veruje u neke svete vodice koje se ne kvare i čudesna ozdravljenja od strašnih bolesti kao rezultat božije milosti. Pored toga što nam je Bog u srcu (osim kod onih kojima nije) kako može da se odredi da li je neka srećna okolnost  rezultat božijeg delovanja ili nije?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када чујем које доказе наводе атеисти за непостајање Бога, свако ко се иоле бавио православном теологијом не може него да се насмеје. Ово је толико безвеѕно да немам речи. Из којих су то књига дотична господа учила теологију?

Da pitam nešto:

Da li neko baš treba da poznaje teologiju da bi dokazivao da nema nikakvog Boga?

Odnosno, bezbožnici u stvari tvrde DA NEMA DOKAZA da Bog postoji...

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odnosno, bezbožnici u stvari tvrde DA NEMA DOKAZA da Bog postoji...

Па то управо тврде и православци...

Ево рећи ћу без устручавања: научник који верује у бога је отприлике исто као и лекар који пуши, он у свом личном животу гаји нешто што се потпуно коси са његовом професијом и треба по том питању да буде третиран са истом дозом респекта од својих колега.

Ово, овде цитирано је крајње нетачно. То кажем јер се осећам лично прозван.

Шефе, који ти је враг?

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Када чујем које доказе наводе атеисти за непостајање Бога, свако ко се иоле бавио православном теологијом не може него да се насмеје. Ово је толико безвеѕно да немам речи. Из којих су то књига дотична господа учила теологију?

Da pitam nešto:

Da li neko baš treba da poznaje teologiju da bi dokazivao da nema nikakvog Boga?

Odnosno, bezbožnici u stvari tvrde DA NEMA DOKAZA da Bog postoji...

Neki od njih tvrde da ima dokaza da Bog ne postoji ...  :)

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Odnosno, bezbožnici u stvari tvrde DA NEMA DOKAZA da Bog postoji...

Па то управо тврде и православци...
:)

Znači, slažemo se da nema dokaza da Bog postoji?

Izvini, ne znam te... jesi ti vernik?

.

www.ulicni-muzicar.blogspot.com [ izvol'te... ]

.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Da li neko ima dokaza da ga neko drugi voli ...? Pa ipak postoji oscanje zvano  :) i bez tog osecanja za vecinu ljudi bi zivot bio besmislen.

Koliko ne volim stavove nekih ljudi koji kategoricki tvrde da Bog postoji, toliko ne volim ni stavove ovih drugih koji kategoricki tvrde da Bog ne postoji.

Cemu onda dijalog?

"Znam da nista ne znam" - Sokrat

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Гости

Већ сам постављао ова предавања али није лоше да се поново постави:

Предавање др Игнатија о "вери и знању" https://www.pouke.org/audio.php?cid=154&id=354&do=view

Овде је кратки осврт о појму атеизма:  https://www.pouke.org/audio.php?cid=154&id=4403&do=view

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Чланови који сада читају   0 чланова

    • Нема регистрованих чланова који гледају ову страницу
×
×
  • Креирај ново...