Jump to content

ЊП Епископ бачки др Иринеј: ФЕНОМЕН КРШТЕНОГ НЕКРСТА - поводом говора мржње грађанина Ненада Чанка

Оцени ову тему


Ćiriličar

Препоручена порука

Владика је реагаво јер је дотични у његовој епархији и неотесано пљује по Цркви. То что други траже неки дучекорисни текст није реално у овој ситуацији.

Иначе те аутошовонистичке или како већ приче како Свети Јустин није у праву у вези шта значи бити Србин и православан су провокација од неког ко и није члан Цркве јер ко иде у Цркву и редовно се причешћује не може то да изговори.

Да је основ да си Србин да си православан и обрнуто :D то се најбоље види у Америци где  причају као не може више Владика да буде у једном граду и да Срби треба да предају Васељенској своје Цркве јер у Царству нема Јевреја и Јелина ни мушко ни женско:aplauz:. И онда Срби да предају све Фанару:) 

 Срби данас држе Цркву на овом континетну и где год нас има по свету, а и уопште у Православљу држимо ред и поредак. 

Читао сам од Владике Севастијана житије пре неки дан и има интересантно како је тражио од Митпролита у Ср Карловцима да му дају да буде викар у руској Цркви 1907 у Америци под будућим Патријархом руским Тихоном што смо глатко одбили. Јер каже, Срби нису хтели да имају руског Владику иако нису имали ни једну епархију. 

А данас по целој Америци имамо Цркве, а видели смо како је данас реаговао Синод.

Рече безуман у срцу својем: нема Бога.
Трула су и мрска дјела њихова. (Пс. 13, 1)

Link to comment
Подели на овим сајтовима

  • Одговори 59
  • Креирано
  • Последњи одговор

Популарни чланови у овој теми

On 13.12.2021. at 20:43, Александар Милојков рече

Не бих смео да се кладим на дотични није удбашки пројекат.

Какв год да је пројекат, битно је схватити да он нема позив, већ занат. А занатлија ради ко год да га ангажује.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Премного је времена и личне енергије драги и часни владика Иринеј утрошио на једну толико непријатну и негативну јавну личност као што је Ненад Чанак.

Време Ненада Чанка је прошло, а то је време када је могао да сурфује на победничком таласу ДС-а, а који га је из неког разлога увек шлепао и доводио на локалну власт.

Ненад Чанак је и физички почео да личи на свој карактер, као код портрета Доријана Греја и то се не може сакрити. Политички је значајан само утолико што га Марић доводи у своје ријалити-емисије и што у Србији привлачи негативну пажњу таблоидне публике, а у окружењу, пажњу непријатељских кругова јер ће у њему увек имати саговорника који ће заузимати непријатељску позицију из ратова 1990-их.

Треба овај текст ослободити све озлојеђености, горких и циничних коментара и бирократског речника. Време КПЈ је прошло. Апсолутно се слажем да смрад оног чега је ружно и реч написати, ништа није мањи ако је на улици или ако је у сред собе, а грозан мирис и осећање дубоког бола и одвратности Ненад Чанак шири где год да се појави и проговори, али... морају та саопштења да се пишу живим људским, а не крутим бирократским језиком. Исто важи и за аутора сличних других, али непотписаних обавештења испред СПЦ, чији се стил толико подудара да делује да је у питању иста особа.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 12.12.2021. at 17:32, Огњен рече

"Кад и где је ико од црквених ауторитета тврдио да нико ко није православац не може бити Србин? "

Можда преподобни отац Јустин Ћелијски није написао тако од речи до речи, али је недвосмислено говорио у том духу.

Ако овде мислиш на ону причу о волу - во ког су видели из воза није Србин не зато што није православац, већ зато што је во. Војнику Удбе је само на примеру вола показао да није неко Србин само на основу чињенице да је рођен у Србији, али ни то није било у смислу објективног етничког порекла, него у смислу осећања националне припадности.

Мене (лично) све овакве ствари прилично иритирају због свеприсутног наратива како смо ми, инклузивни Срби, од себе одбацили муслимане и католике јер смо им "забранили" да буду Срби, јер СПЦ има став да ко није православан не може бити Србин. То је бесмислено. Имамо игумане и свете људе који говоре да они који пуше нису православни хришћани, да их треба сахрањивати ван гробља и без опела и да ће завршити у паклу, па опет нисам наишао на много људи који су због тога што пуше престали да се на пописима изјашавају као православци, или да крсте своју децу и венчавају се у цркви. Проблематика модерног националног идентитета на нашем језичком подручју и проналажење узрока чињенице да се не сматрамо једним народом иако имамо исту етничку личну карту и исти језик је далеко комплексније и компликованије од савремене јавне мантре "СПЦ није дала муслиманима/католицима да буду Срби" (а која је уз то и нетачна).

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Нисте у праву по питању речи оца Јустина тј. није у праву онај који тврди да ниједан црквени ауторитет није никада рекао да прави Србин не може бити неко ко није православац. 

 

"Све што је у нашој историји бесмртно, велико и славно, створено је светосавским Еванђељем. Оно путује кроз све праве Србе, кроз све ствараоце и чуваоце светосавских вредности и идеала. На свима историским беспућима, оно нам је било непогрешиви путоказ; у свима тминама – сунце; у свима тугама – утеха; у свима смртима – спасење; у свима робовањима – врело оптимизма; у свима кризама – савест. Откуда то, да светосавско Еванђеље постане нашим народним Еванђељем? Отуда, што га је Свети Сава својим апостолским и светитељским радом и трудом унео у народну душу, сјединио са њом, учинио га савешћу њеном. A по светосавском Еванђељу, шта значи: бити Србин? – To значи: Богочовека Христа сматрати за највишу вредност и волети га више свега; увек се при дилеми приволети Царству небеском а не земаљском; и: све решавати „по правди Бога истинога“, па макар све демонске силе удариле на те; но и у том страшном случају:

Боље ти је изгубити главу,

Heгo своју огрешити душу!"

Baner-Pouke.jpg

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Чанак: крстио сам сам само зато да бих могао да крстим (будем кум) детету мог пријатеља - и зато сам обавио ту формалност.

Славу славим само зато јер ми је пријатељ рекао да не треба да пекидам традицију слављења Славе, ради својих птомака, а они кад одрасту нека сами одлуче хоће ли славити.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 52 минута, Ćiriličar рече

Чанак: крстио сам сам само зато да бих могао да крстим (будем кум) детету мог пријатеља - и зато сам обавио ту формалност.

Славу славим само зато јер ми је пријатељ рекао да не треба да пекидам традицију слављења Славе, ради својих птомака, а они кад одрасту нека сами одлуче хоће ли славити.

Ово је увреда и за атеизам, не само за православље.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Као што се и могло очекивати, Чанак је одговорио. Али је то врло танко, са доста замена теза и бацања вербалне прашине у ум читалаца.

Не знам зашто, очекивао сам од овог елоквентног аутошовинисте много више. Скоро па сам разочаран.

Могло би га се разбити као дете звечку, али се надам да владика неће настављати ово, и до сада непотребно, прекословљење. 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

WWW.ALO.RS

Pod firmom odgovora na autorski tekst Irineja Bulovića, episkopa Bačkog, objavljenog 12. decembra 2021. godine u Večernjim novostima, na strani 10. i 11. , u rubrici...

Стављам чисто реда ради, не вреди читати.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

@Ćiriličar Како рекох, водају га као мечку Божану по ријалити емисијама на Пинку и Хепију. Чуди ме да и другу Божану (Шекија) нису довели, да их "сукобе", па да још мало повећају гледаност.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 2 часа, Н И Н Е рече
WWW.ALO.RS

Pod firmom odgovora na autorski tekst Irineja Bulovića, episkopa Bačkog, objavljenog 12. decembra 2021. godine u Večernjim novostima, na strani 10. i 11. , u rubrici...

Стављам чисто реда ради, не вреди читати.

Да ли си крштен и зашто ти се није примило 😁

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

У самој суштини, давати Чанку на пажњи и медијском простору је погрешан потез.

Он је сам себи највећа антиреклама.

 

Link to comment
Подели на овим сајтовима

пре 24 минута, Дејан рече

Да ли си крштен и зашто ти се није примило 😁

 

Да ли си ти из Новог Сада и зашто ти се није примило? :tongue:

Мора се чути и друга страна, основна култура.

Spes mihi prima Deus.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

On 16.12.2021. at 16:53, Огњен рече

Нисте у праву по питању речи оца Јустина тј. није у праву онај који тврди да ниједан црквени ауторитет није никада рекао да прави Србин не може бити неко ко није православац. 

 

Пардон, да појасним јер је овде битно да будемо крајње прецизни: не ради се о томе да ниједан православац - укључујући и "црквене ауторитете" - није никад рекао да "прави Србин" не може бити неко ко није православац, већ се ради о томе какав је став СПЦ као такве по том питању. И у тој анализи, прва и незаобилазна ставка је то да СПЦ није надлежна за питања националног изјашњавања, осим српство не прогласи за веру, а себе јединим ауторитетом те вере, за шта дефинитивно нема легитимитет.

Управо на примеру о. Јоила и његовог става о конзументима дуванске индустрије илуструјем да и међу "црквеним ауторитетима" може бити свега. А ту свакако не треба ићи у крајности, па некога идолизовати због мноштва врлина па и његове мане проглашавати за врлине, нити некога због евидентних мана демонизовати, па му не признавати ни врлине. "Прави Србин" је фиктивна категорија, која подразумева не само етничку припадност и национално изјашњавање на попису, него и низ људских квалитета и врлина; на пример, "прави Србин" је храбар, не краде, жртвује се за ближњег, верује у Бога - ако хоћете, и православац је. Али то не значи да онај који је украо, убио, или је кукавица итд. самим тим припада некој другој етничкој заједници. Његош је, на пример, био у исто време и владика и световни владар, политичар, те се као такав бавио и политичким и националним темама и његов став је врло јасан по питању српства - оно је етнолингвистичка категорија, а не верска. Опет, из неког разлога људи избегавају да његове инклузивне и толерантне ставове цитирају као став Цркве.

Такође, а ни то не треба пренебрегнути, да се направи анкета међу муслиманима или католицима, не верујем да ико од њих уопште и зна ко је био отац Јустин, нити због његових ставова себе не сматра Србином него Хрватом или Бошњаком. То је врло комплексно питање са дугим историјатом и мноштвом фактора. На крају крајева, узмимо само пример Црногораца и Македонаца који јесу православци, а опет су на сличан, чак још гори начин полудели него муслимани или католици.

Link to comment
Подели на овим сајтовима

Придружите се разговору

Можете одговорити сада, а касније да се региструјете на Поуке.орг Ако имате налог, пријавите се сада да бисте објавили на свом налогу.

Guest
Имаш нешто да додаш? Одговори на ову тему

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Креирај ново...